Cyberpunk 2077 dostal velký Update. Optimalizace pro AMD. CD PROJEKT ohlásil nový styl. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 01 duben 2021
altNezvládnuté vydání zjevně nedokončené hry donutilo CD Projekt ke změně strategie. Co chystají?

 

 

 

 

Pokud jste fandové kvalitních her, tak v tomto ohledu určitě znáte CD Projekt a jeho Witcher sérii. Zejména třetí díl je pravděpodobně jako celek nejlepší počítačová hra všech dob (zatím). A tak očekávání ohledně Cyberpunk 2077, což je hra prakticky stejného typu = obří otevřené příběhové RPG, byla vysoko. Speciálně když CD Projekt dával najevo že nechce dělat chyby a věci, jak to dělají jiní vydavatelé, tedy vydávat nehotové hry apod. Bohužel, vydání hry dopadlo takto:

Naše recenze a test říkají vše, co je třeba znát a vědět. V současnosti zkrátka hra není hotová a do hotové má opravdu daleko. Nicméně jak jsem také napsal, věřím tomu, že CD Projekt má schopnosti i zájem hru opravit a hlavně dodělat. Ovšem že to prostě bude chtít další rok až dva plného vývoje. No a první ze skutečně významných update je tu. Patch 1.2 přináší opravdu dlouhý seznam oprav a vylepšení, včetně ještě delšího „seznamu“ neuvedených, těch, kterými se tvůrci nepochlubili (protože by museli přiznat, že hra nebyla evidentně dokončena).

Jedním z mnoha zásadních problémů byla absence téměř jakýchkoliv optimalizací. Jediné, co bylo optimalizováno, protože si to marketingově zaplatila společnost NVIDIA, byly ty bezvýznamné RayTracing efekty a DLSS. To byla jediná složka hry, která technicky opravdu fungovala. Jenže koho to zajímá? Bezvýznamné, prakticky neviditelné jen příšerně náročné Raytracing efekty jsou jen extra prvkem, a DLSS to pak celé „rozmaže“. A na obojí potřebujete některou z drahých a dnes prakticky nesehnatelných grafik poslední generace RTX 2000/3000 série. Takže počet hráčů, kteří to mohou využít je naprosto bezvýznamný ve srovnání s počtem hráčů, kteří trpí tím, že tvůrci neoptimalizovali hru, speciálně ne na RYZEN procesory ani na Radeon grafiky, že obecně nejsou dokončené systémy fyzicky, renderování a dalších prvků stále vyvíjeného engine atd.

Fakt že hra neměla žádné optimalizace pro AMD procesory a grafiky, kdy dokonce po vydání bylo zjištěno že používá starší překladač Intelu, který penalizoval procesory AMD a vůbec neinicializoval jejich vlákna, měl zásadní dopad na velkou část hráčů této hry. AMD procesory a grafiky totiž pohání herní konzole Xbox a PlayStation, tedy zařízení poloviny hráčské obce. Na starších generacích byla tak díky absenci optimalizací hra prakticky nehratelná a na nových to rozhodně neběželo tak hladce, jak by mělo, vzhledem k obrovskému výkonu procesoru RYZEN 2000 a Radeon RX 6000 grafiky v nových Xbox X a PlayStation 5. Situace se stala tak neúnosnou, že SONY stáhla hru ze své platformy a distribuce a dosud ji tam nevrátila.

CD Projekt ale hlásí, že výrazně zapracovali na optimalizacích. Současně mají v plánu vydat ještě další extra optimalizace pro nejnovější generaci konzolí (tedy ZEN2 + RDNA2) a opětovné vydání hry na PlayStation platformu je tak prý poměrně blízko. Patch 1.2 tak přináší některá z prvních vylepšení do praxe. V současnosti tedy již kolega v redakci pracuje na novém benchmarku hry. Můžeme totiž potvrdit, že hra běží o něco lépe než, běžela a zejména grafiky Radeon posledních generací vykazují běžně o 10-15% vyšší výkon. U NVIDIA je nárůst 2-3%. jinými slovy, CD Projekt evidentně na něčem zapracoval. Oficiálně také zapnul RayTracing pro Radeon grafiky, ale nezapínejte ho, protože tam neoptimalizoval zatím vůbec nic a hra vykazuje nevysvětlitelný extrémní úbytek výkonu s RT efekty na Radeonech. Každopádně brzy vám tedy ukážeme, jak běhá CyberPunk 2077 po Patch 1.2 na našich CPU a GPU, a zda jsou tedy věci na dobré cestě.

