Microsoft prý nebude nutit k upgrade na Windows 11. DirectStorage bude fungovat i na W10. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 23 červenec 2021
altSoučasný Windows 10 tady bude ještě dlouho. Ono vlastně Windows 11 je modifikovaná desítka.

 

 

 

 

Stále více to vypadá, že Microsoft neudělal u Windows 11 nějak výrazné technologické změny, aby to byl skutečně zbrusu nový operační systém proti W10. Největší technologickou změnou je tak možnost provozu ARM aplikací, což je docela velká věc, ale zbytek systému zůstává téměř stejný s některými dílčími vylepšeními, co by „větší aktualizace“. MS se zjevně hlavně snaží natlačit uživatele do používání jiného rozhraní a smazat rozdíly v rozhraní běžných PC a dotykových telefonů. Přesunul tedy start tlačítko a udělal dalších pár změn „v oknech“ a prostředí, související zejména s novou podobou některých služeb. Ale trochu pochybuji, že ten nový store si nenajde cestu i do W10 ;). Ve své podstatě je zkrátka W11 hlavně pře-skinovanou aktualizovanou W10 s ARM možnostmi navíc, kdy však budou oba systémy vedle sebe koexistovat nějakou dobu.

Upgrade z legálních W10 na W11 bude opět zdarma, firma ale údajně nebude tak agresivně nutit k přechodu na nový systém, jako tomu bylo u W7 vs W10. Podpora atd. vše pro W10 poběží do konce roku 2025. Takže máte dost času se na W11 připravit.

Microsoft také couvá z některých záměrů, kterými se snažil na uživatele více tlačit. Zejména hráči měli být prakticky nuceni přejít na W11, protože jen na něm mělo fungovat DirectStorage. To je technologie, která velmi pravděpodobně velmi brzy výrazně ovlivní fungování her. Jde o přímý přístup GPU na SSD, kdy požadavkem je NVMe SSD PCIe 3.0 a novější a vynechat tak „pomalý“ procesor z některých úloh. Výhodou a přínosem by tak mělo být podstatné snížení nahrávacích časů a možnost využít výkonu SSD i v jiných oblastech u her. Fakticky to tak mělo znamenat, že by některé věci ani nemohly fungovat, pokud by byla hra nainstalovaná jen na SATA HDD/SSD. Jinými slovy, nové hry, které budou na DirectStorage přímo postavené, bez toho prostě nepůjdou.

To by byl problém, pokud by tahle technologie na Windows 10 nebyla, což firma původně ohlásila. MS ale v tomto ohledu evidentně couvl a DirectStorage tak pýr bude fungovat i na W10. Ostatně na něm už dávno funguje, protože se tahle technologie nachází v Xbox X/S. A hádejte co, obě jedou na W10 ;). Microsoft zkrátka chtěl udělat umělé politické funkční omezení, aby tak tlačil uživatele k přechodu na W11. Nicméně údajně prý stále budou mít v této oblasti nové Windows 11 výhodu, kvůli určitým optimalizacím. Jak velká výhoda to bude, se dozvíme až nějaká hra bude DirectStorage na PC skutečně využívat a budeme to tak moci otestovat.

Na druhou stranu fakt, že W11 jsou jen výraznější nová verze W10 je vlastně dobře z hlediska kompatibility a funkčnosti. Není to prostě zcela nový systém. Pochopitelně pro nový hardware nových generací bude určitě vhodnější, ale W10 by vás neměl vyloženě výrazně omezovat tak, abyste následující 2-3 roky museli W11 používat. Bude ale pochopitelně doporučený, což vzhledem k tomu že jde o upgrade zdarma, není zase takový problém …

Osobně u svého vlastního PC asi nějaký ten měsíc počkám a přejdu na W11 příští rok, pokud tam tedy letos nebude nějaká zjevná funkční výhoda z hlediska nového HW, který v PC budu mít. Pochopitelně v redakci u testovacích PC pravděpodobně přejdeme na W11 výrazně dříve a určitě se podíváme i na nějaké to srovnání W10 vs W11 u nového hardware. Zejména ALDER LAKE nebo i DirectStorage by měly z W11 těžit více a to o mnoha dalších HW novinkách, které se chystají na trh, vlastně ani nevíte.

