Twitter směřuje k zániku. Musk to nezvládá. Prodává ověření botům/trollům. Mluví se o krachu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 10 listopad 2022
altJak to dopadne, když se Twitterový troll stane majitelem Twitteru? Všechno jde k šípku.

 

 

 

Že Twitter ve své původní podobě končí poté, co jej převzal Musk, bylo všem jasné. Jak moc a jak rychle ho Musk zničí svou zjevnou neschopností a neorientací se na poli provozu sociálních sítí, bylo jen otázkou. Ovšem věci zjevně nabraly hodně rychlý spád, mnohem rychlejší, než kdokoliv čekal …

Musk se rozjel opravdu špatně, okamžitě začal bezhlavě propouštět. Tisíce lidí byli vyhození, zničeny byly kompletně zejména divize, které dohlížely na pravidla příspěvků, dezinformace, boty a spam, ověřovaly účty a hlídaly dodržování pravidel soukromí apod. Fakt že už ve stávajícím počtu svou práci úplně ideálně nezvládaly, je všeobecně znám, takže asi nepřekvapí, že zbytek lidí nezvládne už takřka vůbec nic. Současně s tím tak mnozí z největších inzerentů okamžitě ukončili kampaně a další působení na síti, protože nechtějí být spojováni s obrovským nárůstem spamových a dezinformačních zpráv, kterými je nyní Twitter zaplavován. To vyústilo v další prudký propad příjmů firmy, kdy Musk přiznal, že Twitter prodělává miliony dolarů a ztráty rychle rostou.

Potíže se snaží zmírnit ohlášením změny toho, co znamená ověřený účet. Musk ruší dosavadní smysl ověřování účtů, ba dokonce jej staví totálně na hlavu. Místo toho, aby šlo o systém, kdy „modrou fajfku“ získá jen skutečný ověřený zdroj, člověk, organizace působící pod daným jménem a nešíří dezinformace o sobě apod., tak si ověření nově může koupit kdokoliv. Zatím za 8 dolarů měsíčně. Jinými slovy, ověření pozbylo jakéhokoliv smyslu a „ověřený“ účet může mít kdejaký bot, proruský troll či dezinformátor. A zbytek teamu, který měl ověřování na starosti, to logicky nezvládá ukočírovat. Musk zlikvidoval jakoukoliv důvěryhodnost sítě a systému. Rozbil celý systém a rozhodně mu to předplatné od botů a trollů nevyváží odliv inzerentů i uživatelů, který již započal.

Záplava spamů, dezinformatorů, trollů nabírá na obrátkách a stávající uživatelé začínají utíkat ve velkém. A to bude mít další dopady. Musk totiž propuštěním zaměstnanců, kteří se starali o dodržování pravidel včetně zákonů a nařízení spojených s provozem jakékoliv sociální sítě, které vyžadují mazání závadného obsahu a dodržování pravidel soukromí uživatelů ze strany provozovatele sítě, se vystavuje postihům. Úřady a regulátoři v USA i Evropě a dalších státech světa již otevřeně upozorňují Muska, jako majitele, a tedy jediného odpovědného za provoz své sociální sítě, že musí dodržovat zákony a nestojí nad nimi. Pokud Twitter opětovně nezačne vymáhat určitá pravidla, a nebude fungovat podle zákonů, budou rychle následovat citelné postihy.

Že to Musk nemá zrovna promyšlené, o tom svědčí i jeho aktuální snaha některé vyhozené zaměstnance získat zpět. Zjistil totiž, že bez nich některé věci prostě neudělá a nemůže ani udržovat. Současně uznává, že systém, kdy si ověření účtu v podobě modré fajfky nyní může koupit kdokoli a neznamená tak ověřený účet ale jen známku toho, že dotyčný zaplatil Muskovi poplatek, je problematický z hlediska právě důvěryhodnosti účtů a sítě jako takové. Na Twitteru se totiž spolu s boty, trolly, dezinformátory objevila také řada tzv. parodických účtů, které nesou známá jména, ačkoliv daný člověk či organizace s nimi nemá ve skutečnosti nic společného. Někteří se také vtipně na problém snaží upozornit tím, že vytváří a přejmenovávají své účty na „Elon Musk“. Tomu se to nelíbí, a začal s jejich banováním a poněkud chaotickým zdůvodněním všeho.

