NVIDIA ovladače o vás sbírají údaje a posílají zpět – Funkce je zapnuta vždy Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 07 listopad 2016
altNově o vás NVIDIA ovladače sbírají data i když nepoužíváte experience. Jak to vypnout?

 

 

 

 

Nově objevená skutečnost serverem Major Geeks nadzvedla mnoho uživatelů ze židle. Na sběr a zasílání dat o vás zpět kdovíkomu jsou mnozí velmi alergičtí. Jistě máme ještě v paměti ten neuvěřitelný „HEJT“ na Windows 10, které také zasílají část informací zpět a to přes fakt, že to jednak šlo jednoduše výrazně omezit a povypínat přímo v nastaveních, a ve srovnání s tím, co o nás sbírají Apple či Android je to úplně zanedbatelné.

No a teď se tedy provalilo, že nové verze ovladačů NVIDIA o všech automaticky sbírají nějaké informace a zasílají je zpět k NVIDIA. Neví se přesně jaké informace to jsou, ale tohle prostě mnoha lidem stačí. Ještě horší je, že je to funkce, o které se neví a je zapnuta a nejde zvolit. I když se o ní určitě píše v Eula, ale kdo tohle dnes čte? To by si instalace ovladačů místo minut počítala v řádu hodin :). No každopádně něco se sbírá a něco se posílá zpět o všech, nikoliv už jen o těch, kteří používají NVIDIA Experimence (kde se podobný sběr informací předpokládá už z principu fungování). Otázkou pro mnoho je, jak to vypnout. Nastavení v samotných ovladačích není, takže se na to musí složitěji:

V tuto chvíli není jasné, co a kam se přesně počítá, může to být zanedbatelné, ale mohlo by toho být i více. Každopádně je to „díra“ do systému. NVIDIA přitěžuje, že je to novinka, o které se nevědělo a která je pro všechny aktivní bez možnosti si vybrat a jednoduše ji vypnout. NVIDIA se zatím nevyjádřila k celé věci. Osobně si myslím (doufám) že nejde o nic zásadního, ale každopádně možnost neposílat nic nikam by měla v ovladačích pro uživatele být. O tom prostě nelze diskutovat. Není to snad i nějaký zákon? Snad vám tedy výše uvedený návod pomůže se tohoto špehování zbavit, než se všechno vysvětlí.

Zdroj: WCCFTECH

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Shadow R.O.G. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 17:02:24
avatar
Od ktorej verzie NV driveru toto hrozí? Nemám čo skývať, ale som proti...
sebesta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 12:30:14

Drtivá obyvatel světa taky nemá co skrývat a jsou neustále sledování vládami USA a EU, spousta lidí si toto neuvědomuje ve své neznalosti až hlouposti. A dokonce od takových odporných společností budou i nadále kupovat jejich produkty, viď? Když zlo zůstane financováno stádem, zlo bude stále přežívat a vzkvétat

Tady je návod, jak tu špínu nVidie deaktivovat, snad to pomůže: Odkaz
nVidia má na šmírování 3 procesy!!!! Takže to asi jen tak nepůjde časem, tipuju.
Shadow R.O.G. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 12:36:59
avatar
@sebesta:

Zlo je predovšetkým v nás samotných - zlo je v ľuďoch...

Boli predchodcovia dnešných superveľmocí (USA, Rusko, Čína...), a ruku na srdce, nechovali sa práve košer. Rimania, Mongoli v najslávnejších časoch za Džingischána, či len nie tak dávne Britské Impérium a samozrejme nacistické Nemecko. Prelievala sa krv a prostý ľudia boli utlačovaní. Ľudská túžba po moci, sláve, bohatstve a popularite, je žiaľ neukojiteľná a ako som uviedol vyššie, platilo to aj pre dávne národy, a aj pre tie dnešné, hoci k istému pokroku od staroveku a stredoveku predsa len došlo a žije sa dnes lepšie ako voľakedy, hoci ano, sú oblasti, krajiny, kde sa má veľa ľudí zle aj dnes.

