Těšíte se na nové AMD RYZEN 7000 procesory a AM5 desky? Vypadá to na září! Co budou stát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 18 červen 2022
altStále více informací naznačuje, že konec září bude velmi velmi zajímavý :).

 

 

 

Práce na vydání nové generace procesorů AMD a desek AM5 finišují. Procesory už jsou nějakou dobu v ostré výrobě, finální specifikace už jsou také stanoveny. Výrobci desek mají X670E, X670 a B660 desky, které už dokonce veřejně demonstrovali prakticky s finálním designem. Takže vše vypadá na dobré cestě. Mohu potvrdit, že v současnosti se ladí BIOSy a vše se testuje. S chladiči pak vůbec nebude problém, protože přes kompletní změnu patice (AMD přechází na LGA typ), zůstává zachována kompatibilita = AM4 chladiče můžete použít na AM5. Dobré zprávy přichází také z oblasti DDR5 pamětí, bez kterých se AM5 platforma neobejde, protože s jiným typem od začátku svého vývoje ani nepočítá. DDR4 končí s AM4 platformou. Naštěstí ceny DDR5 viditelně klesají, výroba roste, takže v době vydání nové platformy AMD by měly být DDR5 za rozumné ceny a běžně dostupné. Neměla by se v žádném případě opakovat situace stavu DDR5 při vydání Intel ALDER LAKE na konci loňského roku.

AMD nám také procesory a platformu demonstrovalo, i když dnes víme, že při tom velmi okatě schovávalo skutečný výkon. Takže nás/vás asi přirozeně zajímá, kdy se novinek dočkáme a kolik budou stát?

  • Uvedení s pravděpodobností 99%, proběhne na konci září!

AMD přímo zatím neprozradilo přesné datum vydání, ale řeklo oficiálně že to bude „Fall 2022“, což znamená podzim. Specificky ovšem neřeklo, že by to mělo být až Q4 2022, jako to řeklo u jiného produktu, který na Q4 chystá. Takže pokud to není Q4, tedy říjen, logicky to musí být konec září, protože podzim začíná letos 23.9., alespoň tak jsem to odhadl. Nyní můj odhad podporuje další střípek informací. AMD a výrobci desek už v zákulisí pochopitelně informují partnery, a kdosi pustil ven snímek z jedné takové prezentace, kde je přímo napsáno, že uvedení AM5 proběhne 15.9.2022 …

Osobně si myslím, že AMD zvolí scénář, kdy nás nechá otestovat a vydat recenze na procesory a desky právě kolem poloviny září, tak aby zákazníci měli všechny informace pro start nákupů, které by začaly v tom posledním týdnu v září. Zkrátka v tuto chvíli považuji vydání a dostupnost prvních AM5 desek a RYZEN 7000 procesorů za téměř jistou na konci září.

  • A kolik to bude stát?

Pochopitelně máme obavu o ceny novinek. Jednak s ohledem na situaci ve světě, výrobě, obecnou inflaci a také použití nových výrobních procesů, které jsou dražší. Nicméně podle mých informací a dalších zákulisních zdrojů to vypadá, že AMD neplánuje (ba přímo nechce) nějaké masivní zdražení nové generace vůči té současné. Už jen z toho důvodu, že poptávka po PC je teď trochu nejistá do dalších období).

Konkrétně by podle mých informací ceny RYZEN 7000X procesorů měly víceméně kopírovat ceny RYZEN 5000X modelů při jejich uvedení na trh. A konkrétně bychom se při startu měli dočkat nejméně čtyř modelů. RYZEN 5 7600X (6jader/12vláken), RYZEN 7 7800X (8jader/16vláken), RYZEN 9 7900X (12jader/24vkáken) a RYZEN 9 7950X se 16jádry/32vlákny. Podle nedávných vyjádření zástupců AMD nepočítají při startu AM5 platformy s uvedením procesoru s více než 16ti jádry, i když víme, že existují prototypy se 24jádry, tedy s trojicí ZEN 4 modulů. Ovšem zatím se na trh zjevně nechystají. Ale později se nepochybně vícejádrového mainstreamového RYZEN procesoru pro AM5 dočkáme. A pokud to nebude ještě v rámci ZEN 4 generace (kde nás příští rok určitě čekají ZEN 4 3D verze), tak v nadcházející ZEN 5 určitě. Jak víte zajímavou novinkou (kromě jiného) u 5nm RYZEN 7000X procesorů je fakt, že všechny mají i integrovanou grafiku! Takže čekání na „APU“ variantu nebude tentokrát tak zoufalé, kdy ale nějaké modely s výkonnější integrovanou grafikou pro desktop, by se později pro AM5 měly tak objevit ;).

