OEM výrobci PC jsou naštvaní a nespokojení s Intelem. O METEOR LAKE procesorech jim prý lhal. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 17 listopad 2023
altNejen zpoždění, ale především absolutně odlišný výkon a vlastnosti proti slibům. To je dnes Intel.

 

 

 

 

Jak určitě mnozí víte, OEM počítače, a to především notebooky, jsou hlavní segment prodejů PC. A největší odbytiště CPU i GPU. AMD i Intel se tak sem v rámci klasických PC soustředí technologicky, produktově i marketingově. Speciálně pro Intel je to nyní vůbec nejzásadnější segment, protože tam může ovlivnit hodně čistě velikostí své produkce a podmínkami, kdy jednoduše donutí OEM výrobce nakoupit jeho procesory ve velkém, a ti tak nemají prostor pro nákupy konkurence. Jenže v posledních letech ledy povolují, protože produkty Intelu chodí pozdě a jsou horší než jiné a hlavní zbraň Intelu je tak pořádně tupá.

I výrobci, kteří prakticky nic jiného, než Intel platformu nenabízeli, nabízejí AMD ve stále větší míře. A podle aktuálních zákulisních informací mají všichni v plánu podstatně navýšit nabídku AMD modelů notebooků v nadcházejícím roce. Řada největších OEM výrobců chce mít nabídku blízko poměru 50:50 mezi Intel a AMD notebooky ve svém portfoliu. Naprosto neslýchaná věc, ale mají pro to velmi dobrý důvod.

  • OEM výrobci jsou extrémně naštvaní na Intel a jeho lhaní …

V životě jsem neviděl situaci, která je dnes. V zákulisí prakticky všichni nadávají na Intel kudy chodí a mají pro to velmi dobré důvody. To, co jim slibuje se extrémně liší od reality produktů, které partnerům dodává. Pokud by to bylo jednou, stane se. Jenže v posledních téměř 10 letech se Intelu nepovedlo splnit vůbec nic, tak jak sliboval. A pokud by to bylo třeba o 10%, horší než slibovaná realita, OK, jenže Intel své sliby a plány nedodržuje o roky a o desítky % nebo dokonce ten produkt zruší zcela! Výsledné produkty a jejich vlastnosti jsou často úplně jiné, než jaké Intel sliboval třeba jen rok až rok a půl zpátky. A to je obrovský problém pro OEM výrobce PC a partnery.

Ti totiž samozřejmě musí vytvářet design svých produktů s velkým předstihem. A s nimi i plány budoucí nabídky, samozřejmě mají také určité vlastní finanční cíle atd. Všechno dělají bez toho, aby měli v ruce produkt Intelu (či AMD), na kterém ty své chystané počítače budou za ten rok až dva prodávat. Samozřejmě aby nešli tak naslepo, jsou zde zásadní vztahy s Intelem i AMD, kteří je tedy informují o plánovaných vlastnostech nových procesorů a platforem, které jim budou dodávat. A předpokládá se, že obě firmy, ví o čem mluví a nelžou, protože ty produkty mají ve finálních fázích vývoje. Musí se prostě trefit do toho časového okna, i do okna vlastností, jinak nastává zásadní problém pro celý business. Celé roky to fungovalo OK. Ale v posledních letech a generacích je hlavní dodavatel, který se jím stal pro svou dodavatelskou spolehlivost, tedy Intel, extrémně nespolehlivý.

Nejen že naprosto neplní časové plány, které dává výrobcům, dokonce i ruší produkty, se kterými se napevno počítalo třeba jen před rokem. A produkty, které i tak pozdě dodává mají podstatně horší vlastnosti, než jaké sliboval a s jakými počítali OEM výrobci ve svých plánech a propočtech. Mnozí už toho mají plné zuby, a říkají jasně, že Intel jim prostě a jednoduše lže. Nikdo v branži už nevěří tomu, že Intel před cca rokem nevěděl, že METEOR LAKE bude mít zpoždění a po výkonnostní stránce nebude o nic lepší, než starší generace RAPTOR LAKE. Přesto výrobcům sliboval, že budou mít METEOR LAKE procesory na podzimní prodeje notebooků (což nemají) a výkonová očekávání byla kolem 20% generačního nárůstu při výrazně lepších provozních vlastnostech. Prostě 7nm METEOR LAKE měl být ten zásadní přelom, který také Intel všem veřejně roky sliboval. Realita je ale úplně jiná, a OEM počítali na základě toho co jim říkal pro současné prodeje i celý následující rok s něčím, co prostě teď nebudou mít.

