APPLE má problém – EU jej obvinila z porušování antimonopolních zákonů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 30 duben 2021
altEK formálně obvinila společnost Apple z rozsáhlého porušování zákonů a poškozování uživatelů.

 

 

Jedním z hlavních rozdílů mezi Apple platformou, ANDROID od Google a třeba i Windows od Microsoftu, je extrémní uzavřenost. Ta ovšem nemá ani tak chránit uživatele, jako hlavně chránit zisky a příjmy společnosti Apple. V případě platforem ANDROID a Windows máte co by tvůrce aplikace prakticky minimální omezení, uvést svůj produkt na tyto platformy a vydělávat na něm dle libosti bez toho, abyste museli majitelům platforem odvádět „výpalné“. Ačkoliv existují samozřejmě nějaká pravidla a myslím i provize v rámci oficiálních „APP store“ na ANDROID i Windows 10, vy je vlastně nemusíte používat. Můžete distribuovat svůj program a produkt mimo ně a vydělávat na nich bez poplatků na obou platformách.

Ovšem v případě Apple platformy? Co vám Apple neschválí a nedá na svůj „app store“, to tam prostě nepojede. Navíc v mnoha případě Apple přímo konkuruje jiným službám, které ale na své platformě nutí platit mu extra provize, což jeho vlastní služby ovšem samozřejmě neplatí. Fakt že Apple poškozuje konkurenční prostředí, které na jeho platformě tak fakticky nemůže ani vzniknout a tedy i dělat lepší ceny pro uživatele, je neoddiskutovatelný. Současně svým přístupem, kdy omezuje provozovatele služeb v tom, jakým způsobem mohou kasírovat uživatele, a ještě z toho všeho chce provize, jednoznačně poškozuje zákazníky a uživatele hned několikrát.

Ostatně to je jádrem sporu i stále probíhající třenice mezi Apple a společnosti EPIC, která poukazuje na to, že hráči třeba FORTNITE na Apple platformě, platí poplatky i za mikrotransakce ve hře, ze kterých si nesmyslně Apple bere značnou část. Když EPIC, co by provozovatel hry nabídl hráčům jinou možnost placení, a tedy obešel poplatky Apple, ten mu začal vyhrožovat a následně jej z platformy a „appstore“ smazal, takže FORTNITE si na Apple nyní nezahrajete. EPIC tím poukazuje na fakt, že Apple porušuje antimonopolní zákony a poškozuje uživatele. A není zdaleka jediný, problém s tím mají i provozovatelé streamovacích služeb. Hlavně Spotify, který je ve značné nevýhodě proti vlastní Apple Music službě, která provize samozřejmě neodvádí.

Všichni upozorňují na pravidla, která Apple vymáhá, kdy mají zakázáno zákazníky informovat (natož je nabádata a umožňovat jim použití) o tom, že existují i jiné způsoby placení, které by obešly Apple provize a byly pro zákazníky výhodnější. No a podle všeho (nepřekvapivě), to Evropská Komise (EK) vidí podobně jako všichni, kteří Apple kritizují. Ostatně nelze to nevidět. Apple aktivně brání rozvoji konkurenčních služeb na své platformě a aktivně postihuje všechny, kteří se snaží nabídnout pro zákazníky lepší ceny tím, že by obcházely provize, které si ze všeho strhává atd.

EK tedy formálně obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů. Poslala seznam námitek a nyní se k tomu bude muset Apple vyjádřit. Jde o velký problém, kdy Apple navíc v případě toho, že nevysvětlí své chování a pravidla, hrozí velká pokuta až 10% ročních tržeb. A samozřejmě by navíc musel svá pravidla a chování, značně upravit.

Jakkoliv chce někdo argumentovat, že Apple si přeci na své platformě může omezovat konkurenci a dělat si co chce, kdy zákazníci přeci nemusí Apple kupovat a používat, tak tento argument je dávno mrtev. Zemřel s tím, jak se více než 2 dekády postupuje proti platformám ANDROID, a ještě dříve proti Windows, které zdaleka tak restriktivní nikdy nebyly, a přesto dlouhá léta jsou terčem podobných sporů, zejména pokud jde o poskytovatele vyhledávače, vyhledávání apod. Apple je úplně jiná liga, pokud jde o uzavřenost, restrikce a zjevné omezování konkurence, svobody tvůrců aplikací a provozovatelů služeb a poškozování zákazníků a uživatelů. Představte si, že byste nemohli na svůj ANDROID telefon nebo Windows PC instalovat jinou aplikaci než tu schválenou od Google nebo od Microsoftu. Případně byste jako tvůrce té aplikace musel odvádět 30% všech příspěvků, plateb s mikrotransakcí a všeho jen proto, že vám Google nebo Microsoft „trpí“ tu vaši aplikaci na své platformě. Nepředstavitelné, že? Přesto u Apple je to realitou a mnohým to příjde v pořádku …

  • Stejná pravidla musí platit pro všechny! Apple nesmí být výjimka.

Pro Apple a jeho platformu mají a musí platit stejná pravidla, jako platí pro ANDROID a Windows. Firma nesmí blokovat konkurenci služeb a apliakcí v rámci své platformy, musí povolit instalalci a provoz všech služeb. Už vůbec pak nesmí blokovat výhodnější nabídky pro zákazníky atd. Může samozřejmě bojovat kvalitou svých vlastních aplikací, případně jejich cenami, ale nesmí to dělat tak, že bude blokovat třeba kvalitnější aplikace konkurence, či zvyšovat jejich ceny tím, že si bude strhávat poplatky a zvýhodňovat tak své služby bez tlaku na snižování cen, a tedy funkční konkurenční prostředí.

V opačném případě, pokud tedy budeme akceptovat uzavřenost Apple platformy jako vlastnost, pak by Google s ANDROIDem a Microsoft s WINDOWS, měly mít stejnou možnost uzavřít platformu. Což je opak toho, o co se roky všichni snažili a jak ty platformy fungují. A samozřejmě není v zájmu ani funkčního konkurenčního prostředí, ani nás zákazníků a uživatelů platformy uzavírat. Je na čase prostě srovnat pravidla hry a Apple a jeho platforma nemůže jako doposud porušovat pravidla, která jsou uplatňována a vymáhána po konkurenci a omezovat tak fungující konkurenci na jeho platformě jen proto, že je tzv. „uzavřená platforma“, jako by to byla nějaká omluva …

EK by se měla domluvit s dalšími antimonopolními úřady ve světě a zakročit proti Apple společně a koordinovaně. Ta hrozící pokuta je navíc nízká, protože jak víme z minulosti, tyhle směšné max. 10% pokuty neodrazují velké firmy od toho chování, protože jim to porušení pravidel během několika let vydělá mnohem víc. Takže se vyplatí ta pravidla porušovat. Ovšem kdyby ta pokuta dosahovala třeba 50% ročního obratu, to už by si to sakra rozmyslely. Každopádně EK měla zakročit už dávno, tohle je pozdě (ale lepší pozdě než nikdy). Samozřejmě ještě nějakou dobu se spor povede. Výsledek ale myslím že známe už teď. Neumím si totiž dost dobře představit, že Apple má nějaké skutečné argumenty, kterými přesvědčí EK, že co dělá, je v pořádku a neporušuje antimonopolní zákony. Takže jsem si jist, zcela určitě bude muset Apple udělat zásadní změny, kterým se samozřejmě bude hodně bránit. Bude postupně po krůčkách zkoušet co mu projde, takže nás čekají roky a roky podobných sporů s úřady, konkurenty a vyšetřování atd. Nemyslím si tak, že se v dohledné době dočkáme Apple platformy s podobnou tvůrčí a funkční otevřeností, jako jsou ANDROID natož Windows. Navíc je otázkou, zda by Apple vůbec v otevřeném prostředí s funkční konkurencí, dokázalo Google a Microsoftu konkurovat.