Aby parafrázoval, vzpomínáte si, jak Musk před nákupem Twitteru bojoval za absolutní svobodu slova, že není prý důvod někoho omezovat? Tak nyní říká, že parodické účty jsou nebezpečné, protože slovo může ublížit … kdo by to byl řekl, že absolutní svoboda, včetně absolutní svobody slova nemůže v praxi vlastně fungovat, protože tu svobodu může porušovat? ;). Každý kdo má všech 5 pohromadě a ví, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého a speciálně svoboda slova má své jasné limity a omezení a musí je mít, aby ta svoboda vůbec mohla existovat.  

 

  • Twitter směřuje k zániku … plán Muska je přinejlepším pochybný

Musk tvrdí, že zavede tedy opětovné ověřování účtů jiným způsobem. Jak to chce udělat bez lidí, kteří to měli na starosti a které vyhodil, je záhada. Současně stále nevysvětlil, co má vlastně pořádně v plánu. Aktuálně hovoří o tom, že chce z Twitteru udělat místo pro nákupy investic a převody peněz a už se pro to snaží získat od úřadů licenci, aby mohl finanční služby poskytovat. Ale místo zlepšení služby pokračuje ve zmateném řízení firmy, vyhazování velké části zaměstnanců, prohlubování problémů s finanční udržitelností firmy, otevírá prostor botům, spamu, dezinformátorům a obavám o ochranu soukromí uživatelů, jejichž data je povinen dle zákonů chránit. Úřadům v USA se nelíbí ani to, jak Musk zachází se zaměstnanci, a sám Musk již při setkání s tím zbytkem lidí co ještě nevyhodil prohlásil, že firma může i zbankrotovat.

Upřímně? Pokud to Musk povede, jak to zatím vede, je bankrot a konec Twitteru prakticky jistotou. Není tak překvapením, že se uživatelé už poohlíží po alternativách, což je dobrá příležitost pro původní tvůrce Twitteru. Lidi zkrátka chtějí Twitter jak ho znali, ale bez trolla Muska, kdy team lidí a ne jednotlivec v čele je prostě mnohem lepší řešení. Stále více to začíná vypadat, že být miliardář neznamená, že máte patent na rozum a automaticky víte, jak funguje Twitter a jak jej funkční udržet. Musk navíc musí prodávat další akce Tesla, aby zaplatil zjevně extrémně předražený nákup nyní stále více ztrátového Twitteru. Zavedení měsíčního předplacení pro kohokoliv, kdo chce vypadat jako ověřený uživatel, nevyváží úbytek inzerentů i skutečných uživatelů. Na Muska se řítí vyšetřování a žaloby za jeho dosavadní zacházení se zaměstnanci. A navíc zjistil, že mnohé z vyhozených vlastně potřebuje, a protože je nemá, dostane se hodně brzy pod vyšetřování a drobnohled regulátorů z USA i Evropy, protože musí dodržovat pravidla a zákony o provozu sociálních sítí, které on vůbec nechápe a zaměstnanci a divize které to měli za úkol, vyhodil. Nemluvě o tom, že EU již schválila zcela novou sadu pravidel a nařízení, podle kterých budou muset všechny sociální sítě fungovat, a to již poměrně brzy.