  • CD Projekt ohlašuje novou strategii

                                              i kvůli zpackanému vydání CyberPunk 2077

Firma si je vědoma toho, že značně utrpěla její pověst a věrohodnost po tom nezvládnutém vydání stále zjevně nedokončené hry. Přichází tedy s oficiálním oznámením nové strategie stylu a plánů na další roky. A na papíře/na videu to vypadá dobře:

CD Projekt říká, že zůstávající především PC orientovanou společností a jako vývojáři se chtějí zaměřovat nadále na tvorbu špičkových příběhových RPG, kde single player je základem. Nicméně nechtějí se vyhýbat ani online zážitkům a jiným platformám, včetně mobilní. A tak se firma rozšiřuje a zvětšuje.

Posílí tak vývoj svých dvou hlavních značek, tedy Witcher a CyberPunk, na které se také budou primárně soustředit hlavní teamy. Mění ale strategii ohledně plánování dodatečného obsahu a úprav her, kdy doposud to bylo v 5ti letých blocích, nyní budou plány znovu zvažovány každý rok. Není žádným tajemstvím, že už nyní běží vývoj nového dílu Zaklínače (ne nutně pokračování třetího dílu). Ha bude vyvíjena současně s přímým pokračováním Cyberpunku od roku 2022. Obě hry budou sdílet část teamů, zejména po technické stránce, kdy obě hry budou sdílet herní engine a mnohé herní prvky a funkce.

Současně však CD projekt stále vyvíjí obě své velké aktuální hry. Witcher 3 například dostane technologický update pro AMD RYZEN a RDNA 2 platformu, tedy tzv. Next Gen update, primárně mířící na aktuální generaci konzolí. Hlavní pozornost ale firma věnuje v tomto roce zejména na dodělání CyberPunk 2077, tedy updaty, patche, DLC a optimalizace hry. Zrušen byl projekt samostatné multiplayerové části, místo toho prý vznikne „obecná“ online platforma a technologie, která bude zapracována do budoucích her.

Každopádně všechno to zní hezky na papíře. Samozřejmě z velké části je to o chlácholení investorů, protože CD Projekt se během vývoje hry CP2077, která „vtipně“ kritizuje korporace a varuje před jejich nebezpečím, sám korporací stal. Nicméně zatím jsem nad nimi hůl nezlomil. Stav, v jakém CP2077 vyšel, je ovšem neomluvitelný. Update 1.2 sice zjevně představuje krok správným směrem (jsou funkční konečně i herní prvky, které jen vypadaly funkčně, ale nefungovaly vůbec). Ale jen jeden z mnoha a mnoha nutných. V té hře není hotovo prakticky nic a bude zapotřebí hodě updatů, patchů a DLC, než hra bude tím, co nám bylo slibováno a v mnoha případech i ukazováno před vydáním. Jak říkám, těším se až si dám druhý průchod hrou. Ale až bude hotová. Tedy někdy v druhé polovině roku 2022 :-/.

V této souvislosti také stojí za zmínku, že CD Projekt mění marketing a prezentace her a bude je prý ukazovat až mnohem blíže finálním verzím a jejich vydání. Nebude tedy ohlašovat a ukazovat hru roky před jejím vydáním, ale třeba jen půl roku předem. Tak, co tomu říkáte? Dáte ještě CD projektu šanci? Nebo jsou to jen prázdné sliby ve snaze uchlácholit investory a akcionáře?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-02 23:21:43

