Nová generace Intel procesorů „Core 15000“ je horší, než se čekalo. Firma raději láká na nástupce. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 09 únor 2024
altARROW LAKE nebudou, co Intel sliboval. Na AMD RYZEN nestačí. Novou nadějí je NOVA LAKE!

 

 

 

 

Intelu opět nevychází plány a sliby. Já vím, šokující … každopádně v zákulisí už OEM partneři a výrobci PC vědí, že nová nadcházející generace procesorů Intel zůstane opět hluboko pod očekáváními a hlavně sliby, které jim ohledně ní Intel roky dával. Upřímně to ale dnes nepřekvapuje prakticky nikoho. Dnes už všichni vědí, že jediné, na co se u Intelu lze nyní spolehnout, že jeho produkty dorazí pozdě a nebudou takové, jak bylo slibováno. Jediná výhoda a „spolehlivost“ Intelu je v tom, že když už má nějaký produkt a alespoň trochu funguje, tak je ho schopný dodat v množství, které AMD ani nikdo jiný prostě nedokáže. To je ale také dnes jediný důvod, proč má Intel na trhu pozici a své místo jisté, i kdyby konkurence měla 2x lepší produkty (což často má) za lepší cenu.

Minimálně 60% trhu s x86 CPU má dnes Intel naprosto daných a jistých, i kdyby neuváděl žádné nové produkty. Není za ně prostě náhrada z hlediska kapacit výroby. Nicméně to samozřejmě neznamená, že si Intel může dovolit nadále vydávat zaostávající produkty. Dlouhodobě nemůže, protože už dnes přišel o hodně tzv. „mindshare“. Pokud chcete nejvýkonnější a efektivní procesor, Intel dávno není tím, ke komu vás na prvním místě napadne jít nakupovat.

Hlavně ale pokračováním stávajícího stavu riskuje, že jeho procesory a platformu přestanou výrobci PC potřebovat. Apple už Intel poslal k šípku (a může si za to Intel sám) a vrátit se neplánuje. Nahradil jeho procesory ARMem a dnes ví, že dobře udělal. A i další výrobci PC koukají po ARM nebo i jiné konkurenci stále častěji, protože Intel prostě neplní sliby a plány a jeho produkty zaostávají za vším, že se hledat alternativu všem vyplatí. Intel si dál prostě nemůže dovolit stávající situaci zaostávání, nedodržování plánů a slibů. Určitě ne další 3-4 roky. Bohužel, v dohledné situaci to nevypadá na nějaké zlepšení … naopak.

  • Po propadáku jménem METEOR LAKE

                                                               hrozí propadák ARROW LAKE!

Celé roky nám Intel sliboval procesorovou revoluci, druhý příchod procesorového Krista a návrat Intelu na výsluní. 7nm výroba a METEOR LAKE měl dostat Intel zpět na absolutní vrchol. Loni konečně dorazil. A víme, jak to dopadlo. Žádné výkonné varianty, minimální zlepšení IPC, dostal jen lepší efektivitu, ale na současnou konkurenci AMD stále nestačí. No a desktopové verze byly zrušeny úplně. Takže Intel nakonec jen přeznačil staré 10nm Core 13000 procesory (RAPTOR LAKE) a vydává je za novou generaci jako Core 14000 pro starou a mrtvou LGA 1700 platformu, která už dávno měla být nahrazena novou LGA 1851.

7nm METEOR LAKE se potýká s problémy nejen díky architektuře, která nedosáhla plánovaného zlepšení, ale také kvůli výrobě, kdy Intel jeho první čiplety musí vyrábět z velké části u TSMC, jelikož jeho vlastní výroba zdaleka nedosahuje předpokládaných kvalit a vlastností. Navíc je mnohem nákladnější než starší 10nm. Výsledkem prostě je, že METEOR LAKE procesory existující jen ve slabších mobilních variantách, protože ty výkonné by nestačily absolutním výkonem (díky nižším taktům) na starší 10nm modely, navíc by kvůli mnohem dražší výrobě byly dražší. Takže je Intel prostě zrušil a musel zrušit i desktopové verze, jelikož by starší 10nm Core 13000 by byly stále výkonnější a levnější než 7nm novinky, a s tím tedy dále odložit LGA 1851 platformu, bez které ale nemůže AMD AM5 konkurovat téměř v žádném ohledu, protože jde o víceméně konkurenci jen AM4.

