Největší herní akvizice v ohrožení. USA a EU neschválí Microsoftu nákup Activision/Blizzard? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 25 listopad 2022
altAntimonopolní úřady mají výhrady. SONY se bojí, že přijde o Call of Duty na své platformě.

 

 

 

 

Rekordní akvizice, kdy Microsoft oznámil nákup vydavatelského domu Activision - Blizzard se všemi jejich hrami za rekordních 68,7 miliardy dolarů, už měla být hotová. Jenže není. A hned tak nebude. Vzhledem k velikosti a významu vyžaduje souhlas nejen obou zúčastněných stran, ale hlavně schválení antimonopolních úřadů v různých částech světa. Hlavně v USA (FTC), Evropě (EK) a ve Velké Británii. Bohužel pro Microsoft to nevypadá, že by zmíněné úřady hodlaly celý nákup jen tak schválit.

Zákulisní zdroje jasně hovoří o tom, že antimonopolní úřady celý obchod v současné podobě prostě zablokují, tedy přesněji pošlou k soudům apod. Jak FTC v USA, tak EK v EU mají značné výhrady, protože už tak na herním poli dominující Microsoft po nedávném nákupu několika menších vydavatelů včetně Bethesda, by ziskem Activision-Blizzard ještě posílil ohromný vliv. Hlavní obavy pramení z toho, že jedna z mála konkurenčních platforem, ta od firmy SONY, by mohla přijít o některé dnes multiplatformní a zcela zásadní hry. Především extrémně populární Call of Duty sérii, která dělá obrovský business pro SONY na jeho platformě. Firma se netají obavami, že pokud by o CoD hry v dalších letech přišla, poptávka po PlayStation platformě by výrazně ochabla, zatímco MS by díky exkluzivitě posílil. Obavy jsou také kvůli dnes bez diskusí nejlepší herní službě vůbec, tedy Microsoft Game Pass, kdy SONY ani další konkurenti nejsou schopni se svou nabídkou konkurovat tomu, co nabízí tahle PC/Xbox služba. Speciálně pokud by v rámci této služby byly nakonec v rámci členství nově „zdarma“ přístupné i hry Activision, které patří k nejpopulárnějším hrám vůbec a to i na PlayStation platformě dnes.

Je to právě SONY, která rozdmýchává v zákulisí tyto obavy a posílá výhrady antimonopolním úřadům na celou akvizici, i když výhrady mají i další. Vtipný je na tom ovšem fakt, že SONY se fakticky rozčiluje kvůli potenciální exkluzivitě her pro konkurenční platformu. Ovšem jaksi už „taktně“ mlčí o tom, že ještě donedávna to bylo právě SONY, které poškozovalo hráče a uměle drželo hry exkluzivní jen pro svou PlayStation. Na PC jsme měli smůlu. Jinými slovy, dokud se exkluzivita SONY hodila do krámu pro její platformu, tak špatná nebyla, ale jakmile by se CoD a další hry staly exkluzivní pro PC/Xbox, najednou by exkluzivita byla špatná? Zajímavé ;). Samozřejmě SONY vadí také fakt, že prostě nemá a při své velikosti ani nemůže mít dost dobře skutečnou srovnatelnou konkurenční nabídku vůči Game Pass službě. S ohledem na počet her a o jaké tituly jde, nemá Microsoft zkrátka konkurenci. A nejen SONY se oprávněně bojí, že více a více hráčů bude dávat přednost bezkonkurenčně výhodné službě Microsoftu, speciálně pokud by do ní přibyly ještě extrémně populární hry z dílny Activision-Blizzard, které patří už roky mezi nejhranější počítačové hry a videohry vůbec.

