Nový nejvýkonnější desktopový procesor Intelu ukazuje nepříliš dobrý výkon a příšernou spotřebu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 21 únor 2023
alt56jádrový Intel „SAPPHIRE RAPIDS“ XEON W9-3495X prohrává se starým AMD a žere přes 500W!

 

 

Jak už od nás víte, Intel sice formálně vydal svou novou HEDT (high end) PC platformu, která je současně i servery a pracovní stanice, ale fakticky si ji stále nemůžete koupit a nedostala se k nikomu na testy. Zkrátka Intel má zcela jinou definici slova uvedení, než zbytek světa :).  Až nyní pustil první novináře k testům a výsledky jasně prezentují, proč Intel vlastně nemá moc velký zájem o nějaké srovnávání s konkurenčním AMD. Hlavně se názorně ukazuje, jak moc reálně Intel zaostává prakticky ve všem …

Stále nicméně platí, že proti dosavadní extrémně staré X299 platformě a maximálně 18jádrovému Core i9, což bylo dosavadní běžné maximum a HEDT, je nová W3400/W2400 a W790 platforma pořádný posun. Jenže jak ukazují první testy, je to posun, který měl Intel udělat nejpozději před 2 lety. Srovnání výkonu s končící 2,5 roku starou ZEN 3 architekturou platformy AMD RYZEN ThreadRipper 5000WX, dopadá poměrně neslavně. Pro Intel …

Nový nejvýkonnější procesor Intelu se jmenuje XEON W9-3495X, má 8kanálový řadič pamětí DDR5, 56jader. Základní takt je 1,9GHz, boost je až 4,8GHz. Intel uvádí jeho TDP na hodnotě 350W. Reálně je ale kolem 375W v praxi a spotřeba je v často mnohem vyšší. To je o poznání více než 64jádrový AMD ThreadRipper PRO 5995WX, který má nevýhodu v jen DDR4 řadiči a platformě, což je logické, když jde v tuto chvíli již o 2,5 roku starou platformu. Jeho spotřeba je ovšem v praxi o 100W nižší i v nejlepším případě pro Intel. V reálu je prakticky poloviční.

Takže dohání to Intel alespoň vyšším výkonem? Ani omylem. 56jádrový Intel horko těžko stačí v mnoha testech na 24-32 jádrový ThreadRipper 5000WX série, natož na 64jádro:

V plném využití všech jader nepřekvapivě Intel jasně prohrává se starším AMD:

První testování je poněkud zmatené. Spolehlivý PugetSystem ukazuje základní výkon 56jádrového XEONU na 64 738b v CB R23. Nespolehlivý der8auer naopak tvrdí, že prý stock výkon je 70 000 tisíc bodů, nicméně o tom lze pochybovat že by šlo o default, protože při tom ten jeho CPU žral 516W, tedy o poznání více než udává Intel i PugetSystem jako default. Der8auer jej tedy určitě testoval nějak přetaktovaný. AMD je tedy podle všeho v základu o 8% výkonnější a žere jen 55% toho, co zbrusu nový Intel, který jej má překonávat a hlavně má konkurovat ThreadRipper 7000WX sérii, která míří na trh.

A chlazený dusíkem s přetaktováním na 5,2GHz na všech 56 jádrech údajně udělal 128 391 bodů, ovšem údajně to bylo se spotřebou kolem neuvěřitelných 1000W! I tak to není na moc velkou oslavu, protože extrémě přetaktovaný 64jádrový Threadripper 5990WX dokáže 121 tisíc bodů, a to má velkou nevýhodu v podobě podstatně pomalejších DDR4 a je o 2 roky starší generací. Navíc tohle srovnání je trochu zbytečné, když AMD již má na trhu 96jádrový EPYC nové ZEN 4 architektury a hlavně DDR5 platformy, a Threadripper verze je také na cestě. Tomuhle se musí Intel SAPPHIRE vyrovnat, ne soupeřit s více jak 2 roky starou platformou AMD.

