To už není náhoda: ACER představil nové počítače. Bez AMD variant, jen slabé předražené Intel. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 23 červen 2020
altJak se někteří výrobci vypořádávají s tím, že je AMD platforma lepší? Jednoduše ji nenabídnou.

 

 

 

 

Těšili jste se na výkonné ACER HELIOS s RYZEN, nebo ultramobilní SWIFT s 8jádrovým RYZEN 9 4900U? Tak to vás nepotěšíme. ACER nemá v plánu žádné zajímavé a výkonné počítače letos nabízet. Alespoň pod toho, co představila. Společnost ACER totiž měla aktuálně velké online představení nových produktů pro zbytek roku. A je z toho značné rozčarovaní.

ACER představoval kompletně celou novou nabídku herních výkonných stolních počítačů HELIOS i mobilních řešení všeho druhu a velikostí. A schválně hádejte, kolik z nich je vybavených objektivně nejlepšími a nejvýkonnějšími procesory na současném trhu? Tedy mobilními nebo desktopovými 7nm RYZEN 9 či Threadripper modely? Schválně …. Ano, uhodli jste. ŽÁDNÝ!!!! Opakuji, ACER jako jeden z nejvýznamnějších OEM výrobců na světě, ani v polovině roku 2020, nemá žádný skutečně výkonný a efektivní počítač. Všechny jeho modely totiž mají objektivně zastaralé, předražené a za ty peníze prostě slabé procesory Intel Core 10000.

A pokud si myslíte, že jen ACER neměl čas, nejen že nepředstavil žádný počítač s běžně dostupnými a vydanými RYZEN procesory, on to korunoval úplně nesmyslným představením nového SWIFT 5 s nevydaným Intel 10nm TIGER LAKE procesorem, který si ještě půl roku nekoupíte!!! ACER u něj ohlásil dostupnost až někdy v průběhu Q4 2020 (a to kdoví jestli). Takže na tuhle slabou jen 4jádrovou stále jen 10nm nic neřešící věc od Intelu, si čas v nabité prezentaci našel, ale na jakýkoliv smysluplný a výkonný RYZEN počítač ne? To nevěstí nic dobrého …  

A samozřejmě si toho všichni všimli. Ostatně když někdo chce představovat výkonné mobilní počítače v roce 2020, nemůže ignorovat RYZEN 9 4900H, co by vůbec nejvýkonnější mobilní procesor na trhu. Natož když představujete desktop za více jak 100 tisíc korun, tak ignorovat 16jádrový RYZEN 9 3950 nebo až 32jádrové ThreadRipper 3960X/3970X procesory, to už chce hodně sebezapření. Na případu ACER je jasně vidět, jak se někteří OEM výrobci postavili k řešení situace, že Intel procesory jsou dnes prostě horší řešení, a tedy nevýhodné pro zákazníky. Prostě nenabídnout AMD verzi a nenabídnout zákazníkům výběr. ACER se tak vyhne nepříjemnému srovnávání a hlavně otázkám, proč jeho nejdražší Intel modely jsou slabší, než případné levnější AMD verze. Že OEM výrobci nepředstavili nějakou záplavu nových počítačů postavených na AMD na začátku roku, bych pochopil, speciálně u mobilních řešení, připomínám ovšem že už jsme na konci Q2, a výrobci tak mají hotové počítače pro druhou polovinu roku.

A co udělá jeden z největších OEM výrobců počítačů? Nenabídne jedinou slušnou AMD variantu! O důvodech, proč tomu tak je, můžeme jen spekulovat. Asi prostě ACER nechce nabízet výkonné a zajímavé počítače. A tohle prostě není o AMD vs Intel, tohle je o tom, že jeden z největších výrobců počítačů na světě, nedokáže nabídnout žádný špičkový počítač s nejlepším, co na trhu skutečně je.

Takže tu máme předražené desktopové ACER PREDATOR ORION počítače, s pomalými předraženými Core i7/i9 10000 procesory od Intelu, které si AMD s jeho RYZEN 7 a RYZEN 9 procesory namaže na chleba. Aby to nebylo málo, tak všechny jsou osazeny výhradně NVIDIA RTX grafikami. Zatímco 2080Ti bych pochopil, ale předražené RTX 2070S a dokonce nesmyslná 2060S a žádný Radeon RX 5700XT/5700/5600XT se stejným výkonem za i mnohem lepší cenu? Nic?