Patch 1.2 tu hru hodne posunul. Sice uz nefunguji money glitche ale je to vetsi zábava. Jinak jsem zkoušel zapnout RT (mam 6900xt), a takový propad fps jsem nečekal, neda se to hrat s tim. Graficky ze by tam byl nejaky zásadní rozdíl taky nemohu říct. Hrají na 1440p monitoru vše na ultra. Kazdopadne oprav udělali hodne a minimalne takhle ta hra měla vyjít.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 12:41:38
avatar
Jestliže bylo RT zaplaceno nVidií, tak je naprosto logické, že to je pouze marketingová vějička a alespoň zdánlivě funkční bude pouze na nejdražších RTX kartách. Až CD Projekt optimalizuje konzolové verze, tak teprve pak bude RT funkční i na PC.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 07:15:21

Firma o 250+ zaměstnancích je schopna se plně "zaměstnat" sama, nemusí ani nic produkovat/vyrábět.
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 07:48:52

Hru jsem hrál od prvního dne a zase tak velké nedokončenosti jsem si nikdy nevšiml. Ani první den mi hra nepadala, druhý den jsem musel stáhnout ten obří patch, nicméně efektu jsem si nevšiml. Chápu, že pro novináře, kteří měli hru před tím, to mohlo být peklo, ale já jsem nic nepozoroval. Hru jsem dohrál s dvěma různými konci (nomádi a Arisaka), celkově jsem v ní strávil cca 80 hodin a dohrál i všechny vedlejší úkoly. Za celou dobu mi hra spadla dvakrát a asi tři vedlejší questy nešly kvůli bugu dokončit, ale jinak jsem neměl problémy. Jediné co mě vytáčelo, že po každém zapnutí hry jsem musel znova a znova zapínat české titulky. Taky mě iritoval otřesný jízdní model, který odpovídal asi tak patnáct let starým hrám. Jinak mám komplet AMD platformu, hrál jsem to na plné detaily a taky jsem neviděl problém, měl jsem plus mínus stabilních 60 FPS. Abych to shrnul: byla hra doladěná? Ne… Byl to takový průser, jak všichni tvrdí? Za mě určitě ne… Vzhledem k rozsahu hry a stavu, ve kterém vyšla, já CDProjektu nic nevyčítám. Řekněme si otevřeně, že dnes i mnohem menší a jednodušší hry vychází v mnohem horším stavu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-04 14:26:02
avatar
potíž je, že hodně věcí v té hře nefungovala, i když se tváří že ano, speciálně mnoho dovedností, skilů, výbavy atd. sice tvrdily že něco dělají a přidávají, ale ve skutečnosti nedělaly nic ;) řekl bych tak dobrá polovina věcí co ve hře byla, tak ve skutečnosti nedělala nic a tedy nefungovala a bylo to jen maskováno ...
Ashnobe88 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 09:22:32

Na PC je hra asi vcelku hratelná ale já hraji na PS4 Pro a i po druhém velkém updatu je stále hra v žalostném stavu. Sice nepadá už tak často ale dropy FPS jsou extrémní a doskakování textur při přesunu někam je taky šílené. Jinak bugy zas tak moc ne. Jen často nejde něco zvednout. Holt old gen vážně už není na takovou hru stavěné. Největší problém dle mého bude asi hodně pomalý HDD na staré generaci plus samozřejmě už dnes relativně nízký výkon.
Oldis22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 19:12:32

Je sice pravda ze kazanim vody a pitim vina si u me zhorsili reputaci ale CP2077 jsem dohral na pc na pohodu a uzil jsem si ho.
Takze jim drzim palce at se do budoucna polepsi..kazdy dela nekdy chyby
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-04 12:50:01
avatar
Vnimam to stejne, hru jsem si pohodlne dohral hned v dobe uvedeni na trh. Idealni to sice nebylo, ale krom par bugu ve vedlejsich misich to nebylo nic tak hrozneho. Jine obdobne velke hry na tom byly mnohdy i hure a mam pocit ze tolik kritiky za to neschytaly o.O Pusobi to na me trochu jako dvoji metr, CDP si na sebe sice tak trochu upletl bic, mozna ze ostatni velci vydavatele vycitili sanci prizivit tu vlnu kritiky a pomoci trochu shodit to dlouhodobe velmi dobre budouvane jmeno firmy. Rekl bych, ze to jakou meli CDP jeste pred cybeprunkem povest nejoblibenejsiho vydavatele, muselo ty ostatni velikany v odvetvi hodne tlacit..
Dalsi vec je, ze bohuzel u CDP narostl taky vliv "lidi od penez" a tak ten puvodni entusiasmus a laska ke sve praci trochu ustoupil do ustrani financnim zajmum, byva to tak bohuzel u vetsiny velkych firem. Presto verim, ze ten kontakt s realitou jeste uplne neztratili a porad maji sanci si ziskat zpet sve dobre jmeno. Jim staci se vratit k drivejsimu schematu fungovani firmy a nenechat tak velke slove lidem od generovani penez, imho to je to co jim dlouho dobre fungovalo. Ja nad nema hul jeste rozhodne nelamu.
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-03 22:26:47