Pokud jde o nezbytné AM5 základní desky, bez jejichž pořízení se tentokrát neobejdeme (ale zase bychom měly být schopni do AM5 desek osadit i dalších generace procesorů, tedy ZEN 5 a pravděpodobně i ZEN 6), tak AMD se hodně snažilo o cenovou přístupnost. Není to ještě oficiálně potvrzené, ale vypadá to, že X670/X670E čipsety jsou vlastně fyzicky dva B650 čipy. X670E je pak jen „odlišení“ pro ty nejlepší desky s čistě kompletně PCIe 5.0 designem celku, který mít kompletně levnější X670 bez E vyloženě nemusí (musí mít vždy alespoň jeden PCIe x16 Gen5 a jeden M.2 Gen5). Levnější B650 pak mohou, a nemusí Gen5 ve větší míře mít, snad jen pro jednu M.2 pozici je myslím povinné. Každopádně právě tohle bude dělat dost na výrobních nákladech, protože PCIe 5.0 deska musí mít odpovídající materiálové zpracování = drahé vícevrstvé PCB a dražší elekroniku. Takže pokud to u levnějších desek trochu omezíte, cena by měla být přístupná.

Co mám informace, tak by se ceny neměly zase tak moc lišit od cen X570 desek. Ty TOP modely X670E budou hodně drahé, ale to byly a jsou TOP X570 také. Ovšem X670E nese minimálně 24 PCIe 5.0 linek a design, tedy masakr. Každopádně B650 desky, které se objeví ale o něco později (asi o měsíc), budou cenově z počátku na úrovni lepších B550. X670E tedy budou za raketu (počítám že určitě 10tisíc+) a mezi tím a B650 budou ještě X670. Výběr by měl být hodně bohatý a samozřejmě připravíme hodně recenzí a testů :). Každopádně počítejte, že s výjimkou DDR5 pamětí, které budou ještě nějakou dobu o něco dražší než DDR4, vše ostatní kolem AM5 bude stát víceméně stejně, jako když přišla X570 a RYZEN 5000X procesory na trh. Což jsou za současné situace vlastně docela dobré zprávy …

No a jak jsem napsal výše, vše směřuje k uvedení prvních AM5 a RYZEN 7000 novinek na trh na konci září a postupně se bude nabídka rozrůstat v dalších měsících o B660 desky a levnější RYZEN 7000 procesory. A k tomu se zhruba v říjnu přidá i nová generace Radeon RX 7000 karet s prvními modely (pravděpodobně RX 7900 série s NAVI 31 následovaná v listopadu/prosince RX 7700 s NAVI 33). Takže se máte na co těšit a mátě čas našetřit, pokud plánujete nákupy :). Samozřejmě na DDWorld.cz plánujeme testy všech novinek …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 08:39:32

Ještě by bylo dobré doplnit, že výrobci rovněž ke startu platformy připravují PCIe Gen5 SSD disky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 09:45:31
avatar
to ano, ale ten bezpodmínečně nutně nepotřebuješ ;)
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 09:01:39
avatar
Uplně nejlepší by bylo, kdyby konečně začal ten výkon být ve hrách taky náležitě využíván a to nejen na grafiku jak je zvykem, ale vrátit se o 20 let nazpět, kdy byla snaha taky o nějakou tu fyziku a AI, protože to je horší jak před dvaceti lety a naprostá ostuda dnešních her a kdyby mě někdo řekl, když vyšlo např. první Crysis či první Fear, že za 15 let se nikam neposunem, ba naopak to bude ještě horší, tak jsem tomu nevěřil. Kupujeme si drahý HW, který se pak fláká a hry nedosahují vůbec potenciálu dvacátých let 21. století.
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 23:24:57

