Nový ANDROID 9.0 (Pie) je venku – co nabízí? Soustředí se hlavně na poznání uživatele. Tedy AI. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 07 August 2018
altSpolečnost GOOGLE vydala novou verzi operačního systému ANDROID. Jmenuje se Pie (koláč).

 

 

 

 

Většina telefonů s operačním systémem ANDROID používá stále starší verze, kdy samostatnou vůbec nejrozšířenější verzí je 6.0 (Marshmallow) a populární je stále i 5.1 Lollipop. Nejrozšířenější verzí dohromady je pak Nougat (7.0 a 7.1), které dohromady používá kolem třetiny telefonů s ANDROIDem. Pouze necelých 10% telefonů s ANDROID má nainstalovaný aktuální 8.0 nebo 8.1. I když ten už vlastně také není aktuální.

  • ANDROID 9.0 (Pie)

Společnost Google oficiálně 6.8.2018 vydala novou verzi svého operačního systému a to již 9.0 pojmenovanou Pie (v překladu koláč). Novinka samozřejmě navazuje na předchozí technologicky přelomovou verzi 8.0/8.1. Devátá generace se v podstatě soustředí hlavně na umělou inteligenci a o učení se o vás, jako o uživateli. Jednoduše se telefon (Android) bude učit o tom, jak telefon používáte a přizpůsobovat tomu funkce i nastavení a hlavně předvídat, co chcete jako uživatel udělat.

Kromě AI a strojového učení, které je snad všudypřítomné, je zde i několik novinek. Například nová navigační lišta, vylepšený multitasking, vylepšená podpora telefonů s výřezem v displayích. Přibydou také statistiky, které vám ukáží podrobnosti jak telefon používáte )včetně toho jak moc času vám žere a jak jste na telefonu závislí). 9.0 také nabídne lepší algoritmy pro využití více fotoaparátů, které telefony dnes běžně mají, nové módy pro AMOLED obrazovky a tak dále.

Pochopitelně update ANDROID 9.0 nedostanou zdaleka všechny telefony (alespoň oficiálně). Spousta výrobců bude podporovat jen nejnovější TOP modely a na starší nebo nižší verze, i když jsou třeba stále aktuální a v prodeji, se vykašle. Právě generační roztříštěnost ANDROID platformy je přitom jejím velkým problémem. Samozřejmě výrobcům telefonů se vůbec nehodí, aby starší telefony uměly automaticky nový ANDROID, protože to by uživatelé ještě více odkládali nákupy nových telefonů, jelikož by je nutně nepotřebovali pro získání nových funkcí a vylepšení, které ANDROID platforma nabízí.

Pravdou je, že telefony jsou sice stále rychlejší a výkonnější, mají lepší obrazovky, větší úložiště, dokonalejší senzory a fotoaparáty, ale prakticky stále nabízejí funkčně totéž, což o několik generací starší telefony. Google se svým otevřeným přístupem dává výrobcům příliš mnoho volnosti a osobně si myslím, že by měl stanovit v pravidlech, které výrobcům dává pro jejich bezplatné využití ANDROIDu na jejich telefonech, že by prostě podpora novějších verzí ANDROID měla být vždy a automatická. U mnoha současných telefonů aktuální, či minulé generace prostě neexistuje technický důvod, proč by ANDROID verze 8.1 či 9.0 nemohly mít a nebudou ji mít jen kvůli politice a maximalizaci zisků výrobců telefonů. Google by měl na výrobce více tlačit.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-08 12:56:22

to by bylo jen další haló u EK.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-08 16:20:47

90% uživatelů je absolutně jedno jakou verzi Androidu mají tak co by se výrobci zařízení snažili. Ani mě při přechodu z androidu 5.1 na 8 (z LG G2 na LG G7) nic kromě mnohem rychlejšího běhu nějak zázračně neokouzlilo...Takže nějáká verze androidu jde úplně mimo zájem většiny lidí.
suchanr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-08 18:35:31
avatar
Zrovna u G7 ten rozdil pri prechodu na android 8 je docela zasadni ve vydrzi baterie ve stand-by. Nastavba ale do jisty miry tyhle zmeny srazi a uzivateli je to vlastne jedno, DOKUD vse funguje.
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-10 06:58:43

