DENOUVO 4.8/4.9 DRM ochrana her prolomena – úspěch crackerů nebo záměr tvůrců? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 05 únor 2018
altOdolný systém DRM ochran počítačových her prolomen v nejnovější verzi.

 

 

 

Právo tvůrců her chránit své výtvory nikdo nezpochybňuje, nicméně dlouhodobě se ukazuje, že nejlepší ochranou je jednoduše udělat hru tak dobrou a kvalitní po všech stránkách, že hráči budou chtít za ni platit (i když tak někteří učiní dodatečně). Pro příklady nemusíme chodit daleko, The Witcher 3, pravděpodobně nejlepší příběhová hra dosud vydaná, žádnou DRM ochranu neměla.

Samozřejmě DRM ochrany her jsou veliký business, a tvůrci ochran vydělávají nemalé peníze a mají tedy zájem na tom, své produkty prodávat. Nicméně i tady platí, že vývoj musí jít kupředu. DENOVU je jednou z nejužívanějších a zároveň nejproblematičtějších ochran současnosti.

Řadu měsíců se nedařilo aktuální verze 4.8 a 4.9 prolomit. Nicméně v posledních dnech se podařilo hackerům z CPY ji obejít. Nikoliv prolomit, ochrana je součástí her stále, ale hackeři ji jednoduše obešli, takže ochrana sama si stále myslí, že dělá svou práci, i kdy je fakticky nefunkční. Hry jako Sonic Forces, Need For Speed Payback, Football Manager 2018, Injustice 2, Star Wars Battlefront II, Middle-Earth: Shadow of War, South Park: The Fractured But Whole, FIFA 18 se tak postupně dočkávají cracků. Samozřejmě z povahy některých titulů vyžadující připojení k internetu a některé online služby, není možné cracknout všechny, nicméně padla i složitá ochrana posledního Assassin’s Creed: Origins.

U něj byla situace složitější a také kontroverznější. Hra totiž kombinovala DENOVU 4.9 s VMProtect a Uplay ochranou, což výrazně navyšovalo zátěž pro CPU, a hra tak byla na slabších procesorech v podstatě nehratelná. UBISOFT však může být spokojen, protože se hru podařilo udržet neprolomenu 3 měsíce, tedy nejdůležitější dobu prodejů. Je však otázkou, co dá. UBISOFT sice odmítá, že by DRM ochrana měla ten negativní vliv na výkon CPU, ale fakta mluví jinak. Někteří z ostatních vydavatelů se v minulosti po prolomení ochran rozhodli UPDATE odebrat DRM zcela, tak aby nadále nepoškozovalo platící hráče.

Otázkou také zůstává, zda aktuální vítězství proti DENUVO 4.8/4.9 je skutečně vítězstvím crackerů, nebo záměrem tvůrců DENUVO ochrany. Ti sice mají zájem na tom, ukazovat tvůrcům her svou ochranu skutečně funkční, zároveň ale musí vykazovat nějakou činnost a prodávat nové a nové verze, takže je i v jejich zájmu, aby po prolomení mohli oznámit novou lepší verzi a zase si za ní pořádně účtovat. Jinými slovy bych se tedy vůbec nedivil, kdyby celé „prolomení“ ochrany DENUVO bylo jen divadlem.

Osobně nemám rád DRM z principu. Chápu a podporuji právo chránit si své produkty, ale DRM má tolik negativ pro platící uživatele, že jeho použití je skutečně trestuhodné. Stojím si za tím, že pokud se tvůrci a vydavatelé her budou snažit své hry dělat maximálně kvalitní, propracované, technologicky na výši, zkrátka tak, že budou vypadat jako hra, kde kvalita ve všech ohledech byla nadřazena zájmu marketingu, tak za ni hráči budou nadšeně platit i několik tisíc a žádnou DRM nebudou potřebovat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-05 22:59:27

Situace je bohužel taková jaká je. Většina vydavatelů nedává možnost si hru předem vyzkoušet, protože pak by u některých her neprodala ani jedinou kopii. Hodně lidí si hru někde stáhne, vyzkouší a pak se rozhodne, jestli si ji koupí nebo ne. U mnoha her po hodině zjistí, že by za ni dali možná padesát korun a ne tisícovku. Opačným případem bylo třeba pro mě The long dark. Měl jsem mizivé očekávání, řekl jsem si, že to stáhnu, zabiju tím odpoledne a vykašlu se na to. Hru jsem vyzkoušel, vyrazila mi dech, když jsem navíc zjistil kolik stojí a co za svoje peníze dostanu... Za nějakých 35 dolarů dostanu obsah, za který by si jiní vydavatelé postupně naúčtovali třeba 150 dolarů, tak jsem vůbec neváhal s koupí. Klidně bych si hru koupil dvakrát jen abych podpořil vývojáře. Schvaluji takový přístup, protože jediný způsob, jak podporovat růst kvality her je, aby se kvalitní prodávaly a nekvalitní ne.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-06 07:43:57
avatar
Že si hráč hru nemůže vyzkoušet? Já si loni koupil Battlefield 1 na Originu a tam hru do 24 hodin může člověk vrátit, což jsem také učinil, protože mi nestíhal procesor. BF1 se odebralo z knihovny a peníze mi přišli zpátky. Divil bych se kdyby to nešlo i na Steamu.
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-06 08:13:16

Je pravda, že někde už to jde... ale standard to ještě opravdu zdaleka není.
Tyrael888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-06 19:32:24
avatar
Už som to písal ale tiež si hru radšej craknem aj keď ju mám zakúpenú v knižnici na steame alebo uplay
príkladom je assasins creed 2 ktorý mi savy ukladal na servery ubisoftu počas hrania mi padlo spojenie save sa neuložil a par hodinový postup bol preč
Rovnako ma štve že si niektore hry proste ani nepustím bez netu a v pr.... kde bývam sa mi to stávalo dosť často že net proste par hodin nešiel. Takže áno takéto ochrany skôr škodia.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 530x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 776x
Komentářů: 9
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 408x
Komentářů: 1
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.Středa, 09 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3099x
Komentářů: 51
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?Úterý, 08 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1606x
Komentářů: 4
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálně
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálněPondělí, 07 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1178x
Komentářů: 3