Šéf Intelu končí! Problémy Intelu jsou velké. Novým ředitelem se stane zajímavá osobnost. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 13 January 2021
altVrátí se Intel na správnou cestu? Možná. Vybral si zajímavého nového šéfa.

 

 

Ještě nedávno to byly podle mnohých nepotvrzené báchorky, jenže jak se ukázalo, zákulisní informace, které v poslední době unikají ve velkém z Intelu, jsou opět 100% přesné. Společnost tak aktuálně potvrdila, že dosavadní šéf Robert Swan skutečně končí. Oficiálně Intel nechce důvody moc rozebírat, ale z informací ze zákulisí jasně vyplývá, že jednoduše už nemá důvěru. Dosavadní šéf prostě už „lhal“ za firmu na veřejnosti moc dlouho. Zastírání problémů, neustále posouvání termínů, neplnění slibů a nedodržení plánů .... veřejnost, partneři ani investořit už prostě tomuto představiteli firmy nic nevěřili. Nebyl důvěryhodný a nedokázal tak dál firmu takříkajíc prodávat. Vedení se rozhodlo k logickému kroku jej odvolat a najít novou tvář společnosti, která by mohla v kolotoči slibování a neplnění zase pár let pokračovat.

Společnost tak oznamuje nástupce a kupodivu to není další finančník, ale skutečný technický inženýr. Což může být zajímavá změna. Novým šéfem bude Pat Gelsinger, který je velmi známý v průmyslových kruzích. Na novou pozici odchází z VMware (kde z toho nadšeni rozhodně nejsou). U Intelu už i pracoval. Není to žádný nováček. Byl v ní vlastně od samých počátků už v roce 1979. Nejde tedy o nikoho z cizího a jde o člověka z nejožších kruhů Intelu, byť v posledních letech pracoval jinde. O jeho zkušenostech nelze pochybovat. Potenciálně největším přínosem je ale ten fakt, že po letech bude mít Intel v čele technického inženýra, ne finančníka nebo obchodníka. Jak důležité je mít v čele technologické firmy inženýra, který rozumí produktům a tomu, co firma dělá, se ukázalo třeba u AMD. Nicméně na jeho příkladu je také vidět, jak dlouho trvá novému šéfovi, než uvede do praxe větší změny strategie, produktů atd. Prostě 3 až 4 roky, než uvidíme produkty a změny na trhu samotném, které může nový šéf Intelu skutečně nyní inicializovat.

Bohužel, potvrzení odchodu současného šéfa Intelu a potvrzení několika dalších informací, není až tak pozitivní zprávou. Vypadá to totiž, že v tom případě platí i mnoho dalších velmi negativních zákulisních informací o Intelu a situaci uvnitř firmy. Firma ztratila mnoho klíčových pracovníků v poslední době. 10nm výroba je neopravitelně rozbitá, Intel to jen v prezentacích maluje na růžovo a zastírá. 7nm výroba má velké zpoždění už více než rok a zdaleka není konec vývoje a nasazení do praxe v dohledu. Intel přitom zase nyní oficiálně slibuje, že prý udělal průlom. Věřit tomu může ale leda blázen, speciálně poté, co Intel sliboval zásadní průlom několikrát u 14nm, která měla zpoždění, každý rok několikrát pravidelně posledních 5 let tvrdil, že udělal průlom u 10nm, a víme, jak to dopadlo. Takže tvrzení že udělal průlom na 7nm? Ha ha ha ….

Až budu držet desktopový 7nm procesor Intel v ruce, tak tomu budu věřit. Do té doby je cokoliv, co dnes Intel oficiálně řekne asi tak důvěryhodné, jako tvrzení, že Země je placatá. Navíc informace ze zákulisí mluví o pravém opaku, že 7nm má obrovské problémy, není prakticky kdo by je dnes u Intelu dokázal řešit, a není vůbec na pořadu dne. Situace je prý tak špatná, že Intel vážně vyjednává s TSMC o tom, že by některé další procesory vyráběl 5nm a také 3nm u TSMC, protože jinak není naděje, že by AMD dokázal produktově konkurovat. AMD jde na 5nm již u další generace ZEN4, jejíž výroba odstartuje pravděpodobně nekdy na přelomu roku nebo začátkem příštího roku.