Ale nebojte, je to ještě zajímavější. ACER za téměř 200 tisíc korun nabízí „výživnou“ konfiguraci Predator Orion 9000 osazenou nesmyslnou Intel X299 platformou se slaboučkým Core i9-9900X procesorem (v nové verzi od října s 10000 řadou, což je to samé jen s jiným jménem). K tomu můžete mít až dvojici RTX 2080 Ti grafik. Ano, čtete správně. Samozřejmě všichni (tedy evidentně kromě ACERu) dnes vědí, že ta druhá grafika je tam jen na ozdobu a maximálně akorát sníží výkon v některých hrách, protože NVIDIA ani hry dávno SLI vlastně nepodporují. Ale co byste také za skoro 200 tisíc chtěli … 3x výkonnější Threadripper? O tom zjevně ACERu ještě nikdo neřekl, ale to je hodně technická pokročilá věc, takové u ACER asi ještě nezvládají …

A tak by se dalo pokračovat. ACER sice ukázal celkem hezké počítače, zajímavý mobilní design, ale žádný v nějaké zajímavé a smysluplné konfiguraci. A to nápadné vyhýbání se nabídnout normální AMD variantu, je opravdu už problém a skoro bych se to nebál označit za poškozování zákazníků. Tahle konkurence fungovat skutečně nemůže, ani na papíře. Jediný AMD notebook, který ACER představil, je levný model NITRO 5, který můžete mít RYZEN 5 4600H nebo RYZEN 7 4800H, ale je záhadně limitovaný pouze nabídkou maximálně slabé GTX 1650 Ti grafiky. Varianta s výkonnější RTX 2060 je k dispozici pouze s Intelem i7-10750H. To už je vyloženě smutné. Jeden se musí ptát, proč má výkonnější procesor RYZEN 7 slabší grafiku než slabší Core i7??!

  • Závěr

Musím říci, že jako zákazník hledající to skutečně nejlepší za své peníze, jsem z nabídky ACER velmi zklamaný. Počítače jsou to sice hezké, ale když ACER není schopen nabídnout nic technicky alespoň trochu na úrovni ve svých noteboocích, a dokonce ani v desktopech nic víc, než zastaralé a slabé 14nm a 10nm Intel procesory, a to nejlepší, co je na trhu zcela ignoruje, máme s tím jako zákazníci problém. Speciálně když ceny tomu neodpovídají. Žádný z představených počítačů ACER tak vlastně není zajímavý, protože všechny jsou horší, než by mohly být, pokud by výrobce použil skutečně tu technicky nejlepší platformu. Jak po stránce výkonu, tak efektivity. Tomu se ale ACER z nějakého důvodu vyhýbá.

Zákazník nemá v počítačích ACER na výběr nic jiného, než druhořadou platformu neschopnou konkurovat výkonem i efektivitou té nejlepší, ale ACER si za to účtuje, jako by byly to nejlepší, co na trhu je. Tohle už prostě není náhoda. Je to evidentní strukturální problém. ACER nijak rozumně nevysvětlil, proč v jeho nabídce ani po tak dlouhé době od vydání, není žádný skutečně moderní procesor, jen zastaralé 14nm a maximálně 10nm kusy. Žádný 7nm RYZEN 7 4800U, RYZEN 9 4900H, RYZEN 9 3900X/3950X nebo RYZEN ThreadRipper procesor. Svou zatím představenou nabídkou počítačů tak dává jasně najevo, že zajímavé konfigurace a počítače letos nabízet zákazníkům nehodlá. Snad se tedy dočkáme něčeho zajímavého příští rok. Pro nás to tedy vypadá na letos méně práce. Kdysi měl ACER odvahu dělat zajímavé stroje s nejlepšími technologiemi, škoda, že na to rezignoval …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 00:56:00
avatar
Já to vidím tak, že jelikož to intelu prošlo jednou a maximálně na tom vydělal a jediný co z toho tratil, byla opravdu naprosto směšná částka jako vyrovnání AMD, tak nemá jediný důvod to samé neudělat znovu. Hnus prostě, ... se divím, že to AMD nežene k soudu ihned. Intel by potřeboval pokutu tak 50 miliard aby přestal s těmi kartelovými dohodami, uplácením a děláním si monopolu a výrobci co mu s tím pomáhají by potřebovali dostat pořádnou pálku taky. Ale co čekat, světu vládne nespravedlnost na všech frontách.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 11:59:02
avatar
mě ani tak nejde o spravedlnost, jako o fakt, že třeba desktopový počítač za skoro 200tisíc, mě ACER předkládá s mizerným zastaralýcm Core i9-10000 místo 3x výkonnějšího ThreadRipperu ... a podobné je to u dražších NB ....
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 11:36:36