Antimonopolní úřady zdá se na tyto obavy slyší. FTC, EK i další už celou transakci prověřují a je velmi pravděpodobné, že celou akvizici v oznámené podobě zablokují. Tedy přesněji, Microsoft vše bude muset řešit u soudů, což ale vyřeší možná v USA, ale těžko v EU. Nicméně sám Microsoft se zdá je ochoten udělat nějaké ústupky a dává najevo ochotu jednat. Například zaručit, že hry jako CoD budou vycházet multiplatformě i nadále. SONY však naopak bude dělat vše proto, aby dohoda padla, protože se jí prostě nehodí do krámu.

Osobně chápu obavy SONY. Na druhou stranu je na místě objektivně dodat, že zrovna tahle firma byla donedávna legendární se svým přístupem a vydáváním jen exkluzivních her jen pro PlayStation. Teprve poslední 2 roky se zatím starší SONY hry dostávají na PC a firma říká a jasně dává najevo, že exkluzivita tedy skončila. Nicméně fakt že SONY značně poškozovala herní business a hráče svou exkluzivitou celé roky, je neoddiskutovatelný fakt. Stejně má ale problémy, protože prostě Microsoft Game Pass je bezkonkurenční služba a nabídka. Takže se logicky snaží zabránit v tom, aby rostla dál.

Blokace dohody MS - Activision by se jí tedy hodila. Nicméně komu dalšímu by se kromě SONY vlastně hodila? Hráčům? Těžko. Troufám si říci, že blokace není ku prospěchu nás uživatelů ani trhu jako takového. Activision-Blizzard je v mnoha případech příšerná anti-uživatelská firma a potřebuje hluboké změny. Změny, které jedině MS je schopen a ochoten udělat. Současně rozšíření už tak výhodné nabídky Game Pass je v zájmu stávajících uživatelů i dalších hráčů. SONY by se raději mělo s MS dohodnout na tom, aby Game Pass byl funkční i na PlayStation platformě, a naopak SONY hry vycházely kromě PC i na Xbox. Tohle by bylo dobré řešení pro hráče.

  • Dohoda bude potřeba, ale jaká bude?

Je ale evidentní, že Microsoft bude muset učinit nějaké kroky, poskytnout nějaké záruky a dohody ohledně některých Activision her, pokud bude chtít, aby antimonopolní úřady celou věc schválily. MS je sice stále optimistický, že vše bude dotaženo, ale je zjevné, že ho čeká ještě měsíce právních bitev a vyjednávání s úřady. Jistota, že dohoda projde, natož v jaké podobě, v současnosti zkrátka není. Což nepochybně negativně ovlivní podobu některých Activision-Blizzard her a projektů, které jsou ve vývoji a počítalo se, že v nich už bude mít velké slovo Microsoft a jeho vedení, styl a politika … troufám si tedy říci, že ano, z pohledu trhu je akvizice v některých ohledech potenciálně problematická, ale současně i její kompletní odmítnutí a neschválení by bylo v mnoha směrech poškodilo zákazníky a hráče. Snad bude výsledkem nějaký kompromis a dohoda. Ale bude to zjevně ještě otázka mnoha měsíců …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
aradan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - omezený rozhled 2022-11-28 09:07:26

Vůbec nevidíš do podstaty problému a jen leštíš pozlátko povrchu z jedné strany. Monopolizace herního trhu hráčům rozhodně neprospěje. Budou vznikat jen politicky korektní hry na objednávku. Vytratí se kreativita a nápady. Vše bude řídit velký bratr, který bude v obavě z žalob neziskovek hyperkorektní. Navíc nebude chtít riskovat s neotřelými nápady, pojede se jen na jeho zisk, hráči stejně nebudou mít na výběr.
Chápu, že DD miluje USA, ale chce to mít trochu rozhled a vnímat celý svět. Bez SONY jako konkurenta, půjde kvalita dolů.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 09:47:45

tak si to shrneme:
- monopolizace je vždycky špatně
+ acitvision je třeba transformovat zvenčí a MS to dokáže
+ převzetí by umožnilo vytvoření opravdu zajímavé nabídky pro gamepass, která by při současném nacenění byla opravdu terno pro většínu hráčů
- byl by to ale monopol, takže by microsodt klidně mohl za rok cenu ztrojnásobit
+/- sony se vzteká, protože by pravděpodobně muselo otevřít svoji konzoli a umožnit spuštění MS účtu a gamepass služeb a stalo by se tak jen dodavatelem hardwaru a přišlo o tržby ze svého obchodu

