Konec „výpalného“ v ČR? Skončí autorské poplatky u DVD, HDD, SSD, FlashDisků, tiskáren atd.? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 19 březen 2019
altPirátská strana po 2 letech probouzí a ohlásila snahu změnit zákon o autorských poplatcích.

 

 

 

Z mnoha stran a úhlů pohledu naprosto hloupá a absurdní věc, která zajišťuje jisté příjmy soukromým firmám skrze stát a jeho zákony. Autorské poplatky a hlavně tzv. výpalné, kdy preventivně část ceny prázdných médií (DVD, CD apod), ale i pevných disků, flash disků, či tiskáren a tak dále, odchází jako poplatky soukromým autorským svazům. A ne málo. U současných disků o kapacitách v řádu několik TB, jsou to i stovky korun, které navíc zaplatíte do kapsy soukromé společnosti. Jen tak. Za nic. Tisíce korun je to u tiskáren, kopírek apod. A proč to vše?

Protože zvrácená logika tohoto zákona a lobistů, kteří jej prosadili říká, že by se na nich mohla nacházet nebo se jimi rozmnožovat autorsky chráněná díla. Platíme i v případě, že na těch discích či tiskárnách vytváříte vlastní díla. Třeba já si píšu články na DDWorld.cz, ty si ukládám na svůj pevný disk, ale v ceně disku je „výpalné“ (autorský poplatek), který šel do kapsy OSA apod., ale já jako autor z toho ale nemám ani korunu. Prostě to dává smysl ne? :)

Česká Pirátská strana se po téměř 2 letech probrala a ráda by s tím v Parlamentu něco udělala. Asi se shodneme, že kdyby se zbaběle neschovávala v opozici a byla ve vládě (což být mohla a měla vzhledem k výsledkům voleb), mohla s tím, i dalšími mnoha potřebnými věcmi, dělat něco dávno. Představili tedy alespoň nové pozměňovací návrhy zákona, které zruší poplatky a místo toho se sníží DPH, a tedy daně u některých produktů (knihy, novinky a autorské služby). Určitě je to vítaná snaha zrušit ten stále více se prodražující absurdní zákon, který je jen businessem pro soukromé firmy a nedává ani logicky smysl.

Jsem zvědav na tu diskusi na vládě a v parlamentu apod. Mnoho politiků, kteří původní zákon schvalovali tam není, takže se možná začne nanovo. Uvidíme. Každopádně určitě by to znatelně zlevnilo současné HDD i SSD všeho druhu, protože výpalné dnes tvoří klidně přes 10% ceny dnes i několika TB zařízení. Jsem na to vážně zvědav …, tuhle snahu určitě podporuji, ale kdyby tohle Piráti dělali z pozice vládní strany, mohlo by to mít větší šanci a možná už bylo dříve … takhle když to neuspěje, tak to mají na koho svést a mohou se vymlouvat. Prostě politici :). Každopádně doteď nechápu, jak ten současný platný paskvil mohl vůbec původně projít, a že jsme o tom tehdy psali hodně …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 00:44:14
avatar
Vzdycky mne udivovalo, ze tohle je v podstate v rozporu s presumpci neviny, ktera je dana ustavou - jenom kdyz jde o zaznamova media (resp. penize), tak je razem kazdy nakupujici zaznamovych medii automaticky vinen z nelegalniho zachazeni s daty a tedy musime vsichni preventivne odvadet ten desatek samozvanym organizacim. Zustava mi rozum stat, jak nekdo mohl neco takoveho schvalit o.O
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 08:18:39
avatar
Odpověď je jednoduchá: prachy, prachy, prachy.
Tedy vlastně jinak: prachy za to nemůžou, to lidská nenažranost a honba za bohatstvím a mocí.

Tohle je krásná ukázka toho, že je jedno jaká jsou základní práva. Stejně to stačí jen odklepnout v nějakém zákoně a pápá ústavo.

