Kapacita Internetu na maximu? Youtube a Netflix atd. snižují kvalitu. Herní služby na rekordech. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 21 březen 2020
altSoučasná situace mimo jiné ukazuje, proč je streamování her špatný nápad a neefektivní.

 

 

 

 

Koronavirus (COVID-19) nutí další a další státy k drastickým opatřením, kdy obyvatelé jsou kvůli zpomalení šíření nákazy nuceni zůstávat doma, pokud nemusí opravdu nutně do práce. U nás je to zatím vyhlášeno do 24.3.2020, tedy teoreticky tohle opatření končí za několik málo dní. Ale asi nikdo dnes nebude tvrdit, že se situace kolem Koronavirové nákazy v ČR zlepšila natolik, aby mohlo být tohle nutné opatření zrušeno. Zejména když jej řada lidí stále nebere vážně, opatření nedodržuje a stále neznáme skutečný rozsah nákazy i kvůli omezenému testování. Připravte se zkrátka na pokračování současné situace. Pohodlně se tedy doma usaďte, tohle totiž bude na několik dalších týdnů. A i když to krásně vyřešíme v ČR, opatření budou muset trvat, dokud to nevyřeší všude kolem nás.

 Tato bezprecedentní situace pak vytváří obrovské a rekordní nároky na kapacity Internetových sítí a poskytovatelů v Evropě. Zatímco páteřní sítě zatím nápor bez problémů zvládají, problémem jsou tzv. „poslední míle“, tedy kapacity sítí jednotlivých poskytovatelů a jejich připojení ke koncovým uživatelům. Evropská unie, která situace monitoruje už vydala varování, že některé části koncové sítě se blíží limitům. Vzhledem k tomu, že v celé Evropě stále přibývá omezení ohledně pohybu osob, které nutí stále více a více lidí zůstat doma, problémy spojené s vytížením sítí budou určitě přibývat. A poslední, co v současné situaci potřebujeme, jsou výpadky sítě, která je nyní prakticky jediným komunikačním a pracovním nástrojem pro většinu obyvatel. Většina dnes ráda kouká do obrazovky než z okna a neradi bychom na tom něco měnili ;). EU tedy oslovila největší zatěžovatele sítě, aby zvážili některá preventivní opatření.

Asi nikoho nepřekvapí, že značnou část provozu tvoří streamování videa. Tedy služby jako NETFLIX, YOUTUBE, TWITCH, HULU, AMAZON PRIME a mnoho dalších podobných služeb. K tomu se přidávají i herní služby. Poskytovatelé těch největších streamovacích služeb mají možnost, jak výrazně snížit objem dat, a tedy nároky na celou síť. První se přihlásil NETFLIX, který v Evropě zvýší kompresi svých FHD a 4K videí, čímž sníží datový tok o značných 25%. Ano, obrazová kvalita bude o něco horší, ale stále to bude koukatelné. Nicméně za současné situace je prioritou hlavně udržení služby v chodu pro všechny.

Společnost GOOGLE oznámila, že u svého Youtube také preventivně sníží kvalitu, automaticky (pokud to uživatel ručně nepřenastaví), se budou videa přehrávat v SD rozlišení místo dosud výchozího FHD. Zatím ale můžete nastavit ručně kvalitu vyšší. Snížení kvality streamovaného videa pro všechny zatím tedy není na pořadu dne. Opatření má hlavně charakter prevence, protože uživatelů zavřených doma v celé Evropě přibývá a přibývat bude a výpadky sítě nikdo nechce. Youtube může podobně jako Netflix v případě nutnosti, zachovat rozlišení, ale výšit třeba kompresi videí a tím výrazně snížit datový tok. Kromě těchto dvou firem snížení datového toku a tedy kvality videa pro Evropu oznámil i také AMAZON a Apple u svých streamovacích služeb. Všichni nadále situaci monitorují …

  • Herní servery a služby jedou na maximum

Asi také nikoho z nás nepřekvapí, že o herní servery, služby a online hry je rekordní zájem. STEAM i provozovatelé populárních her hlásí rekordní obsazenost serverů, která se projevuje na občasných problémech s občasnou nedostupností, odezvou, připojením apod. Zatím ale vše víceméně drží a funguje.

