Intel končí s vlastními SSD disky – prodal celou divizi NAND společnosti SK Hynix Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 20 říjen 2020
altProdej divize znamená konec SSD disků jako Intel 660p/760p? Proč se jich Intel zbavuje?

 

 

 

 

Krátce po prvních nepotvrzených zprávách přichází oficiální potvrzení celého významného obchodu. Společnost SK Hynix oficiálně ohlásila, že kupuje za 9 miliard dolarů celou SSD NAND divizi a výrobu společnosti Intel včetně továrny, příslušných technologií i zaměstnanců. Je to dokončení odchodu Intelu z trhu klasických NAND SSD, kdy už před pár lety odešel ze společného podniku se společností Micron.

SSD disky Intel přitom jsou na trhu docela vidět. Speciálně QLC modely M.2 660P/760P jsou hojně osazované kvůli velmi příznivé ceně, a to jak OEM, tak samotnými koncovými uživateli v retailu. Sám mám v redakci stále jedny z první 2,5“ SSD Intel a po všech těch letech fungují pořád perfektně :). Kvalita a cena disků Intel tedy nebyla evidentně problém z hlediska nás zákazníků. Jenže byl to problém pro Intel samotný, čímž se dostáváme k důvodu, proč vlastně Intel opouští SSD NAND výrobu a business kolem.

  • Nebylo to dostatečně výdělečné – velké investice, žádná návratnost

Nedá se říci, že by Intel měl na poli klasických SSD NAND nějaké potíže a problémy. Jeho nabídka byla konkurenceschopná s mnoha jinými firmami. Jenže v tom právě Intel viděl problém. Jednoduše na poli SSD NAND je tak velká konkurence, že nebyl schopen dosahovat tak vysokých cen a tedy zisků, jaké by si představoval. Intel se i v minulosti prostě zbavuje divizí a částí podnikání, které přinášejí malé, či žádné zisky, speciálně těch, které byly po započtení investic dlouhodobě velmi ztrátové (například SoC ATOM divize pro mobilní telefony apod.). A přesto že tržby jeho SSD divize speciálně v letošním roce atakují už 1,7 miliardy dolarů za kvartál, vykazuje jen velmi malý zisk a spoustu let byla ztrátová. A to mluvíme o běžné fungování. Samozřejmě Intel do jejího vývoje a rozvoje před tím nalil mnoho miliard dolarů, takže celkově když se to všechno sečte za ty roky, je Intel stále v hlubokém mínusu, pokud jde o podnikání na poli SSD. Takže 7+2 miliardy dolarů, které má SK Hynix za všechno v následujících letech zaplatit, se jeví jako atraktivní finanční záplata na tyto ztráty a bude hezky vypadat v účetnictví Intelu.

Je to vlastně velmi podobná situace, jako když se Intel kdysi dávno zbavil své divize vyrábějící RAM. To si asi většina z vás nepamatuje, ale bývaly časy, kdy nikoliv procesory, ale paměti byly hlavním zdrojem příjmů a zisků společnosti Intel. Rozhodnutí zbavit se vlastních RAM bylo do značné míry úspěšné a dobře načasované. Intel tak doufá, že rozhodnutí zbavit se vlastních SSD disků s paměťmi typu NAND, bude stejně dobré.

  • Intel ale SSD oblast úplně neopouští

Podle dohody s SK Hynix, který tedy za celkových 9 miliard dolarů kupuje celou NAND výrobu, vývoj a továrnu v Číně, bude odchod Intelu pozvolný. Je tedy možné, že se s Intel SSD disky jako jsou právě QLC modely 760P/660P apod. budeme setkávat ještě delší čas. Údajně by dohoda a obchod měly být realizovány postupně. A do té doby bude výroba a prodej běžných SSD značky Intel pokračovat. Konečné datum na je pak údajně stanoveno na březen 2025.

SSD Intel tedy ještě budou nějakou dobu pokračovat, a dokonce se nevzdává ani vývoje SSD technologií a vlastních modelů. Ponechává si prý technologie OPTANE a 3D Xpoint, které chce dále vyvíjet a nabízet, i když samotné paměti si bude nechávat vyrábět od Micronu atd. Každopádně Intel prostě končí s vývojem a výrobou vlastních NAND a vlastních SSD ve vlastní továrně. Existují teorie, podle kterých se celé divize Intel zbavuje nejen kvůli tomu, že byla dlouhodobě ztrátová a neexistovala šance na návratnost investic ani vysoké marže. Jedna z nejoptimističtějších teorií hovoří o tom, že Intel udělal nějaký průlom na poli svých 3DXpoint pamětí, které by tak mohly být lepší než NAND. Bohužel proti těmto spekulacím hovoří všechny dosavadní zkušenosti s touto technologií, kterou Intel značně přecenil, přechválil a přehypoval. Stejně jako prakticky všechny produkty Intelu zaostává už několik let za původními plány a cíli. A neviděl jsem bohužel žádný relevantní náznak, že by se na tom mělo něco výrazně změnit. Očekává se ale nová generace a samozřejmě Intel se nemůže vzdát SSD technologií zcela. Potřebuje je, jsou zásadní součástí platformy jako celku, speciálně na poli HPC řešení, kde se bez rychlého úložiště neobejdete. Intel tedy musí navrhovat svou platformu jako celek a potřebuje k tomu SSD technologie.

