Intel si svůj monopol na poli x86 procesorů pohlídá. Jediná šance konkurence jsou ARM či RISC-V.
Musím říci, že se občas směji při čtení rádoby bombastických nových zpráv. Pak si ale vzpomenu, že bohužel většina lidí má dnes paměť, a hlavně schopnost udržet pozornost, na úrovni akvarijní rybičky. Vůbec schopnost zpracovávat informace v souvislostech, je dnes zkrátka nad mentálními schopnostmi velké části populace, protože sociální sítě jsou přímo proti tomu. Mnozí říkají, že žijeme v době post-faktické, kdy být slyšet a mít pocit, je prostě víc než pravda, realita a fakta natož mít jednoduché analytické myšlení. Smutné. I tak jsem se přeci jen pobavil nad rádoby novými „bombastickými“ zjištěními některých novinářů, kteří jako velkou revoluční zprávu v posledních dnech píší o tom, že NVIDIA a AMD chystají výkonné ARM procesory pro PC někdy na rok 2025.
Pokud patříte mezi ty, kteří čtou DDWorld.cz pravidelně, tak víte, že jsme vám o tomhle říkali několikrát v minulosti. Nyní se tedy tento fakt, že výkonné ARM PC prostě budou, a to i na Windows, dostává opět do popředí a udivuje ty, kteří v tom vidí nějaké náhlé pohnutí.
- AMD i NVIDIA chystají výkonná ARM CPU pro Windows PC!
Windows PC budou stavět vyjma Intel x86 platformy, také na ARM a RISC-V. Už roky není otázkou jestli, ale kdy se tak stane. Microsoft pracuje na plně kompatibilním univerzálním Windows systému neomezující se jen na x86, už celé roky. Současný šéf MS opět nedávno přiznal, že když kdysi MS opustil mobilní platformu a Windows Phone, byla to obrovská strategická chyba. MS současně ví, že spoléhat se jen na x86 platformu může být dlouhodobě problém.
Intel má totiž monopol na poli x86. Monopol, který si pečlivě hlídá i za cenu použití neférových prostředků, kdy jediná skutečná konkurence AMD má dnes sice výrazně lepší procesory a platformy, ale ani to prostě nestačí na výraznou porážku Intelu a většinu na trhu. Dominantní postavení Intelu však omezuje vývoj celé platformy a brzdí jí a poškozuje celý trh. X86 je sice zdaleka nejuniverzálnější platforma, její hlavní výhodou je prostě že umí všechno a je kompatibilní i s prastarými věcmi (SW i HW), ale právě ta univerzalita ji také drží v mnoha směrech zpět.
Microsoft i další s obavami hledí na Apple, který zahodil Intel x86 platformu a udělal si vlastní ARM procesory pro vlastní OS a programy. Ano, zpětná kompatibilita vůči starším aplikacím i HW prostě neexistuje, a celková univerzalita celé platformy je minimální, ale fakt že se prostě soustředí jen na podporu omezeného množství SW a omezených funkcí znamená, že je v nich velmi efektivní a dokáže nabídnout i srovnatelný nebo lepší výkon, než x86 procesor s mnohem vyšší spotřebou. A není tak otázkou, jestli to další firmy zkusí stejným stylem, ale kdy.
Ostatně už pár let se přetřásá myšlenka nejen u AMD, ale i u Intelu, zda neudělat zcela novou generaci procesorů x86-64, které by neměly zpětnou podporu starších instrukčních sad, jež dělají nové architektury a konstrukce CPU zbytečně složitou, v mnoha směrech neefektivní a omezují tak výkon i efektivitu v moderních aplikacích. A já jsem si jistý, že AMD nebo Intel v následujících letech takovou architekturu x86 PC představí. Nicméně to neřeší problém, kterým je monopolní postavení Intelu a vše negativní s tím spojeným. Navíc výkonné ARM procesory vhodné i pro klasická PC také prostě nejsou nic nového. Apple jej má už dnes, a fungují zjevně dostatečně dobře. Microsoft tak chce i výkonné Windows ARM PC. A to je příležitost tedy i pro jiné než Intel a AMD výrobce procesorů.
Každopádně jak někdo může považovat za novou překvapivou zprávu, že výkonný ARM procesor pro PC chystá NVIDIA, když ta má ARM procesory v nabídce a spoustě zařízení včetně svých AI produktů už celé generace a jediné co ji omezuje je prostě absence odpovídajících OS a věcí s tím spojených. To samé se dá říci i o AMD, které koketuje s ARM architekturou už roky. Kromě vývoje vlastních ARM procesorů spolupracuje i se SAMSUNG a dodává grafické Radeon technologie a celou architekturu pro jeho SoC. O vývoji mobilních, desktopových i serverových AMD ARM procesorů existuje bezpočet důkazů. AMD sice oficiálně žádný vlastně ARM procesor neuvedlo na trh, ale stejně jako u NV (a dalších) to má prostě jediný důvod. A ten se jmenuje Microsoft Windows.
