Unikátní AiO chlazení Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero aneb 0°C na vašem CPU! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 12 listopad 2020
altTohle je možná nová generace výkonných AiO. Prostě do okruhu zapojíte malou ledničku ;).

 

 

 

 

Mrazící chlazení existují už roky, ale kvůli velikosti a spotřebě nejsou pro většinu uživatelů, a to ani velkých nadšenců, praktickým řešením. Co ale, pokud by šlo o řešení v podobě o něco složitějšího AiO chladiče?

Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero je nové AiO chlazení, které kombinuje klasický okruh s „ledničkou“. Vše je ale ukryto do velmi kompaktního modulu s technologií termoelektrického chlazení (TEC), takže montáž do běžného PC není o nic moc složitější, než u běžného AiO! A to je zásadní designový posun!

Samozřejmě protože teplota kapaliny v okruhu bude pod teplotou prostředí (což je jinak omezení běžných AiO), vzniká kolem procesoru možnost kondenzace. Aby se tomu zabránilo, má blok kolem připevnění na procesor masivní gumovou ochranu a hlavně senzory kondenzace apod.

Okruh má tedy extra prvek, kdy ten modul termoelektrického chlazení (TEC), vyžaduje extra porci energie. Ne malou, ale na to, co mrazící zařízení dosud žrala, ani ne velkou. V tomto případě tedy počítejte s tím, že spotřeba tohoto chladiče je 200W. Nicméně i na tak výhřevném procesoru, jakým je Intel Core i9-10900K, můžete mít teploty kolem 0°C(!!!), v běžné zátěži mírně nad. To vzhledem ke kompaktnosti celého AiO je úžasné. I ta spotřeba je vlastně nízká, protože dosavadní mrazící řešení měla spotřebu přes 1000W.

Bohužel, Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero má jednu vadu. Nelze ho osadit na jakýkoliv rozumný procesor dnes. Pasuje totiž jen na zastaralou Intel LGA 1200 platformu, a tedy procesory Intel. Ten byl totiž partnerem při vývoji. Samozřejmě vzhledem k mizerné efektivitě a velkému zahřívání současných procesorů Intel, dává smysl proč tohle chlazení tahle platforma potřebuje. Jenže bohužel nákup Intel platformy dnes nedává žádný smysl, protože je slabá, neefektivní a AMD s novými RYZEN 5000 si ji maže na chleba všude a ve všem. Pravda, pro AMD takové extrémní chlazení vlastně vůbec nepotřebujete. I 16jádrový RYZEN 9 5950X, který je mnohem výkonnější než cokoliv, co dnes Intel dokáže nabídnout, tak žere jen 105-150W maximálně, a uchladíte ho s rezervou obyčejným chladičem do 1000 korun.

Bohužel v tuto chvíli Cooler Master nepotvrdil ani neoznámil, že tenhle chladič bude pro AMD platformu také dostupný (i když tomu technicky moc nebrání, stačí jen nabídnout odpovídající upnutí a gumové těsnění). Zatím je však jen pro Intel a stát vás bude 350 EUR, tedy zhruba 9 300 korun vč. DPH. To není vůbec špatné, když to má evidentně větší chladící výkon než jakékoliv vodní chlazení. O to větší škoda, že verze pro AMD platformu zatím nebyla oznámena. Kdo při smyslech by si dnes, speciálně po uvedení RYZEN 5000 procesorů, kupoval Intel?!?

U Cooler Master asi teď dost skřípou zuby, že se takhle okrádají o zákazníky, protože já bych 0°C na svém 5950X nebo 3960X docela rád viděl :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - TR 2020-11-13 14:43:10
avatar
Na AM4 to je drahá zbytečnost. Ale na Threadripper mi to dává smysl.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nie úplne 2020-11-13 15:06:00

Citace:
AMD patents Peltier cooler on chip
Posted by Legit Staff | Thu, Oct 21, 2004


Odkaz

Citace:
AMD new patent, using electric current to cool the CPU

By Evelyn Garcia 2019-07-01


Odkaz


A hlavne, čim je čip chladnejší tým má menšiu spotrebu a tým, sa menej hreje, teda treba slabšie chaldenie


Odkaz


Obrázek

Obrázek
anakinka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 15:02:04

Pokud je mi známo, tak lednička ochlazuje vnitřní prostor a ven fouká ohřátý vzduch. Co se děje s teplem vytvořeným v tom chladícím modulu?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 15:32:39
avatar
proto to má radiátor? Možná méně psát a více se dívat...
anakinka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 15:41:59

to by tam musely být 2 okruhy:
1) mezi CPU a "ledničkou"
2) mezi "ledničkou" a radiátorem

jenže ta "lednička" je propojena i s CPU...
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 16:11:55
avatar
Lednička má chladivovy okruh s kompresorem, vyparnikem expanzním ventilem a kondenzatorem. Tohle má de facto dvě destičky jedna je studená a druha horká, a proto to má radiátor, kapišto?
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ty demente! 2020-11-14 12:00:34

