Microsoft vzdal vývoj vlastního EDGE a novou verzi postaví na základech CHROME. Google vyhrál. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 07 prosinec 2018
altGoogle vládne a dávno vyhrál i souboj prohlížečů. Největší konkurent kapituloval. Mozilla se zlobí.

 

 

 

 

Kdysi dávno byly souboje internetových prohlížečů velké témat. IE, FireFox a mnoho dalších spolu soupeřilo. Pak ale přišel Google se svým Chrome a bylo po souboji. Jeho prohlížeč je totiž úzce propojený se službami a technologiemi Google a prostě bylo vymalováno. Nejvíce na tom tratila Mozilla, která před nástupem Chrome byla doporučovaným a podporovaným prohlížečem proti IE ze strany Google.

Microsoft se v posledních letech snažil se svým EDGE prohlížečem, ovšem mezi uživateli Windows se těšil minimální pozornosti. Ostatně neexistuje žádný rozumný důvod, proč ho místo Chrome používat. Zejména když Chrome je spojený právě se službami Google, který prakticky všichni používají, k tomu i s ANDROID platformou atd.

Spekulovalo se o tom už několik týdnů a nyní to Microsoft definitivně potvrdil. Vzdal vývoj vlastního jádra prohlížeče a pro další verze EDGE použije Chromum, tedy jádro Chrome. Ano, MS prostě kapituloval. EDGE á po tomto kroku alespoň šanci, jinak by prostě definitivně umřel. Testovací verze je již ve vývoji a bude spuštěna začátkem roku 2019.

Situace se vůbec nelíbí MOZILLE, která je s FireFox jediným ještě významnějším prohlížečem s vlastním jádrem atd. Šéf společnosti přiznal, že zcela rozumí kroku MS po businessové stránce, ale je to špatné pro vývoj a situaci jako celek. Jednoduše už tak dominantní CHROME s jeho základem bude ještě dominantnější a Mozilla vyjádřila obavy, že jednoduše tvůrci webů přestanou na jiné prohlížeče prostě optimalizovat. Tedy FireFox bude ve stále horší pozici a naopak Google a jeho absolutně dominantní pozice v rámci internetu jako takového, se ještě utuží.

Osobně si myslím, že už jsme dávno za bodem, kdy mít souboj internetových prohlížečů, dávalo smysl. Google jednoduše vládne svobodnému západnímu Internetu. Jeho služby jsou bezkonkurenčně nejlepší a konkurence vlastně prakticky neexistuje, či vzhledem k velikosti Google ale zejména technologické a finanční náročnosti toho, co by vytvoření konkurence vůči Google vyžadovalo, prostě není dnes ani představitelná. Mít tedy jiný prohlížeč než ten, který se službami Google je ideálně propojen, nedává samozřejmě pro drtivou většinu uživatelů dnes žádný smysl.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 14
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-08 17:14:01
avatar
Já jsem Chrome začal používat už tuším od verze 6. Pamatuji ty hádky který prohlížeč je nejlepší atd. .
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 03:37:29

Já si žádné hádky z té doby nepamatuji. Opera byla prostě nejlepší a každý to věděl.
A kdo to nevěděl byl blázen a s tím se nehádá.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-08 18:20:58

Taky používám Chrome již X let. Je to luxus se kdekoliv přihlásit, a do pár minut mít vše nasynchronizované (oblíbené stránky, historii, hesla, pluginy atp.).
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-08 21:32:59
avatar
U mě vyhrává Firefox. Google svoji pozici zneužívá. Klasický vývoj společnosti jaký předvedl i např. Apple - nejdřív naděje na nezmrdovskou společnost, pak těžké vystřízlivění.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Google 2018-12-08 22:43:19
avatar
U mě google ješte když byl outsider. Teď je z nej dominantni hovado, ale za to si může ten zbytek prohlíazečú co ignoroval tehdejši mainsteeam. Proto máme dnes google tam kde je. Všichni mohli mít vše all in one ale nechtěli a teď umřou. A je to jen špatná zpráva pro všechny
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-08 23:04:02

Nikdy jsem nepochopil lidi, kteri broji proti nekterym monopolum, proti tomu,aby se z lidi delali ovce,proti zneuzivani bezpecnosti, proti vnucovani necwho nekomu, a pritom pouzivaji Chrome. To je jak kazat vodu a pit vino.
Chapu propojitelnost sluzebNeni to ale prave snazsi cesta ke zneuziti?

A vubec nechapu, v cem je ten CH. lepsi. Ovladani debilni,nastavovani taky. Ale Edge je jeste horsi,zlatej IE.
Vyvojari si muzou napsat web hezky prasacky, dyt on to CH zobrazi....Hnus.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 19:20:22
avatar
To já taky nechápu všelijaké atiglobalisty, antimonopolisty, zelené ekoterosisty, sluníčkáře a jim podobné. Po kapsách iPhony, značkové hadry a po demošce si zajdou do Mekáče, pokud ho teda při demošce neroztřískají, Burger Kingu nebo KFC, případně do StarBucks na kafe. Prostě dementi!!!
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-10 08:19:32
avatar
Já je chápu, nic v podstatě neumět a přitom se tvářit jako lepšočlověk zaměstán v neziskovce placené ze zahraničí a pak si stěžovat, že někdo jiný je údajně taky placen ze zahraničí, ale daný stát nesdílí náš neomarxismus a liberální hodnoty. "Vzdělání" nějaký pseudohumanitní obor VŠE, hrdě se hlásající k americkým hodnotám (které to jsou ?? jestli nás nebudete poslouchat tak vás demokraticky vybombardujeme do doby kamenné nebo minimálně uvalíme sankce ?) nebo k evropským hodnotám "být vazalem hegemona, založit euro a pak i mezi sebou obchodovat dolarem". Prostě být profesionální demonstrant, mít plnou pusu demokracie a pak tu demokracii ignorovat a ničit, neboť lid volil jinak než by si ten demoblok přál.
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 12:14:41

