Žádný Intel Core i9-15900K procesor nedorazí! Přijde Core Ultra 9 285K. Bude na AMD RYZEN stačit? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 30 duben 2024
altSoučasná generace procesorů Intel je zastaralá, nekonkurenceschopná a má problémy. Co nová?

 

 

 

 

Jak asi víte, současné Core i9-14900K je jen přejmenovaný Core i9-13900K na vyšším taktu a jako generace a architektura vlastně nikdy neměly existovat. Jsou nouzovým řešením, protože to, co Intel měl v plánu prodávat, jednoduše nedokázal vyrábět a nabídnout. 7nm METEOR LAKE už nejméně 3 roky měly být na trhu, ale desktopové verze jsme se nikdy nedočkali. Ty výkonné varianty byly kompletně zrušeny. Důvodem byl fakt, že 7nm proces Intelu nebyl hotový, procesory v nejlepším případě dosahovaly nižších taktů než starší 10nm čipy a díky tomu byly výkonem v mnoha směrech horší, nebo maximálně stejné. Spotřeba by byla stejně příšerná díky nevyladěné výrobě, ovšem současně by byly výrazně dražší. Intel tedy výkonné METEOR LAKE po letech slibů všem prostě zrušil a přejmenoval staré 10nm Core 13000 na Core 14000. A to je jeho současná nabídka.

METEOR LAKE byl přitom celé roky hypovaný Intelem a tvrdil o něm, že je světlem na konci tunelu, který vrátí firmu k produktové konkurenceschopnosti. Jenže nedosahuje interních cílů a plánů, a tak novou nadějí Intelu se před časem stal ARROW LAKE. Jenže i z jeho hypování firma v posledních době značně ustoupila a slibuje spíše další generace. Ovšem ARROW LAKE do toho desktopu nakonec dorazí, protože prostě musí. Intel kromě jiného nutně potřebuje vyměnit zastaralou a problematickou platformu LGA 1700 a Z690/790. Reklamovanost jeho Core 13700K/14700K a Core i9-13900K/14900K série prudce roste, protože to Intel a výrobci desek přehnaly s jeho „továrním nataktováním a povolenými turbo specifikacemi“ a samozřejmě to nejde opravit. Bez toho „továrního přetaktování“ Intel procesory nejsou výkonem ani na dohled současným AMD RYZEN 7000 modelům, natož aby konkurovaly těm novým, RYZEN 9000, které dorazí velmi brzy.

ARROW LAKE prostě na trh musí spolu s novou LGA 1851 paticí a platformou. I když ARROW LAKE také nedosahuje předpokládaných parametrů a výkonů. S ohledem na již zjevně velmi blízké vydání RYZEN 9000 generace procesorů od AMD, tedy 4nm ZEN 5 architekturu s výrazným nárůstem výkonu a efektivity pro vylepšenou AM5 (ovšem se zachování kompatibility se stávajícími deskami), si nemůže Intel také dovolit nějaké velké otálení. Bohužel podle našich informací není ARROW LAKE úplně připraven na vydání, natož uvedení do prodeje. Intel kromě jiného plánuje také změnu značení.

  • Core i9-15900K nedorazí, přijde Core Ultra 9 285K

Intel postupně mění značení svých procesorů. Začal s tím u mobilních, a nakonec to převezmou i desktopové. Marně tak vyhlížíme Core 15000 sérii, žádná taková nebude. Intel bude pokračovat ve svém novém stylu značení, kdy začal opět na „100“. Nicméně protože METEOR LAKE série procesorů řady 100 dorazila jen do mobilní platformy, tak na desktopu začneme až sérií „200“.

Konkrétně se má nástupce Core i9-13900K/14900K jmenovat Core Ultra 9 285K. Nástupce Core i7-13700K/14700K se pak bude jmenovat Core Ultra 7 265K a nástupce Core i5-14600K má mít označení Core Ultra 5 245K. Modely s uzamčeným taktováním (a nižším TDP) budou opět bez K apod.

ARROW LAKE mají přijít s vylepšenou 7nm architekturou METEOR LAKE, poprvé v desktopu mají být čipletové (dlaždicové) konstrukce. Zajímavostí je u nich totální absence hyperthreadingu = nemají dvě vlákna na jedno jádro. Zkrátka jedno jádro = jedno vlákno. Nadále však mají dvě naprosto odlišné architektury jader, se zcela odlišnou výbavou, výkonem a vlastnostmi. Nejvýkonnější verze, tedy Core Ultra 9 285K má mít 24jader/24vláken, ovšem jen 8jader/8vláken je těch velkých výkonných, většina, tedy 16jader/16vláken je menších s horším výkonem i výbavou. Procesor opět neumí AVX-512 apod. Intel bude udávat základní 125W TDP, ovšem zcela jistě jej bude výrazně překračovat, protože by výkonem na AMD nestačil. Opět tak bude mít pravděpodobně v reálu minimálně 250W. A tentokrát jej asi Intel bude vymáhat důrazněji po výrobcích desek, protože u stávajících procesorů jeho překračování vede k rychlé degradaci a poškození čipů, nestabilitě a potížím. A to i když „všechno jede ve specifikacích“.

