Ostrá kritika AVX-512 instrukcí Intelu – jsou neefektivní a snižují výkon a efektivitu celých CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 14 červenec 2020
altAVX-512 je jen marketingový výmysl Intelu, nepraktický a neefektivní pro běžné nasazení.

 

 

 

Asi víte, že existuje něco jako AVX instrukce, kdy jedna z nejnovějších variant se jmenuje AVX-512 a najdeme ji u některých procesorů Intel. Doposud je nepodporuje žádný procesor AMD. To ale příliš nevadí, protože s výjimkou některých velmi velmi speciálních HPC nasazení, je nic významně praktického nepodporuje. A nic moc se na tom nejspíše nezmění.

S AVX-512 je totiž více než jeden problém. Jejich fyzická integrace do procesoru je složitá, výrazně zhoršuje efektivitu celých procesorů a snižuje jim výkon i v jiných nasazeních. Není tajemstvím, že při využití jakékoliv složitější instrukční sady, například právě AVX-512, procesor je více zatěžován, a tak ve výsledku jede na mnohem nižších taktech a stejně znamenají vysokou spotřebu. I proto vidíme v některých případech u Intelu nižší takty a vyšší spotřebu, i když jedeme hluboko pod uváděnými TURBO takty. Pokud se ptáte, proč tedy Intel s AVX-512 přišel? No protože je to Intel. Některé věci zkrátka tlačí přes CPU, jelikož nemá žádné jiné řešení, kterými by je mohl počítat (například GPU, které by na řadu věcí, na které Intel se snaží používat AVX-512, bylo vhodnější a efektivnější).

Do ostré kritiky Intelu a jeho AVX-512 se aktuálně pustil známý tvůrce Linuxu, Linus Tovarlds, který doslova prohlásil, že přeje AVX-512 bolestivou smrt. Rád by, aby Intel řešil skutečné problémy a nevytvářel jen kouzelné instrukce a na základě nich benchmarky a pak se chlubil, jak je na základě nich dobrý. A k tomu dodává: že by rád viděl, aby se Intel vrátil k tomu, co kdysi dělal. Tedy vytvoření funkční architektury a funkčního výrobního procesu.

To, co říká Linus Tovarlds, není vlastně nic až tak nového a překvapivé a není zdaleka sám, kdo to říká nebo si to alespoň myslí. Bohužel dosud se spousta lidí přímé kritice Intelu vyhýbala. Jak sám Linus říká, pozice Intelu umožňuje, že i když nemá nejlepší design, vydělává spoustu peněz, pomocí kterých pak likviduje jakoukoliv lepší konkurenci. Stalo se to v minulosti a děje se to pořád. Faktem je, že AVX-512 jsou jen špičkou ledovce neefektivních kravin, které Intel v posledních letech vypouští. AVX-512 jsou skutečně dobré jen do Intelovských benchmarků, protože to je dnes jediná oblast, kde Intel CPU dokáží AMD dnes porazit. Bohužel z hlediska běžné praxe a využitelnosti to neznamená vůbec nic. Naopak, podpora AVX-512 se ukazuje jako konstrukční negativum pro samotné procesory jako takové.

Jak Linus Tovarlds a mnozí další správně říká, AVX-512 krade vysoké takty a efektivitu současným procesorům. Intel jim obětuje zásadní počet tranzistorů, a o ty je pak zbytečně procesor složitější, tedy energeticky méně efektivní a v jiných úlohách slabší, protože jede na nižších taktech kvůli složitosti atd. A dnes, kdy Intel má problém udělat efektivní a výkonný jakýkoliv procesor, přítomnost AVX-512 věci ještě zhoršuje.

Uvidíme, s čím Intel přijde, ale v současnosti to nevypadá, že by se svých AVX-512 Intel vzdával, protože je to prakticky jediná oblast, kde dnes může tvrdit, že je výkonnější než AMD a podle všeho se na to delší dobu nic nezmění …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-14 19:17:41

Pokud je duvod k jejich pouziti AVX512 instrukce vyznamne zvysuji vykon.
Vetsinu plochy CPU nezabira FPU, takze takze ani naklady nebudou meritelne zvysovat. Ze takty jdou jasne dolu pri zatizeni je problem vsech dnesnich CPU i GPU.

Hlavni problem AVX 512 nejsou ani takty ani složitost CPU.
Hlavni problem AVX512 je jejich podpora v CPU, ruzne generace CPU intelu podporuji ruzne subsety instrukci.
Pokud chci pouzit AVX512 musim cilit na specificke CPU a bat se, ze s dalsi generaci zase intel nejaky subset instrukci vypne a cela prace byla k nicemu. (nebo pouzit jenom spolecny zaklad a ztratit potencionalni vykon)
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-15 09:34:43
avatar
Linus Torvalds ne Tovarlds.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 416x
Komentářů: 2
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 744x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1084x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1748x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1044x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2735x
Komentářů: 10