TSMC končí s výrobou pro HUAWEI, kapacity využije AMD – zdvojnásobilo výrobu čipů pro PS5 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 22 July 2020
alt7nm výroba je žádaná a stále jí není dost. AMD prý dostalo výrazně větší alokaci od TSMC.

 

 

 

 

Společnost TSMC oficiálně oznámila, že ukončuje veškerou výrobu čipů pro HUAWEI, k čemuž ji donutil spor mezi USA a Čínou. A zatímco normálně by to asi byl problém, v současné situaci neočekává TSMC žádné problémy. Uvolněné kapacity už jsou prý vlastně rozebrány. NVIDIA se tak konečně dočkala a nějaké 7nm kapacity získala (stále jich ale nemá dost). TSMC většinu kapacit alokovalo hlavně směrem k AMD, pro jeho CPU, GPU ale i zakázkové čipy pro Apple či konzole.

Speciálně prý SONY a Microsoft očekávají velkou poptávku (oprávněně si myslím) po nové generaci konzolí a z více zdrojů bylo potvrzeno, že AMD (a tedy i TSMC) dostalo mnohem větší objednávku na RYZEN/RDNA2 řešení, které pro obě konzole dodává. Jen SONY prý zdvojnásobilo produkci, a tedy objednalo 2x tolik RYZEN procesorů a Radeon GPU pro PS5, než původně plánovalo pro tento rok. Microsoft je na tom údajně velmi podobně. Všechny tyhle zakázkové čipy AMD pro konzole vyrábí právě TSMC na svých 7nm linkách.

Samo AMD prý nadále zvyšuje produkci současných ZEN 2 procesorů, a to jak RYZEN 3000 série, tak EPYC, tak především RENOIR APU (mobilní RYZEN 4000 atd.), o které je stále větší zájem a mají tvořit vlastně hlavní část odběrů, kdy notebooky a OEM jsou největšími odběrateli CPU, pokud jde o celkové množství. Zájem je nyní tak velký, že AMD prozradím desktopové RENOIR RYZEN 4000G/GE procesory nabídla jen pro OEM a stavitele sestav (a to více než půl roku po mobilních variantách). Pro retail a nás běžné zákazníky, plánuje uvedení/dostupnost až později, kdy by se mělo projevit zvýšení produkce u TSMC. Vše navíc nasvědčuje, že AMD nesníží výrobu stávajících 7nm čipů ani s uvedením nové generace produktů, která má stavět na vylepšeném 7nm procesu s EUV. To tak vyžaduje další kapacity od TSMC. Ostrá výroba nových ZEN 3 procesorů se již rozbíhá. AMD mimochodem v posledních dnech opět a nahlas oficiálně potvrdilo, že RYZEN ZEN 3 letos na trh dorazí. A brzy začne i ostrá výroba NAVI 2 s RDNA 2 architekturou (velké NAVI) a také nástupce VEGA s CNDA 2 architekturou (MI 100). Hlavně v případě obou zmíněných GPU, které budou mít velikost určitě minimálně kolem 500mm2, jde o skutečně velké 7nm+ čipy, a tedy zaberou značnou část kapacit. Není tedy divu, že TSMC neočekává, že by její kapacity zůstaly nevyužity.

TSMC tak ani nemusí snižovat ceny a lákat nějak přehnaně nové partnery na své kapacity. Naopak, hraje mu do karet, že Intel stále nevyřešil, a evidentně hned tak nevyřeší problémy s 10nm, natož aby uvedl něco lepšího. Kolují také zvěsti, že SAMSUNGu se příliš nedaří s novou 5nm, kterou bude muset odložit a letošní rok tak nestihne. TSMC už 5nm vyrábí a AMD údajně už má 5nm vzorky čipů nové generace, které budou dalším významným skokem proti 7nm a vylepšeném 7nm procesu, který AMD letos využije. TSMC utužuje úzkou spolupráci s AMD a přímo vyvíjí procesy pro potřeby AMD a obě firmy si to velmi pochvalují. Navíc o TSMC se začínají přetahovat státy, které chtějí, aby vybudovalo továrny u nich. Hotová věc je stavba nové továrny v USA a velký zájem o továrnu TSMC má i Japonsko. Díky TSMC se tak dočkáme opravdu zajímavých produktů, ale je škoda, že konkurenčním výrobcům se už tolik nedaří a posuny na poli výroby poněkud zpomalují.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD se pěkně rozjíždí 2020-07-22 18:08:09

https://finance.yahoo.com/quote/AMD?p=AMD&.tsrc=fin-srch

DD, díky za novinky jako vždy. Proč, když máš informace z první ruky jsi dávno nezainvestoval ?.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 19:17:47
avatar
byl by to střed zájmů .... někdo by mě pak mohl vyčítat, že jsem zaujatý pro nějakou firmu a poprvé právem ....
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 19:43:19