Přesně.... 4 roky starý Android z 95 % stačí dokonce i mně, naopak ten telefon měl více funkcí jak ten nový (zde se bohužel projevil přístup Apple = co nejjednoduší telefon, protože uživatelé jsou blbečci).... Vývoj Androidu se prakticky pro uživatele proměnil jen na barvičky a zhoršování ergonomie. Ještěže Samsung (a jiní) má úplně jiné rozhraní, to je o roky napřed a stále se ukazuje, že Google od Samsungu v jednom kuse kopíruje, což je dobře, jinak by Android do předu vůbec nešel a šel cestou iOS pro opičky. Samsung přidává opravdu skvělé funkce, které se Google snaží kopírovat, ale vůbec mu to nejde. Telefon s čistým Androidem je neskutečně neergonomický a hloupý telefon, i když má nejnovější verzi, to jsou mé zkušenosti.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-10 08:18:07

Máš v tom strašlivý nepořádek. Samsung kopíruje Apple, to pak přidává do AOSP.
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-10 12:40:09

V čem kopíruje apple? apple má více obrazovek, multi-účty aplikací, widgety, plovoucí aplikace, DeX systém?
Apple = Samsung hardware.
Máš v tom obrovský zmatek
Co jediné výrobci od Applu "kopírují", je zjednodušování systému pro iOopičky, což se mi tedy nelíbí, Apple tímto výrazně brzdí inovace
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-09 00:01:17
avatar
...fuj, tak to končím na 8.1. Nikdo si nebude ukládat jaké mám zvyky a nastavení a už vůbec ne předvídat jak se chovám a sestavovat jakýkoliv můj profil. Tohle je velký bratr další generace, v budoucnu se to bude jen dál stupňovat. Kdo to obdivuje je hlupák co si zaslouží nejhlubší totáč

Google již definitivně "předběhl" Microsoft v kategorii zlých korporací.

Don't be evil
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-10 08:09:11

To si trochu pleteš, horší je, že Google spolupracuje s NSA a vládami, co je skutečná hrozba. Upravit telefon, aby anonymně více odpovídal potřebám uživatele, je jen přirozený vývoj v zájmu uživatele, jenže Google je nucen zákony a vlivem nacistických vlád uSSa vše de anonymizovat, to je skutečná hrozba, ne Google či Microsoft, tak je nepoužívej. Takže je problém hlavně to, že vesele dávají bolševicko nacistickým vládám (EU, uSSa) plný přístup, aby tě mohli snadněji ovládat. V Googlu už mají své lidi, kteří jim to zařídili, ale primární problém jsou vlády a jejich zpravodajské (nacistické) "služby", ne soukromé společnosti, které s těmi daty max jen přizpůsobí službu, nepotřebují tvá data zneužívat, to dělají nacisté ve zpravodajských službách. Soukromé společnosti to jen anonymně automaty používají k reklamě, k čemuž žádný člověk (krom nacistických vládních agentur) nemá přístup.

A zrovna teď/dnes vyšel článek: "THE BIG TECH COMPANIES ARE JUST CONTRACT MERCENARIES FOR THE U.S. INTELLIGENCE AGENCIES" Takže tak to funguje, nebezepčí jde od (především západních) vlád psychopatů, ne od společností, tyto "konspirace" jsou mnohokrát potvrzeny jako fakta. ČT a jejich fake news sledují už jen podřadní
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-09 16:06:29

zrovna včera sem přešel ze 6 na 7, kvuli mistu sem si rikal ze novejsi verze by mohla bejt hospodarnejsi, a vono prd, volnyho mista mam sice vic ale stejne se me aplikace tlaci na externi kartu a do interni pameti nejdou prej malo mista.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-09 18:56:22
avatar
Takže další zbytečnost co bude jen žrát baterku. Chce to větší konkurenci stále více zblblým americkým firmám - např. Sailfish bych klidně podpořil.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceThursday, 21 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 508x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuWednesday, 20 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 593x
Komentářů: 3
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Monday, 18 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 746x
Komentářů: 2
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngine
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngineSaturday, 16 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2289x
Komentářů: 4
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verze
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verzeFriday, 15 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 723x
Komentářů: 1
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain Marvel
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain MarvelThursday, 14 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1021x
Komentářů: 1