TR za 20 000?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 11:58:46
avatar
sorry, tam mělo být skoro 200 0000 co ty HELIOS systémy stojí
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 14:15:14

Už jsem se leknul :-D
Valdro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 19:22:56

Já bych tedy 200 0000 resp. aby to bylo vidět 2 000 000 za počítač nedal.

Ale to že ACER nenabízí AMD řešení, byť nic v dohledné době kupovat nebudu, mě osobně docela vadí...
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 14:57:39
avatar
Zásadní problém je v tom, že PC si mohu nechat sestavit (nebo si ho sestavit sám) z komponent, které jsou lepší a cenově výhodnější (rozuměj AMD), ale notebook ne (dokonce ani Goldmax nenabízí nic od AMD).
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 05:42:27
avatar
Historia sa opakuje. AMD ma tu smolu, ze este aj v grafikach bojuje s takou istou marketingovou svinou ako je Intel. Ta ale aspon udava vyvoj. To Intel je iná kapacita. No ma to AMD tazke. Dobre produkty nestacia... nechcem byt zly ale Intelu zelam zasek na dalsich 5 rokov 14nm aby ten trh nebol tak neuveritelne skriveny a bola normalna konkurencia.. idealnych 50/50
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 08:18:21

AMD to ještě bude mít těžké. Stačí se podívat na oblast serverů, kde má dnes vynikající nabídku, ale podíl roste velmi velmi pomalu a v podstatě se čeká, kdy vyleze alespoň na 10%. Tak setrvačnost trhu je obrovská a samozřejmě Intel je ve finanční pozici, kdy dokáže OEM partnerům nabídnout zajímavé podmínky spolupráce.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 09:41:35

Ono se může zdát, že to v serverech roste pomalu. Opak je pravdou. Meziroční nárůst v této oblasti u AMD je cca 90%. Ono se sice může zdát, že těch 5% je málo. Samozřejmě proti intelu to málo je. Ale ten nárůst je obrovský.
Jinak co se týče tématu článku, tak podle mého je škoda, že velcí OEM hráči nezařadí kompletní nabídky. Tak jak tu někteří píšou, že by dali pokuty atd... Ono je těžké někomu něco dokazovat.
Taková úvaha:
Prodám mrak serverových CPU, na kterých vydělám majlant. Prodám hodně retail CPU, na kterých pořád slušně vydělám
Prodám mrak CPU pro OEM partnery za super cenu.

Z tohoto my vychází, že nic nekalého se neděje, jen je cenová politika jiná.
Druhá strana je, jako uslevu dostávají OEM za počet odebraných kusů. V tom taky není problém.

Naopak bych řekl, že zde jde ACER sám proti sobě. V dnešní době jsou zraky upřeny k Ryzen CPU. A když ho nemám v nabídce, lidi koukají po jiných firmách.