Aby situace byla ještě horší, OEM výrobci jsou naštvaní hlavně proto, že ty procesory s tím výkonem a efektivitou, které jim sliboval Intel, na trhu už jsou! Ale mají logo AMD. Jenže protože tradičně spoléhali na to, že Intel dodrží spolehlivost a své sliby a plány, tak nikdo neudělal potřebné objednávky. A tak dnes, když zjišťují realitu METEOR LAKE, nemají prostě potřebné množství AMD procesorů, které by mohli nasadit jako lepší nabídku. A pochopitelně pro AMD není možné jim je dodat, jelikož samozřejmě před tím půl rokem, co se to má nejpozději řešit, objednalo takové množství do výroby, kolik původně objednali OEM.

  • Intel a jeho METEOR LAKE je totální FAIL!

Co konkrétně vadí všem OEM výrobcům PC na novém Intel METEOR LAKE? Tak kromě toho že vůbec neexistují výkonné varianty (45W+), které Intel zrušil bez náhrady, je tu prostý fakt, že výkon nejsou o nic lepší než stávající 10nm RAPTOR LAKE procesory! Výrobci a všichni očekávali samozřejmě od zcela nové generace, architektury, výrobního procesu a čipletové konstrukce podstatný posun výkonu. Ale ten se nedostavil. Ano, efektivita je o něco lepší, ovšem jen za určitých okolností! Výkonné verze totiž neexistují proto, že od určité hranice TDP je výkon METEOR LAKE horší než výkon staršího RAPTOR LAKE, protože při stejném TDP (nad 120W) nedokáže METEOR LAKE jít tak vysoko na taktech a má i méně jader, takže starý 10nm RAPTOR LAKE je výkonnější na jádro i celek!

Jenže to není všechno. Ten minimální výkonový nárůst a drobné zlepšení efektivity je vykoupeno extrémním nárůstem ceny, kdy METEOR LAKE procesory jsou pro výrobce běžně o třetinu až polovinu dražší, než podobně výkonné starší RAPTOR LAKE procesory, natož lepší modely od AMD. Navíc výrobci notebooků už teď mají některé počítače postavené na současných AMD procesorech, které dosahují lepšího výkonu s lepší efektivitou a jsou levnější než nové METEOR LAKE modely, které mají prodávat pro rok 2024! Intel jim přitom sliboval samozřejmě něco jiného a oni podle toho udělali své plány.

Takže místo velké nabídky notebooků s novou výkonnou Intel platformou už tento rok, začnou reálné prodeje začátkem příštího roku, tedy úplně mimo sezónu a obvyklé cykly. A především budou mít výkon stejný nebo nižší, který už dávno mají notebooky starší generace, ale novinky budou stát podstatně více! Kromě jiného se tak výrobci Intelu teď ptají, jak tohle mají vůbec na současném trhu inzerovat a nabízet zákazníkům. Jeho odpovědí je prý soustředit se na AI výkon a nemluvit tedy o ceně či CPU výkonu a mluvit jen o AI.