Většina klasických online her a služeb přitom neklade ohledně objemu dat na samotné připojení k internetu, žádné výrazné nároky. Takže problém je spíše na straně kapacit serverů jako takových. Jako problematické se ale ukazují služby kolem streamování her, tedy poskytují vzdálený výkon. Ty jsou datově extrémně náročné. Náročnější než streamování videa. Za hodinu hraní spotřebují i 20GB dat. Osobně považuji služby jako GeForce NOW, STADIA apod. za hloupý nápad vzhledem k současnému stavu internetu a sítí. Spotřeba data potřebných k dohrání průměrné hry se pohybuje ve stovkách GB až jednotkách TB, což je extrémně neefektivní využití síťě a dat jako takových, zejména za současné situace. Prozatím nebyla přijata žádná opatření, která by dočasně provoz streamování her omezila, což je dáno tím, že zatím nejsou naštěstí rozšířené, protože mají asi milion jiných nevýhod. Nicméně jasně ukazuje značnou neefektivitu této technologie zbytečně zatěžující síť.

Nejen Internetoví poskytovatelé a provozovatelé herních služeb řeší problémy spojené s výrazným nárůstem nuceně „doma uvězněných“ uživatelů. Klasické telekomunikace, tedy mobilní sítě, jsou rovněž pod náporem. Využití sítí stoupá až k trojnásobku běžného stavu. Operátoři se navíc snaží vyjít uživatelům vstříc a čeští operátoři například všem aktivovali datově neomezený mobilní internet atd. Samozřejmě vyzívají k soudnosti a ohleduplnosti při využívání sítí a bedlivě sledují vývoj.

  • Situace v ČR je klidná a bude tak nejspíše i pokračovat …

V ČR, kde už více jak týden platí zákaz volného pohybu osob a většina obyvatel je tedy doma, a neustále na Internetu, telefonu apod., je zatím situace klidná. Některé potíže se sice objevují, ale firmy maximálně posílily všechny prvky. Zrušeny a odloženy byly plánované upgrady a údržba sítě, která by vyžadovala odstávku apod. s výjimkou těch nejurgentnějších. Vše samozřejmě s cílem zachovat 100% dostupné připojení pro všechny. Dá se tedy říci, že v ČR už se skoro týden pohybujeme na limitech ze strany využití sítě ze strany uživatelů, kdy streamování videí, stahování filmů, her a seriálů a značného využívání Internetu pro SKYPE a práci, dosahuje rekordních objemů. A zatím české sítě nápor zvládají.

Tak snad to vydrží, protože s pravděpodobností blížící se jistotě, budou opatření a omezení vycházení trvat ještě dlouho. Určitě déle než do 24.3.2020, kam byl zákaz volného pohybu osob v ČR vyhlášen. Při nejlepším vývoji situace bych osobně očekával prodloužení na minimálně většinu dubna. Takže se pohodlně usaďte, jsou před námi tak minimálně další cca 3 až 4 týdny v domácích podmínkách (což se dozvíme nejspíše brzy).

A doufejme, že internet v chodu udržíme, protože umíte si představit být teď doma bez něj? Mnoho lidí by mělo dost problém, včetně DDWorld.cz, protože začít psát všechno na papír a doručovat vám to do schránek? :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 08:25:12
avatar
Nejen pro streamování her to bude v Evropě nejspíše konec. Na léta se odloží elektromobilita, nikdo nebude mít na její dotování. Třeba zase začnou dělat auta pro lidi. Víme, že poslechnout blbou EU, že prý jsou naše opatření moc přísná, tak už máme první mrtvé. Co jsem nečekal že po letech budu šít roušku, protože ze dne na den bych se nedostal do práce. Jen nevím až vyhlásí povinné očkovaní z čeho uvařím vakcínu. Jenže pořád jsme v tom zajištění bezpečnosti lidí jedni z nejlepších v EU. Což je na jednu stranu super a na tu druhou dost děsivá představa a nějakou chvíli si asi cestování rozmyslím
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 12:31:52
avatar
Naše EU je blbá jo? A zvládáme zajištění bezpečnosti výborně?
Ještě další nesmysly?
My nákazu zvládáme slušně navzdory všem chaotikům a patologickému lháři ve vedení země.
Děkujeme a klaníme se Číně, že nám draze prodala roušky, které jsme jim předtím posílali jako pomoc zdarma.
O tom, že nám "blbá" EU poslala víc jak miliardu eur, se taky moc nepíše, že uzavřela vnější hranice a my jsme tomu odmítli pomoci, také.
Trochu soudnosti bych prosil, nečíst pouze dezinformace a používat kritické myšlení.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 12:46:19
avatar
Vidíš snad že někde chválím Babiše? Nebo Čínu? Nebo to že ještě nedávno byla Praha plná cizinců? Ale opatření jako zavření hranic jsme udělali týden před zbytkem EU, a akorát kvůli tomu měli kecy. Zemana ani Babiše nemusím, to že Zeman v projevu ani nepoděkoval zdravotníkům je hnus, to že vláda včas nezkontrolovali roušky a respirátory a nedala sklady hlídat, aby se to nerozkradlo taky. Ale pustili k tomu lidi, co tomu rozumí, Primula je dle mého chlap na svém místě. A žádná vláda něčemu podobnému tady nemusela od Čenobylu čelit, takže i já, jinak kritik Babiše držím hubu.
jalav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 15:09:23