Intel tedy „slavnostně“ uvádí na trh produkt, který má konečně výkon jako 2,5 roku stará architektura AMD, jen na ten samý výkon potřebuje minimálně 2x vyšší spotřebu. Inu pokud někdo potřeboval vidět jasný důkaz, jak moc nepodařený produkt Sapphire Rapids je, proč jej Intel schovával tak dlouho a proč má nůž na krku snad od všech partnerů, že tohle prostě nechtějí, tak už to víte. Sapphire Rapids je FAIL, speciálně jako produkt od firmy velikosti, možností, významu a slibů Intelu. Prakticky už teď mrtvá, extrémně drahá platforma, která nedokáže ani úplně vyrovnat výkon 2 roky staré končící platformy AMD, jež žere o stovky W méně. Není tak těžké pochopit, proč hlavně v serverech došla firmám s Intelem trpělivost a přechází ve velkém na AMD a vyhrožují že to udělají všichni, pokud jim Intel rychle nedodá něco pořádného. Proč? Protože ve výše uvedených testech používaný RYZEN ThreadRipper 5000WX alias EPYC 7003 MILAN série, není ve skutečnosti tím, proti čemu Intel se SAPPHIRE RAPPIDS na trhu stojí.

 

  • Intel jen demonstruje své problémy a zaostávání

V serverech už AMD prodává nové EPYC ZEN 4 v čele s nově 96jádrovým modelem s 12kanálovým DDR5 řadičem a platformou. A ten je o desítky % výkonnější než 64jádrový ZEN 3 model, kterému se Intel horko těžko snaží alespoň vyrovnat (většinou neúspěšně). A tenhle jeden 350W procesor AMD má v testech a hlavně v praxi výkon jako dva nové 56jádrové XEON procesory Intel s reálnou dohromady až 1000W spotřebou. A ano, 96jádrový RYZEN ThreadRipper WX je také na cestě.

Intel a jeho SAPPHIRE RAPIDS je tak spíše další „ROCKET LAKE“, tentokrát pro servery a pracovní stanice. Výkon zaostává za staršími produkty AMD, spotřeba je přehnaná a neakceptovatelná. Efektivitu Intel hodil z okna, jen aby se výkonem k AMD alespoň přiblížil.. SAPPHIRE RAPIDS platforma a procesory jsou tak spíše objektivně technologickou demonstrací současné (ne)schopnosti a zaostávání Intelu a další selhání firmy.  Jako pokud Intel chtěl ukázat partnerům a investorům, že se mají od jeho firmy a jeho akcií držet v tuto chvíli co nejdál, protože nic z toho co slibuje není schopen splnit, pak gratuluji, SAPPHIRE RAPIDS je skvělý produkt.. Zato u AMD mohou opravdu slavit ...bohužel pro nás je současná výkonnost a naprostá absence efektivity u nového Intelu důvodem, proč AMD prostě nemusí s novými Threadripper spěchat a také s nimi nespěchá ... hlavní jsou pro Intel i AMD servery, a tam AMD a jeho 96jádrový ZEN 4 procesor a zbrusu nová DDR5/Gen5 platforma vytřou s novým Sapphire Rapids Intelem podlahu takovým způsobem, že nabízet dnes někomu Sapphire Rapids místo ZEN 4 je opravdu špatný vtip ...

 


Na trhu už je prostě mnohem lepší platforma AMD (ZEN 4), takže nějaká další výroba a prodej Sapphire Rapids produktů a platformy je prostě plýtvání zdroji, výroba šrotu. Doslova plýtvání pískem a při jejich provozu i dnes drahou elektřinou. SAPPHIRE RAPIDS neukazuje umění a technologickou pokročilost Intelu, ale pravý opak. Vedení Intelu by mělo vyrazit všechny, kdo se na tvorbě tohoto (dalšího) neúspěšného produktu nenapňující sliby a plány podíleli a pak samo sebe, že dovolilo věcem zajít takhle daleko. Vyjít to před těmi 2 lety, tak výkonově by to pro dnes končící AMD a jeho ZEN 3 procesory EPYC/ThreadRipper konkurence byla (a mě to mrzí proto, že AMD by bývalo určitě vydalo i ThreadRipper 5000X pro TRX40, kdyby Intel konkurenci v podobě Sapphire Rapids měl na trhu). Ovšem po stránce spotřeby a efektivity by se Intel platforma stejně nedala moc obhájit, speciálně ta výrazně vyšší spotřeba a chlazení jsou citelné náklady navíc, pokud se bavíme o finanční efektivitě, která zajímá cílové zákazníky opravdu hodně. Jenže Intel se nemá co srovnávat se ZEN 3 dnes ... AMD má na trhu už teď ZEN 4 procesory a DDR5/PCIe5 platformy, proti čemuž Intel posílá tohle? To je jako vyzvat na závod Formuli E a postavit se proti tomu na start v žiguliku sice s novým lakem ale s děravou nádrží.