Ostatně fakt, že je Apple uzavřenou platformou, uvnitř které ale porušuje všechna antimonopolní pravidla, dře zákazníky z kůže a vydírá všechny = tvůrce aplikací a provozovatele služeb, kterým diktuje podmínky a stanovuje ceny, to dnes Apple z velké části živí a tvoří největší část příjmů společnosti. A bude o to bojovat. Kdyby se ke snaze EK narovnat konkurenční prostředí a zlepšit podmínky pro uživatele platformy společnosti APPLE přidaly i úřady v USA, šly by věci určitě rychleji ...

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tomasx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 18:31:11

Citace:
Ostatně fakt, že je Apple uzavřenou platformou, kde porušuje všechna antimonopolní pravidla, dře zákazníky z kůže a vydírá všechny a stanovuje ceny, to dnes Apple z velké části živí a tvoří největší část příjmů společnosti.

Mohl by mi prosím někdo blíže vysvětlit výše uvedenou větu z článku?

Nedokážu pochopit proč by se zmínění zákazníci firmy Apple měli nechat dobrovolně zdírat z kůže,vydírat a nutit k přestupu, popř. k setrvání na uzavřené platformě.

Zejména v době kdy existuje alternativa od dalších výrobců/platforem. Osobně nevěřím tomu, že by uživatelé nebyli schopni alespoň elementárního zhodnocení výhod a nevýhod daného produktu.

Děkuji předem za objasnění ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 19:44:29
avatar
vydírá bylo myšleno firmy a tvůrce jiných aplikací, kde Apple stanovuje podmínky, které však zvýhodňují jeho ...

jde prostě o to, že Apple je platforma jako je Android nebo Windows a ti nemohou jen tak blokovat provozovatele služeb a aplikací když jim neplatí podíly z mikrotransakcí apod. jako to udělal Apple třeba EPICu apod ;)
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:03:19

Čili uživatele jako takové to nijak neomezuje ... ti mají vždy možnost přechodu na platformu Android. A jediný, kdo z toho může profitovat je EK, protože pokud padne nějaká pokuta, tak neskončí u uživatelů, ani u firem, které si stěžují, skončí v rozpočtu EU, která je pak přerozdělí na socialistické nesmysly.
Ono to také může dopadnout tak, že Apple je na svou platformu pustí třeba i bez nutnosti platit poplatky, ale nebude už ručit za to, že ty aplikace budou fungovat jak mají, nebo jim neposkytne žádnou podporu v takovém případě.
Já osobně v tom, že Apple nepustí do AppStoru úplně všechno, vidím celkem výhodu. Všechny aplikace jsou prověřené, jsou bezpečné a nehrozí vám problémy jako na Androidu, kde řada aplikací je ve skutečnosti mallware snažící se připravit uživatele o peníze.
Je to o přístupu, nicméně je celkem samozřejmé, že Apple chce jako správný obchodník využít svého postavení, kdy jeho OS je dostupný pouze na jeho produktech. To by také za chvíli mohla EK chtít, aby si zákazník mohl vybrat, zda na jeho iPhone nechce mít Android
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:17:05
avatar
jak to neomezuje? jsi nucený opustit Apple, takže tě to omezuje ....

navíc nechápu, proč pro platformu APPLE mají platit jiné podmínky než pro ANDROID nebo Windows ... kdyby ti dělali to co dělá Apple, to by byl oheň na střeše ....

jak říkám v článku. Pokud budeme tolerovat to co dělá Apple, tedy uzavřenou platformu kde antimonopolní pravidla a zákony neplatí a Apple si může diktovat a určovat podmínky jak chce, tak bychom museli to samé tolerovat Google a jeho ANDROIDu nebo MS a jeho Windows .... tedy pravý opak toho, o co dosud všechny antimonopolní spory týkající se platforem usilovali ....
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 21:09:07

Tady jde v podstatě ale o to jádro. Apple vytvořil zařízení, Apple zařídil systém ... Apple je ten, kdo tu platformu stvořil a vlastní. Google ani Microsoft v takovém postavení nejsou. Kdokoli si může uplácat kus HW a rozjet na něm Android nebo Windows. Čili ono to není zcela srovnatelné a těžko lze požadovat, aby na Apple platformě nebyl monopol, když nikdo jiný zařízení s iOS nemůže produkovat a iOS mohou mít jen produkty od Applu.
Pak je otázka, zda Apple nemá právo rozhodovat o tom, koho na svou platformu pustí a za jakých podmínek. A pokud jsou ty podmínky pro všechny stejné, tak je otázka kde je problém. A pokud je jádro problému v tom, že nativní aplikace Applu nejsou zatíženy poplatky a nabízejí konkurenční službu ke službám 3. stran, které za přístup na platformu musí nějakou formou platit. Tak je otázka, zda má Apple platit sám sobě za to, že na své platformě má své aplikace. To se dá také elegantně obejít tím, že ty aplikace schová pod dceřinou společnost a nastaví jí stejné podmínky jako ostatním. Vlk se nažere a koza zůstane celá, protože Apple o nic nepřijde.
Otázka obecně je, zda může někdo zakázat soukromé společnosti, aby vytvořila uzavřenou platformu a nutit ji umožnit k ní zdarma přístup všem. I pak se to dá zařídit velmi elegantně, prostě si necháte platit za podporu, bez které to prostě nebude možné na 100% zprovoznit.
Jde o to, že uživatelé nijak poškozeni nejsou. Ti jsou na platformě očividně spokojení, když jsou ochotní za ni utratit celkem vysoké pořizovací náklady. Jediný kdo je nespokojený, jsou provozované služeb, kteří by chtěli přístup k platformě plné lidé ochotných utrácet a to zdarma. A tam se to samozřejmě setkává s odporem Applu, proč by měli ostatní zdarma hodovat na hostině, kterou on sám připravil.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 21:49:44
avatar
Jak to? MS i google si klidně uzamčít platformu mohou, ale nikdy by jim to neprošlo, jako to prochází Apple .... když si za to všechno co píšeš o Apple dosadíš MS nebo Google, tak by to klidně mohlo pro ně platit taky, ale nebude, protože by to byl monopol, což je Apple na své platformě zatímco MS a Google na své nikoliv. Takže celé je to o tom, že pokud dovolíme Apple dělat co dělá Apple měli by mít MS a Gopogle stejné možnost uzavřít platformu, ale to samozřejmě žádný antimonopolní úřad neschválí, takže Apple má smůlu a bude muset dodržovat to samé, co platí pro Google a MS

prostě Apple je příliš velký na to, aby pro něj neplatila stejná pravidla ohledně antimonopolního chování platforem, které platí pro Google a MS ...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 08:11:46

