Dobré zprávy. Krachla krypto burza FTX. Kryptoměny se otřásají a připomínají, čím jsou. Podvod. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 11 listopad 2022
altPodvod jménem kryptoměny se připomíná. Krach FTX a škody jsou desítky miliard dolarů.

 

 

 

 

Jedna z největších hvězd a propagátor světa kryptoměn, dnes už bývalý miliardář Sam Bankman-Fried, ohlásil krach svého impéria a jedné z největších světových burz, FTX. Spekulace na poli podvodu jménem kryptoměny, mu vynesly miliardy. Ještě nedávno měla FTX platforma hodnotu kolem 32 miliard dolarů a jako firma sponzorovala kde co, včetně aktuálně teamu F1 Mercedes a dalších. Burzu podporovali a o peníze na ní hráli velké fondy, investiční správci atd.

Byly tak zde propojené světy kryptoměn a rizikových finančních investic. Byly lákadlem pro mnoho neznalých oveček, malých i velkých investorů, kteří s vidinou pohádkových zisků za nic a bez práce, sypali do fondů podporovaných kryptoměnami, své těžce vydřené reálné peníze. Jenže pak nedávno začaly reálné peníze mít zase cenu. Spolu s přechodem hlavních kryptoměn od systému zvrácené divoké těžby na GPU, zavedením omezení, regulací, či dokonce jejich zákazů, hodnoty kryptoměn a všech rizikových investic šly prudce dolů.

Sam Bankman-Fried, který měl v jednu chvíli majetek za 26 miliard dolarů, se velmi rychle propadl pod 1 miliardu a v tuto chvíli je dost možné, že skončí nakonec v obřích dluzích a ve vězení. FTX je totiž pod vyšetřováním v USA, jak s penězi svých klientů nakládala. Klienti totiž už nějakou dobu neměli přístup ke svým penězům a investicím a docházelo k různým machinacím, ve snaze udržet burzu nad vodou. Problémy naštěstí neustála a nyní vyhlásila v USA bankrot. Firma také působila ve velkém i v Evropě včetně ČR nepřekvapivě s Kyperskou licencí, a okamžitě jí naštěstí byla pozastavena povolení a licence pro působení v EU.

Krach FTX má značný dopad na celý svět kryptoměn, neboť šlo o jednu z největších burz a o jedny z nejznámějších propagátorů celého systému typu letadlo, na čemž jsou investice do kryptoměn dnes založeny. Současně šlo o to úzké propojení s tím nejhorším z klasického finančního systému, tedy rizikovými investicemi. Dopady jsou tak na celý svět kryptoměn, kdy nejde jen o ztrátu desítek miliard dolarů, ale i ztrátu důvěryhodnosti kryptoměn jako celku, což je to jediné, na čem jejich „hodnota“ vlastně stojí, protože žádnou reálnou hodnotu nemají. Ta je, a vždy byla, nulová. Asi nepřekvapí, že sama FTX burza a firma měly vlastní kryptoměnu jménem FTT, jak už to u všech podvodníků v tomto odvětví bývá. Směšné je, že ani ona stále v tuto chvíli nemá hodnotu 0 dolarů. Je na cca 2,5 dolarech, ale před týdnem byla na 25. Na vše jsou nalepeni youtubeři a spameři, kteří neustále hledají nové ovečky k oškubání z řad důvěřivců a nově lákají na propojení s NFT, a slibují zázračná zhodnocení kapitálu atd.

Bude ale určitě ještě nějakou dobu, než se BitCoin a Ethereum propadnou na své reálné hodnoty, které jsou skutečně nula. Samozřejmě jsou velké tlaky, aby tyto neexistující „hodnoty“ zůstaly. Ale krach FTX spolu s ohlášenými přísnými regulacemi a novými pravidly, která se chystají napříč světem pro digitální měny všeho druhu, přispívá k poklesům „hodnot“ současných rádoby digitálních měn už dnes. BitCoin se propadl krátce pod 16 tisíc dolarů, Ethereum k 1100 dolarům. Hluboko pod svými „hodnotami“ z poslední doby. Doufejme, že brzy budeme moci psát o dalších dobrých zprávách, že propad bude dále pokračovat.