Musím přiznat, že před vydáním tohoto nového produktu Intelu jsem o něm slyšel hodně špatného a nechtěl jsem o tom úplně informovat, protože jsem prostě nevěřil, že by to takhle špatné Intel vydal. Ale on to vydal. Jak může firma velikosti, významu a finančních a vývojových schopností a možností jaké má Intel, uvést na trh něco takhle objektivně zaostávajího a tvářit se že je to OK? Vždy se zbrusu novou platformou s výhodou DDR5 Intel prostě není schopen skutečně překonat starou AMD platformu s DDR4 a v praxi i poloviční spotřebou. Tohle má být produkt pro rok 2023, který má konkurovat již vydanému AMD ZEN 4 a nové DDR5 platformě? Není tedy překvapení, že partneři v zákulisí jsou na Intel hodně naštvaní a jsou tací, kteří poprvé ve své historii zkouší produkty AMD a Intel má od nich nůž na krku, že pokud nejpozději do příštího roku nevydá konkurenceschopný produkt, což SAPPHIRE RAPIDS prostě není, tak nová velká datacentra a superPC postaví na AMD, což výrazně změní trh jako ho známe na mnoho let ...

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-23 21:44:09
avatar
No já nevím. Bylo to vyvinuté jako konkurence Zen 3 a testy vypadají, že to odpovídá tomu jaký byl rozdíl mezi 12gen Intel a Zen 3 v desktopu. Místy maličko lepší výkon na jádro při zátěži menšího počtu jader, ale trochu horší výkon při zátěži všech jader. Potud vyrovnaný souboj a vývojáře toho čipu bych určitě nezatracoval.
Problém Intelu nejsou neschopní vývojáři čipů, ale vývoj výrobních procesů. Těch 2,5 roku zpoždění to nabralo páč to Intel nebyl schopný vyrobit s rozumnou výtěžností.
Otázka je, jestli to s ní je schopen vyrábět teď, ale čekat už prostě déle nemohl.
To už by to rovnou mohl odpískat a pár vzorků si uložit do poličky firemního muzea...
Jo, je to soudobá konkurence pro Zen 3. Zen 4 je o generaci dál. Ale Intel nic lepšího nemá a pořád je to lepší, než co měl v nabídce doteď.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-24 09:27:46
avatar
Ako ja chápem, že Intelu nejde dobre vývoj procesov, čo je inžinierska záležitosť, ale tá neskutočná neschopnosť a nepružnosť firmy reagovať na tento problém roky rokúce je zarážajúca.

Po poslednom dobrom procese, 14nm, mali dávno hľadať aletrnatívy, či už v podobe Samsungu, alebo TSMC, mali im zadotovať, hoc aj jednu, dve tri.. nové FAB, veď pre boha Intel bola donedávna firma z kvartálnym obratom 20 miliárd dolárov. Jediné na čo sa Intel zmohol za tých 8 rokov, je len zmena CEO...

Moc si neprajem, aby Intel padol, monopol AMD by nebol bohvie čo, a obávam sa, že keby ostalo len AMD, tak celú architektúru x86 zvalcuje ARM.

Či by to bolo dobré, to už je ťažká otázka.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-04 03:05:16
avatar
No on už i ten 14nm proces měl velké zpoždění, takže souhlasím, je to tristní, že s tím nedokázali nic udělat.
I kdyby měli zaplatit nějaké licence, aby mohli využívat nějakou konkurenční technologii, tak by to podle mě bylo pořád lepší, než ta tragikomedie táhnoucí se už minimálně 8 let...
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-24 11:22:10
avatar
A něco nového na Intel není. Přijde mi že vše co o nich čtu posledních pár let je Ctrl+C a Ctrl+V.
Přitom jednou za čas se jim něco povede.
Třeba AI čipy, integrované grafiky, přímotopy vyráběné 14nm procesem.......
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-24 18:37:32
avatar
To je přesné, přímotopy už jim jdou celkem výborně.

"Proto je mi zima na nohy, používám totiž zastarlé AMD"
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 671x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1273x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1148x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1887x
Komentářů: 2