Ale budem teda reagovať na súčasnosť, a na to, na čo chceš aby som reagoval:

Citace:
Když zlo zůstane financováno stádem, zlo bude stále přežívat


Skrytá narážka na nVIDIu a iné spoločnosti ako intel, mňa pravdu povediac nezaujíma. Napríklad, intel toho má na rováši dosť - vieme. Ale ja som koncový zákazník a vyberám si komponenty a nakupujem ich, podľa vlastnej slobodnej vôle. Ostatne príliš navýber nie je a napr pri herných grafických kartách, je výber dnes a už mnoho rokov iba od dvoch spoločností - NV, AMD. Osobne preferujem grafické karty NV, ale je to z viacerých dôvodov. Na druhej strane, ja však v diskusii dokážem dať osobnú preferenciu stranou, lebo viem, že niekto iný, má iné preferencie ako ja a sedí mu produkt od inej značky. A toto ja viem uznať - právo výberu, a to, že niekto uprednostňuje niečo iné ako ja. Je to prejav tolerancie, ktorej základ položili už starovekí gréci.

Preto, ak niekto nasmeruje na mňa podobný koment (pre ostatných, koment je smerovaný hlavne na moju osobu), ako si predviedol vyššie, tak mám pocit, že mi uberá aj tú štipku demokratickej voľby výberu, ktorú ako slobodný človek mám a sám ju iným neberiem. S politikou veľkých spoločností ako Intel, NV a pod. samozrejme vždy nesúhlasím, ale ak majú pre mňa osobne, pre moje potreby lepší produkt ako konkurencia, tak si ho kúpim. A za to, čo som si kúpil za vlastné peniaze, zvlášť ak ide o takú povrchnú vec ako je HW, sa nemusím nikomu spovedať a pokiaľ ma za výber niekto osočuje, tak nie je o nič lepší, ako tie vlády, ktoré nemá tak rád...
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 17:46:54
avatar
Boha moja to je zase HEJT To že Google je největší sběrna informací asi nikomu nevadí, ale to co hrajete za hry a odesílá se vaše "nastavení rozlišení" vadí každému ... Lidi jsou fakt ovce.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 17:48:35

Nikdo Tě nenutí googlí věci používat, takže asi tak..
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 19:24:11
avatar
A alternativa ? Stejně kvalitní ? A bez sledování?
sebesta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 10:59:31

Když něco považuješ za zlo, tak přeci od něj nebudeš kupovat nic, to je základ morálky. Proto bych také nic nekoupil od těch největších zločinců, i kdyby to bylo levné a nebyla náhrada, tomu se říká morálka. Proto nikdy nic nekoupím od Intelu, nVidie, Applu i Microsoftu. Vždy budu volit menší zlo, pokud už budu muset, bohužel svět není černobílý. Google se mi poslední dobou taky už moc nepozdává, jak podporuje fašistické cenzorské praktiky USA a EU, ale tomu naštěstí nikdy přímo platit nemusím, v tom je demokracie Googlu perfektní.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 23:38:23

Co to meleš? Snad obracene, ne? Nikdo te nenuti NV používat, protože mas AMD. Ale u toho Googlu je to problem, tam proste jiná alternativa neni. A nemusíš byt zrovna přihlášen do svého gmailu...
sebesta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 09:15:42

U Googlu to můžeš povypínat i pravidelně mazat, pak hned uvidíš, jak jsou reklamy náhodné.