Tak MS si může v klidu uzavřít svůj operační systém pouze na svůj HW, který bude prodávat pod svojí značkou. Ale proč by to dělal? Kolik kolem sebe vidíte lidí, kteří mají třeba Surface? Naprostá minorita. MS dosáhl úspěchu právě díky tomu, že si každý může splácat jakýkoli soubor HW z x86 světa (dřív toho Win uměly i víc) a rozjet na tom Windows a být v unifkovaném prostředí, které zná a umí v něm pracovat, zná aplikace, nemusí se nic učit. MS těží z toho, že uživatelé se odmala naučí na Windows a pak už se jim nechce nikam přecházet. Dokonce i domácnostem tiše toleruje, když si ty okna upirátí, jenom aby nezkoušeli nějakou distibuci na linuxu. Navíc MS navykl uživatele na to, že si na Windows mohou libovolně instalovat a spouštět jakýkoli kompatibilní SW, klidně i svůj vlastní. Těžko tak dnes může zkoušet prosazovat svůj Store nebo tu platformu uzavírat. Opět, proč by to někdo dělal a chodil pro aplikace do Storu?
Microsoft pokud by chtěl, tak si klidně může uzamknout svůj systém, nikdo mu v tom nebrání. Žádný antimonopolní úřad mu do toho nemluví. Ale tím by si pod sebou jen podřezal větev. Chtěl by pak někdo ještě jeho produkty? Neutekli by zákazníci jinam? Obecně jestli něco MS nikdy nešlo, tak jakýkoli prodej HW.

A u Androidu je to velmi podobné. Dovedete si představit, že by Google uzamkl Android pouze na své Pixely, nebo jak se dnes ty jeho mobily jmenují? A pokud by Google začal více dohlížet na to, jaké aplikace pustí do Google Play, tak by to po pravdě vůbec nebylo na škodu. Nicméně ani Google si nemůže dovolit zkusit Android provozovat tak, jak Apple provozuje svůj iOS. Protože on ta zařízení neprodává, přímo o jeho zařízení je minimální zájem. Stačí se podívat jak se Huawei na domácím Čínském trhu v klidu bez Googlu obejde. Stejně tak Samsung si dokáže uplácat vlastní OS.

Výhoda Applu je právě v tom, že je to na tomto poli zatím jediná značka, která má kompletně uzavřenou platformu. Jeho iOS najdete pouze na jeho HW, přísně filtruje aplikace na svém AppStoru, jeho zařízení patří mezi nejdražší na trhu ... a stojí se na něj fronty, čeká se na něj na Alze měsíce (viz. modrý iPhone 12 Pro). Dovedete si představit, že by něčeho takového dosáhl MS nebo Google? Velice těžko. Pokud by něco takového zkusili, tak na trhu končí. Apple to nějakým způsobem dokázal, obsadil skupinu zákazníků ochotných platit nejen za HW, ale i za aplikace ... a ostatní mají problém pouze s tím, že je to Apple, kdo kontroluje, kdo se k tomu lizu dostane a kdo ne. Tato exkluzivita vydělává Apple obrovské prostředky a proto leží ostatním v žaludku.

A ohledně toho antimonopolního chování. Když si koupíte třeba PS5 ... můžete si tam dělat co chcete? Je to otevřený systém? Můžete si instalovat aplikace dle libosti? Můžete si tam pustit hry z PS2 nebo PS3? Nebo se to vlastně chová úplně stejně, jako ta platforma Applu? Nebo se to chová vlastně hůř z pohledu uživatele?
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 13:00:09
avatar
Netvrdím že produkty Apple jsou špatné. To ani náhodou. Apple pouze chytře použil marketing v době, kdy lidi měli plné zuby MS a stal se symbolem odporu a následně i prestiže.
A protože ve světě převládají idioti nad inteligenty, proto si mohl dovolit začít diktovat podmínky. Dneska ve společnosti která se považuje za lepší, ale IQ leckdy nepřesáhne bod varu vody, tam kdo nemá iphone, ten je nula.
Pokud by tento opar prestižnosti opadl, Apple na svoji politiku dojede. To se ale nestane, protože jeho produkty jsou také technologicky na výši. Ne že by vylízanej týpek se zlatým řetězem kolem krku a bič v ojetým báwu ocenil 23% IPC procesoru v novém modelu. Hlavní je že ho má.
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 09:43:36

On Microsoft dokonce už přístup Apple zkoušel a dost na tom pohořel. Konkrétně Windows RT, pokud se nepletu, umožňovaly pouze instalaci SW ze store. Dokonce i existovala levnější varianta Windows (10S?), která opět umožňovala pouze instalaci SW ze store a nebo za poplatek odemčení - i tady MS velice rychle narazil. U Windows Phone si také nepamatuji, že by byla možná instalace aplikací mimo store. Nikdo MS nebrání vytvořit systém, který bude ještě více uzavřený než ty od Apple, pouze se mu to nedaří.

Na druhou stranu i MS používá přístup Apple a poměrně úspěšně. Existuje celá řada zařízení, které si MS navrhuje sám a to jak HW, tak i SW. Dokonce i store je jediná možnost jak do takového zařízení dostat další aplikace (u dražších i ze schválených BlueRay disků). Přesto EK nezasahuje a vesměs všichni to přijali jako fakt a nemají s tím problém. Microsoft tuto řadu označuje jako Xbox.

Takže ano MS si svou platformu může uzamknout a dokonce to už i udělal a úspěšně mu to prochází.

Když se podíváme na Google tak ano, Android je open-source a dostupný všem zdarma. No pokud jej chce někdo nasadit na své telefony, musí splnit požadavky Google, aby mohli uživatelé používat takové "zbytečnosti" jako obchod s aplikacemi (Play store?) a podobné samozřejmosti. Ostatně huawei taky může vesele dál prodávat telefony s androidem a jediný rozdíl je, že na nich nebudou tyto Google služby. No a jak vypadají prodeje jejich telefonů? Třeba v Q4 2020 prodeje všech rostly meziročně o +- 5%, někteří samozřejmě více. No Huawei spadl o více než 40%, náhoda?
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 09:58:28

A to je špatně. Apple by měl být donucen donucen antimonopolními úřady svůj HW otevřít. Na x86 PC si taky můžeš nainstalovat LINUX, HACKINTOSH atd. Takže není důvod, aby si Aplle měl držet uzavřenou platformu.
vkba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 14:00:55