Osobně si myslím, že pokud se povede tento poplatek zrušit, tak se vytvoří jiná cestička jak ty prachy z lidí stejně dostat. Ty firmy se toho nevzdají.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 15:20:13
avatar
fakt nechci výpalné obhajovat, je to zmrdstvo, ale zas na druhou stranu to bylo historicky v kombinaci s tím, že sice platíš výpalné, ale můžeš stahovat (nikoliv sdílet) co chceš.
Nejsem expert, ale nemyslím si, že to je ve světě úplně obvyklé uspořádání.
Jinde i jen fakt, že máš staženou nějakou písničku na disku (aniž bys ji sdílel) znamená, že máš průser. Tohle je u nás legální.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 17:31:54
avatar
Pointe rozumim, ale podle meho proste nelze poplatkem trestat globalne vsechny - i kdyby byl jenom jeden jedinny clovek kompletne cisty, tak je to proste spatne..
Taky si nemyslim, ze by se dalo rict ze je u nas stahovani nelegalne ziskanych kopii dat legalni. Souhlasil bych, ze je to v nejake sede zone a proste se po tom u obcejnych uzivatelu nejak systematicky nejde (vzhledem k velke rozsirenosti by to stejne asi ani moc efektivneji neslo, leda bys finacnoval pravidelne kontroly uplne vsech obcanu a to by nevim kdo zaplatil. osa ale urcite ne o.O). Podle meho je to u nas tak nejak unosne primerene, ale urcite se nada rict ze legalni (myslim warez a postihy za nej). Nejake ty aferky s vetsimi uploadery se u nas pravidelne taky konaji. Technicky vzato kdyz odstranis uploadery, nemusis resit to mnozstvi downloaderu. Vyklad tveho postu mi prijde jako takove "neco za neco", ale myslim ze tak to uplatnovat taky nelze.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 20:52:07
avatar
První část - to je něco za něco a argumentovat byt jediným člověkem je zcestné. Neznám nikoho kdo by reálně neměl přepalene CD, nahranej film z TV, Mp3 v mobilu nebo něco podobného...
A platí holt všichni paušálně, taky platím důchodový pojištění a třeba chcipnu ve čtyřiceti... nejde argumentovat výjimkami.

A ke zbytku - přečti si prosím naše zákony a nepiš dojmologii. Mít kopii čehokoliv audiovizuálního je legální. Defakto mimo zákon je z pohledu soukromého použití pouze soft. Mít ale instalacku warezu na disku je zcela ok. Žádná šedá zóna, prostě v téhle zemi je to ok. (pokud to tedy není třeba dědská pornografie)

A právě touto legalnosti kopii pro soukromé užití se ospravedlnovalo vypálené, což mi přišlo jako defakto hodně laciná forma legalizace toho, že můžu spotřebovat jakékoliv audiovizuální dílko a mít jeho kopii.

Takže když piráti chtějí sahat na vypálené, tak se trošku bojím abysme nepřišli o tu legalnost, protože pak bysme byli všichni v peci, protože jsme na to zvyklí.
Já si třeba platím netflix, Humble monthly a mám monstrózní sbírku originál CD a hodně dobrou sbírku knih české fantastiky, ale přesto mám v autě a mobilu obsah, za který jsem nijak nezaplatil a kdyby se to začalo postihovat, tak jsem v prdeli
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-21 09:31:39
avatar
Citace:
Mít kopii čehokoliv audiovizuálního je legální.


Oprav mě jestli se pletu, ale není to takhle:
Uživatel je oprávněn udělat si kopii/zálohu zakoupeného originálu pro vlastní potřebu. To dává smysl. Ale problém byl, že zákon také psal o tom, že jakmile při tvorbě kopie se obejde nějaká ochrana onoho originálu (DRM atd.), jedná se o vytvoření ilegální kopie. Majitelé originálů tímto byli docela v pasti, protože DVD atd. ochrany většinou měly. Nebo se toto již změnilo?

Dále je ilegální sdílet autorský chráněná díla a to i v případě, že se jedná o legálně vytvořenou kopii. Je to prostě šíření chráněného díla.
Stažení takového nasdíleného obsahu je u nás legální. Ovšem když přijde policie na kontrolu a ty nedoložíš že máš k té kopii i originál (kopii bys vydával za tebou legálně vytvořenou kopii), tak jsi v háji.

Jinak zajímavý pohled toho "něco za něco". Takhle jsem na to nikdy nekoukal a přitom by to tak mohlo fungovat.
Co by mě pak akorát zajímalo je to, jak je tohle "výpalné" rozdělováno mezi autory. Ale úplně vidím, jak většinu částky schroupne OSA, DILIA a spol. a autoři dostávají pakatel.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 00:48:08
avatar
By byla asi jediná věc co by mohli udělat správně. Ty poplatky jsou úděsnej opruz (navíc dost drahej).

