Windows 11 vyrazí na naše PC od října – proč nemusíte s přechodem z W10 vůbec spěchat? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 31 srpen 2021
altNa rozdíl od minulosti není Windows 11 zbrusu nový systém, jde spíše o novou verzi Windows 10.

 

 

 


Microsoft konečně oznámil, kdy se oficiálně dočkáme ostrého nástupu nového Windows 11. Ten bude k zakoupení tradičně samostatně jako instalačka, ale pokud už máte zakoupený Windows 11, bude k dispozici jako aktualizace pro váš PC zdarma. Do distribuce W11 vstoupí od 5.10.2021. Většina moderních PC je na tento systém připravena, u drtivé většiny ale bude nutné zapnout tzv. TPM nebo alespoň fTPM v BIOSu základní desky. Bez toho se vám systém odmítne nainstalovat. Jde o bezpečnostní modul, který je součástí PC už mnoho let, většina jej ale nemá aktivní (o bezpečnosti se u IT a PC hodně mluví, ve skutečně se na ní totálně kašle a vůbec se ze strany 99% uživatelů neřeší a nikoho nezajímá). Windows 11 ale nově tedy vyžaduje TPM zapnuté. Microsoft stále ještě ladí minimální specifikace, které neustále snižuje. Takže stáří počítačového HW, kam lze půjde tento systém nainstalovat, roste a bude se ještě měnit.

  • Proč nemusíte s přechodem spěchat?

Windows 11 není fundamentálně nový systém proti stávajícímu Windows 10. Většina věcí je stejných, řada vylepšení a novinek, která bude mít W11, dostane aktualizacemi stávající W10 také. Jak asi víte, Microsoft před lety, když uváděl Windows 10, tak tvrdil, že to bude poslední Windows, který vydá a budete potřebovat.

Nyní se k tomu už moc nehlásí a snaží se nepřipomínat. Protože to samozřejmě byla hloupost. Ne technicky, ale z pohledu marketingu. Technicky vzato by Windows 10 mohl nadále pokračovat jako „poslední Windows“, dostal by prostě jen další aktualizaci všeho, kterou je fakticky právě Windows 11. Z marketingových důvodů je ale pro MS samozřejmě zajímavější po letech přijít s „novým systémem“.

Nicméně právě proto, že Windows 11 je vlastně velká aktualizace a vylepšení Windows 10, nemusíte s přechodem na svém PC, zase tak spěchat. Windows 10 bude plně aktuální a podporován ještě roky (konkrétně minimálně do října 2025). Řada zásadních technologií, kterou MS představil s W11, dorazí i do W10. například Direct Storage apod. Samozřejmě MS by si rád nechal pár věcí jen do W11, aby přesvědčil uživatele k přechodu. A pár věcí tady je.

  • Windows 11 nabízí pár zajímavostí

Co se evidentně hodně snažil MS prodat, je nový design, ergonomie apod. Přesunutí „START“ tlačítka doprostřed lišty a snaha znemožnit to uživatelům přenastavit, je jednou z nich. Naštěstí už existují první programy, které dokáží to menu vrátit do funkční podoby v jaké jej známe z W10. Ta je mnohem lepší a ergonomičtější, MS mnohé změny u W11 udělal prostě jen proto, aby nějaké změny byly. Ne proto, že jsou opravdu změnou k lepšímu.

Pár ergonomických prvků ale přeci jen vylepšil. Přidal také několik nových funkcí, kdy nejzajímavější je asi Auto HDR, které konečně dělá trochu funkční HDR na podporovaných monitorech i v neHDR obsahu. Doposud to byl velký problém ve Windows. Uvidíme, zda se tahle věc dostane i do W10. Co se tam dostane asi určitě je přepracovaný STORE včetně XBOX herní služby apod. Hlavní zajímavostí bude podpora aplikací původně vyvíjených pro ARM. Na Windows 11 by tak měly běhat aplikace, které máme jen na ANDROID apod.

Každopádně nejvíce novinek je kolem designu a ergonomie nového systému. A některé věci nevypadají jako zlepšení, takže to bude ještě asi na dlouhou debatu a zvykání. Pokud je tedy MS nechá, jak jsou. Je toho docela dost, na co MS sáhl. Vzhledem k tomu že se původně snažil skutečně udělat novou verzi Windows systému (Projekt Windows X) pro mobilní ARM zařízení, tak to asi nepřekvapuje. Změn je hodně a testovací verze je pěkně shrnuje následující video:

  • Závěr

Pokud nejste vyloženě nadšenec, co rád zkouší nové věci s riziky, které tohle sebou nese, tak bych rychlý přechod na W11 vlastně vyloženě nedoporučoval. Speciálně když je to jen trochu jiný Windows 10 a nikoliv zcela nový systém. Nechal bych tomu nejméně půl roku až spíše rok, než bych o instalaci a přechodu pro většinu z vás uvažoval. Samozřejmě nadšenci jako DDWorld.cz, budeme systém testovat, ale jestli na něj přejdeme kompletně, včetně hlavní testovací platformy, to je zatím otevřenou otázkou.