HACKINTOSH je samo o sebe nelegalne, pretoze kradnes custom sw. a inak na apple HW si mozes nainstalovat Windows. s tvojim mentalnym zameranim ale na to asi neprides
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 21:21:44
avatar
No já ti nevím.
V okamžiku, kdy si ten HW koupíš, už nepatří Applu, ale tobě, takže bránit ti v tom aby sis mohl instalovat co chceš je nesmysl. A nutno podotknout, že Apple už se snaží hezkých pár let tvářit, že to nedělá (viz. boot camp).
Hackintosh a legalita je diskutabilní. Apple neprodává licenci na použití jeho OS. Tu má automaticky každé jím prodané zařízení.
Takže vlastně neexistuje žádná licence na použití toho OS, kterou bys porušil, když si legálně obstaráš instalační disk ;-)
Hádám, že to Apple zas tak moc neřeší (asi jako MS ty nelegální domácí Windows), páč i člověk s Hackintoshem mu generuje slušný příjem ze služeb a App storu...
A lidi to dělají(spíš dělali) primárně kvůli tomu, že dlouho neexistoval pořádně výkonný Apple HW. Dlouho stál Mac Pro za houby a Hackintosh byl způsob, jak postavit super výkonný stroj a stále zůstat v Apple světě.
Možná, že teď zase budou mít motivaci v podobě Zen 3/4 ThreadRipper strojů s RDNA 2/3 výkonnými grafikami. Na tom by Hackintosh fungovat mohl a výkonově to strčí současný Mac Pro nejspíš v klídku do kapsy.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 22:03:07

Neber to nějak osobně, ale nedá mi to se nezeptat. Nedávno jsi psal, že Ti RX 6800 padá, když není v zátěži a že nejsou AMD grafiky pořád odladěné. Teď píšeš pozitivně o výkonných RDNA grafikách. Uznáváš tedy, že Tvůj problém není plošný a že máš problém v PC? A jestli jsi to už vyřešil.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 10:43:32
avatar
Svoboda přechodu nemusí být vždy pravdou. Třeba zaměstnanec, jehož firma trvá na používání Apple (Jako jasně. Můžu změnit zaměstnání, že? Ale kdo přijde o dobrej flek kvůli troše omezování), nezletilé dítě jemuž mobil pořídili rodiče, a tak podobně.
Prostě se o omezení jedná.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:03:11
avatar
Upozorňuji, že Apple jako firmu vážně nemusím. Ale EU, neschopná na svém území produkovat jediný solidní mobilní telefon, natož udělat vlastní platformu, mě s těmi zákazy už vážně baví. Co jim brání investovat mnoho miliard a udělat si vlastní platformu. A tam si mohou ten socialismus, kde je všechno všech a všichni jsou si rovni, klidně provozovat. Kdyby se na nás tyhle firmy vykašlaly, tak tu taháme polní telefony a cívku kabelů. V téhle zemi je jediná schopná elektrotechnická firma světových kvalit, a to Jablotron. Většina zemí EU je na tom ještě hůř, a jen koukají, aby se napakovali na těch schopných. Prostě vývoj běží vesměs v USA a pak si to necháme vyrobit v Číně. Tady jsme bohužel jen uživatelé, co umí jen kecat a rozvíjet omezení trhu, chránit neschopné a parazitovat na těch, co něco dokázali
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:13:26
avatar
pravidla která platí pro Android a Windows, mají platit i pro Apple, v současnosti neplatí, Apple dělá to co by nikdo google a MS netoleroval a dokonce v mnoha případech EK zasahovala v minulosti ...

Jinak pokud bude Apple nucen otevřít svou platformu a přestat nutit platit výpalné ty, co tam chtějí být, stanou se dvě věci:

1, pro uživatele Appple platformy spousta služeb a aplikací zlevní

2, přijdou další programy a služby které budou moci na Apple platformě používat, čímž se budou opět tlačit na konkurenci, na vývoj, na ceny ...

takže EK dělá přesně to, co má, chrání funkční konkurenční prostředí v tomto případě ... úkolem EK není tvorba platformy apod. Jejím úkolem je, že pokud by někdo chtěl vytvořit vlastní platformu, tak by k tomu měl mít férový přístup a šanci ....
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 12:04:34

Se stejnými pravidly pro všechny souhlasím, ovšem s tím monopolem je to dost na hraně. Pokud by uživatelům vadila uzavřenost Apple platforem, nekupovali by je -> Apple by to musel přehodnotit. No a uživatelům to očividně nevadí, viz prodeje. Dokud tedy existuje konkurence jako android a uživatel má na výběr, nevidím v tom problém. Apple se svými pravidly netají a je na každém vývojáři/uživateli, aby je přijal a nebo koupil konkurenční produkt.

1, Apple snížil poplatky pro malé vývojáře ze 30% na 15% a nevšiml jsem si, že by aplikace zlevnily. Prostě stojí stejně a ta část peněz místo k Apple jde k vývojářům.

2, Na androidu ani windows taky nejde všechno, každá z těchto firem zvolila nějaký přístup a její platforma podle toho nabízí výhody i omezení. Opět, pokud jsou tyto informace dostupné předem a já mám možnost koupit konkurenci, nevidím v tom problém.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 13:03:39

Ono jim to možná i vadí...ale mít Apple je cool a in, sociální statut, takže tito jedinci to klidně i překousnou, jen aby měli něco extra...
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 15:40:06
avatar
sry ale kvuli uzavrenosti a bezpecnosti mam rad iOS... a opravdu nechci abych mel otevreny system... a jak psal robert zadnej vyvojar nezlevnil takze me jako zakaznikovi je to putna...
ucho1212 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 18:37:36
avatar
Pretoze vyvojari cenu zmenit nemozu, Musia ju mat, taku ako je inde.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:19:11
avatar
řeknu ted něco co některé lidi naštve

ale za mě je každý kdo má cokoli od apple je
naprostý IDIOT!!!!!
nezlobte se na mě ale když mobil stoji 40k
kolečka k Apple mac 20k
stojan Apple Pro Stand 29k
a najdou se lidi co to koupi
co bude příště ? Apple Hajzl papír role za 50k?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 20:45:40
avatar
to si myslím je přehnané, prostě vkus má spousta lidí různý ...

Mě vadí fakt, že to co mnozí kritizují všude jinde a nikomu neprojde, tak Apple projde všechno a ještě to někdo chválí ... přesně to o čem je článek mě vadí nejvíce. Nikdo by netoleroval Google nebo Microsoftu to, co toleruje a běžně prochází Apple, přesto se najdou tací, kteří budou Apple bránit ...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 21:01:30

Keď idem do obchodu kúpiť toaletak a jeden stojí 50centov a druhý 3eura a kúpim si ten za 3eura, tak som tiež idiot? Alebo o tom si počul, že sú ľudia co si kupujú autá za 100 000, keď si môžu kúpiť daciu za 10 000. Oni sú tiež idioti?
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 21:30:25
avatar
pane endere vám raději ani nebudu odpovídat
Otanres [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 11:10:57
avatar
"Čokoľvek od Apple je IDIOT" a vymenuješ zoznam najviac predražených vecí čo si kúpi najmenšie percento ľudí (okrem telefónu, no top modely iných značiek vedia cenu najdrahšieho iPhonu aj prekročiť). Taká WIN alternatíva iMac s rovnako kvalitným monitorom stojí na PC platforme častkrát rovnako ako Apple. Navyše pri 27" iMac si vie užívateľ RAM dokúpiť osobitne. Vie to urobiť každý autorizovaný predajca, alebo DIY.