Ve své podstatě je to jedno co se kvality her týká. Když si vezmu sračku vanguard a novou DMZ ve Warzone, tak je vidět, že je jedno, pod jakou hlavičkou to vychází, ale jaké studio to nakonec dělá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 09:48:55
avatar
??? pokud vím, MS dává hodně prostoru svým studiím a autorům a ti jsou spokojeni, současně vždycky můžeš jít dělat svou hru sám bez MS i SONY ... ostatně když už i SONY vydává hry pro PC by ti mohlo napovědět jak se věci mají ...

Monopolizace herního trhu dávno proběhla, možná si zjisti, kde se točí největší peníze (mobilní hry) a z které země jsou největší mobilní giganti (USA to není) ....

Jak píši, podle mě by nejlepší byla dohoda mezi MS a SONY, ať si každý dělá hry jak chce, ale ať vychází pro obě platformy s tím, ať si konkurují po HW stránce ....
aradan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 10:05:04

Gemepass na PS by znamenal naprostý konec značky. Všechny prachy by šli MS (konzole samotné jsou dotované).
Mě se dřív líbilo, že hry na konzole byly jiné než na PC. Sjednocením trpí všechna zařízení, protože prostě na gamepadu se hraje jinak. K PC gamepad připojíš, ale myš se na gauči použije špatně.
Takhle velký monopol bude škodit. Hry budou prvoplánově "kriplené".
Možná bude budoucností konzole nového typu, která umožní práci i zábavu, použítí TV i monitoru. Sjednocení ovládání her nějakým revolučním prvkem.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 12:39:30

Prosím tě viděl jsi někdy teď nějakou novou hru na počítači? Nevšiml sis, že jsou všechny jaksi upravené na ovládání na gamepadu (menu atd)? Ty hry už jsou dávno jak ty říkáš "kriplené". Jak PS5, tak XBOX jsou v podstatě AiO počítače s Ryzeny a Radeony pod kapotou. Nejsem si jistý jak PS5 ale XBOX běží na upravené verzi Windows a myslím si, že u toho PS to nebude jiné...

Co se mě týče, tak Sony by mělo dostat pěkně po držce, protože například jsem si koupil s kamarádem nové CoD ve Vault Edici, já na PC a on na PS5. Když si tu hru zakoupil, tak si nezaplatil game pass, protože si chtěl hrát jen CoD, které si koupil, tak na co že? No smůla... bez zaplaceného gamepassu si to nezahraje! Jako WTF???
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 13:58:51

Moment, co to je za nesmysl?

Gamepass ve všech COD mění jen odměny za hraní a nic víc, nic míň. Warzone jde stáhnout na PS5 zdarma (stačí v isntalátoru vybrat load/preload jen příslušné komponenty z MW2), nemusí se vůbec kupovat singleplayer. A podle toho, co se píše, tak pro hraní Warzone není třeba PlySatation Plus, nebo jak se ta jejich služba pro zprovoznění multiplayeru jmenuje.

Můžeš nějak konkretizovat, co mu tedy jde a co mu nejde a co ho to nutí koupit? Protože my normálně hrajeme s lidma co jsou na PSKu a nikdo z nás si singleplayer nekoupil, všichni jedeme jen free worzone (někdo tedy zacáloval za battlepass a dostává skiny, blueprinty a CPčka). Ale co se týká herních mod, všihcni máme to samý.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-29 06:43:22

