MICROSOFT XBOX po nákupu BETHESDA uvažuje o další akvizici. Ve hře je SEGA a UBISOFT! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 24 září 2020
altHráči PlayStation se nedočkají STARFILED a dalších velkých her. Budou exkluzivní pro MS platformy.

 

 

 

 

Mnozí se stále nemohou vzpamatovat z překvapivého kroku, kdy Microsoft prostě koupil celý ZeniMax, tedy UBISOFT a další studia a s nimi jedny z největších herních značek a sérií. Nikdo to prostě nečekal. Microsoft tím ohromně posílil svou Xbox/Windows platformu a již ohlásil, že některé hry zůstanou exkluzivní pro jeho platformu. Ne všechny, ale některé ano. Jako o žhavém kandidátovi se mluví o STARFILED, tedy novém velkém RPG od Bethesda, které se prostě na PlayStation nepodívá. A to buď vůbec nebo až s velkým zpožděním. Záležet bude určitě na mnoha faktorech a pomalu tak možná dává smysl, proč SONY ohlásilo, že své hry bude vydávat i na PC. Dost možná se o tom, že MS chce koupit Bethesda a spol. doslechlo a snaží se tím, že své hry pustí i na platformu konkurence, trochu uchlácholit Microsoft aby „jeho“ hry neblokoval hráčům PlayStation.

Hrozí totiž, že PlayStation platforma by mohla přijít o další díl Fallout, SKYRIM apod., což si vzhledem k popularitě těch her nemůže dovolit. SONY tak bude muset začít našlapovat hodně opatrně pokud jde o exkluzivity, speciálně když strategie Microsoft je jasná. MS má zájem na to své hry nabídnout co nejširší skupině hráčů, exkluzivity nejsou v tomto ohledu ideální, ale jsou nástrojem proti SONY, které na exkluzivitách závisí mnohem víc. Pokud tedy SONY bude zlobit a blokovat hry hráčům, může očekávat to samé ze strany Microsoftu a hádejte, koho to bude bolet víc ….

Osobně jsem proti exkluzivitám, neexistuje důvod, proč by měla nějaká hra být dostupná jen na jednom zařízení či jen ve vybraném digitálním obchodě. Jednotlivá zařízení mají spolu soupeřit na základě toho, jaké je to samotné zařízení (výkon, kvalita, cena), ne že má konkrétní zamčený obsah exkluzivně jen pro sebe.

Jedna věc je ale problém. Peníze. SONY není chudá, ale s Microsoftem a jeho potenciálem se měřit prostě nemůže. 7,5 miliardy dolarů, které MS zaplatit za Bethesda a spol. jsou obrovské peníze, ale ne pro Microsoft.

  • Spekuluje se o další akvizici! Ve hře je SEGA a UBISOFT ….

Microsoft má hodně peněz a jeho herní služba Xbox Game Pass má až děsivý potenciál vydělávat tak obrovské částky, že si může podobné akvizice dovolit klidně každý rok. A čím větší bude nabídka her, tím větší bude zájem a ten raketově roste. Ano, ty hry jako uživatelé služby nevlastníme, ale když za 260 – 340 korun měsíčně, máte přístup i k nejnovějším hrám, které si tak nemusíte kupovat za těch 1200+ korun co obvykle stojí, ta výhodnost je nezpochybnitelná. A Microsoft chce ještě nabídku rozšířit …

Současně se mu líbí ten ohlas, který vyvolala akvizice BETEHSDY. A protože ty miliardy má, uvažuje o dalších akvizicích což ani nepopírá. Aktuální spekulace hovoří o tom, že Microsoft má zájem o SEGA a její hry a značky. V bezpečí prý není ani UBISOFT a WB Games. Není prý otázkou, jestli Microsoft některou ze jmenovaných herních společností koupí, ale kdy. To už by ale MS vytvořil impérium a další nákupy by možná začaly být problém z hlediska antimonopolních úřadů. Nicméně ještě 1 či 2 akvizice by MS zvládnout mohl. SEGA je podle mě hodně pravděpodobná a ten UBISOFT už si po nákupu BETHESDY vlastně umím také představit …