Samozřejmě platí, že MS mohl zachovat Windows 10 název i nadále, a udělat jeho novou aktualizaci. Že se rozhodl vtipně předstírat, že nikdy neřekl, že bude W10 poslední Windows a vydat tak W11, který podle něj neměl existovat, je úsměvné a firma se vyhýbá komentářům na tohle téma. Jde ale prostě o politické a marketingové rozhodnutí, kdy ono vůbec nedávalo smysl, proč měl být W10 navždy poslední Windows. Pochopil bych, kdyby to bylo tehdy pojmenované bez té desítky jako jen „Windows“, pak ano, W11 by asi nevznikla. Ve své podstatě je to samozřejmě jedno, jen je smutné, že u MS nepřemýšlí vždy nad tím, co vlastně říkají.

Tak co, kdy se na W10 chystáte?

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-23 16:41:15
avatar
Jako jeden z prvních jsem začal ve svém okolí používat W10 i když bylo tisíce a tisíce kritiků a odpůrců, to samé u W8 resp. W8.1, taky jsem tyto systémy používal a žádný z nich nebyl vysloveně špatný a jak je mým zvykem, taktéž přejdu co nejdříve na W11, baví mě objevování "nového" a taky rád píšu do feedbacku
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Shit... 2021-07-23 21:02:16

Nainstaloval jsem si tu sračku do VM a z prvního dojmu jsem akorát nasranej a nechápu, jak je možný dokurvit i to, co ještě nějak ve Win10 fungovalo!!!

GUI otřesný. Ten panel ve středu se sice dá šoupnout doleva, ale po kliknutí na Start se otevře okno, co ani neobsahuje aspoň to užitečné, co bylo ve startu předtím!!! Ve Win10, byť tam byl ten Metro panel, tak se to dalo aspoň nějak zužitkovat a když si s tím človek vyhrál, tak si tam dal jen to,co potřebuje a celkem to pak i vypadalo hezky, ale tady nic není, jen podivný okno, ikony a vypnutí a ještě hodně špatnej layout!!

Nejde nastavit permanentní zobrazení všech ikon v pravé systémové části Start panelu, jen je jak dement po jedné můžete zapínat a vypínat!! Takže to budete dělat pořád dokola, s každou nově nainstalovanou aplikací, pokud tam chcete mít ty ikony všechny. Předtím to šlo jednou volbou zobrazovat všechno.

Zmizel normální směšovač hlasitosti v malém okně u ikony reproduktoru, místo toho se otevře to hnusné okno nastavení a hlasitosti jsou tam neintuitivně pod sebou!!!

Dokonce nejde ani chytnout ikonu na ploše a přetáhnout ji na panel!! Musím ji připnout do Startu a potom až ji můžu dát na panel, WTF?!!

Schválně komplikovaná změna výchozího prohlížeče, kdy nestačí jen změnit výchozí webový prohlížeč, ale musí se to měnit zvlášť pro FTP, HTTP a HTTPS protokol v nastavení!!! A ještě se to má tu drzost zeptat, jestli opravdu chcete změnit prohlížeč a nedáte Edge šanci, WTF?!! Asi ne, když to měním...

Nastavení mi přijde ještě víc ořezané, ale aspoň zůstal klasický Ovládací Panel, chvála bohu...při nastavení síťového adaptéru to skáče do klasického okna, stejně tak, jako při nějakých sofistikovaných nastaveních, stejně jako ve Win10...

Celé to působí primitivním, uniformním a nenápaditým dojmem. S designem si hlavu očividně nikdo nelámal, typická rychlokvaška...

Některé nastavení, jakoby se chtěli opičit po Androidu, jako třeba Správa úložiště...to přece na desktopu nepotřebujeme...