Prakticky vzato Intel opouští klasický spotřební SSD NAND business hlavně proto, že mu kazí účetnictví a vykazuje nízké zisky a má tak špatný vliv na marže společnosti jako celek. Což Intel a jeho investoři nemají rádi :). Akvizice celé výroby a divize ze strany společnosti SK Hynix pak dává perfektní smysl. Ten je zvyklí jako výrobce pamětí všeho druhu s nízkými maržemi běžně operovat. A na poli NAND a SSD už podniká a dodává své paměťové čipy prakticky všem. Zda 9 miliardy dolarů během následujících 4 let je dobrá investice, je otázkou. Na druhou stranu postavit celou továrnu, vybavit ji a rozjet stojí několik miliard dolarů samo o sobě, takže to zní jako docela férový obchod.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - "len 15,5 roka" po AMD 2020-10-20 14:09:51

A ešte to bude trvať 5 rokov..

Citace:
AMD plans to spin off flash memory arm

in San Francisco April 14 2005

Advanced Micro Devices, the PC processor and memory chip maker, on Wednesday announced it was spinning off its Spansion flash memory business as its first quarter earnings took another big hit from the loss-making business.

Odkaz
Majklos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-20 16:21:05

Děkujeme za zprávu z roku 2005 s odkazem na placené weby, které nejdou zadarmo zobrazit.
pcwifi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - SSD 2020-10-20 18:39:41
avatar
mam 7 let SSD 530 serie, kondice 100%, zivotnost 68%. Tehda stal fakt ranec, ale dodnes nelituji. Pokud vydrzi 2-3 roky nez poridim novy notes, ktery uz ma taky 7 let, budu happy.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-21 10:57:00

Nebudu ani uvádět, kolik jsem dal svého času za SSD disk série 520 v kapacitě 180GB
Nicméně pravda, že stále bez problémů šlape. Holt tehdy ještě poctivé MLC řešení.
jfreeman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - WD SSD Black SN850 2020-10-21 09:49:11

Chtěl jsem se zeptat,trochu mimo téma jestli nebudete testovat nové pcie 4.0 ssd Western Digital Black SN850 ? Dík
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-21 09:55:27
avatar
rádi bychom, ale dostupnost je hlášena za 2-3 týdny zatím
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-21 10:54:02

Tak je to logický krok. Pro Intel nemá vůbec smysl vyvíjet současně 3DXpoint a NAND SSD. V oblasti NAND SSD je obrovská konkurence a šance se tam trvale prosadit je velmi malá. Navíc NAND SSD stále nejsou optimální volbou pro servery a je to technologie vhodná spíše pro koncové stanice, kde nedostanou tolik zabrat.
Naopak v oblasti 3DXpoint prakticky nemá konkurenci. Čipy založené na této technologii jsou výrazně rychlejší proti NAND verzi, mají výrazně větší odolnost, tedy potenciálně jsou mnohem vhodnější pro serverové využití a mají jedinou vadu na kráse. V oblasti výrobního procesu a škálování kapacity proti 96 či 128 vrstvým NAND čipům fungujícím v TLC či QLC režimu jsou zatím kapacitně výrazně pozadu. Čili pokud se tady Intelu zadaří, tak bude mít velmi zajímavý produkt a to právě pro oblast, kde jsou nejvyšší marže.
Ono prodávat SSD do koncových zařízení za 50-200 dolarů není zrovna terno, pokud máte navíc desítky konkurentů.
oyza [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-21 20:19:03
avatar
No, to nemá konkurenci, když si za litr můžu koupit 32GB.
oyza [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-21 20:16:57
avatar
Chjo, další výrobek co kupuju končí(od Intelu vlastně jen ty SSD - máme doma asi 4 a maximální spokojenost). Minule to zařízl Samsung s tiskárnama a prodal to těm čuňatum od HP. Obyčejnou laser tiskárnu na doma abys teď pohledal.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1787x
Komentářů: 8
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2062x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1918x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1689x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1826x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1240x
Komentářů: 0