čína pomáhá, Německo jak za nacizmu zabavuje naše zboží, to jsou fakta ... kdo je větší monstrum? EU, které byla mimochodem fakticky založena nacisty, viz první předseda komise Walter Hallstein

kam odchází 700 miliard kč každý rok? na západ, jsme otroci, prober se, loutko, a poslouchej čísla ;)

EU nazi se nyní pěkně odkopala, zastupuje jen korporace, lidi ani náhodou ... jen přesun uSS bombardérů do EU se teď zvýšil a jiného militantního materiálu z uSSa ... to teď opravdu potřebujeme :-)
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 15:46:30

Kdybys nebyl blbej, tak ti dividendy chodí taky.
Já vlastním akcie spousty firem, co mají majoritního zahraničního vlastníka, takže z toho mám svůj díl.
Rozhodně mi nevadí, že ty firmy vedou tak dobře, že z toho taky něco mám.
A mimochodem, z banky dostávám víc na dividendách, než jsou všechny polatky.
Mak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-23 14:12:44

No tak to je vejvar
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Internet v CR vs cely svet 2020-03-22 09:19:41
avatar
V článku je zmíněno pár důležitých věcí a jsou zmíněny správně. Dodal bych ale pár drobností a taky možný myšlenek, které autor opomenul.

Začal bych interentem u nás. Překvapivě Čr platí co se týče evropy k internetové špičce, je to trochu dáno i polohou země, ale také dosti zajímavým způsobem jak se u nás internet distribuuje, narozdíl od zbytku evropy. My jsme defakto králové Wi-fi. V evropě celkově za internetem stojí ti velcí poskytovatelé. O2, T-mobile atd. V ČR je velké množství lidí připojených přes lokální dodavatele. Který si pronajímají obsah sítě a mimoto těch 20 let rozšiřují i své optické sítě. Z mého pohledu je internet v ČR na opravdu velice vysoké úrovni a to i často v absolutních kotěhůlkách kde lišky dávaj dobrou noc se dá pořídit použitelné připojení. (Můj případ 50/10 wi-fi).

Tak na to navazuje zase další odlišnost. Češi i přesto, že internet máme dobrý, stream prostě moc zatím nevyužívají (kromě youtube). Je to taky přístupem vydavatelů, kteří se sme dostaly teprov nedávno. I samotnou TV větší část, bere ze satelitu nebo pozemního vysílání. Takže zátěž na síť těchto služeb, je u nás spíše menší.

No a teď to streamování a proč Stadia a Ge forceNOW přišlo zrovna v tuhle dobu. Je to především Ostrý test. Ty společnosti to chtějí dostat do podvědomí lidí a být připraveny na 5G internet. Ten totiž tyhle služby umožní opravdu rozjet.

PS: Vědeli jste že O2 nabízí 5G internet? 250mb/s? Reálně to ale nemá s 5G nic společného a jedná se o LTE vrstvené z několik přístupových bodů, pro dosažení podobných rychlostí jako bude mít 5G. (Takže za mě klamavá reklama) Ale zmiňuji to jako takovou zajímavost, že přecijen ten mobilní internet už opravdu začíná dávat smysl.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 09:33:12
avatar
no hlavne v cz je hlavne drahý net. Žijem 4 roky v cz a za o2 net + tv platím cca 900 czk cca 22 eur. Doma v Ke mám od r. 2008 70+ M optiku + tv za 17.90 Eur, posledné roky za 25 eur 1 G.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 18:32:07
avatar
Tohle je hodně lokální. Hodně záleží, kde bydlíš a jak nenažraného lokálního poskytovatele máš.
Já třeba platím cca 700 czk za 250/80 optiku s digitální TV a jsem úplně mimo jakékoliv velké město.
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-24 11:14:55
avatar
Jak říká, Johny, je to lokální záležitost. Já mám za 249 Kč 100/100 Mb/s na optice, reálně se to pohybuje kolem 92 Mb/s.