Ve finále ale většina lidí stejně nemá ponětí, vo co de. Je jim to celkem u řiti. Hlavně ať to jede. Internet, filmy,office, případně nějaká nenáročná hra. To, že my víme o těch PC více než ostatní...To jsme my. A je nás na světě pár. Je to plivanec v moři oproti zbytku.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 11:01:18

Ono já bych ten Acer nijak neodepisoval ... ono s rodinou Ryzen 3000 mají produktů celkem dost. Takže to není tak, že by s AMD nic neprodávali ani nenabízeli. Samozřejmě je otázka, kolik jim toho lidé s AMD koupí.
On Intel je v desktopu stále nechutně drahý, ale v mobilním segmentu často seženete podobný model s Intelem a AMD za prakticky stejnou cenu ... tedy v mobilním segmentu šel Intel cenou očividně dolů.
A pak je to už na koncových prodejcích, co vnutí zákazníkům a na zákaznících, co si vezmou. Ono je třeba brát v potaz, že naprostá většina BFU nemá pojem o aktuální situaci v nabídce Intelu a AMD.
U lidí, kteří si PC sami staví je situace jasná, ti moc dobře ví, co a jak postavit a vyznají se ... a podle toho vypadá situace v prodeji v retailu. Ale mobilní segment je hodně specifický. Tam řada lidí v podstatě netuší, co chce a co kupuje.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Server trh 2020-06-24 09:47:06

je konzervatívny, na nárast musíte mať aspoň 3-4 roky lepší produkt.

A to bude mať AMD na konci roku 2020. Pomerne veľa záleží na tom, aby Zen3 based Epyc bol drvič asfaltu. Ak áno AMd porastie..
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 10:57:34

kdyz i NV si postavila svuj server na epycu, myslim ze se situace AMD na tomto poli bude dost zlepsovat. zalezet bude hlavne na tom, kolik tech epycu a jak rychle zvladne amd dodavat.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 08:53:42

Život není fér. Znám to.
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 09:30:38
avatar
Je to jasná Intel podmazávka a sviňarnička a jasně se ukazuje, který výrobce HW je alespoň částečně autonomní a který je jen onuce... A upřímně já bych si od Aceru fakt nic nekoupil ani z AMD procesory, nemám moc peněz na nákup IT a tak lovým v podstatě v lowendu a když si vzpomenu na prohýbající se a kroutící se notebooku Aceru (v této kategorii)...
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kto neponúkne nedostane peniaz 2020-06-24 10:32:18

Výrobci notebookov:
Stále čakám na dizajnovo zaujímavý a výkonný 17 palcový notebook s Ryzen 9 procesorom a RDNA 2 grafikou. Potrebujem 1 mini displayport na VR a mohli by ste sa vyblázniť v oblasti zvuku. Kto mi takýto notebook ponúkne tomu dám svoje peniaze.

P.S: Viem, že sa najskorej dočkám niekedy v druhej polke 2021.
Eli.Wallace [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Řešení 2020-06-24 11:32:17

No, řekl bych že řešení je jednoduché. Pokud Acer dlabe na koncáky, měli by na oplátku dlabat oni na něj... Jiní OEM se relativně snaží, tak proč nepodpořit je. Jestliže i DELL nabídnul AMD varianty, tak jsou zjevně použitelné.
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Acer 2020-06-24 14:42:19

Acer stejně stojí za nic... Ta značka je mi silně nesympatická.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 17:33:38
avatar
Všichni by teď mohli naběhnout na stránky Aceru a napsat jim na podporu, kdy dostaneme variantu od AMD, že nás horší Intel nezajímá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 17:39:45
avatar
ano, ale podle mých informací ACER o tom ví ... jen s tím prostě nebude nic dělat teď .... a bude tvrdit, že to co nabízí je to nejlepší pro zákazníky ;)
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-25 08:17:41

Ono to taky může být tak, že Acer si vzpomněl pozdě a už na něj Ryzeny prostě nezbyly, protože AMD má oproti Intelu o dost měnší výrobní kapacity. Teď se samosebou musí tvářit, že nabízí pro zákazníka to nejlepší, protože jim nic jiného nezbývá.
Pedrodc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 22:02:32