Navíc by se tomu nikdo zúčastněný ani moc nebránil. Vývojáři a studia pod MS, si totiž fungování velmi pochvalují, alespoň do současné doby. A MS má velký zájem dělat kvalitní hry, nepotřebuje se soustředit na mikrotransakce a další kraviny, současně má vlastní OS a HW platformu, takže maximální zájem na skutečných optimalizacích a pomáhá s nimi i vývojem herních standardů a technologií. MS za poslední roky ušel kus cesty a zjevně našel správný kurz. Doufejme, že mu to vydrží …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
TomasM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 14:20:35

1. "Hráči PlayStation se nedočkají STARFILED a dalších velkých her. Budou exkluzivní pro MS platformy." Nic takového MS neřekl. Naopak tvrdí, že tituly bude posuzovat jednotlivě a kde to bude dávat smysl, tak bude nadále multiplatformní. Sice to nějak zmateně píšete dále v textu, ale proč si vymýšlet hned v úvodu?

2. "kdy Microsoft prostě koupil celý ZeniMax" Nekoupil, jen oznámil akvizici. Obchod se dokončí až příští rok, pokud jej povolí antimonopolní úřady.

3. Žádný spolehlivý zdroj neřekl, že MS krouží kolem Ubisoftu. To jsou jen nepodložené zvěsti ze seznamů, koho by si MS mohl dovolit. Jestli něco dává smysl, tak nákup Segy, Bandai Namca, Konami, Square Enix nebo Capcomu. Xbox neoslovuje asijské hráče a MS už letos řekl, že chce proniknout do Japonska.
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 15:55:29
avatar
naopak EXKLUZIVNÍ hry mají smysl, každá konzole je poskládána jinak, jiná pamět, ssd, jiný takt procesoru a kdo ví co ještě, exkluzivní hra pro danou konzoli může ( nemusí) danou konzoli ždímat na maximum pokud je hra multiplatformní je velká pravděpodobnost že vznikne miš maš. Už i ted se objevují informace že některá studia mají s x boxem a jeho dvojtou pamětí problém a že lépe se pracuje s playstationem. Pokud by nemusely být exkluzivní hry tak by nemusely být ani 2-3 druhy konzolí a stačila by v tom případě jenom jedna na všechno a nebo by nemusela být ani ta jedna a stačilo by jenom PC. Já jakožto konzolista X360, Switch, PS3/4 a v budoucnu PS5 ( bohužel Xone jsem vynechal nebyly tam pro MNE právě TY exkluzivní hry a já neměl potřebu si ji pořizovat ) a hráč na PC jsem si na to nikdy nestěžoval že daná hra vyšla jenom tady a ne tam prostě jsem šel a pokud ta hra za to stála tak jsem si danou konzoli pořídil a to bez keců.
TomasM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 20:05:58

Mně taky dávají smysl, ale určitě ne kvůli optimalizacím. First party studia Sony nebo Nintenda vytvoří špičkovou a finančně nákladnou hru a všechny prachy zůstanou "doma". Vzhledem ke kvalitě pak roste prestiž konzole, lidé si ji kupují kvůli těm hrám. Hry pak vyrovnávají to, že výrobci konzole dotují. Jsou to spojité nádoby.

Kdo dnes vytvoří AAA hru s budgetem v desítkách nebo nižších stovkách milionů dolarů a nechce přitom podojit hráče přes mikrotransakce? Je ty firmy, co si dělají i konzole. Asi to není náhoda.
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-25 09:11:55

Tak zase jsou i informace ze xbox prave bezi lepe viz. Resident Evil a ze na PS je problem s fps. Nikdy se proste nezavdecis vsem vyvojarum. Taky asi zalezi jaky engine maji. Na kazdou konzoli to bude odlisne.
Kazdej si proste najde to svoje. Xbox nebo Psko. Je kazdeho vec co si koupi... jen nechapu jak kazdej krici ze je jeho console lepsi atd. Momentalne nejvic rvou fandove PS jak jsou lepsi a ze diky nim MS koupil Bethesdu .
Boreczmostu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 16:37:33

DD oprav si to
"Mnozí se stále nemohou vzpamatovat z překvapivého kroku, kdy Microsoft prostě koupil celý ZeniMax, tedy UBISOFT a další studia" Tam má být Bethesda a ne Ubisoft
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 21:35:09