Po mnoha letech hypování a slibování METEOR LAKE zázraku je z toho METEOR FAIL. Že nesplní, co sliboval, Intel definitivně zjistil zhruba rok před vydáním. Takže víte, že najednou přestal o METEOR LAKE téměř mluvit. Okamžitě ale začal slibovat další procesorový zázrak v podobě ARROW LAKE, který už má na desktop dorazit (Q3/Q4 2024), tedy dorazí i konečně nové výkonné varianty. Jenže v posledních týdnech Intel poněkud přestává mluvit i o nich a naopak nápadně začínají řeči o „úžasném“ LUNAR LAKE, tedy další generaci na již 18A výrobním procesu atd.

  • ARROW LAKE alias Core Ultra 15000 je stále v plánu na 2024

Jak víte, i u desktopu nakonec Intel naskočí na nové názvy, kdy zrušil „i“ v názvu, a zavedl místo toho „Ultra“. Stejně tak by se mělo změnit číslování z x0000 na x000. Ale pro účely přehlednosti řekněme, že se tedy chystá „Core i9-15900K“ (pravděpodobnější oficiální označení je Core Ultra 9 1590K) co by nástupce současného 10nm Core i9-14900/13900K.

Zcela nový CPU čip (bude součástí čipletu) by měl být 7nm (vylepšená 7nm výroba s označením Intel 4), ale bude v samotném procesoru vedle kombinace s čipy od TSMC. Ten hlavní procesorový čip vyrábí ale sám Intel. Ve své podstatě jde ale o stále stejnou architekturu, jen s vylepšeními jako je METEOR LAKE. IPC by ale nemělo být vyloženě dramaticky lepší, nicméně významný nárůst cca 15-20% se očekává. Hlavní novinkou je přepracovaná konstrukce velkých jader, a údajná absence HT (Hyperthreading). Namísto současného 1 jádra se 2 vlákny mají mít i velká jádra 1 vlákno na jádro, jako mají malá jádra. Ta budou stále přítomna. Konkrétně by nová TOP verze ARROW LAKE Core 9 série měla mít 8+16. Původně měla mít 8+32, ale tuhle konfiguraci údajně Intel musel odložit dál do roku 2025, protože s tím má výrobně problémy z hlediska efektivity.

Každopádně novinka by tedy měla mít 8 velkých jader a 16 malých jader, opět s odlišnou instrukční výbavou atd. A procesor opět nemá AVX-512, které dnes nabízí jen AMD. A nově nemají ani ta velká jádra 2 vlákna na jádro. 24 jádrový procesor má tedy 24 vláken. Z pohledu řízení těch jader a jejich zatížení pro Windows i Intel scheduler, jde určitě o zlepšení a zjednodušení. Problém je, že jakkoliv mají ta jádra mít vyšší IPC, současně budou mít i nižší takty, než mají aktuální 10nm procesory. Intel údajně bude rád, když se v praxi dokáže dostat s ARROW LAKE na 4,5GHz, přičemž současné 10nm modely atakují 6GHz. Díky tomu tedy již v uniklých materiálech ze zákulisí firma Interně hovoří o tom, že ARROW LAKE nebude moc velkým výkonovým posunem proti současným procesorům. Doufá tak alespoň v lepší herní výkon (díky vyššími IPC) a v lepší celkovou efektivitu. I když ta efektivita není jistá. Prozatím to vypadá na stále hodně náročné čipy.

