Novinky u Western Digital (a SanDisk) – co byste rádi, abychom otestovali? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 04 říjen 2017
altSpolečnost Western Digital (SanDisk) nás seznámila s novinkami. Budeme mít hodně práce :).

 

 

 

 

Western Digital je aktuálně největším výrobcem pevných disků na světě a docela správně před časem zareagovala, když začaly nastupovat SSD řešení. WD nestihlo úplný začátek SSD, a tak na poli flash paměťových technologií zdaleka nehraje první housle, jako na poli HDD, nicméně rozhodně se snaží. Během posledních několika let udělala řadu velkých investic a akvizic, kdy asi nejvýznamnější byl odkup společnosti SanDisk. V tuto chvíli už je SanDisk plně začleněn do struktur WD, a tak má společnost i slušný základ a pozici na poli Flash NAND produktech. Nedávno jsem se účastnil jedné akce přímo s WD abych se seznámil s novinkami (a co nás čeká na testování :) ).  

Osobně mě zajímalo, co bude se SandDisk značkou dál a také, co bude s odkupem paměťové divize Toshiba. Na první otázku jsem se ani ptát nemusel, WD přímo řeklo, že SanDisk jako značka zůstává, stejně tak většina produktů a modelových řad. Jen se vedle nich objeví ještě další produkty s nejspíše s odlišným designem, které ponesou logo WD. Už několik takových produktů existuje (Externí i Interní SSD – stejné řešení, jen v jiném obalu s jiným logem). SanDisk ale evidentně s námi ještě dlouho zůstane. Osobně si myslím, že WD začlení SanDisk ještě více a v průběhu několika dalších let bude postupně zákazníky zvykat na to, že produkty s logem WD nahradí ty stávající se SandDisk (dvojí produkty teď a za pár let postupně už jen WD). Prostě jde o to, že SandDisk je nyní cenná značka a rychlé přejmenování by bylo kontraproduktivní. WD to oficiálně neřeklo, ale myslí si, že je to docela rozumná strategie, také nijak neobvyklá v podobných případech (asi jako v případě AMD - ATI). Uvidíme v dalších letech. Z hlediska produktové nabídky o nic určitě nepřijdeme, spíše naopak. WD jasně říká, že díky technologiím SanDisk dokáže přinést komplexní datové řešení ve spojení s klasickými HDD.

Chtěl jsem se zeptat i na akvizici Toshiba, o kterou WD velmi stojí. Chvíli to vypadalo, že už to má v kapse, ale zejména Apple se svými dlouhými prsty (skrze jiné společnosti) chce Toshiba pro sebe, a tak to v tuto chvíli vypadá jinak. WD tak v tuto chvíli nechce věci kolem Toshiba vůbec komentovat a celá věc je stále v běhu.

  • WD představovalo i novinky, některé si vyzkoušíme

Díky akvizici SanDisku má nyní WD opravdu široké portfolio produktů jak na HDD, tak na SSD řešení, včetně kombinací a služeb k tomu. Jednou z novinek, kterou nám WD ukazovalo je SanDisk iXpand base:

Jedná se vlastně o jednoduchou podložku s integrovanou čtečkou karet a rychlou 15W nabíječkou (nikoliv bezdrátovou) pro majitele iPhone. Protože Apple je u nás velmi okrajovou záležitostí, tak jsem jako spokojený uživatel Androidu na tohle zařízení koukal, jako co je na tom tak užitečného :). Jak mě přítomné „iOvečky“ a WD vysvětlily, něco tak banálního, jako slot pro paměťovou kartu či automatické neomezené zálohování není u Apple zdaleka tak normální, jako u Android platformy. Apple za to chce prý peníze, místa v iCloud je omezeně a čtečku karet iPhone nemají vůbec. SanDisk iXpand base tak najednou dává smysl. Zařízení je totiž udělané tak, že jen připojíte svůj iPhone a pokud máte vloženou paměťovou kartu (jinak nemá žádnou úložnou kapacitu), tak systém automaticky skrze aplikaci zařízení rozpozná a jednoduše automaticky zálohuje celý váš iPhone a data na něm a zároveň váš telefon dobije. Nemusíte za to zálohování nic platit, data máte u sebe a omezeni jste jen kapacitou vložené karty. V prodeji bude vždy s nějakou kartou, a tak začíná od 32GB a nyní končí na 256GB. Neplatíte Apple nic za zálohování, ani za prostor, jednoduše stačí iPhone připojit a máte vše zálohované a pokud telefon ztratíte, lze na nový data jednoduše nahrát. Pro ANDROID se zatím verze nechystá, ona by totiž neměla moc smysl. Zálohování provádí Google bez poplatků a komplet včetně obnovení všech dat a paměťové karty má většina Android telefonů. A když jsme u toho, WD nám ukázal i největší microSD kartu - SanDisk Ultra microSDXC UHS-I 400GB:

Protože je samotná karta velká jako nehet u malíčku, tak si na veřejné prezentace musí WD tahat velkou kartónovou atrapu (tu chci :) ). WD už před časem představilo verzi s poloviční kapacitou, letos máme možnost pořídit si již už tedy ve 400GB, což je fantastická kapacita vzhledem k naprosto miniaturním rozměrům. Jde tedy o fyzický důkaz technologického pokroku. Karta by měla být kompatibilní s většinou telefonů (samozřejmě ji lze použít přes extender na SD velikost) a vejde se na ní 40 hodin FullHD videa. Zatím nevíme výkonové parametry, na trh dorazí brzy za cenu asi 6500 korun.

Klasické HDD portfolio pak WD rozšířilo o další novinky. Mezi nimi je první 12TB disk od WD, o kterém jsme vás nedávno informovali, že se začal prodávat. Zatím je ve verzi GOLD, ale dorazí později i další. Stejně tak se chystá i 14TB varianta. Samozřejmě jde o disky plněné héliem, uvnitř se totiž nachází u 12TB hned 8 diskových ploten! Díky tomuto disku tak narostly možné kapacity externích a NAS řešení u WD. V rámci těchto produktů představuje WD novinku My Cloud HOME:

Jde v podstatě o domácí „NAS s funkcí cloudu“, s naprosto primitivní obsluhou bez komplikací pro běžné uživatele. Jedná se o síťové diskové zařízení, které si připojíte doma k modemu a skrze jednoduchý, propracovaný SW k němu můžete přistupovat z jakéhokoliv zařízení (PC, tabletu, mobilu atd.) a to nejen doma. Klidně z druhého konce světa, pokud bude disk zapojený u vás doma, můžete si ukládat data, přehrávat svá data klidně z druhého konce světa na vašem telefonu. Podporované jsou zařízení s operačními systémy Windows, MacOS, Linux, iOS i Android. Data lze také sdílet s kýmkoliv, stačí poslat chráněný odkaz k jednotlivým položkám (nesdílíte celý disk). Takže stačí poslat odkaz a příjemci se zobrazí třeba konkrétní obrázek uložený na vašem disku. Zkrátka to funguje jako CLOUD, jen je fyzicky váš. WD uvádí dvě verze, základní s jedním 3,5“ diskem (2 – 8TB) a verzi DUO se dvěma disky (v základu fungují jako zrcadlený raid, takže automatická záloha disku na druhý disk, ale lze si to přenastavit a celková kapacita tak může být 4-16TB). Ceny jsou v rozmezí od 179 EUR (4600,-) po 779 EUR (20 000,-).

Samozřejmě WD toho má mnohem více, aktuálně se pro vás některé novinky chystáme otestovat. Už máme v redakci nový SanDisk SSD 3D 2,5“, také nový výkonný elegantní externí WD myPassport SSD. Výhledově asi zkusíme i ten nový My Cloud a vůbec nějaké NAS řešení, což je dnes poměrně populární a žádaná věc. Ptáte se nás také na test WD M.2 řešení, hlavně BLACK a BLUE variant. Pár dotazů bylo i na test 12TB HDD. Uvidíme, co domluvíme. Pokud vás ještě něco napadá, co byste rádi od WD/SanDisk na test, tak to napište to diskuse. Nedávno jsme pro vás otestovali, jak rychlá je opravdu rychlá SD karta (když k ní máte správné vybavení):

Další testy jsou tedy na cestě.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!Neděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1584x
Komentářů: 10
Šílené RAGE 2 v herních záběrech
Šílené RAGE 2 v herních záběrechNeděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 7
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!Pátek, 10 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1484x
Komentářů: 28
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!Čtvrtek, 09 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1023x
Komentářů: 2
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.Středa, 08 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1716x
Komentářů: 5
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hry
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hryÚterý, 07 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 941x
Komentářů: 2