Jak jsem řekl nedávno, bude to zajímavé sledovat, ale sám jsem si nedokázal představit, že věci naberou takhle rychlý spád. Opravdu bych se nedivil tomu, kdyby ještě do konce roku dokázal Musk skutečně zlikvidovat Twitter úplně a začátkem roku mířil do bankrotu, služba přestávala fungovat a byla pod vyšetřováním úřadů za porušování zákonů a pravidel a na krku pokuty atd. Jak jsem také řekl, tohle je skvělá příležitost pro někoho, kdo přijde se službou a obnoví ten „Twitter“, jak jsme ho znali, pod jiným jménem … stávající uživatelé i inzerenti většinově přesně tohle hledají. Alternativ je ale málo. Facebook a jeho Instagram je v mnoha směrech ještě horší, TikTok jsou čínani a už přiznali, že data vše se posílají do Číny soudruhům a sledují tak všechny a nikdo při smyslech nemůže TikTok používat. „Náckovské“ kopie Twitteru ala Parler nebo Trumpsocial jsou totální dezinformační žumpy, které mají minimum uživatelů, protože nebaví ani většinu z toho mála nácků a rádoby pravičáků, co se tam shází. A Twitter zjevně směřuje k zániku, kdy žádný z kroků, který Musk udělal nebo ohlásil nevede a nemůže vést ke skutečnému zlepšení služby, ale pravému opaku. Takže kdo přijde s náhradou a přímým pokračováním Twitteru co nejdříve, může hodně vyhrát, protože má úspěch a uživatele prakticky jisté …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-11 22:00:46

nejako mi je to šuma fuk jako aj tie jeho šmejdy tesla čím skorej tým lepšie
Krutas3669 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-11 23:35:52
avatar
Už aby to bolo.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 15:52:20

Neviem či to aj neurobil zamerne, ako pomstu.
Penazi ma dosť, to fakt vyzerá ako vendeta s jeho strany.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 00:58:05
avatar
Musk je mediální idiot jen idiot dá svemu dítěti jméno X ae a-12
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 00:59:51
avatar
DD znáš pořekadlo Přání otcem myšlenky? Co já jsem se doslechl a co i vylezlo na veřejnost, tak na Twitteru byl takový bordel, že vykopat vedení i s mnoha zaměstnanci bylo na místě. Tam se bude muset zavést nová pravidla a i jiná pracovní morálka. To se starým kádrem se často špatně dělá. Mnoho lidí si totiž myslí, že jsou nepostradatelní a dokáží vést proti vedení tvrdý odboj. Takto ti co zůstanou budou vědět, že pokud nepřijmou nová pravidla, půjdou za těmi ostatními. Je to radikální postup, a asi i riskantní, ale Musk má kolem sebe lidi kteří mu radí a znají, nebo mají zkušenost s tímto druhem podnikání. Pokud se rozhodli rázně otočit kormidlem a očekávají, že ten koráb zareaguje na nový kurz co nejrychleji, musí tam být posádka co se nejen vyzná v lanový a plachtách, ale nebojí se toho kurzu.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 02:06:11
avatar
Tweeet nebo Face, oboje jde do kytek, je to vidět podle akciového trhu, FB je skoro na dně. Není o tyhle kraviny zájem. Nejlepší je stáhnout účet a zmizet, nechat si jen messanger ke komunikaci a papa.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 11:32:29
avatar
No ono na tom akciovém trhu v mrtě případech nezáleží ani na firmě, ani na tom jaký má výrobky, služby atd., ... ale covid, ukrajina a takový víš co, ... vždycky je jak si odůvodnit jak podlidi a uplnou spodinu ožebračit a jak BOHáčOVÉ ještě více zbohatnout a válet se smíchy v penězích, co nemůžou nikdy utratit. Absurdní jak nás okrádají v přímem přenosu každý den, ... inflace :-D ČEZ 8x znásobí zisky, megalichva na miliony lidí, ale to je v pořádku Prostě všechno postavený na palici, že to nelze chápat.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 12:46:33
avatar
No ono je to složitější. Dokud si na těchto platformách mohli lidé svobodně vyměňovat názory a poznávat nové lidi, tak to tam vcelku fungovalo. Když politické strany začaly využívat tyto platformy k propagaci včetně voleb (tady v Čechách nevyjímaje), věděl jsem že to nemůže dobře skončit. Tyto platformy začaly mít větší vliv než klasická média které ovládaly partaje či oligarchové. Když začaly tyto skupiny na těchto médiích ztrácet vliv a tím jejich vliv na mínění lidí. Začal útok na tyto média z titulu že šmírují lidí a sbírání o nich informace s cílem tyto informace zpeněžit. Zakročit proti tomuto chování bylo samozřejmě chválihodné, akorát to kazil fakt, že se s tím začalo až tehdy kdy se pro zmíněnou skupinu stala tato média nebezpečná. Nastala tichá dohoda na média nebudou uvaleny drakonické pokuty a jiná omezení, za zavedení cenzůry. Tehdy začalo mazání příspěvků, blokování účtů atd. Tehdy nastal exodus lidí z těchto médií a na netu si zakládají vlastní weby kde se dál setkávají. Musk to pochopil a viděl jedinou cestu jak dostat ty lidi spět pod jednu střechu a to tak že slíbil zrušit cenzůru. Jedno pořekadlo zní " drž si své přátele k sobě hodně blízko a nepřátele ještě blíž". Není nic horšího než zahnat své protivníky do ilegality, pak systému v populaci bují strašný nepřítel. Je to pak jako rakovina a o té je známo že až na výjimky sní lidé navzdory veškeré snaze nakonec vždy prohrají.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 07:56:47