Každopádně dosavadní vzorky procesorů, které Intel testuje a poskytl partnerům, zdaleka nedosahují očekávání na základě slibů Intelu. Problém je i srovnáním s novými AMD RYZEN 8000 na ZEN 5, které už mají partneři k dispozici, kde naopak AMD očekávání a sliby opět překonalo. Největší problém ARROW LAKE budou hlavně jejich produkční náklady. 7nm výroba Intelu + čipy od TSMC pro jeden čiplet, dělají ty nové Intel procesory mnohem nákladnější a komplikovanější na výrobu, než stávající 10nm Intel monolit. A Intel rozhodně nechce ani nemůže ty nové procesory prodávat nějak levně. Ovšem když nebudou výrazně překonávat výkon konkurenčních AMD, což nebudou, je to problém. Cena této nové generace procesorů Intel je prý taková potíž, že se chystá další refresh již refreshovaných stávajících 10nm RAPTOR LAKE procesorů!

  • 10nm RAPTOR LAKE a LGA 1700 na trhu zůstane!

ARROW LAKE procesory budou prostě příliš drahé a nebudou mít dobrý poměr cena/výkon, a samozřejmě i LGA 1851 desky budou drahé, že Intel i výrobci už nyní ví, že nebude vůči AM5 platformě a RYZEN 7000/8000 příliš konkurenceschopný. Speciálně v mainstreamu nebo hlavně nižších hladinách, pokud tam nějaké ARROW LAKE modely Intel vůbec uvede. Navíc, když na trhu je v nižších hladinách stále také AMD AM4, která dokonce dostala nové procesory (hlavně extrémně atraktivní RYZEN 7 5700X3D) a naprosto drží Intel v šachu cenově i efektivitou (alespoň v retailu).

Reálně se tak mluví o tom, že Intel sice uvede letos na přelomu Q3/Q4 nové ARROW LAKE procesory, ale jen ve výkonnějších verzích. A budou hodně drahé. Tak drahé, že bude muset na trhu ponechat i stávající 10nm modely, které budou proti nim lepší poměrem cena/výkon. Údajně tak dojde k ještě jednomu přejmenování a refresh stávajících Core 14000 (původně Core 13000) na Core 15000 apod. a s nimi tu ještě dlouho zůstane jinak mrtvá LGA 1700 platforma.

  • Intel NOVA LAKE – nová naděje a mesiáš Intelu!

Vše tedy naznačuje, že i ARROW LAKE bude hodně problematický a zdaleka nesplní očekávání a sliby, které do něj sám Intel vkládá. A firma to zjevně ví, protože už o ARROW LAKE přestává téměř mluvit. Fakticky se opakuje stejná situace, jako byla u METEOR LAKE. Místo toho už Intel láká a hypuje další generaci, tou je pro výkonné desktopové procesory „LUNAR LAKE“. Již 18tá generace (Core 18000) má mít až 40jader (16P+32E), novou architekturu, 14A výrobní proces Intelu a mají existovat i modely s dodatečnou L3 cache, co by konkurence AMD 3D V-cache (RYZEN X3D). Jediný problém … tyhle nové procesory nové generace a nové naděje nedorazí dříve, jak na konci roku 2026! A to jen pokud u Intelu půjde na poli vývoje CPU architektur a hlavně výrobních procesů vše jako na drátkách, což už se 10 – 15 let neděje. Současně jejich „úžasnost“ nemá smysl hodnotit v kontextu současných Core či RYZEN modelů, protože v roce 2026 bude mít AMD na trhu 3nm ZEN 6. V tuto chvíli tedy není žádný důvod se domnívat, že Intel NOVA LAKE bude proti AMD ZEN 6 v nějak lepší pozici, než je Intel dnes vůči ZEN 4 a ZEN 5.

Každopádně Intel aktuálně už v zákulisí slibuje novou naději, nový příchod Krista a nový návrat na vrchol. Na dříve slibované mesiáše v podobě METEOR LAKE a ARROW LAKE máme prý zapomenout, je tu nové světlo na konci hroutícího se tunelu a nová modla jménem Intel „NOVA LAKE“! 40jader pro mainstream už prý brzy … na přelomu 2026/2027 …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 764x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 792x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6