Samozřejmě FTX nejsou jediní podvodníci ve světě kryptoměn, jediní obchodníci „s černými tulipány“ a propagátoři systému letadlo, zneužívající jinak zajímavé blockchain technologie. Jsou jen špička ledovce, a nevyhnutelně se jejich místo budou snažit zaujmout jiní. Tohle ale není skutečná digitální měnová budoucnost. Blockchain je současnými digitálními měnami a kryptokleriky jen zneužíván a tady vidíte důsledky. Na druhou stranu velká část těch peněz byly rizikové investice vzniklé z jiných rizikových investic a vytištěných peněz či „vytěžených“ kryptoměn. Nikdy většina těch desítek miliard dolarů vlastně reálně neexistovala. Tyhle a podobné neexistující „peníze“ však vytváří reálné potíže, stojí také z velké části za současnou inflací a světovými problémy. Takže z tohoto pohledu opravdu žádná škoda a doufejme, že podobných krachů bude co nejvíce a trh se tedy vyčistí …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 10:01:21

Takze kdyz krachla sberbank, tak koruny co mam v peněžence jsou bezcenné? Aha
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 14:42:37
avatar
tam snad byl důvod úplně jiný .... s penězmi jako takovými a hospodařením banky to přeci nemělo co dělat ... ten krach a konec u nás byl nutný a nevyhnutelný z jiného důvodu ...
1marta1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 10:43:01

Super! Dobré zprávy.
ala77 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - super 2022-11-13 12:50:43

Dobrých zpráv není nikdy dost, chápu, že pár lidí co v tom mají peníze budou pěkně nasraný, ale přínos tohoto letadla je pro lidstvo prostě nula. Pouze pár lidí na tom brutálně vydělalo. Jinak pád BTC za rok krásných - 73,8%
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 14:32:29
avatar
a z inflace kolem -20% v evropě radost nemáte? A uděláte taky podobný závěr, že monetární systémy s centrální bankou nejsou přínosem pro lidstvo a pouze pár lidí na tom vydělává?
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 00:12:13

Btc uz mal korekciu (prepad)asi 7x cez 90% hodnoty. Reálne môže padnúť na 6000 a bude stále v rastúcom trende. Týchto článkov o páde kryptoburzy, coiniv atd sú tu každý rok keď je korelácia. Jak krypto skončilo a pod. Potom keď to rastie na 100 násobok hodnoty je tu ticho.

Mne toto jasne vychádza ako rastúci trend. Tieto ódy pri každej korekcii mi už prídu smiešne.
https://i1.wp.com/kryptomagazin.sk/jylulren/2022/11/bitcoin-a-formovanie-dna-korekcii.png?ssl=1
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 13:01:59

Tady se nekdo snazi vytvaret iluzi, ze "bezne" penize na tom jsou nejak lip.Jak uz psal Voltaire, papirove penize se pravidelne vraci ke sve puvodni hodnote - k NULE, dnes uz ani ty papiry neexistuji.Mozna by to chtelo si zopakovat nedavnou historii, kdy chleba stal nekolik miliard marek a baliky penez se topilo v kamnech, protože měly vyssi vyhrevnost nez drevo za ne nakoupene.Ukazkove letadlo jsou prave oficialni meny - posledni krytou menu zavedl Hitler, proto musel byt porazen.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 13:38:05

"Krach FTX má značný dopad na celý svět kryptoměn, neboť šlo o jednu z největších burz a o jedny z nejznámějších propagátorů celého systému typu letadlo, na čemž jsou investice do kryptoměn dnes založeny."
-------
Tahle věta je blbost. Obchod s kryptoměnami nenaplňuje specifika Ponziho schéma, čili letadla...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 14:30:34
avatar
"perly sviním"
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 06:49:05
avatar
Jj, tahle blbost se tady opakuje často.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 15:14:37
avatar
Názor experta (vypůjčeno z Twitteru):
"Samozřejmě, že je krypto bezpečná investice. Může se zhodnotit až o tisíc procent, ale nikdy neklesne o více, než o sto procent."
KKKuba2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 10:49:22

Tak tohle ani nemůže dopadnout jinak. Snad už lidi pochopí že jakákoliv hodnota musí být něčím podložená. Něčím hmotným nebo lidskou prací. Vše ostatní je podvod založený jen na tom, že lidi věří že něco má nějakou hodnotu.