V mojom prípade oproti WIN ušetrím čas a aj peniaze. A to som bol dlhoročný užívateľ s legal softwarom. Pravda ale na iMacu sa človek veľmi nezahrá.
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 11:50:24

Takže každý, kdo má jiný názor než vy je idiot? Vlastně proč se omezovat na Apple, Samsung má telefony za 40k+ v nabídce taky, sony má zase televize za 250k+, , takže samsung a sony koupí taky jenom idiot? Přeci ta televize stojí víc než auto! pojďme to trochu rozšířit, Dacia stojí 212k, cokoliv jiného je tedy pro idioty a příplatková výbava také, že?

Takhle asi ne, že? Ani jeden z nás očividně není cílovka pro kolečka za 20k, nebo telefon za 40k. Určitě bych ale nikoho, kdo si takovou věc koupí neoznačoval za idiota, asi k tomu má svůj důvod, byť ho nemusím znát, nebo chápat a je úplně jedno o jaké se zrovna bavíme značce. Příště by mohlo být fajn zapojit trochu hlavu, ne jenom urážky.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 10:02:39

Každý idiot určitě není. U nás v korporátu, jaksi nemáme na výběr. Nicméně díky Covidu a spoustě lidí, kteří neměli na služební telefon nárok se podařilo prosadit, že RSA apod. se může instalovat na soukromé Android telefony. Takže se mi konečně podařilo Apple zbavit a ve svém Android telefonu mám jen služební SIM.
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 15:41:56
avatar
jakmile nekdo argumentuje koleckama a stojankem tak je naprosto jasny ze jeho vznik je v incestu...
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 15:57:19
avatar
Citace:
jakmile nekdo argumentuje koleckama a stojankem tak je naprosto jasny ze jeho vznik je v incestu...
Bože to je sice informační hodnota jako kopa výkalů, ale ta formulace mě málem skoplo ze židle.
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 21:32:13

Appel je za mne sice mrdka kterou bych si nekoupil (cena je mimo realitu) ale pokud maji svou platformu a nekdo na ni chce, tak at mu nadiktuje podminky Appel a ne EK. To je jeste absurdnejsi..............Oni sami tvori prostredi ktereho si i ja cenim jako stabilnejsi a propracovanejsi platformy nez Widlous nebou (tfujtaxl) Android, Tak snad maji pravo si o svem ,,vyrobku,, rozhodovat samy. Je to asi jako kdyby Zetor podal navrh aby museli existovat F1 (formule) s hydraulikou na pluh, fekalem a vleckou jen pro to ze oni je taky vyrabi a na F1 je nemuzou prodavat
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-01 21:54:14
avatar
nikdy bych od nich nic nekoupil
sranda se koukat na ty opravy

https://www.youtube.com/watch?v=iiCBYAP_Sgg&t=1s&ab_channel=LouisRossmann
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 01:41:13

Absolútne nerozumiem tomuto diktovaniu. Akože si vytvorím daku službu (obchod) a niekto mi bude diktovať za akých podmienok si u mna budú predávať ostatný svoje veci? Čo? Nikto ich nenúti nech si Apple dá aj marže 80% komu sa nepáči tak nech si predáva inde. Ale aj tak ake protimonopolné sak sú tu ďalšie konkurenčné obchody/platformy ak jeden má nevyhovujúce pravidla tak nech si predávajú inde. Apple niekoho núti u seba predávať? Toto mi príde úplne jak sociálna EU zacítila možnosť ako vycicať najbohatšiu firmu sveta. Dúfam že to Apple ustoji a že nepusti ten hnoj aký sa dostáva na android. Vďaka ich pravidlám sa na ich platformách tie aplikacie tak pekne odladene, menej žerú ram a lepšie využívajú resources. Ako. Chapem, že na widnowse a Androide sa to tak nedá doladiť, sak je to robené na milión kombinaciii lepeniek ale tam ozaj nikto nerieši v akom stave sa ta aplikácia dostáva na naše zariadenia, aké dáta kradne ako je odladena ako hospodári s resources.

Ja som vďačný za tak odladenu platformu jak je Apple, nikto má tam nenúti byt, len ja chcem. Ak Sa niekomu nepáči že tam nepustia dáke služby...veď kľudne môže odísť kam chce a pouzivat čo chce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 01:45:28
avatar
jenže podle tebe je v pořádku, že pro Apple platí jiná pravidla pokud jde o antimonopolní zákony, než pro ANDROID a Windows platformy ....
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 02:58:59

Podľa mna neni absolútne v poriadku nikoho z nich nútiť v tomto smere. Ja si neviem prestaviť, že by som si vytvoril platformu...moju vlastnú a určil by som si, že kto ku mne chce prísť mi má toľkoto platiť. Alebo by som na moju platformu nepustil niekoho kto má zle neodladene aplikacie alebo by mi robil priamu konkurenciu. A? Je to predsa moja platforma môj obchod. Nech je môj dôvod akýmkoľvek , či už má nekvalitne spravene aplikacie alebo ohrozujú predaj mojich.

A? Toto môže kľudne viest k tomu, že si tých ktorý som odmietol dajú tu aplikáciu inde, alebo si založia vlastnú platformu a týmto mi budú priamo konkurovať.
Ale o ad niekoho by som chcel 20% z tržieb a od niekoho 50% no a? Tak nech ten komu to nevyhovuje odíde preč. Zasa nenútim ho tam predávať. On chce...ak odíde ku konkurencii alebo mi začne konkurovať a ja stratím príjem a zákazníkov. Moja chyba ale vybral som si tak ja. Ešte čo nám začnú vsetko diktovať keď si nehame. Tu už ide o princíp.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 06:52:12

Áno máš pravdu v tom, že Apple ma jasne definovane pravidla a výbornú kontrolu kvality aplikácii, čiže sa ti nemôže stať to co na android alebo Windows, že nájdeš na nete aplikácie, ktoré obsahujú vírusy alebo ta špehujú. Na druhu stranu tam je jedna vec, ktorá je trocha problematická a to je že nie každý platí Apple rovnako. Netflix napríklad neplatí Apple vôbec nič a tu je problém. Keď si totiž vytvoris appku, za ktorú sa bude platiť mimo app store, tak ti ju Apple nedovolí dat na AppStore a bude od teba chcieť aby si použil ich vlastný systém na subsctiption (tu by mi prosim niekto mohol potvrdiť či na Androide je toto dovolené, ja myslim že asi áno), kde v prípade že máš zisk do 1mil dolárov ročne, tak zaplatíš 15% zo zisku Apple a zo zisku nad 1mil potom 30%. čiže toto bude treba nejak vyriešiť. Co sa potom poplatkov 15% vs 30% týka, tak tam je to rovnako aj na Androide čiže tu rozdiel nevidím.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 21:50:40
avatar
Pokud by žádná regulace neplatila, mohlo by se také stát, že nakonec člověk bude na každou jednotlivou věc potřebovat jinou platformu. Domácí kino bude ovládat jen přes Android, na světla bude aplikace jen z Applu a topení zase jen přes Windows. To mám mít jako všechny? Nebo mám s každou novou věcí měnit platformu?
Takový svět byste si představoval?
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 12:06:43