Core Ultra 7 a Ultra 5 modely budou mít samozřejmě méně jader/vláken. U Core Ultra 7 to vypadá na 8 velkých jader + 12 menších jader, u Core Ultra 5 série to vypadá na 6+8. Nicméně Intel musel pozměnit plány, kdy jeho vlastní 20A výroba není ve stavu to vyrábět. A tak muselo za konkurenčním TSMC, které na jeho N3B výrobě (fakticky upravená N4) nemá problém. Ovšem Intel za to také bude muset hodně zaplatit. A do toho musí udržovat a rozvíjet své továrny a technologie, takže fakticky náklady na výrobu nových Intel procesorů bude mít fakticky dvojnásobné. Vydání desktopových ARROW LAKE Core 200 série procesory a LGA 1800 desek (Z890) se očekává na přelomu Q3/Q4. Ovšem reálná dostupnost bude omezená až v průběhu Q4. Realisticky jsou ARROW LAKE procesory produktem až pro rok 2025. Intel však musí něco uvést, jelikož AMD se novými RYZEN 9000 (ZEN 5) pochlubí už za pár týdnů na Computexu a vydání proběhne na 100% v létě.

Nutno říci, že v zákulisí převládá značný pesimismus. A to i ze strany Intelu, kdy interní materiály hovoří o problémech s výrobou, cenou i výkonem. ARROW LAKE nejen že neřeší žádné ze stávajících problémů procesorové nabídky Intelu, ale některé ještě zhoršuje. Výrobci PC a desek také nejsou moc nadšeni, protože to prostě opět není to, co jim bylo slibováno, a opět nedokázal dodržet ani termíny dostupnosti, což výrobcům dělá problémy s plánováním produktové nabídky a výroby. A ceny novinek dělají výrobcům také starosti. Nedá se také nevšimnout, že sám Intel o ARROW LAKE přestal téměř mluvit, což s ohledem na problémy jeho stávajících procesorů a „naděje“ které firma do nové generace vkládala, neznačí nic dobrého. Je tak evidentní, že novinky žádné velké terno nebudou. Dost možná problémy Intelu ještě zvětší, kdy fakt, že nejsou ani vyráběny u Intelu v jeho továrnách, ale na Taiwanu u TSMC, je vše, co potřebujeme o situaci firmy vědět. Intel jednoduše nedokáže svůj vlastní design čipů rozumně vlastními silami vyrábět. Nebyl by konkurenceschopný a dost možná ani schopný je uvést na trh. Výroba u konkurenčního TSMC to sice technicky řeší, ovšem z hlediska businessu, pověsti a zaměření samotného Intelu, co by největšího výrobce procesorů na světě, je to z mnoha hledisek prostě katastrofa … nová hlavní generace procesorů Intel, které vlastně nejsou od Intelu. Nemyslel jsem si, že je něco takového vůbec možné, ale to jsme si donedávna mysleli i o tom, že Intel nebude mít nejvýkonnější procesor na trhu, natož že by neměl konkurenceschopné procesory jako celek … časy se zjevně mění a určitě tohle neměli u Intelu v plánu. I když víme, že plány jsou dnes to jediné, co se u firmy vlastně vyvíjí. A jediná jistota už poslední dekádu je, že co Intel slíbí, to zcela určitě nesplní a všechno bude jinak … takže nás to už vlastně nepřekvapuje, jen neustále udivuje.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-03 06:48:11

DD, aký je váš názor na aktuálne finančné výsledky AMD?

Intel je momentálne v problémoch a skutočnosť, že musí riešiť problémy svojich consumer procesorov vytvára lepšie podmienky pre AMD, no to je podľa mňa stále obmedzené tým, aké množstvo produktov dokáže vyrobiť z.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-03 11:22:27
avatar
;) Odkaz
chobotnicka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-04 20:33:26
avatar
Značení začíná hezky. Jen škoda, že je tam pětka. Až bychom se dostali na generaci 486
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 469x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 639x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1434x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 995x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 0