Co brání AMD, aby si šla svou cestou, nebo dala možnost vyniknout čínským výrobcům. A to nemluvě o Xiaomi, která by se jistě v případě podpory AMD klidně vrhla po hlavě do výroby not. a PC! Fabrik, co by tohle zvládlo je v Číně dost! Jenomže AMD čeká a čeká, a ono prd! Manegment v AMD stojí úplně za ho no! Nebýt vzdělaných zákazníků, kteří čerpají z dostupných informací, tak neprodají v retailu nic. Děkujme bohů, že se najdou weby, jež nás pravdivě informují o výkonu HW a PC tuning to rozhodně není!
aDDmin by neměl ztrácet čas napadáním kritiků, i když lžou a naopak udělat herní test+stream videa, nebo herní test+rendering videa v Adobe premiere, aby těm slepým otevřel oči. To, co dokáže 3950X je neskutečné! 3900X na tom bude taky dobře, i když ji nevlastním.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 22:28:26
avatar
to že jsou to čínští výrobci? ;) AMD je jedna ze strategických společností v USA, již spolupráci s čínskými partnery ukončila. Nebyla perspektivní ani žádoucí ....

AMD se navíc věnuje tomu čemu má, tedy designu čipů ....

Já nenapadám kritiky ... já se bráním lžím
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-25 00:03:46

Celosvětové spiknutí je tímto odhaleno. Teď už jen dopátrat, zda za tím stojí Ilumináti, Bilderberg nebo ta parta, co šíří pomocí 5G vysílačů COVID-19 ;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-25 00:45:45
avatar
tady je původce jasný a není to nikdo z tebou jmenovaných ;)
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-25 08:10:35

Tak kdybys jen nedržkoval a napsal do Aceru jestli půjčí na test Acer Swift 3 (SF314-42-R2UW) a Acer Swift 3 (SF314-57-583B) a udělal srovnání na cenové hladině 20 tisíc.
Jenže to je jednoduší držkovat a pořád mlejt jak jsou výrobci neochotní prodávat AMD.

Intel má 7 celých továren kde vyrábí 14 nm čipy (a nestíhá), tak jejich produkci asi ze dne na den nenahradíš TSMC.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-25 14:56:32
avatar
Odkaz U Alzy to stejné.
Acer bohužel nabízí jen 2 modely s Ryzeny 4xxx a co se týká HW nejsou špatné. Jenže je srovnávají s prakticky stejnýma Lenovama za podobnou cenu, ale ty mají o dost lepší displaye. Tady to asi Acer trochu nezvládl. Lenovo to s AMD trochu lépe podchytilo.Odkaz Alza podobně.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Příklad ze života 2020-06-25 17:44:29

Měnil jsem na autě setrvačník. LUK ( jen pro zajímavost ) Cena v E-shopu ( ne v jediném, ale ve vice ), který umí dodávat velkoobchodně 6400 i s ložiskem. Cena v servisu po předběžné kalkulaci 12700. Bez práce!!! Povídám, že to je nějaký divný. On na to, že má na díly smluvního dodavatele a že je to kvůli záruce a tak. Firma ELITE nebo AutoKelly a podobné, si smluvně zavážou servisy, které se stávají i prodejci ND a tím pádem diktují, co ten servis kupuje. A protože jsem šťoural, tak jsem zjistil, že ELITE to kupuje v těch E-shopech za babku, prodává to se ziskem servisům a ty si k tomu přidají vlastní marži. Podotýkám, že ty setrváky jsou naprosto identické. Jen cena je dramaticky vyšší. Tohle okrádání za bílého dne, trpí i ČOI, která prohlásí, že je to neetické, nikoli však trestné. Přitom je to okrádání za bílého dne. TAKŽE: Sapphire taky dělá grafiky jen z čipů od AMD. I když ... Grafické karty s čipem NVIDIA SAPPHIRE – doručíme už v den objednávky. Přečtěte si, proč nakupovat na Alza.cz /// Proč by nemohl ACER dělat NB jen na Intelech, když to institucím neva?
Seilan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rozlité mlíko 2020-06-25 18:58:34

Nevím, proč se tady pláče nad rozlitým mlékem, že ACER nenabízí notebooky a PC s procesory RYZEN? A psát o poškozování zákazníku je fakt silné slovo! Já osobně poškozený nejsem, podívám se po jiném produktu. Ta firma se tak rozhodla a tečka. Jednou je budou nabízet, jen to chce více času.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 884x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5586x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1054x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1917x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2949x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 891x
Komentářů: 0