No počkej, tohle se nám stalo, když ještě Warzone 2 nebyl. Bylo jen CoD MW. Oba jsme si to koupili celé za těch 2700,-. Asi 2 dny po vydání hry jsme si to šli zkusit a on neměl ten PS Plus (spletl jsem si to s game passem) zaplacený. Ale když chtěl hrát, tak mu to vždy vyhodilo chybu že si má zaplatit PS Plus. Ve hře jsme se našli, zkusil joinout mě a já zkusil spustit hru a vždy mi to napsalo, že s hráčem v mé párty není možné hru spustit, ať ho odeberu. Když jsem joinul já jeho, tak mu nešlo nic spustit a vždy mu to napsalo, že má zaplatit. Mně to úplně rozčílilo, protože nechápu, proč by měl někdo platit ještě nějaký paušál za to, že si může zahrát hru. kterou si celou koupil. Ale on že to zkusí zaplatit a samozřejmě hned co to zaplatil, tak to začalo fungovat a mohli jsme hrát.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-29 15:26:34

Takže vás rozčílilo vaše nevědomí a nezájem o to jak to funguje něž jste si to pořídili
...každý kdo se 5 minut zajímá o to jak to funguje si zjistí, že na playstationu může hrát zdarma online multiplayer pouze u free to play titulů. U krabicových a digitálních plných her je online multiplayer placený v rámci PS+ předplatného. Je to tak já nevím jak dlouho.. možná hned od vydání PS4 a PS+ takže 8 let
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 18:04:07

Prostor jim dává, DD, protože musí, jinak by na ně skočil antimonopolní úřad. Ale jakmile máš více jak 50% trhu, můžeš začít pozvolné manipulace. Například tím, že musí splnit LGBT limity, rasové limity (černoši ve hrách, například jak chtěli černochy v RPG o husitských válkách). Příkladem samo o sobě je teď Katarskej fotbal. Tvl, prostě proč tam serou LGBT? Vždyť to s tím vůbec nesouvisí. Zkus někam jít a veřejně vyhlašovat, že miluješ sex se svou ženou, stejně jako to dělá LGBT. Tě zavřou a ani nevejdeš dovnitř. A to samé se chystá i na hry. Andrew Tate to říká velmi dobře.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-01 18:18:30

Přišel si právě z mítíngu SPD nebo Aeronetu? Tvůj komentář je tak stupidní, že to snad ani není možný. A nakonec dodat Andrew Tate. Co kdyby si přestal žrát konspirace a udělal něco se svým mizerným životem? Případně si ty stupidní komenty vzal sebou na Aeronet a tady s tím neotravoval vzduch? Díky a sdílej to než to smažou.
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 18:06:40

Říkáš to velmi přesně, je to tu bohužel ostatní ignorují.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-28 18:57:21

A-B by šlo stejně časem do prdele a vyhnilo v nic. Pokud tu fúzi nepovolí, tak prostě tu agónii jen prodlouží o pár let.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-30 15:55:43
avatar
A jste si jistý, že akvizice tu vyprázdněnou firmu nějak může zachránit?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-29 21:29:50
avatar
no nic... hry se prostě staly dalším médiem bezduchého mainstreamu, stejně jako např. hudba (R.I.P. hudba 1996) a před ní filmy.
Kvalitní hry s nápadem budou i nadále,ale už jen od indie scény. Dobrou muziku jde dělat relativně levně a skoro na koleně v dobré kvalitě, bohužel filmy a hry vyžadují cgi a spoustu technologií, na které v budoucnu ti chudí nedosáhnou.

Na druhou stranu to můžete brát i z té lepší stránky - se člověk nemusí prodírat tolika filmy - jak to má nákladné cgi, tak víme automaticky že je to sr@čka. Do budoucna to bude i s hrami - AAA grafika = sr@čka. Alespoň nebude potřeba těch stále předraženějších grafik na ty dobré indie tituly s nápadem

Já jsem rád, že jsem osobně zažil dobu kdy hudba nebyla jen komerční výkal a neexistoval autotune. Stejně jako jsem vděčný za to,že jsem zažil zlatou éru rozvoje her téměř od jejich začátků. Vlastně je to ok, je mi 40 a mám už jiné starosti. Poslední čemu dám šanci je SC, vzhledem k rychlosti vývoje s ním vydržím asi až do důchodu a lodě co jsem nakoupil zdědí děti.