Nastuduj si nejdřív něco o stlačených plynech. Okruh je jen jeden. V tomto případě jde o plyn roztažený a tehdy dochází k ochlazení ( narozdíl od stlačení, kdy se plyn zahřívá a zkapalní) Ten proces proběhne v modulu na procesoru, kde dojde k " předání tepla" a teplé chladivo pak cestuje přes chladič, kde se doochladí. Tím se dosáhne vyšší účinnosti. U klimatizace v autě je to zas tak, že se ochlazené médium vhání do výměníku, přes který fouká ventilátor vzduch do kabiny. V ledničce zase se ochlazené médium vhání do vedení ukrytého v obalu nebo je mezi šuplíky v mrazáku. V okruhu dochází k oběma jevům. Stlačením dosáhneš ohřátí, což je u ledničky nutné zlo, protože teprve pak může dojít k roztažení a ochlazení. A médium se používá proto, aby nedošlo z zamrznutí vlivem vzdušné vlhkosti, na což jen tak mimochodem doplatilo i pár ponorek při nácviku nouzového vynoření, když jim zamrzly ventily a ucpaly se ledem. Napsal jsem ti to laicky, protože termíny zkapalnění a kondenzace by tě asi donutily udělat restart.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 10:21:22

TEC termoelektricky clanok nieje chladnicka s chladiacim mediom (plynom). Jedna strana termoclanku odobera teplo a druha ho vyzaruje. Ten TEC modul ma prietokovy termoclanok takze vnutri chladi pretekajucu vodu a cez obal termoclanku odovzdava teplo.To je cele. Samozrejme je vyhodne ten TEC umiestnit mimo skrinu PC aby zbytocne neohriavalo zduch v nutri skrine ktory by sa musel vyhanat von vetrakmi. Ale tie su tam tak ci tak na beznom radiatore. Bezny radiator to ochladi trochu a TEC iba dochladi na nizssiu teplotu.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 15:30:14
avatar
Linus má na to video - poslal mu to Intel v bundle s výběrovým kousky svých CPU co s tím na několika jádrech souběžně zvládnou 5,7Ghz tuším. Takže Intel nejspíš jakože "zasponzoroval exkluzivitu" a proto to uchycení jen na LGA, rozumíme si.

Jinak mě to přijde jako bizarnost a z nouze cnost. Intel s tím tak světu může ukazovat, že lze 14nm honit ještě víc a konkurovat tak 7nm chipletům. Jenže z pohledu "normálních PC" je to prostě obskurnost. Ale je to jen můj názor a třeba bude za pár let "normální", že každé PC bude obsahovat ledničku
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 15:31:11
avatar
je to jedno z nejhorších videí, ukazuje nesmyslný Intel procesor a jen minimálně to chlazení .....

neexistuje samozřejmě technický důvod, proč by to nemělo fungovat na všech platformách ...

každopádně mě spíše zaujal tenhle koncept právě kvůli kompaktnosti ....
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 18:42:09
avatar
pořád lepší jak jeho "preview" 8K hraní na RTX3090. Ale poslední dobou je to fakt hrůza. Chlapec si prostě zvyknul na to, že mu darují plazmovky za 3/4M a všichni se předhánějí v tom co mu poslat jen aby to ukázal v jednom ze svých videí (a rozbil to hned při vybalování, nic proti zábavě, ale dělat to schválně je prostě childish). Stal se z něj takový snobský synek co má všechno. Cožpak redakce DD nemá stejné problémy? - plné sklady darovaného HW včetně prototypů co nestíhá recenzovat tak hnijou ve skladech?

Nejlepší je stejně Steve, který není tak "zábavný"/teatrální a za to je více technický a má i normální přívětivé vystupování narozdíl od toho arogantního dvoucentového blba