Přeci to je stejné jako u Vás. Máte svůj web/platformu, na které píšete o čem chcete a máte i čtenáře, kterým to tak vyhovuje, já jsem jeden z nich. Také sem nepustíte každého a považuji to tak za správné. Přeci pokud bych tu chtěl zveřejňovat své články co já vím, třeba o náboženství, je jen na Vás, jestli mi to umožníte nebo ne. EK do toho taky nic není a přeci by neměla určovat že na každém webu musí být alespoň 5% obsahu o víře, 10% o psychotropních látkách a já nevím co ještě. Komu současný stav nevyhovuje, nemusí na tento web chodit, nikdo ho nenutí. Naopak pokud někdo čte tento web, musí přijmout pravidla a podmínky provozovatele tedy Vás.

Je tedy podle Vás v pořádku, že na tomto webu platí jiná pravidla než na ostatních? Podle mého to v pořádku je, dokud budu mít možnost sem nechodit a číst i jiné zdroje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 16:50:55
avatar
jenže pak je tu ta finanční stránka a služby o což jde v celém tom případě ...
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 20:11:57

To je pokud vím i na webu, nebo se pletu? Opět je na Vás jestli dostanete peníze z reklamy a případně jak moc, nebo web zpeněžíte jinak. Pokud by někdo na tento web chodil třeba čistě kvůli mým komentářům, Vy jste provozovatel platformy a Vy na tom můžete vydělat (reklama), protože je to Vaše platforma. Naopak já můžu nesouhlasit a komentáře si psát jinam, třeba na svůj web, ale těžko si budu určovat, že 20% z příjmu z reklamy půjde do mé kapsy, protože ti lidé přišli pro moje názory... Stejně tak, protože je to Vaše platforma, můžete sám sebe zvýhodnit. Třeba zvýraznit svoje názory, omezit názory ostatních apod. Tedy navázat/využít další služby, ke kterým návštěvníci přístup nemají.

Pořád v tom nevidím důvod, proč by si provozovatel/majitel platformy nemohl určovat pravidla, jaká na ni budou platit, když zákazník/návštěvník má možnost jít jinam a danou platformu nevyužívat. Stejně tak nevidím důvod, proč by měla EK zasahovat nebo si brát výpalné.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 21:48:44
avatar
???? jenže já neposkytuji prostor pro služby nejsem platforma ;)

proč by měla EK zasahovat? protože pro Apple platformu dnes zjevně platí jiná pravidla než pro ANDROID nebo Windows platformu. Ti si nemohou na svých platformách dělat to co je tolerováno dosud Apple, takže je na čase prostě srovnat pravidla. Apple je platforma jako ANDROID a Windows není mezi nimi žádný rozdíl
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 05:44:57

Mohli by ste prosim napísať nejaký príklad, že čo Vam konkrétne vadí? Co je tolerovane Apple, ale Android už nie? Ospravedlňujem, že sa na to pýtam, ale v celom článku nie je uvedený ani jeden konkrétny príklad a rad by som to vedel.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 09:01:54
avatar
??? v článku jsou hned dva případy EPIC a Spotify
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 11:29:58

Ano v clanku su spomenute dva priklady, ale chybaju tam podla mna fakty, podla ktorych by si citatel dokazal overit Vase tvrdenie, ze Apple robi nieco diametralne inak ako Microsoft alebo Google. Ono totiz ked si zoberieme Epic, tak tam bol Fornite odstraneny z Apple Store a tiez z Google Play store a v oboch pripadoch z dovodu, ze obchadzal tranzakcie, ktore mal pouzivat. Dalej co sa tyka Spotify, tak tu 99% zakaznikov neplati za Spotify cez Apple, ale priamo Spotify. A jediny problem EU je, ze Apple tuto informaciu neuvadza, cize zakaznik o tom nemusi vediet, ze inde sa da kupit lacnejsie (cize 1% zakaznikov plati viac). Tu je vsak tiez otazne, ze ci je to znova nieco co robi len Apple. Totiz hry v Microsoft Store su drahsie ako fyzicke disky v kammenej predajni a tu to tusim Microsoft tiez neuvadza.

Este by som dodal, ze ja neobhajujem Apple a ani netrvrdim, ze su ich poplatky fer a tiez monopol na app store. Skor mi islo o to, ze mi prisiel clanok tendencny a ze chybalo jasne porovnanie, ze co je vlastne zle.
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 13:24:00

Tak zrovna EPIC má problém s tím že úmyslně porušil podmínky u Apple i Google aby se s nimi mohl soudit. Sám ale dělá to samé, na vlastní platformě umožňuje publikovat hry/sw ostatních a bere si 12% (asi?) provizi... Zloděj křičí chyťte zloděje? EK by tedy vrámci zachování stejných podmínek pro všechny měla zasáhnout všechny zmíněné, včetně Epicu. Jinak na Apple macOS jde Fortnite bez jakýchkoliv problémů nainstalovat stejně jako dříve. Naopak na iOS, stejně jako na android oficiální cestou nainstalovat nejde (myšleno z hlavního obchodu s aplikacemi), pouze ta neoficiální je u androidu jednodušší....

Spotify je trochu komplikovanější, ale problém v tom také nevidím. Apple na svá zařízení a do svých systémů pro uživatele instaluje své aplikace. Snad se shodneme že systém bez jediné aplikace je k ničemu a tak je fajn, když výrobce nabídne zdarma své více či méně zdařilé aplikace. Zároveň ale je blbost aby na každém prodaném telefonu byly předinstalovány všechny internetové prohlížeče, aplikace na hudbu apod. Tedy logicky vždycky bude max. jedna aplikace - a nejspíš přímo od výrobce - zvýhodněna tím, že je k dispozici bez instalace. Spotify také na vlastní zařízeních (car thing) zvýhodňuje vlastní aplikace a to dokonce do takové míry, že konkurenční nejdou ani nainstalovat! Ani tady tedy nevidím problém.