Mohl bych i za pár desetikorun navíc mít 250 Mb/s, ale 100 mi bohatě stačí - v praxi to znamená 3 GB stažené za necelých 5 minut. A když si vzpomenu na časy, kdy jsem na 128 kb/s stahoval mp3 pět minut...
BarbarH3MAN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 10:24:57
avatar
Citace:
My jsme defakto králové Wi-fi


ale nie nie je WI-FI ale microwawe tzv. mikrovlnný inernet
kedy maš na baraku namontovanú smerovu antenu...

wifi maš doma v izbe...

to len na margo rozlišovania pojmov a technologii


neviem prečo to u vas volaju WIFI ale u nas je to Mikrovlnny internet...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 15:48:35

To je vcelku pravda, ale původně to na wifi běželo všechno, tak se tomu tak pořád říká.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 18:29:41
avatar
Tak u nás se tomu říká Wi-Fi především proto, že to Wi-Fi v drtivé většině případů je ;-)
To, že ISPčka používají mikrovlny na spoje mezi Wi-Fi APčky a obecně na páteř, tam kde to nejde kabelem, je věc jiná...
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 10:26:05

Čert vem YT a Netflix... ale co takový Pornhub...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 15:49:18

Profík má zásobu toho nejlepšího doma! :-)
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 11:02:19
avatar
Citace:
začít psát všechno na papír a doručovat vám to do schránek


Aspoň by ses tolik zbytečně nerozepisoval, jak to mnohdy rád děláš
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nové ovladače 2020-03-22 11:23:19
avatar
Ahoj, 19.3.2020 vyšly nové ovladače software radeon. Dozvíme se někde v češtině co přináší? Díky
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 12:20:14
avatar
stačí zkopírovat text ze stránek AMD Odkaz a vložit ho do google překladače např. Odkaz
KKKuba2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 21:35:36

Obnáší hlavně to, že už jsou karty 5xxx konečně použitelné. Testoval jsem to asi 4 hodiny, konečně už to vypadá že bude klid. Snad...
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 12:05:30

By má zaujimalo či mi za dane obdobie vrátia napríklad za netflix peniaze keďže si platím peniaze za najvyššiu kvalitu obrazu v tom najdrahšom balíku čo mi teraz samozrejme nedodávajú.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 15:58:53
avatar
Běžně se platí podle rozlišení a to zůstává, ne?
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 16:08:34
avatar
Kdyby naše vláda, kterou neřídí nemehla že od začátku rozdala všem občanům roušky a ideálně respirátory, desinfekci a rukavice nemusela žádná karanténa ani být. Beztak tuhle paniku nijak nesdílím, vir se smrtností 0,5% (ano v TV vidíte více, ale testuje se jen zlomek nakažených, v jižní koreji otestovali mnohem větší část populace, a mají smrtnost 0,7%) zabije beztak jen lidi, kteří by sami zanedlouho zemřeli. V ČR každý rok zemře přes 110 000 lidí. Ale to nevadí zachovejte paniku, Babiš musel všechno zavřít, ne proto že neumí nic lepšího, ale proto že maká pro lidi i kdyby měl zničit českou ekonomiku . To zas bude mít Prchal co dělat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 18:57:38
avatar
No zatím to vypadá spíš tak, že všechno zavírali už s předstihem před okolními zeměmi jednoduše proto, že bez ohledu na silácké řeči v TV (jak jsme na všechno připravení a zvládneme to) dobře věděli, v jakém srabu naše zdravotnictví bude, pokud by se nakazilo velké množství lidí.
Je celkem rozumné, že pokud znali pravý stav věcí (ochranných prostředků, testů, atd.), tak se snažili hned ze začátku tu epidemii co nejvíce zpomalit.
Klidně můžeš mít pravdu, že ten vir moc velkou smrtnost ve výsledku nemá, ale vzhledem k tomu, jak je infekční, to nic nemění na tom, že pokud se ti rychle nakazí velká část populace, tak i to malé procento kritických případů potřebujících pomoc doktorů, může být příliš vysoké množství lidí na to, aby to zdravotnický systém zvládl...
A jakmile jich bude víc, než kolik jich zdravotnický systém zvládne, tak ti ta smrtnost začne raketově růst. Pro potvrzení tohodle není potřeba spekulovat, to vidíme v přímém přenostu v několika Evropských zemích už dnes;-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 810x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 744x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1529x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1031x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 843x
Komentářů: 9
Star Wars: Knights of the Old Republic – REMAKE potvrzen!
Star Wars: Knights of the Old Republic – REMAKE potvrzen!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1009x
Komentářů: 3