Ale toto je klasická špína nVidie a lá Microsoft, špína za špínou se ukazuje neustále, naštěstí AMD to řeší, takže mě se to netýká u GPU.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 17:47:04

Tady jde minimálně o princip, když nic posílat nechci, tak to musí ovladače umět. I W10 to špehování aspoň trochu utlumit umožňují. Doufám, že tu volbu nic neposílat nějak co nejdřív dodělají. A nebo holt přejít k červeným.
Revansch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 18:01:53
avatar
Principiálne nesúhlasím, ale inak..nech si o mne berú čo chcú fakt ako, mnoho krát viac ľudí vypustí citlivé dáta na FB dobrovoľne, než že si nejaká nVidia zistí čo hrám alebo čo
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 08:29:37
avatar
Právěže to... "alebo čo" ... to je taky dost fail.
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 18:03:48

Uz ajtak o nas vsetko vedia, nVidia zaspala
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 19:19:57

Zkoušel jsem to podle videonávodu.Mám ovladače Nvidia 373.06 a žádné zasílání telemetrických dat tam nemám.Asi je to od novější verze,teď je aktuální 375.70 takže nebudu zatím ovladače aktualizovat.Všechny hry které vlastním mi jedou v pořádku tak k tomu stejně zatím nemám důvod.Očekávám že to Nvidia brzy opraví tak že zasílání nějakých dat se bude moci vypnout,ještě lépe bude defaultně vypnuté a bude muset to povolit uživatel.
pito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-07 21:35:26

Co dodat, kurvy su to!
Ale tak, zas mame google
http://www.majorgeeks.com/news/story/ nvidia_adds_telemetry_to_latest_drivers_heres_how_ to_disable_it.html
oyza [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - a byt online... 2016-11-07 23:18:22
avatar
Totální hřebík do rakve je, že když nedáte jen ovladač, ale chcete i game support, tak se musíte zaregistrovat nebo příhlásit a to vždy po update znovu a znovu a když jim chcete napsat nasr... email protože vás to po 3 pokusech zablokuje na půl hodiny jako kdyby to byl account do banky, tak se musíte zalogovat taky... skvělé, NVIDIE, jen tak dál. BTW na 2 ze 4 kompů kde je nainstalována i podpora pro 3D, která je defaultně nastavena se to ani nedoinstaluje... Po dlouhé době mám NVIDII, protože výhodná koupě od kolegy, ale tímto přístupem never again....
Elkedak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 05:14:49
avatar
Řešíte trdloviny.
Všichni máme u sebe třeba mobil což je excelentní lokátor naší pozice. A navíc když je číslo na smlouvu tak operátoři ví ne jen to, že tam je mobil s číslem xxx ale i komu patří.

Každé webovky používají sušenky na sbírání informací, všude jsou kamery a zaslechl jsem jak se bavily zvukaři, že digitální mix od Midase ( dnes už je to Behringer ) odesílá data výrobci.
sebesta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 11:08:06

Jenže stále máme volbu používat mobil, který zůstane bez identifikace, dokonce bez netu ;)

U nVidie takovou možnost nemáš, prostě tě sledujou a hotovo, ledaže použiješ roky starý ovladač..... Tak holt mám další z mnoha důvodů nVidii nekupovat, naštěstí vyřešeno konkurencí, kterou se snaží zničit už spoustu let, abychom platili horentní sumy i za GPU.
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-09 09:00:34

A stále máš voľbu NV nekupovať tak neviem čo stále riešiš.
sebesta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-09 09:26:08

ty neumíš číst?
komentoval jsem jeho zmíněný mobil a dokonce jsem řekl, že "naštěstí vyřešeno konkurencí"
proč tedy jen opakuješ, co jsem napsal?
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Typická Nvidie 2016-11-08 13:58:39

Ono to vypovídá něco o vztahu Nvidia-zákazník. Minimálně bývá slušnost požádat o sběr informací během instalace s tím, že lze přílušnou službu kdykoliv vypnout v nastavení (takto se chovají např. antiviry, firewally). Jenže oni ví, že to je stádu tupých krav stejně jedno a vlastně za takového považují běžného zákazníka.
Další otázkou je, co vše k Nvidii putuje za data. Pokud by to byly běžné anonymizované crash-logy, tak po příslušném souhlasu uživatele by se to dalo akceptovat. Na druhou stranu, pro odesílání crash-logů by pravděpodobně Nvidia nevyužívala tři samostatné procesy běžící na pozadí.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-08 18:45:35
avatar
Ono je toho vice jak prosakuji informace...

