Dokonalé modely postav a obličejů za pár hodin: Epic MetaHuman Creator pro Unreal Engine Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 únor 2021
altSpolečnost EPIC představila novou verzi editoru postav Epic MetaHuman Creator. Vypadá skvěle!

 

 

 

 

V současné době dokáží i průměrné herní engine nabídnout solidní modely běžných objektů, prostředí, kvalitní textury, efekty atd. Kde se ale stále nejvíce láme chleba a mezi hrami jsou obrovské rozdíly, je kvalita a realističnost modelů herních postav. Speciálně obličejů a jejich animací.

Asi každý z nás může vyjmenovat hned několik her z nedávné minulosti, kde autoři tenhle významný aspekt hrubě nezvládli a prakticky tím zničili celou hru a zážitek z ní. Mnoho hráčů dokáže ignorovat a přejít třeba méně kvalitní textury, nebo objekty, ale když lidská postava na obrazovce a její obličej vypadají jako nepovedený horor, je to extrémně rušivé. Většina lidí, alespoň ta část schopna empatie, se dokáže vcítit do filmových i počítačových postav, ale musí reálné lidi vizuálně alespoň připomínat. Nejdůležitější jsou pohyby postavy samotné a především výrazy v obličeji, jež jsou přímo součástí neverbální komunikace a přenášení emocí. Proto jsou některé herní postavy oblíbené a hry s nimi úspěšné. Jednou z nejlépe zpracovaných v tomto ohledu je Lara Croft z poslední trilogie Tomb Raider, nebo Aloy z Horizon Zero Dawn, kdy v obou případech byla věnována extrémní péče v realistickém zpracování postavy a jejích obličejových výrazů.

EPIC, která vytváří UNREAL Engine, chce v tomhle ohledu tvůrcům her práci výrazně usnadnit. Udělat realisticky vypadající, a hlavně pohybující se postavu, s realistický fungujícím a komunikujícím obličejem, je velmi časově náročná a drahá záležitost. Dnes často vyžadující dlouhou práci s reálnými herci a pak to celé složitě převádět a animovat pro konkrétní danou hru. UNREAL Engine je komplexní a hlavně univerzální pohon pro hry, nabízející samozřejmě detailní nástroje pro vytvoření hry samotné. Jedním z nejdůležitějších nových nástrojů, na kterých nyní EPIC usilovně pracuje, je MetaHuman Creator, určený pro UE4 a nejnovější UE5.

Ten je zaměřený speciálně na tvorbu postav a především realistických obličejů s plnou funkčností a škálou výrazů. Využívá samozřejmě řadu modelů z knihoven a detailní mapy pohybů, výrazů atd. Tvůrcům her (ale i klidně vám, pokud máte zájem), dává do ruky nástroj, jak můžete vytvořit svou vlastní realistickou počítačovou postavu, kdy místo klidně i měsíců práce vám to zabere několik hodin. Testovací pracovní verzi tohoto nástroje si už můžete vyzkoušet. Potenciál této technologie samozřejmě leží i mimo hry, vytváření ultra realistických avatarů pro AI nebo video filtrů apod.

Zatím to ale není zdaleka hotové a prezentována je tak pracovní verze. Už tak ovšem vypadá velmi působivě. EPIC říká, že přímo do UNREAL Engine chce plně integrovat ostrou verzi MetaHuman Creatoru ještě v průběhu tohoto roku. Samozřejmě je pravděpodobné, že už teď někteří herní tvůrci pracují s podobným editorem, takže nová generace her nabídne ultra realistické a věrohodné postavy ve větším měřítku. Pravda, o to více poté vyniknou extrémní rozdíly mezi těmi hrami, které zdaleka takhle dobré zpracování postav mít nebudou. Asi největší výhodu vidím právě v přístupnosti z hlediska zlomku nákladů a času, které podobná úroveň propracovaných animací postav, zabírala tvůrcům her doposud.

Samozřejmě EPIC není zdaleka jediný, kdo na podobné věci pracuje. Jsou i další slušné herní engine v této oblasti, ale pokud tohle začlení do UNREAL, otevře se takhle kvalita a rychlá dostupnost podobného nástroje mnohem širší skupině vývojářů, a dokonce třeba i modderům her a creativcům všeho druhu, kteří by na vytváření podobně realistické zpracování postav neměli jinak zdroje. No a kromě nich tu jsou třeba animátoři a menší filmový tvůrci, kdy udělat slušný film v Unreal Enginu je další z nových možností ;).

Osobně jsem zvědav hlavně na editory tvorby postav v některých her, kdy udělat postavu co vypadá přesně jako hráč, bude asi o poznání jednodušší. Těšíte se, nebo se bojíte, že toho realismu bude možná až příliš … ?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-14 10:35:16

Tak nějak mi při čtení došlo, že já hry, kde jsou lidi, vlastně už roky vůbec nehraju :-)
Mě absolutně nebaví, jak se v posledních 10-15 letech tvůrci úporně snaží o nějaku realičnost a mě to akorát otravuje. Takže buď nějaké stroje, nebo strategie, kde jsou davy lidí jen z dálky.
Maran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-14 11:15:35

Vypadá to dobře, ale jedna věc je teoreticky detailní model a druhá dostatečný výkon ve hře.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-16 09:40:12

Veru grafika robi obrovske pokroky. Deepfake videa budu cim dalej tazsie rozoznatelne od od realu. A hlavne ich tvorba bude cim dalej pristupnejsia masam s mobilmi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2261x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2394x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1935x
Komentářů: 2