Je zajímavé, jak všichni ukazují na ten zlý Apple, který omezuje ostatní, ale že oni ostatní dělají to samé už se jaksi vynechává. Zrovna Epic žije ze stejných provizí, tuto situaci vyvolal úmyslně a samozřejmě se na ni připravil. I proto je teď všude vykreslen jako ten ublížený.
ucho1212 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 18:46:02
avatar
rozdiel je v tom , ze na PC si viem dostat aplikaciu aj bez EPIC, a vyroba si vie vybrat , ci vyuzije EPIC, STEAM, kamenny obchod ,alebo svoju webovu stranku a podobne.
Pri iOS , musis vyuzit appleStore

Pri spotify nieje problem v tom , ze aple music je predinstalovany , ale ze spotify nemoze robit to co aple music , lebo tato funkcionalita nieje dovolena pre aplikaci (okrem apple app) ako napriklad este nedavno ze spotify nefungovalo na hodinkach , spotify neislo cez siri nastavit ako default , a kopec dalsich
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 20:39:21

Na mac taky není problém nainstalovat aplikaci přímo z webových stránek vývojářů. Proč srovnáváte mobilní a počítačový os? Do iOS podobně jako na Android jde nainstalovat i aplikace mimo oficiální obchod, jenom ta cesta je složitější. Ostatně Fortnite smazal i Google, pokud vím.

Co konkrétně spotify nemůže a Apple music ano? Na hodinkách funguje a jako výchozí aplikace pro hudbu také nastavit jde. Kde je tedy ten kopec nefér praktik?
ucho1212 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 18:21:19
avatar
V com su nevyhody terraz neviem , nesledujem to
ale az od najnovsieho updatu , vies robit v spotify horeuvedene veci .
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 10:17:40

To je samozřejmě nesmyslné srovnání. Apple obchod je monopol. Na internetu si můžete u libovolného datacentra pronajmout prostor a hostovat svůj webový magazín. Dokonce ho můžete hostovat z vlastního obýváku. Zde konkurenční prostředí funguje zcela bezproblémově. Můžete si také otevřít svůj vlastní eshop atd. Internet jako platforma je plně konkurenční. Na Aplle platformě si svůj obchod otevřít nemůžete. Prodat software napřímo nemůžete. U Androidu nebo Windows to možné je.
Raahka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 14:08:24
avatar
Na Macu si můžeš taky instalovat co chceš odkud chceš takže Windows a OSX jsou na tom stejně. Pak teda Microsoft, Sony a Nintendo porušují to samé co Apple. Na Xbox, Playstation a Switch si taky nenainstaluješ nic odjinud. Je to jejich hardware a software tak holt musíš používat jen jejich store a Apple to má u iOS stejně. Android sem netahej, Google nemůže všem výrobcům co používají jeho systém diktovat odkud do jejich zařízení si budou uživatelé instalovat apky. Srovnáváš jabka s hruškama. Epic si za to může sám, kdyby do hry nedal odkaz na nákupy přes web tak byl v pohodě. Spotify nemusíš platit přes appstore takže možnost volby máš. EU by se spíš měla starat o migranty co sem cpe a ne přikazovat někomu co na svém hardweru a softweru může a nemůže.
Eli.Wallace [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 21:56:24

U konzolí je rozdíl v tom, že HW výrobci nevydělává a výrobce ho naopak dotuje... Apple na HW vydělává, a to dost. To je dost rozdíl, nemyslíte?
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 22:14:37

No ale zase je to jen jejich vlastni problem....nechces HW ktery se draze upgraduje........ok vem si jinde.......chces mit svobodu co si a odkud si tam co natahas za svinstvo .....ok sem to nenainstalujes tak si vem neco jineho. Jsou to konkurencni platformy? A kazdy ma svou nabidku. Je takova jaka je! nikdo prece nema pravo nutit nekoho aby sel a koupil zrovna MAC nebo iPad, stejne jako nikdo nemuze nikoho nutit, aby sel z Macu na widlous. Jak to, ze se stejne nezachazi teda i s Linux, taky tu muzu rozhorcene povykovat, ze tam nejedou vsechny hry sveta a co jako? je to snad jen na nich jestli tu podporu pro to udelaji nebo ne. O tom se nemusi ani diskutovat. EK vymysli sracky co namaji obdoby a o co se starat maji to nedelaji, nebo jen ve SVEM VLASTNIM zajmu.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 06:05:04

To že sú konzoly, take lacné je len trik na zákazníka. Hry sú totiž drahšie ako na pc, čiže zákazník tu zľavu na konzolu v priemere preplatí viac ako by tu konzolu kúpil za plnú cenu. Je to rovnaký model ako pri tlaciarniach, tam si novú tlačiareň tiež kúpiš za 70eur ale farba bude stať 40. A všetci vieme, že niekto kto tlači veľa nebude šetriť na tlačiarni
ucho1212 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 18:23:10
avatar
Rozdiel je v tom , ze na iOS si nemozes kupit aplikaciu inde ako na store.
na xbox playstation, predavaju hry rozne obchody zo svojimi marzami a zlavami.
Apple diktuje , ze ak si kupim predplatne ( spotify, epic, ..), cez applestore, tak musi mat pre koncoveho zakaznika rovnaku cenu, ako je na oficialnej stranke. Ale marza 30% ide apple. Ak je appka platena na inej platforme , musi byt aj na apple.
robert21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 21:21:57

Jakože na Xbox a playstation si může kdokoliv vydat hru a nic neodvádět microsoftu/sony? Asi ne že...

K čemu je, že hry pro xbox můžu koupit v kamenném obchodě, když je Microsoft musí stejně schválit a má provizi tak jako tak?
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 10:13:47

Ale nikdo Apple nediktuje, za jakých podmínek má provozovat svůj obchod. EK se nelíbí, že ten obchod je zcela evidentně monopolní. a jde ji o to, aby mohli vývojáři prodávat jinde. Tedy přesně jak píšeš: "komu sa nepáči tak nech si predáva inde"
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 16:08:52

Máte to trochu zkreslené...

1. podívejte se kolik trhu má Apple se smartphony...
https://mobilmania.zive.cz/clanky/4q-2020-velkolepy-navrat-applu-ustup-huawei-a-posilovani-cinske-konkurence/sc-3-a-1350475/default.aspx

v tuto chvíli má samotný apple 23% trhu...
Pokud k tomu přihodíte i notebooky a PC a tablety tak to bude velký procento trhu... za mě skoro i 30%....

2. tvrzení moje platforma můj řád je z vašeho úhlu taky zkreslené...

Apple chce prodávat v EU a EU udáva pravidla, pokud tedy chce apple mít i nadále významné zastoupení v EU bude muset na pravidla pristoupit uplne presne jako vy kdyz chcete do systemu Applu, prvne se tedy podívejte kdo ma která pravidla dodrzovat....

3. pokud slapu na Android nebo na Windows tak z toho profituje nějaká dalsí platforma, tedy pravidla musí platit stejne pro vsechny....