Přesně! Nepotřebujeme tu další posun v rozlišení, texturách apod. Dnešní (a i včerejší) hry dokáží vypadat skvěle, ale chybí tomu mnohdy ta opravdovost. Zpracování fyziky je dobrý příklad.
Kýbl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 13:55:33
avatar
Bohužel, např. s novým CoD, podle traileru, dostaneme přesný opak nějakého pokroku. Zde je hezký příklad v porovnání CS:Source a CS:GO.
https://www.youtube.com/watch?v=42Wu9OaNDxY&t=292s&ab_channel=HSTop
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 19:16:58
avatar
Na toto jsem si naříkal kudy jsem chodil až jsem rezignoval. Má jediná reakce je že jsem už před léty přestal hry kupovat. Pochopil jsem že pro majitele vývojových studií je Fyzika a AI jen komplikace, přelož si moc práce a proč to dělat když to lidem nechybí a kupují jak o život i ty recikláty. Dle mého si studia uvědomily, že na herním trhu existuje takzvaná rotace zákazníků která je pro ně blahodárná. Proč? Když začne mladý člověk hrát hry je oslněn grafikou a množstvím detailů ve scénách hře světel atd. Jak stárne a hraje dál a dál začne být tímto přesycen a chtěl by právě už tu fyziku a AI. Chvilku reptá, ale jak postupuje čas začne se více a více zajímat v případě mladých mužů o slečny a u slečen o kluky a to je čas kdy jdou hry čím dál více na druhou kolej zájmů (čest výjimkám). Vadí to vydavatelům her? Nikoli protože přichází nová generace mladých a vše začíná od začátku. Opět oslnění grafikou detaily hry světel atd. Tak to jde stále dokola.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 21:20:29
avatar
No já ti nevím, možná jsem nějaká ta výjimka, ale já si už jako student nejvíc užíval ty hry s dobrou fyzikou (NFS Porsche, Max Payne, Half-Life, F.E.A.R.) a dobrou AI (FarCry).

Možná je to taky jen tak, že na chybějící fyziku a AI žehráme my, co si ještě pamatujeme hry, které to měli. Dnes už to ve hrách moc není a tak lidi ani neví o co přicházejí...

A nebo je to jen o tom, že v té době jsi na pěknou grafiku potřeboval drahej stroj, na což jsem jako student neměl a tak pro mě byla hratelnost mnohem důležitější než grafika :-D
Ale to se mi nezdá, dodnes často ohrnuju nos nad vysoce hodnocenou hrou, pokud se mi nelíbí její grafika. Takže já jsem pravděpodobně stejně úplatnej pěknými detaily a hrou světel a stínů, jako kdokoliv jinej;-)
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 23:04:55
avatar
Jo souhlas, hry dříve byly často posunem v před ale často se i v nich děli přehmaty které tu hru kazily. Třeba FarCry mě fascinoval velkým otevřeným světem kde byla svoboda pohybu obrovská. FarCry2 opět velký herní svět + už docela fungovala jakási AI kdy hlídka mě dokázala sledovat podle stop které jsem nechal v ušlapané vysoké trávě. Nebo fyzika kdy jsem vběhl do plechové boudy v domnění že nepřátelé kteří byli ve velké přesile půjdou za mnou dveřmi a já je snadno postřílím. Jaké bylo mé překvapení, když jsem byl zabit tak, že nepřátelé stříleli do té boudy a kulky prošly plechovou stěnou. Dnes jsou hry že nepřítel kteří stojí za dřevěnými dveřmi není zabit ani tehdy když do těch dveří člověk střelí z raketometu. Na druhou stranu mě vadilo nekonečné spamování nepřátel na kontrolních bodech. Stačilo se od nich jen kousek vzdálit a po návratu byl zase plný nepřátel. Naštěstí se to dalo obejít autobusy.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 01:10:11
avatar
Právě že už v prvním FarCry na vojáky nefungovali jednoduché triky jako je někam nalákat. Naopak bylo někdy slyšet jak se spolu vysílačkou domluví a pak koordinovaně zaútočí a to ne rozhodně tupě jeden za druhým jako dobytek na porážku.
Kolikrát mě dostali čistě proto, že jsem tak velkou míru invence a koordinace nečekal:-D
Doufal jsem, že se to bude jen vyvíjet a s výkonem PC zlepšovat a přijde mi, že jsem zatím zákeřnější vojáky v jiné hře nepotkal. Což s ohledem na datum vydání prvního FarCry je docela smutné...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 07:32:11
avatar
Njn, studia zjistila, jak snadněji vydělat prachy a že určitou skupinu hráčů ani nepotřebují. Děcka stačí na to, aby se firmy napakovaly.