Cílem každé investice je buď průběžně rejžovat a nebo dosáhnout exitu (tj. jednorázově zúročit svou historickou investici). S tím, že to Microsoft všechno skupuje, je zřejmé, že zbývající hráči budou tahat za kratší a kratší konec provazu, tj. moc jim to rejžovat nebude. Spíše je to bude tlačit k exitům, aby prodali, dokud (výhodně) můžou.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-24 20:19:17

Sice mi celý Microsoft dává smysl-to že dělají lepší konzole, snaží se mít lepší obsah, a celkově to udělat tak, že náklady na 1 prodanou kopii jsou podobné jako na 1 miliardu prodaných kopií, tedy šířit to mezi masy. Sám začínám o konzoli od Microsoftu přemýšlet, protože se tady rodí herní Spotify. Když koupí Ubisoft, Rockstar a EA sporty, tak už opravdu nebude pro mě zajímavá hra mimo Microsoft.

Jenže mám obrovskou obavu, že tohle může být klasická dumpingová strategie, jak zlikvidovat úplně jakoukoliv konkurenci a pak napálit ceny. Jako ta dnešní cena za ten Xbox pas, to je opravdu bomba. Když si spočítám kolik mě stojí investice do hardware a her a srovnám to s cenou Xboxu, který má stát o 2000 víc než moje RX 5700xt a k tomu plně bezproblémové hry v jakémkoliv množství za cenu 3 her ročně... Tohle zní opravdu bombasticky. Jen mi to opravdu smrdí zpěvem pro lapaného ptáčka.
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-25 09:14:40

Mozna to smrdi. Ale pokud udela MS to co pises tak rychle hraci zase odejdou. Gamepass je super vec.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-26 21:05:10
avatar
No jo. Ale aby v budoucnu vůbec měli kam odejít.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-27 09:03:08

Mě by zajímala ekonomika toho Game Passu. Pro MS to musí být v tomto stadiu vysoce prodělečná záležitost, asi tak jako natřikrát proraženej cedník. Navíc je otázkou, jaká je vůbec průměrná ARPU. Podle mě většina zákazníků požívá stále zvýhodněné nabídky na Game Pass z různých akcí a podpor. Na aukru lze promo 12 měsíců Game Pass pro PC koupit za 150 Kč, ale reálná cena (prezentovaná MS) je o víc než řád vyšší.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-25 11:23:23
avatar
Exkluzivní hry pro konzole mi smysl dávají. Vývojáři hru odladí pro konkrétní hardware. Bylo by fajn, kdyby po letech byl dostupný alespoň emulátor, ale to by bylo na dlouhou diskuzi.
Co mi smysl nedává jsou PC exkluzivity vázané na konkrétní obchod-Epic, Uplay, Origin, Steam, windows store, gog... Chápu to z marketingového hlediska jednotlivých obchodů, ale hráčům i hernímu průmyslu to ubližuje.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-26 18:05:26

SEGA už mohl v minulosti "koupit" jak Sony, tak i Microsoft. Před vydáním první verze Playstation se Sony pokoušelo vytvořit společnou konzoli se SEGA (v té době byla SEGA ještě leader trhu v USA) s tím, že hry si pak na ni bude tvořit každá společnost sama za sebe. Jenže japonská SEGA to ztopila a Sony pak došla trpělivost a vydala svoji Playstation (za 299,- USD, přičemž konkurenční SEGA Saturn se prodával za 399,- USD). Pak už to šlo se SEGA z kopce.
Na sklonku konzolové éry SEGA, chtěl společnost SEGA převzít Microsoft - a to kvůli vstupu MS na trh videoherních konzolí (čehož byl plodem XBOX). Akvizici však zatrhl Bill Gates, jelikož byl přesvědčen o tom, že z tohoto pohledu (nápomoc proti Sony Playstation) má SEGA již prakticky nulovou reálnou hodnotu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!Čtvrtek, 29 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 333x
Komentářů: 6
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?Úterý, 27 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 12
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 4
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2226x
Komentářů: 10
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2799x
Komentářů: 9
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2053x
Komentářů: 3