- Vše záleží na Microsoftu …
Určitě znáte pojem „Wintel“. Tedy spojení Windows a Intel. To je synonymum pro PC dnes. Standardní Windows OS a Intel x86 CPU tvoří sice nejuniverzálnější ale také jasně omezený systém, kde obě firmy dominují a neumožňují se prosadit jiným. Microsoft ale nemůže ignorovat mobilní ARM platformu, s konkurencí ze strany iOS atd. Sám ví, že odpískat mobilní Windows byla jeho extrémní strategická chyba. Asi víte, že firma měla v plánu představit před lety Windows nejen pro PC ale také tzv. Windows X pro výkonný ARM. Nakonec se plány změnily, ale pozůstatky Windows X vývoje najdeme v současných W10/11, kde ano, část aplikací kompatibilních s ARM funguje.
Microsoft však plánuje plnou kompatibilitu budoucích Windows OS s ARM procesory. A to je to, na co čekají AMD a NVIDIA se svými výkonnými ARM platformami. Obě firmy ale také vědí, že nebudou jediné. Velkým konkurentem bude současný mobilní SoC král v podobě Qualcomm. A ten jistě ne souhrou okolností, představil nový výkonný Snapdragon X Elite SoC vhodný i pro výkonná PC:
Nový 4nm 12jádrový ARM procesor, výkonná ADRENO grafika a LPDDR5X-8533MHz paměti k tomu mají být připravené pro druhou polovinu příštího roku. Qualcomm tvrdí, že je výkonnější a efektivnější než mobilní 14jádrový Intel x86. Což být klidně může v těch několika na ARM omezených aplikacích, které to podporují. Prostě jeho platforma a architektura není zatížena požadavkem na zpětnou kompatibilitu 25-30 let starého SW, starých instrukčních sad či HW standardů. A tak podle toho může být navržena a fungovat.
Qualcomm Snapdragon X Elite je prostě z hlediska funkčnosti a stylu to samé, co je Apple M1/M2 pro svou platformu. A to samé očekávejte od AMD i NVIDIA. Všechno stojí a padá na tom, aby Microsoft uvedl nový Windows OS, který bude tyhle výkonné ARM podporovat. A první takovou možnost bude mít s upraveným Windows 12, kdy hlavní verze se chystá na trh už příští rok. Samozřejmě je a bude to velký skok, protože ta ARM verze Windows a celá platforma nebude tak univerzálně kompatibilní jako současná x86 verze a platforma. Což je ovšem 90% uživatelům PC úplně jedno. Tedy do okamžiku, než budou chtít najednou někdy spustit něco staršího. Ovšem přínosy k efektivitě i výkonu minulostí nezatíženého Windows i ARM či případných nových x86 procesorů, budou neoddiskutovatelné. Apple to jasně ukazuje u své platformy. Samozřejmě jedna firma má obavy. A to je hlavně Intel (druhá polovina Wintel), který může přijít o hodně. Celá jeho existence stojí do značné míry na tom, že jeho x86 CPU a platformou jsou nepostradatelné. A on tak ovládá a dominuje celému PC businessu i serverům. A teď si představte, že by x86 CPU najednou musely kromě AMD, konkurovat také výkonným ARM a postavit PC nebo servery na ARM by bylo stejně jednoduché a pro moderní aplikace funkční, jako dnes na x86 řešení. Vše tak prostě záleží na software, tedy hlavně Microsoftu a jeho Windows OS a pak také uživatelích, zda oželí zpětnou kompatibilitu jak SW, tak HW u PC postavených na ARM …
Osobně si myslím, že většina běžných uživatelů úplně klidně. Každopádně následující roky budou zajímavé, podle mě hlavně ten přelom 2024/2025 a dál, kdy by MS měl odhalit nový Windows, který by měl s ARM procesory prostě také plně počítat … nic z toho ale prostě není bombastickou novou zprávou, o všem se ví už celé roky, takže je úsměvné, že z toho někteří dělají horkou novinku. Ačkoliv (pokud to MS funkčně zvládne) to nepochybně bude největší revoluce na poli Windows PC od jejich uvedení před téměř 40ti lety (20.11.1985).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|