Ale vidím i naději. Já si taky poslechnu kvalitní hudbu 70. let i když jsem v té době nežil. Na netu je spoustu mladých, kteří se zajímají o minulost a tak jak dnes poslouchají kvalitní starou hudbu a filmy, tak budou hrát na emulátorech i legendární staré hry. Stačí kouknout na některé inteligentnější mladé youtubery a je vidět, že je tyhle věci přitahují. Prostě kvalita je nadčasová a nesmrtelná
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-30 12:06:56

porad se daji najit skvele hry. treba podruhy sem rozehral druhej pathfinder a je furt pecka, za jinou mythic dost odlisne, spousta jinych questu a jini spolecnici a je to vsechno jen ne bezduchej mainstream. a dalsi hra od owlcat, klasicky RPG baldurs stylu ve svete warhammer 40k, bude dost mozna to nejlepsi co kdy na pc vyslo
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-30 11:32:01

Takze na Avatara koukat nebudete? Nebo animace treba jako Soul? Ja bych to uplne nezevseobecnoval. Muzika se dela dobra stale. Jen se proste vseho chrli obrovska kvanta a tim je zakonite dane, ze vse dobre byt nemuze. Ale vybrat se rozhodne da, navic je to hodne o vkusu a ten je velmi individualni.
Za mne jinak napr. serialova tvorba v poslednich letech zaziva zlate casy. V záplavě braku a průměru jsou i skvosty. A je jich dost. 1883, Odloučení, Ostré předměty, Čas, Miliardy, Oni, Bílý lotus, Narcos, Černobyl, Gangy Londýna, Better call Saul, Most (a tím nemyslím ten český
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-30 15:54:01
avatar
Z té akvizice mám osobně dost rozporuplné pocity. Na jednu stranu jde Blizzard s Activision čím dál více do úpadku - management je zcela odtržen od vývojářů a od toho, co chtějí hráči. Jde jen o ždímání peněz. Takže vítr by do této firmy rozhodně prospěl.
Jenže je otázka, zda MS tento vítr je schopen přinést. MS je totiž podle mě ještě větší moloch, ve kterém jsou manageři odtrženi od reality ještě více. Sám jsem velký odpůrce gamepasů a podobných nástrojů, které nutí hráče pravidelně někomu platit za nic.. když chci hru, tak ji chci vlastnit a ne být odkázaný na to, jestli mi jí někdo pustí.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-01 18:24:24

Tvoje paranoidní sociální bublina nikoho nezajímá. Microsoft realitu vnímá moc dobře, daří se jim a ví že gamepass je super služba a lidi jsou ochotní za ni platit. Proto také tu akvizici chtějí udělat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-01 21:59:02
avatar
To, že M$ je schopnej prodávat Gamepass spoustě lidí ještě neznamená, že je to dobrá služba. To jen znamená, že na světě je spousta hloupých nebo pohodlných (většinou obojí) lidí. A to není žádná novinka ani nic objevného...

Lépe než "když chci hru, tak ji chci vlastnit a ne být odkázaný na to, jestli mi jí někdo pustí." se to říct nedá a to samé platí o hudbě nebo filmech! Nějaké měsíční výpalné, kde člověk utratí spoustu peněz a pořád nic nemá, si můžou nacpat tam, kam slunce nesvítí.

Ale zpět k tématu. Mám stejné pochybnosti jako Exorcius, jestli M$ je ten správný nový majitel pro Activision, ale nakonec si přece jen myslím, že tam už to kleslo tak hluboko do bahna, že i ten M$ bude výrazné zlepšení poměrů, než to nechat svému osudu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 804x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1028x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1082x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1168x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2145x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1422x
Komentářů: 1