  • OEM výrobci míří za AMD a to dostává rekordní objednávky …

Problém, který si ale vytvořili OEM do značné míry sami, je prostě fakt, že bez Intelu se neobejdou. Pomáhali mu vytvořit ten monopol, protože byl prý „spolehlivý dodavatel“. Jenže teď když je opakovaně nespolehlivý, tak sami mají problém. Jeden výrobce PC to vyřešil už před časem po svém. Apple jak víte, se zbavil Intel platformy zcela a udělal si vlastní SoC. A to právě proto, že Intel opakovaně neplnil sliby a jeho procesory nedosahovaly slibovaných vlastností. Jenže ostatní výrobci si zatím nechtějí stavět nějaké své procesory. Z pochopitelných důvodů. A ARM řešení se ukazují být problematičtější a jejich podíl tak spíše začal klesat než stoupat na poli klasických Windows/Linux PC. Takže jediný, za kým mohou výrobci nyní zamířit, je AMD. A jak jsem napsal výše, mnozí jsou naštvaní sami na sebe, že za ním nešli dříve, protože prostě už teď mohli mít v ruce procesory, které jsou lepší než METEOR LAKE a počítače s nimi mohli normálně prodávat. Nyní tedy míří za AMD všichni najednou a mnozí by rádi v dalším produktovém cyklu nabízeli Intel a AMD konfigurace ideálně v poměru 50:50. I to bude výzva, protože je tu prostě objektivní fakt, že AMD jednoduše nemá tak velké výrobní kapacity objemově, jaké má Intel se svými vlastními továrnami. AMD toho navíc vyrábí více, a o vše je velký zájem.

Nicméně firma dělá vše proto, aby kapacity produkce APU výrazně navýšila. Nejen že tedy chystá více různých modelů a využívat bude starší i nové výrobní procesy, dokonce část produkce zadá i SAMSUNGu vedle TSMC. S ohledem na to, co říkají OEM, už tak dávají smysl ty informace, které slyšíme ze zákulisí od AMD v poslední době. Tedy že se v roce 2024 bude hodně soustředit na mobilní platformu. Už víme, důvod. Prakticky všichni totiž vidí, jaká je realita produktů a fakt, že Intel jednoduše není a nebude konkurenceschopný. Ani výkonem, ani vlastnostmi ani cenově v přímé konfrontaci se stejnou generací platformy AMD.

Jeho 7nm METEOR LAKE měla být ta revoluce. To, co Intel zachrání. Ale nedosahuje ani zdaleka těch plánů a slibů.  A to má stát proti nové generaci už 4nm platforem a procesorů AMD? Přitom nedokáže porazit ani to, co už rok na trhu AMD má s RYZEN 7000U/H! A OEM výrobci počítačů to vidí a prožívají naplno, kdy prostě nemohou postavit na METEOR LAKE žádný výkonný počítač, protože tenhle základ prostě ten vysoký výkon nemá. Bude jen drahý, ale AMD má už dnes lepší procesory a s další generací kterou uvede už během první poloviny 2024 Intelu uteče ve všech ohledech. Výrazně. A na rozdíl od Intelu nemají OEM partneři důvod nevěřit, že ty produkty AMD budou mít výkon a vlastnosti, které jim v tuto chvíli AMD slíbilo, a které připravují design svých počítačů. Ba dokonce mnozí už vzorky nové platformy AMD mají, a i proto je to naštvání z toho co předvádí přímo konkurenční METEOR LAKE od Intelu tak velké.

Takže AMD má nyní rekordní objednávky na svá APU a mobilní platformy. Zájem o jeho procesory se rekordně zvýšil už před několika týdny, kdy všichni na všech levelech OEM byli plně seznámeni s realitou nové generace procesorů Intel. A od té doby nadávají na Intel, kudy chodí a současně prosí AMD aby maximálně zvýšilo kapacity výroby. To nebude tak jednoduché, protože AMD by prakticky muselo v následujících týdnech a měsících minimálně zdvojnásobit dodávky mobilních procesorů, aby i velcí OEM výrobci notebooků měli alespoň teoretickou šanci splnit ten svůj nový plán nabízet a prodávat Intel/AMD modely v poměru 50:50 v dohledné době. Navíc stále tady je a bude Intel. Jeho platforma a nabídka je sice po všech stránkách mizerná, ale jeho kapacity výroby nikam nezmizí a AMD není schopno vyrobit tolik procesorů, kolik OEM a PC celosvětově potřebují.