No to máš sice pravdu, ale nemusí to někdo vědět
Každopádně ještě jednou děkuji za články.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 19:50:26
avatar
stačí, že bych to věděl já ....
Hradecky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 20:37:26

Pane jo a ja bral jako hotovou vec, ze mate akcie tsmc i amd. Ja mam tsmc..otazkou je, jestli jeste jit do amdv tuto chvili a nebo vzit dalsi tsmc
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 20:58:56
avatar
jako asi by to bylo lukrativnější než psát DDWorld, ale co se dá dělat
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 21:26:57

njn, ale zas nemusíš mít nervy v.... při velkém poklesu. Děláš si svou práci, která tě baví a já jsem za to rád. Rád si sem chodím přečíst novinky, které mě vždy naplní optimismem do dalších let. No a dokonce si myslím, že právě DDWorld mě přesvědčil investovat do AMD.

Hradecky, těžko říct, myslím že budou profitovat oba dva. Byla by sranda kdyby se v budoucnu obě firmy spojily a postupně by vytlačily intel z trhu .
No čekají nás zajímavé roky a samozřejmě ještě více zajímavých produktů.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-23 12:25:12

Tak TSMC se hlavně dostává do celkem nebezpečné pozice monopolu, kdy vlastně žádný konkurent aktuálně není schopen nabídnout podobný výrobní proces. I ten Samsung se dostal do problémů u svých výrobních procesů.
Tohle je v podstatě ukázkový případ, jak končí neregulovaný trh ... monopolem. A TSMC v podstatě dostává do ruky velmi zajímavý nástroj, jak může vlastní vůlí některé společnosti zvýhodnit i znevýhodnit.
Na druhou stranu ve světle úspěchů TSMC je až neuvěřitelná situace Intelu, který stále není schopen nakopnout ani plošnou výrobu na jeho 10nm procesu. U společnosti, která má k dispozici tak obří prostředky je to celkem zarážející.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-23 13:05:14

CEO AMD Lisa Su patří mezi nejlépe placené CEO, za rok 2019 59 mil.$. Je tak nejlépe placenou ženou na pozici CEO a nutno říci, že zaslouženě. Snad jí to udrží motivací u AMD co nejdéle, protože ona je strůjcem úspěchu a vytáhla AMD z latentní fáze předklinické smrti. Mimochodem H.Swan CEO Intelu vzal za rok 2019 67 mil.$, tam je to dáno obraty a asi počty bezpečnostních děr procesorů (za každou díru jeden Dollar :-D ) a ne inovacemi. :-)
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2020-07-23 14:25:23

V korporátu se neplatí za inovace, ale za výsledky. A pokud po finanční stránce Intel v podstatě trhá rekordy, tak je CEO dobře placen. Samozřejmě to by jej mělo motivovat, aby firmu vedl tak, aby ty výsledky byly i v budoucnosti.
Problém Intelu je v tom, že i když si jej v retailu nikdo jen tak nekoupí, tak má stále vynikající finanční výsledky, protože retail dnes dělá nula nula nic.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-23 15:12:48

Ačkoliv mám AMD raději než Intel a ATI(AMD) raději než nVidii, tak zase takovou radost z brutální technologické převahy nemám. Jakýkoliv monopol znamená průser pro zákazníky. Všichni víme jak funguje Česká Posta, jak fungoval Český Telecom a donedávna třeba právě Intel. Pokud by tato technologická převaha byla dlouhodobějšího rázu, začalo by se tak chovat i TSMC.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Thursday, 14 January 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1586x
Komentářů: 4
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Tuesday, 12 January 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2005x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Tuesday, 29 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3650x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinThursday, 17 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2898x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEMonday, 14 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2586x
Komentářů: 5
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.Friday, 11 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2407x
Komentářů: 1