Jinak neexistující úchyt na AMD socket není technický důvod? Třeba nejde vyrobit . Já jsem rád,že to hlavně AMD nepotřebuje. Jako technická zajímavost mě to zajímá, ale jako běžnou součást PC to považuju za zvěrstvo. Je to 200W, což jsou dva radeony RX580 optimalizované na eth těžbu s výkonem 60Mh/s. Asi by bylo mírně pokrytecké argumentovat proti těžbě ve smyslu "energetického zvětrstva" a zároveň si přát 200W chlazení aby se stalo běžnou výbavou herních počítačů nemyslíte?
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 16:00:08
avatar
No jo peltierův článek je energetická zhovadilost na to, aby se chladilo. De facto +100% tepla z procesoru jen aby běžel na nízkých teplotách. Osobně bych to kolem nuly vůbec nehonil, aby mi tam někde nezamrznul kondenzát, a pak to vyteklo, ale chápu marketingově je to super takhle ten procesor da i 400-500W
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 16:24:19
avatar
na tom obrázku chybí přívodní kabely, naštěstí ve videu vidět jsou.
Každopádně peltier je "přímo" mezi procesorem a tou obludou nahoře.
Pak tedy jedna strana ochlazuje "přímo" procesor a druhá strana peltieru tedy předává to ohromné generované teplo do vodního okruhu.
Tedy vodní okruh bude ohřátý, nic na tý hrozný pixle co je na procesoru kondenzovat rozhodně nebude,
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 18:18:20
avatar
Škoda že neumí udělat "klasickou" ledničku, peltier je prostě moc neefektivní. Hnát to na 0 stupňů je, si myslím, zbytečné. Lepší držet kolem 20 a nebát se kondenzace. Ta cena je taky dost vysoká vzhledem k ceně AiO a peltier článku.
Nicméně jako tech demo je to parádní.
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-14 13:19:15

Přesně tak. Vzhledem k rosení nemá cenu jít daleko pod okolní teplotu, maximálně tak na 15 stupňů.
Navíc se tou chladící sosustavou o hodně zvětší odpadní teplo, takže se pak musí klimatizovat celá místnost.
A není pak trochu blbost, mít chlazení v chlazení? :-)
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 18:47:36

Tohle potřebuju do vlastního okruhu chlazená gpu,VRM ,CPU ,chipset x570 dost horký
PeHa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ajajajaaaj 2020-11-13 19:15:35

Chlapci neviem ako ste na tom s fyzikou, ale vznika tam trosku iny jav. Pri urcitej vlhkosti vzduchu (co je skoro stale) a pri urcitej teplote sa zacne voda kondenzovat. Cize povedat, ze chladic bude drzat 0stC sa mi velmi nezda. Tym by sa niekde na krajoch tohto chladica zacala zrazat para zo vzduchu a vznikala by tym voda v elektronike . Ak to teda vyriesili podla videa plastovo-gumenou zabranou, tak dufam, ze to spocitali dobre. Inac radost z novej dosky. + ratali pnutia na doske alebo v procaku? (chladne sa zmensuje a teple roztahuje). Nebude tam ziaden problem? Nepadne zivotnost dosky, alebo procaku?
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-13 20:10:59
avatar
Jo jo, už kolem 16°C je to dost kritický
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A co grafiky? 2020-11-13 21:27:25

Hmm, na procesory, které berou sotva 100W je toho mraky. Ale aby výrobci gpu měli v nabídce i verzi s vodním blokem (který oproti velkým vzduchovým chladičům o moc dražší nebude) tak to ne. Buď jen top řady. Nebo zaplatit vzduchový chladič, zaplatit vodní blok a přijít a záruku.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - OMG ROFL 2020-11-14 11:06:58
avatar
pálit ~400W jen za Intelího přihřátého šmejda, to se vážně vyplatí!
Maskot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 12:21:59

Pro běžného uživatele nemá smysl něco takového za pomalu 10k.
Cooler Master to dodává pro Intel hlavně skrze gold edici i9 které se dají taktovat easy až na 5,8ghz na všech jádrech
Linus to testoval před pár dny.

https://www.youtube.com/watch?v=e295NaVldZs
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Starfield od Bethesda v první ukázce! Nová generace her?
Starfield od Bethesda v první ukázce! Nová generace her?Sunday, 13 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 306x
Komentářů: 3
S.T.A.L.K.E.R. 2 v pořádných atmosférických záběrech!
S.T.A.L.K.E.R. 2 v pořádných atmosférických záběrech!Sunday, 13 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 272x
Komentářů: 1
Hra Avatar: Frontiers of Pandora od UBISOFT v ukázce!
Hra Avatar: Frontiers of Pandora od UBISOFT v ukázce!Saturday, 12 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 231x
Komentářů: 1
Battlefield 2042 představen – nuda, šeď a peníze
Battlefield 2042 představen – nuda, šeď a penízeWednesday, 09 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1718x
Komentářů: 29
Cyberpunk 2077 – uniklá data dokazují, že hra vyšla předčasně
Cyberpunk 2077 – uniklá data dokazují, že hra vyšla předčasněTuesday, 08 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1355x
Komentářů: 7
PALIA – nová MMO hra s uklidňující atmosférou klasiky
PALIA – nová MMO hra s uklidňující atmosférou klasikyMonday, 07 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1061x
Komentářů: 0