Každopádně je to stále běh na delší trať. Ano, OEM jsou teď i sami na sebe naštvaní, že neobjednali více AMD pro současné modely, které vstupují do prodeje. Hlavně však u nich Intel spálil poslední zbytky své důvěryhodnosti. Mnozí nevěří Intelu už ani dobrý den a budou objednávat u AMD mnohem více, než v minulosti. To je jasné. Ale všechno, co se objedná teď v těchto týdnech se ve fyzických dodávkách nových CPU projeví nejdříve za 4-6 měsíců, následně z toho výrobci musí udělat notebooky a ty dodat na trh, takže reálně sice uvidíme inflaci nových modelů AMD notebooků kolem poloviny 2024, ale v prodejích se to prostě neprojeví dříve jak během druhé poloviny 2024, tedy prostě za rok touhle dobou. Každopádně PC platforma a celý CPU trh prochází velkou změnou. Nikdy v historii nebyla situace v OEM a mezi AMD a Intel taková, jaká je dnes. Speciálně Intel nikdy nebyl v podobné pozici, kdy už mu nevěří absolutně nikdo. Současně nemá v ruce naprosto nic, čím by je mohl přesvědčit, že bude lepší. Naopak!

Prakticky všechno, co nabízí nebo slibuje že bude nabízet, je téměř ve všech směrech horší, než co má už dnes AMD. Natož co bude AMD představovat během 2024. Nejde jen o mobilní, ale také serverové CPU atd. I nejnovější Top výkonné procesory Intelu mají sotva poloviční výkon při vyšší spotřebě a ceně, než AMD ve stejné(současné) generaci produktů. Tohle prostě bude mít dopady, kdy AMD tak může bez obav, že by své produkty neprodalo, navyšovat objem objednávek výroby u TSMC i SAMSUNG. Speciálně když mu nyní OEM dělají frontu před kanceláří a vyloženě prosí o jeho procesory, protože ty které jim ještě nedávno sliboval Intel buď neexistují, a ty co ano, tak jsou horší a dražší než co mohli už dávno mít od AMD. Možná kdyby zodpovědní lidé u OEM více četli DDWorld.cz, tak by už před rokem od nás věděli, že na METEOR LAKE něco smrdí, a že Intel ví že slibuje něco, co zjevně nesplní …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 12:11:22

Tak teď už jen aby článek nebyl pouhou předzvěstí 5 let vzdálené budoucnosti. Jak už to bývá ...
MAXX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 14:47:15
avatar
Dokud neuvidím neuvěřím, dlouho se o tom diskutuje, moc se ke zlepšení výrobci nemají
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 17:00:24
avatar
no tak teď už ten důvod opravdu mají tak uvidíme
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Není to tak jednoduché DD 2023-11-21 17:05:58
avatar
Že OEM výrobci bulí? No možná ano, ale problém je také a možná je to ten největší, že OEM výrobci mají podepsané kontrakty s Intelem na předem dojednané množství v nějakém časovém horizontu. Když do toho navýší objednávky od AMD, tak je tu předpoklad rovnající se jistotě, že zahltí trh velkou nadvýrobou. Pro OEM výrobce platí jako pro každého jiného výrobce rovnice. Co vyrobím se musím snažit prodat. visí mi v neprodaném vyrobeném zboží a skladových zásobách komponentů, takzvané mrtvé peníze. OEM výrobci si nemohou dovolit odřeknout dodávky od Intelu. Penále by byly tak velké, že by jim to prodeje strojů na platformě AMD nikdy nevyrovnaly. Tak že to tvé do roka se to začne měnit je fantazmagorie, kdy přání je otcem myšlenky.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 18:19:16
avatar
TSMC by mělo vykouzlit další své továrny speciálně pro AMD

Aby bylo co prodávat OEM xd
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 19:39:54

Prave že Intel sa presuva pri vyrobe čipov ku TSMC,
Ten slavny intel 18A proces sa bude vyrabať u TSMC na 3nm
Netušim čo Intel vystraja vo svojich fabrikach, ale nevyzerá to dobre...
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-21 22:57:22
avatar
Proboha udělejte už něco s tím webem číst to na mobilu je utrpení čím dál míň tu hodím dopadnete jak Intel.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-22 08:07:34

