Google se vrátí u vyhledávače ke klasickému stránkování. Nekonečné stránky/feedy jsou i škodlivé. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 červenec 2024
altPsychologové dlouhodobě varují před extrémně negativními dopady tzv. „nekonečných stránek“.

 

 

 

 

Zejména u sociálních sítí jsou tzv. nekonečné feedy, na kterých současné služby fungují, doslova zbraň hromadného ničení. Likvidují psychiku a život mladých i starých, a tlačí formu před fakta. Ne náhodou se tak mluví o tom, že by nekonečné scrollování/feed, mělo být jako prvek omezeno, ba přímo zakázáno, podobně jako podprahová reklama atd. Problém prostě není jen v tom likvidování vašeho mozku a tím pádem i vašeho života, ale i v tom, že se faktické zásadní informace ztrácí v tom přílivu nesmyslů ba mnohdy přímo hezky vypadajících dezinformací a lží. Speciálně když lež má záměrně hezčí kabátek než „nudná“ realita a fakta. A mnozí lidé prostě ztrácí schopnost rozeznávat lži, protože tak nekonečné stránkování funguje a algoritmy jim ty lži předkládají ve stále větším měřítku v tom doslova nekonečném krmítku.

Společnost Google před pár lety také přešla z klasického stránkování u svého vyhledavače, na onen „moderní“ nekonečný feed informací. Tedy přesněji řečeno, výsledky byly zobrazeny ve formě cca 6 standardních stránek a následně tlačítkem zobrazíte další pod tím, tedy technicky vzato to může být nekonečná stránka. Nicméně firma zjistila, že to nefunguje moc dobře ve smyslu efektivity a přesnosti. Systém nyní na každý dotaz musí zpracovat více výsledků najednou, což je samozřejmě náročnější a provozně neefektivní, současně ne všechny ty výsledky jsou tak relevantní, jak byste si přáli a vyhledávání v nich je nepřehledné.

Firma se tak prý rozhodla, že se vrátí ke starému způsobu, tedy klasickému stránkování „Goooooogle“. To umožní rychlejší načítání výsledků. Nicméně je zde samozřejmě i negativum. První stránku tak budou opět výrazněji okupovat placené výsledky, i když firma nemůže jít do nějakého extrému, protože podléhá naštěstí nějakým pravidlům. Ta však platí jen v EU, jinde ve světě tak může být množství placených výsledků tlačených Googlem extrémní.  Technicky se tedy některé relevantnější ale neplacené výsledky, nebudou objevovat na té současné „první straně“ tvořené 6ti stránkami najednou, ale budete se k nim muset proklikat jako zastara na další stránky. Tohle určitě neocení všichni a nezůstane nepovšimnuto. Je samozřejmě otázkou, zda Google tímto krokem také prostě jen nepředchází zjevně se blížícím zákazům systémů nekonečných feedů, co by objektivně prokazatelně extrémně psychologicky škodlivé konstrukci stránek a obsahu. Každopádně Google začíná postupně překlápět pro všechny uživatele podobu vyhledávače zpět k tomu klasickému zobrazení stránkování. A bude v tom pokračovat na desktopové i mobilní verzi v následujících měsících, takže někomu se může změna projevit už nyní, někteří se dočkají za delší dobu.

Osobně musím říci, že se mě stránkování líbí uživatelsky více než nekonečný feed. Speciálně když něco člověk skutečně cíleně hledá i opakovaně, tak si třeba pamatuje, na jaké stránce ve vyhledávání to třeba bylo. Nekonečný feed je uživatelsky nesrovnatelně horší. Zkuste si najít na nekonečné stále se měnící stránce konkrétní příspěvek, který jste si prohlíželi nedávno třeba před pár týdny, a chtěli byste se na něj znovu rychle podívat … Takže za mě celkově dobrá změna k lepšímu.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-01 16:59:44

Tomu se nedá říct, že to jen změna k lepšímu, to je zázrak!
Protože spusta vyhledávání dává stovky vásledků, které nechcete. Příkladem když se nějaká firma nebo výrobek jmenuje stejně, jako to co hledáte. Při stránkování rychle proskču stránku PageDown a klikám na další a další stránku, než ty výsledky začnou být relevantní. Na nekonečné stránce nikdy nevíte, o kolik se stránka použitím PageDown posunula, podivně to poskakuje, takže během chvíle z toho začne bolet hlava a projdete toho řádově míň.
Takže něco na pozici 483 ani nenajdete.
Stejný je to na YouTube, když si chci projít seznam nějakého kanálu. Já to teď dělaám tak, že držím PageDown tak dlouho, dokud se celý seznam nenačte a teprve pak si to projdu a videa, která mě zajímají, si otevřu na pozadí. Protože když otevřu jedno a pak se na seznam vrátím, tak to tam zase celý není :-)
A úplně stejný je to u obchodů.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1282x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1948x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 0