Nový šéf tak přebírá společnost Intel, která je bez přehánění v rozkladu. Nefunguje v ní prakticky nic. Jediné co dnes drží Intel (stále velmi vysoko) nad vodou a zastírá všechny vnitřní problémy, jsou výrobní kapacity a nepostradatelnost. Kvůli tomu má jistou většinu trhu v serverech a na PC jen proto, že AMD prostě nemá tak velké kapacity, aby zásobovalo celý trh. Současně poptávka po PC a serverech je teď rekordní, takže se prodá vše, co se vyrobí. Intel má tak obrovské štěstí, že nyní absolutně nezáleží na kvalitě produktů, výkonu ani jejich cenách, protože se prodá prostě vše. Intel ovšem ví, že zaostává produktově prakticky ve všem a všude, někde už o dvě generace. A vzhledem k nesrovnatelným možnostem ývojovým, výrobním i finančním, je to naprosto neomluvitelné. Mnozí proto říkají, že Intel by měl začít úplně znova.

Zda se nový šéf pustí do takové naprosto zásadní reorganizace, je ale otázkou. Jakkoliv je to významný a zkušený inženýr, problém je, že je spíše v pozici veřejné mediální figurky, než aby Intel jako takový, skutečně řídil a udával v něm krok. To dělá širší vedení Intelu, a to samotné se nijak nemění - jdiná změna je prostě na tom nejviditelnějším postu, všichni ostatní, kteří dovedli firmu tam, kde nyní je, zůstávají a rozhodují dále. Takže uvidíme, co o tom řeknou další zákulisní "drby", ale i tak, pokud se podaří novému šéfovi prosadit nějaké změny a nové produkty, jde o nejméně 3 možná 4 roky, než se něco zásadně projeví na trhu a v produktech samotných. Intel ovšem změnu zoufale potřebuje, protože pokud se náhodou situace na trhu najednou uklidní, poptávka spadne na normální úroveň, a začne tak rozhodovat zase jen kvalita, výkon a ceny produktů, a bude tedy boj o zákazníka, Intel nemá prakticky co nabídnout a konkurence je už teď úplně jinde …

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 09:14:30

Tak hlavní problém Intelu obecně je personální politika. To je jediný důvod, jak se dá vysvětlit, že společnost s tak neskutečnými finančními zdroji není už několik let schopná pokračovat ve vývoji vlastního výrobního procesu. Což byla přitom léta obrovská deviza Intelu. Ta hlavní výhoda Intelu dlouho byla v tom, že měl špičkový výrobní proces dva kroky napřed před konkurenty.
Dnes je bohužel ve stavu, kdy má výrobní proces dva kroky za svými konkurenty a to následně odnášejí jeho produkty. Ono pokud by jel podle své původní roadmapy, tak by dnes měl 5nm proces a vůbec by neměl problém pokračovat se svými monolity. Protože ty čipy by byly podstatně menší, podstatně levnější, vyrobil by jich výrazně více a hlavně jejich energetická efektivita by byla taky někde jinde.
A nedá se to vysvětlit jinak, než že si nebyl schopen udržet potřebné lidi, protože vše ostatní pro to měl.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 09:59:29
avatar
Že si Intel neudržel potřebné lidi není přesný popis situace. Když se řekne neudržel, tak to znamená, že je přetáhl k sobě někdo jiný za větší plat či kariérní post. V případě Intelu však ti lidé odešli naprosto frustrováni z poměrů, které v Intelu vládnou. Jsem rád, že si už v některých firmách akcionáři začali uvědomovat, že mít ve vrcholných pozicích účetní, není dobrý nápad a když se tlak na maximální zisk zvrhne v neukojitelnou chamtivost, která má v počátcích tak omamnou efektivnost. To však posléze vede k úpadku společnosti. AMD je přímo ukázkový příklad, když účetního vystřídá člověk, který vzděláním a zkušenostmi rozumí tomu, co společnost vyrábí a kam by měla firma směřovat. Pro takové lidi je na prvním místě cíl dostat společnost na technologickou špičku a zisk je pro ně až jako vedlejší produkt, který pak přijde logicky sám.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 11:22:11

Akcionářům je úplně jedno co firma dělá a nebo kdo jí vede. Mají svoje ekonomické ukazatele. A když už máte tolik akcií Intel aby jste mohl rozhodovat o dění ve společnosti, tak určitě máte akcie i spousty jiných firem a tedy nejste odborníkem na procesory ale na ekonomii :-).
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 11:46:08
avatar
O tom právě píši. Chamtivost ovládla svět. Akcionáři vlastní akcie společností o kterých ani netuší co vlastně vyrábí. Dokonce bych řekl že část z nich jsou rentiéři, co už dlouho nepracují v jakékoli společnosti a tak netuší co to sní udělá když jí vede účetní. Pak je tu další skupina, která investuje do akcií přes investiční poradce a na ně se bez výhrad spoléhají. Přitom tito poradci jsou zainteresováni na maximalizaci zisků a investují tam, kde právě jsou ve vrcholných funkcích účetní. Obě skupiny nesledují dlouhodobé směřování společností a když cítí že je firma na vrcholu a může se to zlomit dolů, akcie prodají a jdou o dům dál tam, kde právě účetní do vrcholné funkce nastoupil a kde je příslib velkých zisků. Je to vlastně systém vysávání společností a nikoli snaha cokoli budovat.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 12:47:12