Já teda nevím, ale za mě to jsou jen mizerně přeskinované desítky, kde se design při jeho tvorbě asi zbláznil a ani se nad tím nezamyslel, nic víc...user experience nula...totální skok zpět...absolutně žádný pokrok a ani důvod upgradovat, pokud se člověk nechce akorát tak nasrat...
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-24 06:55:31
avatar
Ty nedostatky co jsi vyjmenoval tam dali schválně, aby je pak mohlo opravovat a říkat tomu vylepšení
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-23 22:54:29
avatar
Na herním PC jsem v win10 otálel docela dlouho kvůli takové drobnosti. Na rozdíl od Win7 neuměly desítky pro 32bit aplikace alokovat víc než 4GB video paměti. Až později na to udělali patch. Těžko říct, jestli na něco takového budou pamatovat.
Na notebook si jedenáctky klidně nainstaluji. Zvyknul jsem si na 8, 8.1 i 10 tak si zvyknu i na 11.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jako zapřísáhlý cholerik 2021-07-24 12:27:05

který vyletí z kůže, kdykoli MS vydá něco lepšího, co pak lepší není a že jsem za ty roky byl mockrát zralej na psychiatra, očekávám příchod 11 s obavami. Ty systémy napříč historií se nesmí posuzovat podporou technologií, ale tím, co v dané době nabízely uživatelům, resp. co jim umožnily. V současnosti je každý operační systém koncipován jako sběrač dat o uživateli. A je úplně jedno, jestli je to Android nebo Windows nebo iOS a pokud by se Linux rozšířil natolik, aby se to vyplatilo, potkal by ho stejný osud. On totiž ve vývoji OS v jisté době nastal zlom. Přestal sloužit uživateli a začal uživatele vydírat a v horším případě formovat a dělat z něj "lepšího člověka". Napadlo někoho před deseti lety, že noťasy budou mít klapku na kameru, aby to nemohlo sledovat uživatele, jestli masturbuje u porna? Procesory Intelu měly leta implementovanou chybu, díky které se do toho systému dalo dostat a nikdo mě nepřesvědčí, že to nebyl záměr. Když si vaši webkameru dokáže hacknout lepší hacker, systém tu možnost poskytuje a poskytuje ji dál, i když je to otázka přepsání kódu, přelepují se dál kamery. Takže přijdou 11. Budou zas něčím jiné, protože je prostě dělají jiní lidé. Jen se bojím, že už to jsou ti "lepší" . Trochu mi to připomíná přesýpací hodiny. A tam, co byl demokratický západ, se to levicové přesypalo i s těmi negativy, co sebou totalita přináší. Takže se asi nedožiju toho, že místo okna bude logo srp a kladivo, ale jakoby se stalo. Vždyť už jenom to, že váš systém pošle někam info, že používáte Adblock, dokazuje, že OS komunikuje s třetí stranou. A neměl by.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Poslední věta. 2021-07-25 11:36:11

Nechystám, protože nemám kompatibilní HW. Zkoušeli jste to někdo nějak obejít a dostat Win11 na nepodporovaný HW? Trošku jsem si s tím hrál a zjistil jsem, že když udělám čistou instalaci Win11 a pak v BIOSu TPM vypnu, tak systém normálně funguje a nevadí mu to. Vypadá to, že kontrola HW je jen v instalátoru Win11.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-25 12:41:35

Tady Linus ukazuje, jak to obejít:

https://www.youtube.com/watch?v=NivpAiuh-s0


Ale popravdě, instalovat to na HW snad ani nemá smysl, je to sračka...
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2021-07-26 08:09:34
avatar
Tak si počkám na praktické zkušenosti a testy. W10 má "vydržet" do 2025 ? Do té doby je spousta času a nejspíš se začne mluvit o W12 Mé dnes nabušené PC bude za 4 roky muzejní kousek, takže asi to pak vezmu sakumprdum všechno, pokud nebudu potřebovat dřív.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-26 10:01:15
avatar
Tak možná přestali tlačit na hráče pomocí DirectStorage, protože první testy ukazují, že většina her jede na Windows 11 lépe, takže hráči budou na ně přecházet dobrovolně.

Jo a k poslední větě. Windows 10 už používám dlouhé roky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 175x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 826x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 747x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1544x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1046x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 847x
Komentářů: 9