Zdají se vám statistiky podílů AMD, Intel a NVIDIA na STEAM divné? Není to jen zdání. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 červenec 2019
altSpolečnost AMD potvrdila, že STEAM má ve sběru dat pro své statistiky chyby a nemá zájem je řešit.

 

 

 

 

Mnozí berou statistiky STEAM velmi vážně a jako realný ukazatel podílů výrobců mezi velkou skupinou uživatelů. Jenže ony reálné nejsou nejsou. Už mnoho let se ví, že sběr dat způsobem, na základě kterých vznikají, má závažné nedostatky a VALVE je nijak neřeší a řešit ani nebude. Není prý motivováno. Navíc ty statistiky mají především ukazovat jakési trendy pro vývojáře her, nikoliv přesná zastoupení jednotlivých typů a výrobců HW apod. Například spoustu let špatně identifikuje RADEON grafiky, což je jedna z hodně známých chyb a stále není opravena. Podíly některých typů RADEON grafik jsou tak v rámci STEAM statistik nerealisticky nízko, nebo nepochopitelně stejný typ grafik je označován více různými názvy apod.

AMD aktuálně potvrzuje i další již dlouhodobě propíranou velkou vadu a chybu. STEAM totiž špatně počítá s PC v Internetových a herních kavárnách. Zejména Čína, kde je to velmi rozšíření má nějakých 146 tisíc kaváren a 20 milionů jejich uživatelů denně. A většina sestav je postavená na Intelu a NVIDIA a započítává je opakovaně a mnohonásobně, protože se z nich přihlašuje vícero uživatelů. Není to tak dávno, kdy se tahle chyba projevila skutečně brutálně a poslala podíl AMD CPU i GPU skokově na poloviční hodnoty na přelomu 2017/2018, kdy AMD již přitom mělo na trhu RYZEN i Radeon karty za vynikající ceny, takže propad nedával žádný smysl. Trvalo několik měsíců, než STEAM alespoň trochu tu metodiku upravil a následoval skokový vzestup zpět. Nicméně AMD oficiálně říká, že STEAM tam má pořád ty chyby a neopravil je zcela a prý se k tomu ani moc nechystá.

Aktuálně to můžeme skvěle demonstrovat na statistikách zastoupení procesorů, kdy v červnu tohoto roku Intel posílil o 0,14% na 82,11% zatímco AMD ztratilo a má jen 17,8%. Že vám to nedává vůbec žádný smysl? Zejména když tyhle statistiky mají krýt herní a domácí PC a už prakticky celý rok v mnoha částech světa AMD prodává pro stavěná herní PC více CPU než Intel? Stejně tak růst AMD a pokles Intelu hlásí všechny reálné statistiky a analýzy trhu, včetně hospodářských výsledků samotného Intelu. Přesto nám STEAM aktuálně tvrdí, že Intel na jeho platformě tedy u hráčů opět posílil a o AMD RYZEN vlastně není zájem.

(Intel 82% - AMD 18%  .... v roce 2019 u domácích/herních PC? Nedává to žádný smysl a zdaleka to neodpovídá realitě, ale podle STEAM to tak prý je ... a máme to brát vážně)

Můžeme tedy s jistotou říci, že statistiky STEAM mají stejnou vypovídající hodnotu, jako náhodný generátor čísel. Prostě můžete si z prstu vycucat jakákoliv čísla a budou jako statistiky stejně přesné a použitelné, jako to, co předkládá STEAM SURVEY. Je ale smutné, že AMD zjevně má zájem pomoci VALVE, aby jeho systém přesněji identifikoval HW a dělal statistiky použitelnější, nicméně VALVE zjevně žádný zájem nemá. Statistiky STEAM jsou tedy pro sledování podílu výrobců Hardware (AMD, Intel, NVIDIA), ale i ostatních HW statistik naprosto bezcenné a silně zkreslují nebo spíše rovnou lžou o tom, jaká je skutečná realita. Je to škoda, protože zrovna STEAM sbírá detailní data a měl by být naprosto bez problémů schopen počítat každý kus HW, na kterém je naisntalovan, správně individuálně a podat tedy použitelné reálné výsledky.

Každopádně STEAM "statistiky" je parodie na statistiky a průzkum, výsledky jsou bezcenné, lživé a jednoznačně špatně a neodpovídají realitě. A VALVE to nemá podle AMD zájem řešit.

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 49
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 253x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1332x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 909x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1955x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 625x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 3