Je taky možné, že mladí fyziku a AI "nehledají" i proto, že se většina her přesunula do mulťáků a jsou dost rychlé a tudíž "Nebyl čas lámat si hlavu nad fyzikou, hlavně že jsem vyhrál".
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 07:47:36
avatar
Je to bohužel tak.
Mulťák se spoustou cetek k zakoupení vydělá víc, než perfektní single s úžasnou AI a fyzikou.
A ten mulťák je určitě méně pracný...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 11:05:37
avatar
Tak to podepisuji, U mulťáku se nemusí vymýšlet ani nějaký příběh. Mulťák je jen o vytvoření nějakého prostoru kde se budou hráči řezat. Minimální náklady a velké zisky. Navíc hru v mulťácích ničí lidi co v těch hrách podvádí, což jsem nikdy nepochopil, jak může někoho těšit výhra podvodem.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 09:14:15
avatar
Podvodníci. To je důvod, proč jsem mulťák přestal hrát.
Jednu dobu jsem s kamarády hrával BF3, ve třech lidech co se domlouvají už to bylo zajímavé. Ale stačil jeden podvodník a hru zničil. A že jich tam bylo.
Tak jsme skončili jen u kooperací, které si občas spolu zahrajeme. Jinak prostě single. Tam si člověk jede po svém, bez rušivých elementů a má klid :-)
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 09:09:02
avatar
A přitom třebas Zaklínač 3 ukázal, že single může být hodně úspěšný. Jenže jak píšeš, je pracnější.

Ale nebudeme si nic nalhávat. Kdybychom řídili nějaké herní studio tak taky budeme koukat na to jak jednoduše vydělat balík
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-21 08:09:38
avatar
Jo to je vlastně pravda, kolikrát jsem zaznamenal už v jedničce snahu nepřátel mě dostat do kleští.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 11:28:55

Těším se jako fanoušek technologií, ale po zkušenostech s každou novou věcí (nejen od AMD radši) první rok existence AM5 vynechám.
Počínaje bojem s pamětmi u Ryzena 1700. Zatímco všichni recenzenti doporučovali ať kupujeme 1700 a nataktujeme ho, já měl co dělat aby i na stock nic nepadalo. U X570 chipsetu zase trpím aktivní větrák, aby o chvíli později vydali 570S co větrák nepotřebuje. U grafik a stavu ovladačů první rok existence grafiky to snad ani nebudu komentovat, prostě jim trvá tak rok než je sw trošku schopný spolehlivého provozu. Proto jsem taky koupil 5800X3D a upgrade bude až nebude stíhat. Hlavní výhodu pro mě je u AM5 vestavěná podpora ECC u DDR5, ale to se dá řešit i u AM4.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 12:51:19

Doba sa zmenila AMD ma už dosť prachov a aj na odladeni pracuje viacej ludi a firiem.
Ryzen1700 bol vlasne prvy CPU po buldozeru, AMD bolo hlboko v strate a hrozil mu krach, teraz je diametralny rozdiel.
DDR5 už tesuje Intel a nieje s nimi problem, NAVI 31 testuje Apple už od 2020 roku a aj konzole už počitaju s RDNA3 a davno ho testuju dokonca ho pomahali aj navrhnuť, a na odladeni ZEN4 tiež nieje čo riešiť dosky to iste.
Nepochybujem že AMD za tejto situacie už na trh hodi plne schopne produkty. Tu ako nieje žiadna skryta premenna. Jedine čo sa ladi je spotreba a cena
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 08:48:55