Plus mi to přijde mírně protiústavní. Na což se v ČR teda moc nehraje, bohužel..
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 08:39:37
avatar
Presumpce neviny a ústava s tím nemá co dělat.
1) se vztahuje na někoho, proti komu je vedeno trestní řízení,
2) neplatíš "protože by se na nich mohla nacházet nebo se jimi rozmnožovat autorsky chráněná díla".
Platíš, protože je ti to pro vlastní potřebu výslovně umožněno.
Jestli o takovou nabídku stojíš a využíváš, nikoho nezajímá. (jako u spousty jiných státem poskytovaných "služeb")
Yossik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 11:24:33

1) Termín "presumpce neviny" je zcela na místě a je úplně irelevantní, kde je legislativně ukotven.

2) Kdybyste si koupil kuchyňskej nůž, tak zrovna Vás bych hned navlíkl do tepláků řekněme na nějakou přiměřenou dobu (měsíc), protože Vám tím nákupem bylo umožněno někoho zabít. A jestli o to někoho zabít stojíte, mě nezajímá ;).
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 14:14:25
avatar
1)když nikdo nikoho neviní, je zbytečné tvrdit opak,

2)když byste mě chtěl zavřít, musel byste podniknout kroky vedoucí k zahájení trestního řízení. V tu chvíli je na místě ústavní právo spočívající v tom, že budu považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebude vina vyslovena.

Snad už to konečně chápete ;)
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 11:36:18

Dobrý den, v článku se píše, že kdyby se Pirátská strana neschovávala v opozici, mohl být zákon upraven už dávno.

Přitom tato informace je v článku o 4 odstavcích zmíněna doslova, stejně, jenom 2x !!

Dokud to nebude zopakováno nejméně 7x a z toho dvakrát těsně po sobě, nemohu to brát jako relevantní informaci. Děkuji za opravu.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 12:17:58
avatar
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 14:38:45

Určite bych se tu nepouštěl do politické debaty, už tak je problém se bavit věcně o tématech...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 12:20:23
avatar
To výpalné je brutální blbost. Uvedu příklad. Doma mám v Notebooku 512GB SSD a na něm ani byte nelegáního obsahu nebo autorským zákonem chráněného obsahu. V jednom stolním PC mám 240GB SSD a 256GB SSD a na nich ani byte nelegálního nebo autorským zákonem chráněného obsahu. V mém herním PC mám 480GB SSD a 2 TB HDD a na nich ani byte nelegálního nebo autorským zákonem chráněného obsahu. Pak mám ještě HTPC, v kterém mám 480GB SSD a 1,5TB HDD a na nich ani byte nelegálního nebo autorským zákonem chráněného obsahu. Pak mám doma ještě dva externí HDD, 500GB a 640GB, na nich taky ani byte nelegálního nebo autorským zákonem chráněného obsahu a ani na nich nikdy nic takového nebylo. A za to všechno jsem určitě zaplatil výpalné, které bude v řádů tisíců korun. Pak mám doma ještě NAS, v něm 2×RAID1 6TB, kde už se najde nějaký ten film nebo písnička. Takže mám doma 9 HDD, ze kterých jsem zbytečně platil výpalné a jenom 4, kde to je oprávněné.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 13:56:20

Digitální svazáci do vlády, proč ne, svazáci už tam jsou stejně.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-20 16:49:41
avatar
Mě to takhle vyhovuje. Dokud teda nebudou šlapat na Ulož.to a jemu podobné. Stáhnu jedno dvě alba nebo jeden film a cenu výpalného jsem úsporou spolehlivě převýšil.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-21 10:23:44
avatar
Defakto si platíš možnost si to legálně stáhnout z Ulož.to. Jelikož to platíš s každým elektronickým médiem, tak nemusíš mít špatné svědomí
Acheron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Piráti 2019-03-20 19:57:34

Píráti teraz majú trochu večší "průser" ked hlasovali Odkaz za §7b (aj kled teraz to vyzerá že už pochopili závažnosť situácie a riešia to aktívne)

umožnuje to policií v česku vypnut web na 90 dni bez suhlasu súdu alebo prokurátora pokial "vec neznesie odkladu"

Všetko doležite je na (blog.wedos.cz): Odkaz

vzhladom na závažnost možných dosledkov to doporučujem všetkým ktorý v čechách majú hosting alebo proste web do pozornosti!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 951x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2037x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1462x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2962x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 0