Hru jsem skončil u mise "setkej se s Panam". Od té doby jen brouzdám a dělám side mise a čekám, až to opraví. Nesetkal jsem se se zásadními bugy. Ale patch 1.2 jich pár přinesl, které pro mě celkově zhoršují zážitek.

Světla

V dálce vidím světla aut, přiblížím se, nic to není. (Předtím vyditelné jen přes scope sniperovky). Nebo 200m ode mě je auto s rozsvícenýma světlama. Přiblížím se, auto je má zhaslé. Jakmile od něj ale narazím, tak je zas rozsvítí. Takže jedu městem a všechny auta kolem mě mají zhaslá světla. Všechny lampy jsou nerozsvécení, až když se přiblížítm tak na 50 metrů, pak se rozsvítí. O tom, že mizí lidi/auta, když se otočím o 180° a zpět, ani nemluvím.

Tohle u původní verze nepamatuji...
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-04 09:11:38

Ty neexistující 2D auta v dálce byly vždy, ale ve vzdálenosti asi 500m (hrozně mi to vadilo v poušti). Zdá se, že jenom srovnali spawn 3D aut. Vypnutá světla lamp a cizích aut jsou taky optimalizace výkonu.
Mizení lidí z ulice po otočení také měla původní verze, otravné to bylo u policie kdy se za tebou ve vzdálenosti 10m hned objevilo 10 policajtů (AI policie vůbec nezná auta, jen u nich stojí, ani tě z auta nevytáhnou).
SonGokussj4 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-05 12:17:01

Jo na tu polici vzpomínám s láskou. Když u bytu pomohu těm dvoum k tomu, že se dozví o sebevraždě jejich kolegy, saknčí to větou "děkuji, že jsi nám pomohl", já ukončím rozhovor a jdu si udělat kafe a z druhé místosti slyším "Hej, co stojíš tak blízko" a o 5 sekund později na mě střílí :-D Jop... Policie.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-06 03:40:47
avatar
super,zase se potvrdilo že rozbitý nedodělaný šmejd nekupovat. Teď to teprve dostali do stavu ve kterém to mělo být Day 1. Už i RT jde zapnout na radeonech - nepoužitelně. Ještě tak půl roku a bude to ve slevách + odladěné natolik, že si to možná zahraju i s těmi RT na Radeonech.

Zase musím zopakovat, že za blbý stav her při vydání můžou především zákazníci. Kdyby obecně tohle lidi neakceptovali, vydavatelé by moc dobře věděli,že si to nemohou dovolit. Bohužel najde se hodně early adopters co si dobrovolně musí kazit dojem ze hry jejím brzkým dohráním v rozbitém stavu a tak vlastně nám kazíte zážitek všem.

Jo a těm kecům o změně strategie nevěřím - zachovali se zcela standartně - chtěli co nejdříve peníze, ještě před doděláním. A když už je mají, tak jen říkají co chceme slyšet. Je to jako by někdo hned potom co vykradl banku a odnesl si z ní domů peníze brečel na videu, že už to dál dělat nebude a polepší se, s tím ať mu ty peníze už necháme -> další vydání dalšího dílu Witchera/Cyberpunku bude vypadat úplně stejně tj. hype, zkasírování zákazníků za nedodělek a pak následně se budou kát (s penězma v kapse). Ironií pak je, že přímo v Cyberpunk světě je ukázáno takovéto korporátní chování jako evil. Očividně vědomí toho,že dělají něco špatného jim nezabránilo to dělat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1187x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 939x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 803x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1661x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 884x
Komentářů: 9