To jsem si myslel když jsem přešel z radeonu 5700 XT na 6700 xt (díky těžařům mě to nic nestalo). 5700XT už byl po roce co jsem to měl vyladěný a nic nepadalo a s 6700XT opět přišly problémy, minimálně v AC Valhala. Nakonec ty problémy asi hodně souvisely se SAM a biosem, nejspíše chyba AGESy.
Aktuálně AMD vydává po 3/4 roku existence windows 11 opravu aby fTPM nezasekávalo počítač, já už to nevydržel a koupil předražený tpm chip. U AM5 určitě uvidíme první rok hromady aktualizací biosu včetně takových co pořádně zahýbou napětím co jde do procesoru.
Ono v tom AMD není samo, nedávno jsem zahlédl video JayzTwoCenta kde podobné porodní bolesti řeší u intelu s 12. generací.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-19 13:37:57

Já se taky chystám až na druhou čistokrevnou generaci s AM5. On zatím není extra důvod měnit, nicméně to má každý samozřejmě jinak. S 5900X a 6900Xt bych chtěl nějakou vystačit.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 06:57:06

Samozrejme idealne je meniť PC po 4 rokoch a ty maš najnovšie železo, ja zo svojim ZEN3700 a GTX1060 už mam najvyšši čas a sto pro si polepšim
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 13:16:25
avatar
Jako GPU určitě ano, ale ten Zen2 je pořád velmi dobrý, tam nemáš kam pospíchat.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 13:29:15

Ten 3700 je furt super, co bych za to dal já
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 13:54:35
avatar
Máš to hodně nevyvážený, procesor máš na svou grafiku silný a grafiku slabou. Procesor vůbec není potřeba měnit a ty prachy dej do grafárny
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 16:29:21

Neasi, procesor aktuálně hry stejně využívají málo.. důkazem je že stále na 60fps stačí i i7 6. generace ve většině her.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 20:36:19
avatar
To jo, ale pokud chceš víc, tak už můžeš narazit.
Já měl donedávna R5 1600AF a ten končil kolem 80-90FPS ve většině her, bez ohledu na GPU.
Jestli si dobře pamatuju, tak Zen2 už to posunul někam na 130-150FPS, Zen3 160-200 a Zen3D dokonce prokopnul v některých hrách i limit FPS o kterém si lidi mysleli, že je to omezení enginu hry.
Hezky ty limity generací Zen byli vidět ve videu co na to téma udělali na HWU.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 20:47:17
avatar
Snajpřík má u své sestavy uveden UHD 32 monitor, takže asi nějaký závratný fps neřeší si myslim a procesor na toto rozlišení rozhodně nový nepotřebuje. Že má ke 3700 GTX 1060 je hodně nesmysl, měl si koupit levnější procák a zbytek narvat do grafiky, ale takových lidí je spousta, 32 GB RAM na hry k ničemu, pomalá grafika ale hlavně že mám silný procák
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-20 23:52:45

Ta GPU mala biť len dočasna a vymenena, lenže nedostatok GPU a potom trojnasobne ceny ma odradili od jej vymeny.
Ten monitor je herny za 500€ 144Hz a fakt paradne farby.
Zvukovka je drahšia ako procak a to nehovorim o bedinkach proste audiofil Proste investujem do tych časti PC ktore najviac využivam, proste GPU tvori len 10% nakladov na PC.
čo sa tyka hier paradoxne to čo hrajem ma vykonu dosť strategicke plošinovky pohode 180fps dava a ani u Wot of tanks to nieje zle a drži cca 100fps.
Lakala ma teraz myšlienka vymeniť procak za 5700 a GPU 6800, ale zase cca 1300€ investicia par mesiacov pred ZEN4 a RDNA3, to už radšej počkam, prihodim nejaky liter a mam nove železo zo všetkym. Teraz ked kryptomeny padli na hubu, svita na lepšie časi lepšiu dostupnosť a hlavne privetivejšie ceny, uvidime čo to bude.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!Středa, 10 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 639x
Komentářů: 2
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!Sobota, 06 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2134x
Komentářů: 11
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!Pátek, 05 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1987x
Komentářů: 14
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriálu
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriáluČtvrtek, 04 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 874x
Komentářů: 0
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.Úterý, 02 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 4
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda Forever
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda ForeverPátek, 29 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2