Twitter šel do prdele už předtím, ale jen zvolna. Musk to pouze akceleroval.
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 09:13:49

Takze musk vlastne odvedl dobrou praci
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 12:15:32

Twitter mě nikdy nezaujal, tak je mi to úplně jedno...stejně jako FB, kam už roky nechodím...
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-12 23:34:58
avatar
Twitteru bude velká škoda, je to totiž také zpravodajská platforma mnoha, médií, úřadů, organizací a politiků, která měla kredit, trollové a boti tam byli samozřejmě také, ale nějak ještě v mezích, např. proti Facebooku.
Tím, jak nekompetentně Musk do Twitteru vstoupil a dal výpověď mnoha lidem, kteří se snažili obsah trochu regulovat a udržet, to opravdu vypadá na cílenou likvidaci od mocných struktur, kterým vadí Twitter a především svoboda podle nich nedostatečně způsobilých, neboť oni věří, že jsou vyvolení, když na to mají.
Musk je sice vizionář, ale osobností dítě, je to vidět na jeho nejapných a urážlivých twítech, které pak často bez omluvy smaže, to není zrovna ukázka dospělého muže.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 18:38:13

Slyšel jsem, že se to teď bude jmenovat "Muster".
KKKuba2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-13 23:41:53

Za mě super. Levičácký prasata se bojí opětovný svobody slova a kvičí jak o život.

A nyní v aktuální fázi provádí masivní odzmrdování firmy což je perfektní. Takže za mě paráda, držím mu palce.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :) 2022-11-14 01:06:43

Tak určitě
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nácku 2022-11-15 17:08:10
avatar
asi nevíš/záměrně jsi zapomněl jak dopadl pokus s Microsoftím chatbotem z roku 2016. Ten byl taky "čistý" nekontrolovaný a mohl se svobodně "rozvíjet". Stačilo pár hodin a byl z něj nacista a antisemita. Je to asi jako tvrdit, že nejlepší je děti vůbec nevychovávat v naději, že se z nich tímto způsobem stanou nejvíce nezaujetí a nestranní dospělí jedinci. Asi nemáš děti a pokud máš, tak je lituji

A vůbec nemusíme nikam chodit, stačí se podívat na jiné "svobodné" sítě které redakce zmiňuje Trumpsocial a Parler, kde v podstatě frčí taky náckové a dementní konspirační teorie jako QAnon.

Takže tvé rádobyvolání po svobodě je jen dementním náckovstvím. Což mimojiné vysvětluje, že všechny ostatní nazýváš "levičáckými prasaty".

Naštěstí vůbec nechápeš pravici/levici, vlastně jsi vyrovnaný v tom, že urážíš obě křídla, i když někdo by mohl oprávněně namítat, že víc urážíš spíše pravici ke které se jakože hlásíš
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1670x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1542x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2014x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1498x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 1