Som rád za takúto situáciu a tých OEM, ktorých sa to týka, tak môžete si za to sami. Dúfam, že v 2024 uvidíme zmeny na poli notebookov.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-22 17:30:35

Závěr pobavil
Kakos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Akci Intel 2023-11-23 11:48:09

já prostě nechápu, že když je Intel tak v prd*li - tady čtu jeden článek za druhym jak na serverech ztrácí půdu pod nohama, v mobilní divizi jsou problémy, desktop pokulhává.....proč jsou dnes akcie Intel nejvýše od června 2022? Když bych se jako investor podíval na grafy akcií Intel, AMD a nVidia, tak bych řekl, že pokulhává spíš to AMD....jako fanoušek AMD tuhle situaci prostě nechápu....dyť logicky by měli investoři kocábku jménem Intel dávno začít opouštět...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-24 02:49:31
avatar
To má racionální vysvětlení. Intel je z pohledu vlády USA strategická firma, která prostě nesmí kleknout. Jsem přesvědčen, že pokud by to bylo nutné, tak akcie Intelu bude přes nastrčenou investiční společnost zkupovat sama vláda USA. AMD takovou výsadu nemá, ale nemá jí ani NV. Oba tito výrobci totiž vyrábí své čipy u TSMC. Tedy v drtivé většině mimo území USA a nedá se tudíž na nich postavit strategická bezpečnost USA. Dle mého pro vládu USA je červená linie přes kterou nesmí jet vlak, že by podíl CPU ve výrobě klesl Intelu pod cca 60%. To je totiž ještě udržitelná bezpečnost USA v případě totálního výpadku TSNC a tedy i výpadku dodávek CPU a GPU AMD a NV.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-23 19:54:50
avatar
Já bych s unáhleným soudem počkal. Intel dokáže překvapit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-23 20:12:03
avatar
Unáhlený soud? OEM mají ty procesory v ruce, stejně tak mají v ruce sliby a plány, kterými je Intel krmil ... ale ano, máš pravdu, Intel dokáže překvapit, právě to je ten problém ;). Nyní všechny i ty jeho největší partnery překvapil tak moc, že se z toho překvapení mají co dělat vzpamatovat a mnozí poprvé půjdou za konkurencí s opravdu velkými požadavky ...

Ale ano, máš pravdu, pokud něco dnes Intel dokáže, tak je to překvapit ... jak může firma v pozici, postavení a finančními i výrobními možnostmi jaké má Intel, více než dekádu dodávat na trh produkty, jaké dodává. To je opravdu překvapivé ...
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-29 15:39:09
avatar
článek není slohově konzistentní a není jasné v čem Intele lhal OEM výrobcům a kdo ti konkrétní OEM výrobci jsou.

Spíš to vypadá na nesplněná očekávání některých OEM výrobců.

Myslím že Dell, HP a spol mohou být klidní a dál si budou dělat svoje firemní notebooky s NBD s Intelem a občas to proloží AMD.

A ti druzí ? Není to tahle projekce spíš koncového trhu. O tom jak seriózní výrobci a tam se NTB od firem jako Asus, MSI , Samsung primárně neřadí . Budou tak mít levné AMD NTB s kvalitou a servisem třeba HP , nebo toho Dellu?

B2B smlouvy jsou ale krapet složitější....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 767x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1912x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 1
Disney oficiálně investuje do EPIC games – vytvoří nový svět
Disney oficiálně investuje do EPIC games – vytvoří nový světČtvrtek, 08 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Skull and Bones konečně vyjde – drahá pirátská onlinovka?
Skull and Bones konečně vyjde – drahá pirátská onlinovka?Středa, 07 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1554x
Komentářů: 2
Madame Web – Také SONY hledá nové dno filmových komiksů?
Madame Web – Také SONY hledá nové dno filmových komiksů?Pondělí, 05 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 3