Citace:
When you use our Services, we may collect "Personal information," which is any information that can be used to identify a particular individual which can include traditional identifiers such as name, address, e-mail address, telephone number and non-traditional identifiers such as unique device identifiers and Internet Protocol (IP) addresses.

We may collect personal information that you or other users give us (e.g. your contact details or your comments or opinions), allow us to receive either through your preferences in your devices (e.g. location data) or browser or from third parties such as social networks (e.g. your public profile information) or through use of our Services (e.g. the pages you visit)

...We may from time to time share your Personal Information with our business partners, resellers, affiliates, service providers, consulting partners and others in order to provide our Services to you.
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-09 08:59:54

Namiesto citácií sem hoď radšej link odkiaľ si to bral. Aby sa nestalo že to len vytrhneš z kontextu.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-09 10:24:12
avatar
No tak zůstanu u starých ovladačů. Počítám, že nové ovladače půjdou použít i bez přístupu na net, jsem zvědavý.
Icoboss [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - data 2016-11-09 12:11:30

Odesílám Mrkvosoftu, googlu, nvidii, facebooku atd..A víte co? Je mě to u sedinky. :-) . Strašpytlové.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-15 20:39:31
avatar
To je pěkné, ale je to jako mít chytrou domácnost vybavenou webkamerami a vším možným a předstírat, že ti nevadí, komu jdou data...

A co si nejspíš vůbec neuvědomuješ je, že každý otevřený kanál se dá zneužít třetí stranou. Jak poznáš, že jsou to opravdu ovladače co odesílá data, že je odesílají opravdu nvidii a že se jedná opravdu o hardware konfiguraci a nic jiného? Když počítač posílá zbytečnosti přes stovky kanálů, tak se pak strašně těžko hledá, že tam je nějaká komunikace navíc, tím spíš, když se maskuje za něco "neškodného". Klíče od bytu také nedáváš každému obchodu, aby ti zboží doručili až domů, nebo ano? Je rozdíl, když hlídáš, kdo a kdy má přístup k tobě domů a když ho poskytneš všem.
Darth Sidious [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-10 00:43:23
avatar
Informace/data, mají zkrátka velikou moc. Proto je o jejich sběr takový zájem. Společnost, která sesbíraná data dokáže využít správně, může jednoduše nasměrovat svoje kroky tak, že přizpůsobí své produkty uživatelům co nejlépe. A to by mnělo společnosti přinést vetší zisky.

Je tu ovšem morální dilema, jelikož nechtěný sběr dat od uživatele, morálním přístupem nelze nazvat. Navíc, hrozba úniku informací o uživatelích, je zde vždy přítomna.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-15 20:41:15
avatar
Já se nejvíc bojím, že se tohle stane standardem, přitom jak píši výše, nechtěné sledování je to samé, jako dát přístup do počítače komukoli. Jsem pro ot, aby se lidé mohli nechat sledovat, ale přál bych si, aby byla možnost to vždy vypnout. Jinak opravdu nepůjde uhlídat, kdo s kým komunikuje.
Darth Sidious [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-15 21:37:46
avatar
Vidím to stejně. Tedy, dobrovolný sběr dat, s tím, že jej lze kdykoli deaktivovat. Takhle by to bylo naprosto akceptovatelné. Jak ale vidíme, není tomu tak...

Jinak, jestli se bojíte, že se podobné praktiky stanou standardem, tak se rozhlédněte kolem sebe. Dnes Vás vystopují přes mobil jak nic, špehují Vás na internetu, data sbírají taky operační systémy. Celkově je elektronika se sběrem dat hodně propojená. Takže ono se to už standardem stalo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 316x
Komentářů: 3
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 500x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1399x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 819x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2485x
Komentářů: 6
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFT
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFTPátek, 10 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 4