STEAM dokázal, že jeho statistiky ohledně zastoupení hardware jsou naprosto k ničemu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 07 květen 2018
altPokud jste si dosud mysleli, že STEAM statistiky o zastoupení CPU či GPU ukazují realitu ….

 

 

 

 

Mnoho mnoho let říká spousta lidí včetně mě, že STEAM statistiky ohledně zastoupení hardware jsou více než značně nepřesné. Často vůbec nebo špatně detekují různý hardware. Asi nejznámější letitou chybou je špatná detekce ATI/AMD RADEON grafik, pokud jsou v systému s procesorem Intel s Integrovanou grafikou. V takovém případě se velmi často započítá Intel grafika, ale už ne RADEON grafika, což je evidentní a podle aktuálních informací stále neopravená chyba. Nemluvě o špatné detekci dalších zejména RADEON grafik, kdy stejný model označí STEAM hned několika názvy apod.

Nicméně nyní vyšlo najevo, že STEAM je ještě mnohem nepřesnější a zavádějící, než jsme si mysleli. Firma oznámila, že našla a opravila chybu, která jednoduše detekovala Intel a NVIDIA grafiky a započítávala je mnohonásobně. Za vším stojí prý zejména herny v Asii a z nejasného důvodu prý STEAM prostě počítal sestavy vícekrát.

To vysvětluje, proč celkem nedávno došlo ve statistikách k extrémnímu nevysvětlitelnému propadu podílu AMD procesorů i grafik a nevysvětlitelnému nárůstu podílu starších typů procesorů Intel, slabších grafik NVIDIA a nárůstu podílu Windows 7, kdy nic z toho pochopitelně nedává smysl v roce 2018. STEAM tedy upravil systém a najednou se za jeden měsíc změnit podíl z celkových 11% na 16% u procesorů a podobně je tomu i u grafik RADEON. I přes zjevnou nesprávnost STEAM neupraví statistiky zpětně, takže tam zůstávají ty prokazatelně realitě neodpovídající výkyvy.

Co z toho všeho plyne? Že bohužel statistiky STEAM jsou nepoužitelné. Že zcela určitě neukazují skutečný podíl procesorů, grafik a dalších věcí mezi hráči, a že prostě lžou. nevěřím ani na sekundu, už vzhledem k celkovým prodejům a výrobě, že reálný podíl grafik AMD mezi uživately STEAM (tedy hráči) je jinde než mezi 25 až 30% proti NVIDIA kartám. Statistiky a jejich výpočet a získávání mají jasná pravidla a ta STEAM systém evidentně nedodržuje. Špatná detekce zejména RADEON grafik je nadále neopravena a kdo ví, jak STEAM opravil to počítání HW v čínských hernách a tedy došel k těm současným výsledkům, a tak dále. Jediné, co můžeme s jistotou říci, že STEAM statistiky neukazují nic ani trochu použitelného, to si nějaký jeho pracovník může rovnou v excelu dělat tabulku a házet si tam čísla jak ho napadne a vyšlo by to nastejno.

Přitom by to skutečně mohl být zajímavý a užitečný nástroj, ale prostě ve stávající verzi nefunguje. Člověk by řekl, že sbírání dat o hardware konfiguraci počítače mají všichni dávno zvládnuté, snad každá internetová stránka je schopna tohle zjistit, každý prohlížeč atd. Proč tedy STEAM, jako navíc samostatná a poměrně propracovaná instalovaná aplikace, kde je správná detekce HW vzhledem k nutným instalacím her poměrně důležitá, v tomhle selhává?!

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 43
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
ludva [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ostuda 2018-05-07 14:42:43

Souhlas, je to opravdu ostuda a nepochopitelné - respektive asi se Steamu nespávná statistika z nějakého důvodu hodí. Odkaz
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-08 07:35:29

Ani to nemusi biť extra sfalšovane, lebo to su štatistiky hračov, ja tiež niesom na streamu. Vela GPU AMD šli na težbu, vypočty, pre grafikov, konštrukterov, jednoducho AMD je viac stavane na pracu, kdeš to NVIDIA je čisto na hrani. To sa tyka i CPU buldožer pred tym nebol nejak extra dobre železo na hranie, preto velky podiel ma Intel, a dnes 8 -16 jadrone AMD CPU tieš sa tratia vo vypočtovej oblasti a hrači skôr siahaju po 4 jadrovych vysoko frekvenčných Iteloch s NVIDIA GPU.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-08 16:35:13

"Za vším stojí prý zejména herny v Asii a z nejasného důvodu prý STEAM prostě počítal sestavy vícekrát." Tedy to bralo sestavu hráče(několik účtu používající stejné PC), a teď to ten PC započítá jen jednou(podle základní desky).
Herny v Asii asi jenom nepoužívají AMD a Radeon grafiky.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-07 16:52:47
avatar
ty statistiky byly vzdy k smichu... nechapu ze se jimi nekdo ridil
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Statistika 2018-05-07 19:47:47

Statistika obecně je přesný součet nepřesných čísel
Poučka z dávné doby studií: Přednášející:"Statistice věřím pouze té, kterou jsem osobně zfalšoval"
amartin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-09 08:42:51
avatar
VALVE nie je náš kamarát. Je to veľká korporácia ktorá si tvrdo robí svoj biznis. Takže presne tak ako píšeš, tie štatistiky sú toho odrazom.
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-08 04:33:49

Prosím o článek, kde jsou statistiky prodejů GK - moc by se hodil, k tomu tvému odhadu mezi 25 až 30% proti NVIDIA kartám.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-08 12:57:53
avatar
v Q4 2017 byl podíl na diskrétním trhu 34:66

minim 25% podíl mezi herními kartami na STEAM je tedy zcela reálný ...
amartin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-09 08:24:51
avatar
Len tu si treba uvedomiť, že steam vzorkuje len určitý počet ľudí čo ho používajú (nie všetkých). Napríklad ja im neposkytujem, žiadne údaje. Ľudí čo takto neposkytnú nič je dosť na to aby tá štatistika sama o sebe bola nepresná (aj keby mali detekciu v poriadku).
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-09 09:15:16

Na druhou stranu je dost lidí, co mají Steam na více počítačích, ale herní je např. jen jeden. Já mám Steam na iGPU (tedy Intel) i AMD, ale hraji jen na AMD.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na Rallycross
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na RallycrossČtvrtek, 17 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 5
METRO Exodus v delší herní ukázce
METRO Exodus v delší herní ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 926x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 2
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1743x
Komentářů: 18
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 754x
Komentářů: 2