Ekonomie omezila investice, ukazatale tak krátkodobě vzrostly ale zničilo to firmu.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 11:45:34

Ono hlavně pro IT svět to může být obrovský problém, protože nám tu v podstatě zbyl jeden výrobce s moderním výrobním procesem a to TSMC, kde si nyní mohou diktovat ceny za každý wafer.
Největší hrozbou je ale situace, kdy by si Intel díky svým finančním možnostem dokázal zaplatit většinu z 5nm a následně 3nm produkce. Velkou část si již zaplatil Apple. Pokud by ze zbytku další velkou část ukrojil Intel ... pak co by z toho koláče zbylo na ostatní. Tedy například AMD a Nvidii. Plus těch dalších zájemců je opravdu hodně.
Tedy je tu opravdu velký potenciál k tomu, aby HW závislý na výrobě u TSMC šel v následujících letech cenově nahoru. Ono už takhle jsou nové Ryzeny od AMD už v jiné cenové kategorii, než předchozí generace
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 15:07:59

Reaguji na poslední větu, a přesto se dá říct, že jsou stále zbytečně laciné. Protože jsou vyprodané. A věřím tomu, že by byly vyprodané i kdyby byly +100 USD kus.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel zabil 2021-01-14 11:52:18

dvě mouchy jednou ranou ... outsourcingem vyřeší svojí neschopnost vytvořit pokročilou litografii a zároveň sebere výrobní kapacity svého konkurenta AMD. Nejhorší je, že po všech těch nelegálních praktikách Intelu je toto zcela legální. Rozumní lidé by měli Intel fakovat, jestli chtějí mít zachované konkurenční prostředí, které se tu konečně po těch dlouhých letech znovu začalo tvořit.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 12:21:20
avatar
Ano to je opravdu nebezpečná situace. Na druhou stranu, když se Intel rozhodne přeplatit AMD u TSMC, budou náklady na výrobu čipů Intelu obrovské, protože ho bude takto TSMC pořádně dojit. Cena na trhu takových čipů by dosahovala částek už pro většinu lidí neakceptovatelné. Další věc je, jak moc by si vrtkavost zákazníka tipu Intel(v okamžiku kdy vyřeší výrobní problémy ve vlastních fabrikách odejde), nechala TSMC rozvrátit vztahy s ostatními zákazníky. Protože by je takto nahnala k poslední alternativě, což je Samsung. Ono totiž pořád platí, že když vám někdo vědomě podtrhne nohy a vy se sním rozloučíte, tak se nepohrnete k spolupráci sním s vědomím, že to může kdykoli zopakovat. V každém případě za předpokladu, že bude chtít Intel u TSMC vyrábět, čeká TSMC nelehké rozhodování, protože pro všechny mít výrobní kapacity nebude.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Na druhou stranu 2021-01-14 13:16:31

sklízíme kyselé plody manažerského řízení západních firem za posledních 20 let. Předali jsme Číňanům veškeré know-how, které se v západním světě tvořilo od průmyslové revoluce a teď se nestačíme divit, že to Číňani celý vzali a použili proti nám, páč slovo patent, ochrana duševního vlastnictví atd. je v Číně sprosté slovo. Výroba se přesunula do Číny a my ztrácíme schopnost vyrábět, ztrácí se firmy, dovednosti i erudovaní lidé. Příklad Intelu je jenom špička ledovce, můžeme mluvit o Nokii, kdysi mobilní jedničky a dnes neexistující firmě (dnešní Nokia je jen brand) atd. atd. Space X to asi za nás nevytrhne. Evropa je vůbec v polovodičích na chvostu pelotonu.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 22:44:29
avatar
Nokii zazdil její vlastní vedení společnosti. Tam to svádět na Číňany je laciná výmluva. Na druhou stranu v tom vedení Nokie nebylo samo, Na výsměch na adresu dotykových telefonů je všeobecně pamatováno i z adresy MS. Obrovský potenciál naopak správně vyhodnotili v Koreji, Číně atd. Do plachet jim zafoukal Google s Androidem.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 13:25:50
avatar
Já myslím, že už jsem právě někde četl, že k takovému jednání už v TSMC došlo, a že Intel s úsměvem vypoklonkovali, právě proto, že vědí, že Intel je potřebuje jen dočasně.
Jak by se asi zachovala Škodovka, kdyby k ní přišel Hyundai, že se jim v Moravské továrně nedaří vyrábět motory a jestli by je nemohli vyrábět u nich? ;-)
Vždyť to jsou v podstatě hlavní konkurenti!
Já myslím, že Intel se s TSMC nemá šanci domluvit na podmínkách, které by pro něj mohli být přijatelné. Ale uvidíme jak se to vyvine...
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Táto zmena krátkodobo nič neri 2021-01-14 16:41:12