BTW to je i případ papírků co máte v peněžence nebo čísílek co máte na účtu.
Spacekd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 14:47:26

Na víře je postavený celý svět, všichni v něco věří, jedni věří v boha ať už ho představuje kdokoliv, jiní věří vědcům, jiní věří bankéřům. Pravou hodnotu nehledej v penězích tam jí nenajdeš.
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 08:23:39
avatar
až na to, že FTX reálně položil až "bankrun".
Což je věc, kterou by neustála žádná banka.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 06:48:18
avatar
Ano, tohle je zajímavý point. Téměř určitě žádná banka nemá dost hotovosti, kdyby si všichni najednou řekli, že vyberou.
Shadycz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To už si fakt děláte srandu? 2022-11-14 19:53:06

Že je FTX průser a že majitel magor z toho udělal předluženou společnost.. jasný.. souhlas.

ALE! Dobré zprávy že lidi z celýho světa, kteří nic špatně neudělali přišli o tolik pěnez? Jste normální? Já tam neměl ani korunu, ale tohle teda už je teda tak za hranou všeho být tak nechutně omezenej co se týče crypta, že Vás tohle těší..to už se tady musim ozvat trošku rázněji. Číst to jako tímto poškozený člověk, tak to je normálně na to Vám jít nafackovat..

Pokud jsou tohle pro Vás dobré zprávy, tak doufám, že vy, nebo Vaši blízcí příjdou taky někdy někde o Prachy..kdekoliv jinde ve finančním systému .

BTW za mě investičně dobrý, já díky tomu dokoupil levněji, ale těch lidí je každýmu normálnímu člověkovi líto!

Sbohem na tomhle webu.
Přijdu za cca 3 roky až bude crypto zase na nových all time highs Vás vytlemit. Do té doby pauza.
1marta1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 21:55:23

Ale ty plačko citlivá. Kdyby ten nesmysl neovlivňoval i zcela nezaujaté, nevysával drahocené zdroje pro myšlenku bezpracného mrzkého výdělku, bez přínosu pro společnost, nebyla by potřeba se k tomu vyjadřovat. Koho zajímá, že si prodělal na handlování s kurzem ničeho? Takže ještě jednou, dobré zprávy!
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 06:39:42
avatar
Podle mne se to dost podobá obchodu s akciemi. Koupíš akcie firmy, ta půjde do hajzlu a máš hovno. Prostě podle této logiky akciové burzy taky zakázat.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 09:58:21
avatar
tak já bych řekl, že tenhle "článek" "nepřekvapil" a byl plně v režii zdejších zvyklostí . Z tohoto pohledu je třeba pochválit autora za to, že je alespoň názorově konzistentní.

Co se týče krypta byly tu už větší bulls@it články, nejraději mám ten s titulkem "Elon Musk má stejný názor na krypto jako redakce" nebo tak nějak to bylo v době, kdy Musk řekl, že nebude prodávat Tesly za BTC. Nevím co tím chtěla redakce vlastně říct, možná že také neprodává Tesly za BTC , to bych ji věřil . Nicméně když Musk nakoupil balík BTC a pak ho zase prodal, tak žádný článek o tom, že "redakce má již jiný názor než Elon Musk" nebyl, tzn. že asi stále platí to, že redakce má stejný názor na kryprto a tedy podporuje velké BTC spekulace, podobně jako to dělá Musk.
Mě osobně krypto neva, ale zrovna ty spekulace majoritních vlastníků mi narozdíl od redakce, která je má ráda, jakože vadí, protože dokáží silně manipulovat hodnotou
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 11:28:18
avatar
Je to tvrdé tvrzení a myslím si, že DD má legitimní názor. Je to podobné, jako dobrá zpráva o očištění trhu s nemovitostmi, co přineslo předchozí krizi.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 11:26:52
avatar
No já bych to zas jako dobrou správu úplně neviděl. Mnoho bank v BTC má také peníze a určitě to bude na bankovním trhu vidět. Krypto je samozřejmě od začátku nesmysl a je smutné, jak pár chamtivců může ohrozit celé ekonomiky.
Darth_GreyWolf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-17 12:55:52

To, že se množí články tohoto typu i na amatérských serverech (z hlediska krypta) je jasný signál k nákupu BTC
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1669x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1541x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2013x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1497x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 1