Zatím jsme interně testovali současnou verzi W11 pro insidery, a mohu upřímně říci, že některé věci jsou zajímavé, ale mnoho věcí a změn, zejména po stránce ergonomie, nikoliv. Speciálně to přesunutí některých základních ovládacích prvků je hloupost. Stejně tak mizerné náhledy oken apod. W10 funguje v mnoha směrech ergonomicky mnohem lépe. Zvědaví jsme ale docela na ty „ARM“ aplikace, což zatím v testovací verzi moc nefunguje. Co jsme ale mohly vyzkoušet je výkon a srovnání W10 vs W11. Žádné rozdíly ale v praxi nejsou. Jak současné AMD/Intel CPU, tak kombinace AMD a NVIIDA grafik nevykazují v běžných aplikacích a hrách žádné výkonové rozdíly, které by nějak překračovaly chybu měření. Opět, nic z toho nás nepřekvapuje, když W11 je prostě nová verze W10, původně vzniklá z projektu Windows X, který měl být OS pro mobilní zařízení s ARM.

Jak říkám, Windows 10 by klidně mohl pokračovat se svým jménem jako aktuální Windows dál, ale z marketingových důvodů prostě Microsoft tuhle větší technickou aktualizaci W10 nazve jako nový systém. Tedy Windows 11 a vypustí jej do světa. Tím oficiálně, i když se to snaží nepřipomínat, ukončil původní strategii, že Windows 10 tady bude navždy jako poslední Windows. A nepochybně nás tedy čeká v budoucnu i Windows 12 apod. :).

Tak co, dáte W11 šanci hned, nebo počkáte? Jak se vám líbí novinky, které přináší a už jste je vyzkoušeli?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 08:11:11

Ten start uplne nalavo sa da nastavit aj priamo v OS
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - oprava 2021-09-01 08:14:01

Prosím opravit hned ze začátku: ..., ale pokud už máte zakoupený Windows 11, bude...
Pak můj příspěvek smažte, díky.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 09:40:56
avatar
Mě zajímá jen ta možnost pouštět ARM aplikace pro Android.
Mám tablet s Win 10, kde mám kvůli tomu emulátor Androidu, takže zbavit se ho a instalovat si aplikace přímo z Google Play ve Windows zní lákavě.
Na hlavním PC ale určitě nikam spěchat nebudu.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... 2021-09-01 10:11:23

Já jsem z toho smutnej. Poté, co jsem to zkoušel, tak ještě k tomu nasranej. Rozjebali, co se dalo. Kdyby to radši nechali, jak to bylo, jen vylepšili jádro a když už nějaký úpravy, tak se nad tím zamyslet a trochu poslouchat uživatele, aby byly k lepšímu...ale ne, změna za každou cenu a pak to dopadne přesně takhle...děkuji, nechci, Win10 mě oproti Win7 štvaly, ale oproti této zprasenině je to ještě pořád super systém...
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 11:19:10

Novinky? A jaké? Systém se pořád hlásí jako 10.0.22000.168 (zatím). Takže přebarvená a rozbitá nová verze desítek
Prometheus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - TPM 2021-09-01 12:53:52

Na Windows 11 vydělají jenom překupníci s TPM. Ti nakoupí nebo nakoupili velkou část a draze prodají uživatelům, kteří mají solidní pc a nechtějí kupovat nové železo jen kvůli TPM.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 15:11:27
avatar
Nikoliv protože překupníci mají velice malou oblast na svedání ceny. V určitý moment si lidé koupí levnou novou desku a né drahý TMP
Prometheus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 19:31:58

Tak oni mohou mít starší cpu, počítač jim dobře slouží. Koupí novou základní desku s podporou TMP a budou muset koupit nový cpu, ram, pokud mají např. ddr3. Takže by museli utratit odhadem 4 000 nebo modul, který by stál 250 a cena by se mohla vyšplhat třeba na 500 a vše jen kvůli Microsoftu.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 17:00:11

Perfektný operačný systém neexistuje. Ja som roky používal na prácu Ubuntu, Windows a tiež MacOS. Najviac zo všetkých mi vyhovuje asi MacOS, niektoré veci sú ale lepšie na Ubuntu a Windows. Win 11 som este neskúšal, ale určite vyskúšam keď bude dostupná release verzia.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:50:47
avatar
Že se o bezpečnosti hodně mluví, ale realita už tak růžová není, je jasné. Bezpečnost stojí peníze a omezuje použití/komfort.
Na druhou stranu spojovat bezpečnost s TPM modulem, to je hodně odvážné.
Jediná výhoda TPM je standardní rozhraní a to, že většina novějších PC má fTPM, zatímco ta starší ne. To bude nejspíš přesně ten důvod, proč MS ten požadavek na TPM zavedl. Má tak výmluvu, proč některá starší PC nepodporovat a tedy donutit uživatele k upgradu na nový PC = nová licence OS a ne jen upgrade zdarma z Win10.

Bezpečnost bych v tom opravdu hledal jen velmi okrajově.

Zrovna nedávno proletěl médii článek o tom, jak se povedl hack zašifrovaného počítače právě díky tomu, že měl šifrovací klíč uložen v TPM čipu, ze kterého se jim ten klíč podařilo vydolovat... Asi tolik bych k této technologii řekl, víc netřeba;-)
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 15:24:34

ze jde MS o vsechno mozne, jen ne bezpecnost, je jasne i z toho pozadavku na webkameru. nastesti alespon na desktopu od ni upustil. jen nedavno jsem videl i celkem drahe (myslim Asus) notebooky bez webkamery, ty maji asi s win11 smulu ze?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 273x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 718x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1716x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11