Lenže toto nevyrieši dnešné oznámenie ani zmena k 14.2.2021(Prvé výsledky tej zmeny budú v rokoch 2025/26)Intel "vyprázdňuje zásuvky (česky šuplíky )" pretože pred 2.9.2022 nemôže mať Intel na trhu nič, čo začal vyvíjať po uvedení Zen-u . Ladenie výroby trvá rok. .

Vývoj CPU architektúry x86 trvá 4-4,5 roka a 420 dní (to vychádza na 6.10.2020 pre Zen3) nábeh a optimalizácia výroby+ dodávky partnerom. (5,5 roka od uvedenia Zen-u bude 2.9.2022) A to, či sa Intel prebral vďkaa Zen-u uvidíme najskôr vtedy. Mimochodom medzi Bulldozerom a Zen-om je bez 5 dní 5,5 roka..

Citace:
AMD Ships First "Bulldozer" Processors
September 07, 2011 7:45am EDT

Odkaz

Trvalo to bez 5 dní 5,5 roka, kým AMD dodala na trh niečo, čo začala vyvíjať po uvedení Bulldozeru

Citace:
AMD Ryzen(TM) 7 Desktop Processors Featuring Record-Breaking Overclocking Performance Available Worldwide Today
March 02, 2017
After four years and thousands of hours of development, AMD today released the first three models of its highly anticipated, high-performance AMD Ryzen™ desktop processor

OdkazA vie sa prečo Intel AMD podcenil
Citace:
"Analýzy ukazovali, že tu po roku 2017 AMD nebude(bude po bankrokte) a naša ponuka tomu zodpovedá, reakcia na prežitie AMD nemôže bzť skôr ako v roku 2022"

January 31, 2017
Q4 2016 Q3 2016
Net loss $(51)M $(406)M

Additional paid-in capital 8,334
Accumulated deficit 7,803

Odkaz

Odkaz


Ak by akumulovaná strata dostala nad úroveň kapitálu
musela by AMD vyhlasiť ochranu pred veriteľmi a postúpiť
buď reštrukturalizáciu alebo likvidáciu, čo sú dve formy bankrotu.

momentálne má AMD viac kapitálu ako úverov
Odkaz

A už sa vie, že nič nemali na navyvíjané. Lebo to, čo začali vyvíjať v roku 2017, musí byť hotové v roku 2021 a na trhu najneskôr v H1 2023Citace:
Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5. Jde vůbec o první zmínku o architektuře páté generace, která od AMD přišla…

Odkaz
Citace:
Návrh Zen 3 byl dokončen, pracuje se na Zen 4
13. 8. 2019
Odkaz

Tých 420 dní je 6.10.2020

Citace:
Všechny uniklé výkonnostní výsledky Zen 3 / Ryzen 5000
2. 11. 2020
Tento týden budou zahájené prodeje procesorů Ryzen 9 5950X, Ryzen 9 5900X, Ryzen 7 5800X a Ryzen 5 5600

Odkaz
qmox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-18 22:21:31

ked uz nejdu tie nano metre no je dobre vediet ze intel aspon zrychluje cyklus vymeny CEO
Otellini bol intel CFO od 2005-2013
Brian Krzanich to uz bolo 2013-2017
Bob Swan to uz bolo len 2018-2020

Ak nechcem byt zly ale za to kde je intel dnes si moze iba on sam.

Otellini v roku 2006 vyhodil 10K zamestnancov a zrejme nie tych spravnych a to sa niekde prejavilo aj ked mozno nie hned aj ked on sa za to stal CEO roku

Brian Krzanich zasa odstupil lebo si nieco zacal zo
svojou podriadenou a ani s 10nm mu to moc neslo ale hlavne ze stihol predat svoje firmne akcie predtym ako sa verejnost dozvedela otom ze intel proceky maju chybu.

Bob ten sa vlastne ani nestihol moc ohriat beriem to skor tak ze sa vlastne o jeho pruseroch este radsej moc nepise.

Kazdopadne technicky CEO's su dnes celkom v mode , ved koniec koncov aj Boeing je dobry prikladom toho ze CFO ako CEO nemusi byt vzdy ta najlepsia volba z dlhodobeho hladiska.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1523x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1108x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1498x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 963x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1256x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1517x
Komentářů: 1