Uvedení AMD RYZEN 9000 procesorů ZEN 5 se blíží – představí se brzy. Výkon vzorku je působivý. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 27 květen 2024
altAMD chystá oficiální představení již za několik dní? V létě se určitě začnou prodávat.

 

 

 

 

Objevují se stále podrobnější úniky ohledně nové generace procesorů AMD, což svědčí jako obvykle o tom, že jejich uvedení na trhu je skutečně blízko. AMD informuje v zákulisí stále více partnerů, a úniky informací jsou tak stále častější.

Nejnověji se z tradičně dobře informovaných zdrojů objevily dokonce i první testy nového TOP modelu, tedy RYZEN 9 9950X. Testovací vzorek tohoto procesoru na 5,8GHz ve známém CPU-Z, dokázal prý udělat 910 bodů v jedno-jádrovém testu. Pokud je to pravda, jde o extrémně působivý výsledek, protože stávající RYZEN 9 7950X má „jen“ 787 bodů a to na 5,7GHz. Novinka AMD má přitom jen o zanedbatelných 100MHz vyšší takt a úplně stejné TDP 170W. Stejný je i počet jader a vláken, i když v tomto testu na tom nezáleží. Zajímavé je ale i to, že je to více, než dokáží odcházející problematické procesory Core i9-14900K/13900K od Intelu, které dělají kolem 900 bodů při 5,8 resp. 6GHz s reálným TDP 250W+.  

Nutno ovšem dodat, že nevíme, za jakých podmínek byl nový vzorek AMD skutečně testován, ale podle všeho jde o reálný únik. Také ale musíme říci, že CPU-Z je prakticky nejhorší aplikace na testování výkonu moderních CPU, kdy jednoduše nemá možnost využít nic z toho, co nová ZEN 5 generace specificky proti ZEN 4 přináší. Tedy větší L2/L3 cache, upravenou konstrukci jader, nové instrukční sady a optimalizace predikcí atd. Nic z toho totiž jedno-jádrový CPU-Z test jednoduše nevyužívá a tedy ani netestuje. Co testuje je hrubý výkon stařičkých SSE instrukcí s FP32, kdy skutečně nepoužívá nic, co používají moderní aplikace a moderní CPU. O to působivější by ten 16% nárůst výkonu byl, protože v modernějších aplikacích by to mohlo být tedy o poznání zajímavější. Současně to potvrzuje, co říkají jiné úniky už delší dobu. IPC nového ZEN 5 značně kolísá v závislosti na aplikaci. Je řada aplikací, kde je kolem i méně než 10% a pak řada aplikací, kde je podstatně vyšší. Průměr by tak měl být kolem 15 – 20%. Ovšem to je IPC. CPU-Z je navíc jednou z těch aplikací, kde by měl být nárůst IPC nižší, protože prostě aplikace nevyužívá téměř nic z toho, co AMD mezigeneračně vylepšilo.

V tuto chvíli stále platí, že RYZEN 9000 procesory se 4nm ZEN 5 čipy budou mít stejný počet jader/vláken a stejné nebo jen nepatrně vyšší takty při stejném TDP, jako mají současné RYZEN 7000. A budou pro stejné AM5 základní desky. Nicméně celá architektura je výrazně upravená, jádra jsou větší a silnější, přepracován je také řadič, který má efektivně využívat mnohem rychlejší DDR5. Co zůstává je výbava a konstrukce, tedy opět půjde o čiplety a I/O bude mít malou integrovanou grafiku i GEN 5 podporu. A ano, prakticky definitivně můžeme o ZEN 5 generaci klasických desktopových procesorů RYZEN pro stávající AM5 platformu mluvit jako o RYZEN 9000. Vše nasvědčuje tomu, že AMD skutečně použije toto označení.

Uvedení se také evidentně blíží, AMD již před časem oficiálně slíbilo tyhle procesory na Q3, které začne za měsíc. Ovšem už za několik málo dní začíná COMPUTEX, kde má AMD úvodní oficiální prezentaci celého veletrhu a všeobecně se očekává, že předvede nové procesory v akci. I když půjde spíše o preview, ačkoliv AMD může v tomto ohledu překvapit a udělat rovnou představení. Prodeje ale určitě začnou až v létě. Aktuálně nejnovější informace hovoří o samém konci července, a tedy v srpnu by měly být široce dostupné. To už není takové překvapení, všeobecně se už mnoho měsíců mluvilo o těchto procesorech pro srpen/září 2024, kdy všechny zdroje se shodují, že AMD jede přesně podle plánu a všechno tedy klape. Alespoň tedy pokud jde o procesory :). Kromě desktopových tradičních ZEN 5 RYZEN AM5 modelů chystá AMD i „tajemné“ RYZEN AI 300 procesory se ZEN 5 architekturou, zaměřené na mobilnější systémy a jejichž představení má proběhnout také brzy, i když jejichž širší dostupnost na retail trhu má být až v říjnu. Každopádně COMPUTEX by měl být plný novinek od AMD pro naše PC. Oficiální veřejná prezentace firmy a úvodní přednáška oficiální části veletrhu proběhne 3.6.2024 od 15:30 našeho času. Youtube přenos bude, takže můžete vše sledovat a budeme o všem informovat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-29 20:27:06
avatar
To vypadá super, akurat asi pockam na 3D verziu. Inak bude to u mna prve AMD CPU po dlhych rokoch (naposledy este Sempron). Momentalne mam Intel 10700.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-30 06:37:11

Lenže 3D verzia bude až na buduci rok a ked si počkaš do konca buduceho roka tak už budeš mať ZEN6, čo som pozeral recenzie hier tak flight simulator si polepšil s 3D CPU o 20% a ešte cca 5 hier, v ostatnych hrach je to len par fps ak vôbec.
3D CPU je fajn, ale ked sa maš rozhodnuť medzi starim CPU s 3D a novim CPU volba je jasna
Ja tiež čakam do buduceho roka, ale nie na 3D ale ZEN6
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-30 07:56:36

Nějaké info o Samsung SSD Gen5? Díky
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 493x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 990x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 853x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1159x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1441x
Komentářů: 1
Despicable Me 4 – Mimoni zase v akci
Despicable Me 4 – Mimoni zase v akciÚterý, 02 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1421x
Komentářů: 0