EU uz ted treba reguluje Windows na poly prohlizecu a vyhledavacu, vsichni chapou proc, snaží se o to aby vubec byla nejaka sance na to aby se male firmy mohlu vubec prosadit mezi giganty o to jde s temito regulacemi....


nazaver jen dodam ze se kazda firma a clovek musi ridit mistními zákony, to platí i pro Apple, tak ze kdyz se EU rozhodne tak Apple bude muset skákat protoze to je systém a jak vy ríkate OBCHOD Evrobské Unie.....
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 08:05:49

Apple má primárně problém s tím, že vydělává "snadno" moc peněz. Takže se ho každý snaží podojit a přidojit. Taky ty pokuty jsou v zásadě jen snaha o dodatečné mimořádné dodadění.
Eli.Wallace [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 21:53:39

Byť s Vámi v obecné rovině souhlasím, tak tady se nikdo o daních nebaví a pokuta za tyto praktiky... No, MS dostal solidní pokutu za IE a musel zobrazovat Ballot screen, pokud si dobře vzpomínám. A to nijak instalaci jiného browseru nebránil, zatímco Apple instalaci app od jinud aktivně brání.
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-02 23:20:04

Za mna absolútne v poriadku. Ja si vytvorím platformu a niekto mi bude nútiť aby som tam mal aplikacie od iných výrobcov? Neni v poriadku že to nútili aj MS. Aj keby bol explorer jediný podporovaný browser v ich systéme. Ak je to ich slobodne rozhodnutie, tak je to v poriadku. Ja stále nevidím dôvod prečo niekto môže diktovať podmienky na ich vlastne riešenia.
ucho1212 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 18:35:17
avatar
No , preto aby ti nevznikol monopol , o tom to je.
Staci ak si odmyslis svet it a preneses to do normalneho sveta.
V obchode budu mozne platit iba privatnou platobnou kartou, ziadna hoovost, nech vidime co kupujete.
Ak chces elektrinu/vodu/internet/plyn od ineho dodavatela , nech ti spravi novu pripojku, to co pouzivas je nase, my sme to tam vybudoval
Oprava aut iba originalnimi dielmi , tankovanie aut iba u vyrobcu , pneumatiky iba od vyrobcu, my sme vyrobili auto, takze musis suhlasit z podmienkami inak prestane fungovat (aj po zaruke , ako v apple)
Madril [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 07:31:57

Napisem len 1 vec co nikto nespomenul a podla mna bude pre Apple najväčší problem a to ze obmadzuju cenu aplikacii a predplatneho v nich ktora musi byt rovnaka ako na inych platformach. Cize vývojári nemozu zohladnit vyssie naklady na ich platforme do ceny.
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 15:49:04
avatar
vyvorajri by meli drzet hubu, protoze nikdo neplati tolik jako lidi s iOS... to je fakt... kdyby byl iOS otevrenej tak jsou uz uplne vprdeli... ;) a porad lepsi mit 5 dolaru nez zadnej, ze jo ;)
LGKarel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 16:16:51

Citace: "Jakkoliv chce někdo argumentovat, že Apple si přeci na své platformě může omezovat konkurenci a dělat si co chce, kdy zákazníci přeci nemusí Apple kupovat a používat, tak tento argument je dávno mrtev. Zemřel s tím, jak se více než 2 dekády postupuje proti platformám ANDROID, a ještě dříve proti Windows, které zdaleka tak restriktivní nikdy nebyly, a přesto dlouhá léta jsou terčem podobných sporů, zejména pokud jde o poskytovatele vyhledávače, vyhledávání apod."

To je zajímavý, že když jde o produkty/služby firmy, tak tento argument (soukromý subjekt si může dělat co chce) neplatí, ale jakmile jde o práva (ať už lidská, obchodní nebo jakákoliv jiná) či "demokracii", tak je vše úplně naopak. Mám na mysli tento článek, pod kterým (schválně) není povolená diskuze (ok, dovedu si představit proč):

Odkaz

Jde mi především o tuto pasáž:

"A než někteří začnou řvát cenzura a podobné nesmysly, tak by měli vědět, že Facebook, Twitter atd. jsou soukromé společnosti/služby/prostor. Nevztahuje se na ně právo na svobodu slova/projevu, nejsou veřejným občanským prostorem v majetku a řízení státu. Jsou soukromým prostorem a mají plné právo dávat prostor jen tomu, co uznají za vhodné, a musejí tak činit jen v rámci zákona. Vaše ústavou dané právo svobody projevu se vztahuje jen na veřejné prostory a vyjadřování směrem od Vás ke Státu. A to platí v USA jako i u nás! Cenzuru může provádět jen stát a on ji provádět nesmí. Pokud ale Facebook nebo twitter smaže co napíšete a zabanuje vás, není to cenzura, je to jeho plné právo a vy máte právo tyto služby nepoužívat."

A ano, četl jsem ten článek celý. Od doby vydání hned několikrát a i když ne se vším souhlasím, tak si myslím, že vysvětluje některé věci (především tu cenzuru) mnohem lépe, než výuka dějepisu a občanky na 98 % všech ZŠ a SŠ (včetně gymnázií a jiných podobných "lepšoškol").
Přesto si dovolím dotaz: Section 230 je tím pádem taky výmysl americké pravice a blábol Trumpovců? Podle tohoto zákona by měly Big Tech společnosti být vnímány jako veřejná fóra a ne jako vydavatelé.

Zpět k dnešnímu tématu: podívejte se na citované texty ještě jednou. Mě to prostě nedá spát. Vždyť ten Apple opravdu nemusíme nikdo z nás používat (pokud do toho teda nejsme nuceni zaměstnavatelem). Já Apple taky nemusím. S názorem v tomto článku se jinak docela hodně ztotožňuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 20:55:17
avatar
svoboda slova tak jak je garantována ústavou se vzathuje jen a pouze na veřejný prostor spravovaný státem a pouze ve vztahu stát a ty ... svoboda slova se nevztahuje na soukromé prostory, svoboda slova neznamená, že můžeš říkat cokoliv co chce o jiné soukromé osobě atd.

Takže na Facebooku apod. žádná svoboda slova být prostě nemůže ...

svoboda slova ale není přeci to samé, jako případ platforem. Apple nikdo nebrání podnikat, jediné co se po něm chce, aby dodržoval stejné zákony a pravidla podporující konkurenci a konkruenční prostředí, jako platí pro jiné platformy ....

Apple má stále více než hodně prostoru uspět, ale prostě jednou je platformou jako jiní a musí tak dodržovat taková pravidla, aby služby využívající jeho platformu mohli férově soupeřit a zákazníci měli díky fungujícímu tržnímu prostředí nejlepší podmínky ...
LGKarel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 16:15:46

Dobrá, připouštím, že jsem tak trochu zamíchal jablka s hruškama. Koukám, asi bych si měl přát, aby stát zavedl vlastní sociální síť, kde by svoboda slova opravdu šla uplatňovat tak jak je to psána, ale to je tak nereálný, že si to asi nechám jenom pro své sny

Ale což, kdoví, jaké šílenství by nastalo v případě, že by to začalo platit i na soukromé subjekty. Už teď je svět dost v nepořádku.

Apple evidentně svým chováním potřebuje obrovský úbytek zákazníků, ale to se bohužel taky nestane
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 806x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 740x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1524x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1031x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 838x
Komentářů: 9
Star Wars: Knights of the Old Republic – REMAKE potvrzen!
Star Wars: Knights of the Old Republic – REMAKE potvrzen!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 3