Windows 10 žije. A bude žít déle! Microsoft opět couvl a prodloužil v EU podporu do 10/2027! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 26 červen 2026
altEU a uživatelé nenechají Microsoft zabít Windows 10 a tím vytvořit obří množství elektro-odpadu.

 

 

 

 

Zatímco ve zbytku světa Microsoft oficiálně ukončil podporu stále populárního Windows 10 v říjnu 2025, pro Evropu ji nakonec prodloužil do října 2026, protože ho k tomu donutila státy EU a hospodářské svazy a uživatelé v Evropě. Nicméně nyní přišla zpráva, že ani to není konec! Microsoft totiž v tichosti aktuálně upravil dokumentaci k ESU, tedy k onomu Extended Security Updates programu, v rámci kterého Windows 10 dostává nadále bezpečnostní aktualizace. Místo oznámeného 13.10.2026 je novým datem ukončení ESU programu až 12.10.2027. Windows 10 tedy získal další rok života a jeho uživatelé v Evropě bezpečnostní aktualizace zdarma. Proč?

Microsoft se o tom nechce moc bavit, pro něj je prioritou, aby uživatelé přecházeli na novější Windows 11, k čemuž se však mnozí nadále úspěšně brání. Může to být projev nové strategie MS, který místo nucení uživatelů vynucenými změnami, je chce přesvědčit prostě lepším Windows. Nedávno tak začal pracovat na ergonomických změnách a vylepšeních jinak nepopulárního Windows 11. Systém tak bude vypadat a fungovat opět tak, jak chtějí hlavně uživatelé, ne tak, jak to chce MS jen proto, aby to vypadalo jinak než W10. Takže prodloužení podpory W10 může být tah a hraní na hodnější Microsoft, který naslouchá uživatelům. Tím spíše, že Windows 11 má spoustu problémů a u mnoha PC není přechod ani dost dobře možný. Navíc MS si dnes už nemůže být jistý, že pokud bude otravovat uživatele s tím přechodem jako doposud, že z jeho Windows nepřejdou na něco jiného …

A to je podle mě pravděpodobnější vysvětlení. Na Microsoft totiž ohledně jeho rozhodnutí o ukončení základní podpory a bezpečnostních aktualizací W10, tlačí celá EU a různé organizace firem i uživatelů, ale i mnohé státy. Jde totiž o to, že v Evropě jsou desítky, ne-li stamiliony sice starších, ale plně funkčních bezproblémových zařízení a systémů ve firmách a státních správách, pro které by ukončení podpory W10 znamenalo nutné vyhození a nucené nahrazení jinak perfektně fungujícího a dostačujícího stroje. Mnoho z těch PC prostě není možné aktualizovat na W11. Jenže za současné situace kolem pamětí speciálně, není nahrazení těch PC jen tak. Některé státy tak dokonce oznamují plány s přechodem na Linux ve správě, jen prostě aby nemuseli ta stará ale funkčně zcela dostatečná PC nahrazovat úplně. Microsoft si tedy uvědomil, že by tlakem na konec W10 mohl také prostě nenávratně přijít o mnoho uživatelů s celou svou platformou a ekosystémem.

Speciálně za současné situace je tedy dobrým krokem, že Windows 10 PC dostanou aktualizace a podporu dál. Nově tedy až do října 2027, kdy jsem si naprosto jistý, že neexistuje technický důvod, aby ta podpora nemohla být dále prodloužena. A to podle mě nejspíše bude, speciálně pokud cena pamětí a situace kolem PC zůstane jaká je. Tlak na MS ze strany provozovatelů milionů starších PC systémů na W10 (států i firem), bude nadále velký. Celé rozhodnutí ukončit podporu W10 nemá totiž nadále žádné dobré objektivní technické opodstatnění. Je to umělé rozhodnutí a umělé ukončení použitelnosti pro jinak zcela dostatečné stroje a zařízení. Prostě jen MS chce vydělávat na novějším systému a donutit uživatele k nákupům a přechodu. Je to business nikoliv technická nutnost.

Nedávno jsem byl nucen trochu aktualizovat svou osobní PC sestavu, přestavět ji, vyčistit ji, takže jsem přehodil ve staré X670E desce mimo jiné procesor na novější 9950X3D, samozřejmě vyměnil chladiče, ventilátory a celý zdroj a kabeláž v PC. V testlabu samozřejmě máme systémy na W11 kvůli testování, ale můj hlavní vlastní PC stále jede na W10. A samozřejmě kvůli původně oznámenému letošnímu ukončení podpory jsem už zvažoval ten přechod. Nově to tedy vypadá, že nebudu muset :). A svou neustále čištěnou, udržovanou a vyladěnou instalaci z roku 2022, budu moci používat dále i s nejnovějším HW. Protože mám možnost testovat úplně stejný moderní HW v testlabu i na těch W11, musím překvapivě říci, že proti W10 stále nevidím žádný výkonový rozdíl prakticky nikde. Ani ve hrách. To je trochu smutné s ohledem na to, že vývoj W10 MS prostě utnul před lety a tolik se „snažil“ kolem W11. Každopádně za současného stavu věcí si mnozí budete moci oddychnout, o bezpečnostní aktualizaci pro W10 nepřijdete nakonec ani letos. Konec Windows 10 se odsouvá na říjen 2027. A ani to podle všechno nemusí být konec. Dobrý tah s mnoha dobrých důvodů …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars: Galactic Racer vypadají překvapivě dobře
Star Wars: Galactic Racer vypadají překvapivě dobřePátek, 26 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 159x
Komentářů: 0
DayZ 2 od Bohemia Interactive oznámeno!
DayZ 2 od Bohemia Interactive oznámeno!Čtvrtek, 25 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 156x
Komentářů: 0
FSR 4.1 pro AMD RDNA 3 Radeon RX 7000 je tu!
FSR 4.1 pro AMD RDNA 3 Radeon RX 7000 je tu!Středa, 24 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 444x
Komentářů: 4
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?Středa, 24 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 964x
Komentářů: 0
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027Úterý, 23 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 701x
Komentářů: 0
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní město
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní městoPondělí, 22 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 4