ten clanek je nejakej zmatenej, chromium je open source a chrome ho pouze vyuziva, takze chromium neni chrome, diky bohu.na chromiu stavi mnoho jinych prohlizecu ktery nemaji s google nic splecnyho.jinak takova ta optimalizace je komedie, staci zemenit user agent a vse funguje.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 12:25:48
avatar
Takže ted bude jaký důvod používat Edge namísto chromu, když přišel MS o jedinou výhodu kterou měl?
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 18:57:33
avatar
Skúste niekto používať súčasný Chrome na starom pekáči s 1Gb Ram. Alebo na nejakej špecialite ku ktorej má majiteľ "vzťah" a chce ho silou mocou oživiť s pôvodnými komponentnmi (procesor Socket A, 1Gb Ram -v lepšom prípade 1,5- nejaký 40 Gb disk a 128-256Mb Agp grafika. Na prvý pohľad mission impossible. Ale až donedávna kedy MS sám zničil podporu Windows 7 pre procesory bez SSE2 to dokázalo chodiť a čuduj sa svete chodilo to aj v rámci možností svižne. Základom bol Windows 7 Home Basic a K-Meleon neskutočne nenáročný prehliadač. Ja osobne považujem za vrchol medzi prehliadačmi Operu s jadrom Presto a vstavaným mailovým klientom. Na druhé miesto firefox lite jadrá v prehliadačoch typu K-Meleon. Víťazstvo jadra chromium pripomína víťazstvo jednookého medzi slepými. Vyhral pretože sa konkurenciám nechcelo babrať s vývojom vlastného jadra do produktu ktorý je aj tak bezplatný. Tak ako dnes všetky smartphony vyzerajú všetky na jedno kopyto s viacmenej jedným modelovým designom tak je to aj s prehliadačmi.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 20:55:14
avatar
Není to zase až taková mission impossible. Je pravda, že můj nejhorší stroj, který jsem zprovozňoval, bylo nějaké Pentium D 2,8GHz, 1 GB RAM (DDR2), 40GB HDD, chipset/grafika Intel 945G. Nainstaloval jsem na to dokonce Linux Mint Mate 19 a pohodička, vcelku svižné. A hodně mě překvapilo, že HD video na tom jelo v naprostém klidu, dokonce fullHD videa do bitrate zhruba 15MBit/s na tom byly přes VLC player ještě koukatelné. Na Youtube už to s fullHD bylo horší, přes Firefox a Chrome/Chromium se na HD ještě dalo dívat, ale fullHD už byl problém, přes Chrome to běželo nejlíp, ale už to bylo na hranici koukatelnosti. Určitě se najde nějaké méně náročnější starší distro třeba s LXDE, které by na té vaší retrosestavě šlo rozjet. Dokonce existují i ještě méně náročná desktopová prostředí, ale já jsem jako nejméně náročné testoval LXDE.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 21:27:09
avatar
Pentium D je pri súčasnom použití omnoho lepší stroj než hoci aj najsilnejší Athlon XP a to hlavne už spomínanou podporou SSE2 a dvomi aspoň zlepencami jadrami. Pod Linuxom chodia staré počítače perfektne o tom žiadna lenže keď ho chce majiteľ na dobové hry a zároveň s ním chodiť na internet už nemusí byť Linux takou jednoznačnou voľbou.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 10:41:51
avatar
Tak to si holt majitel musí vybrat. Buď dobové hry nebo internet. Obojí už dnes asi ne.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-09 21:05:56

kdyby se při implementaci všichni řídili standartama, nemuseli by jsme optimalizovat na různé prohlížeče, z našeho pohledu by byl jeden prohlížeč výhrou, ikdyž ne teda IE, ale je tu riziko že z každého dominantního prohlížeče se časem stane osina v (_,_) tedy IE.
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-10 14:08:44
avatar
...jo.. já vzpomínám ještě když kraloval Netscape a IE byl k smíchu... už jsem asi starý nebo co...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-10 14:39:49
avatar
Lidi budou hatovat nový MS prohlížeč postavený na Chromiu stejně jako EDGE, i když bude stejný, jednoduše proto, že jsou to nemyslící hovádka, kteří nehledí na to jaké se používá jádro, už vůbec netuší co to je, ale zajímá je jen název a značka. Z bussinesového hlediska se tedy nezmění nic
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 08:44:44

"Ooo Google i když jsi zotročil lidstvo pořád jsi nejlepší vyhledávač."
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 12:29:04
avatar
Internetové prehliadače Microsoft som už od čias windows 95 používal na dve veci: 1) na download iného internetového prehliadača, 2) nespomínam si.
IE mi vždy pripadal akýsi prispatý a edge som ani neskúšal skúšať. Nejak nebol dôvod. ...ale nepatrím do žiadnej skupiny horlivých zástancov alebo odporcov IE, EDGE či iných. Proste používam to, čo mi vyhovuje vizuálne, funkčne alebo proste zo zvyku. Dlho som nenarazil na žiadny neprekonateľný problém, takže ani nevidím dôvod niečo vo svojich návykoch meniť.
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-12 20:23:11
avatar
U mna Firefox, aj v PC aj v mobile.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 214x
Komentářů: 0
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!Sobota, 15 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 793x
Komentářů: 3
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 984x
Komentářů: 6
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 942x
Komentářů: 2
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 16
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý koncept
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý konceptStředa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 872x
Komentářů: 1