Western Digital představuje 32TB HDD, 64TB SSD a rozšíří Black a Blue NVMe SSD o 8TB verze Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 17 červen 2024
altKromě toho se chystá použít nové „husté“ BiCS8 QLC 3D NAND s 256GB.

 

 

 

 

Tradiční výrobce pevných disků a dnes také mnoha SSD řešení představil novinky. Pokud jde o klasické 3,5“ pevné disky (HDD), jejich vývoj a produkce nadále pokračují. Ačkoliv pochopitelně dnes už se do většiny běžných PC prakticky nedávají. HDD jsou však nadále nepostradatelné. Pokud jde o ukládání velkého množství dat, tak poměrem cena/kapacita nemají konkurenci. A SSD se jim v tomhle ohledu ještě dlouho ani nepřiblíží.

V tuto chvíli WD v běžných řadách RED a GOLD nabízí už 24TB varianty. Ceny velkokapacitních HDD také rychle klesají. 10TB verze se dnes pohybují kolem 7 tisíc korun, 22TB verze kolem 15 - 16 tisíc. Nově uváděné 24TB varianty jsou zatím méně výhodné a stojí kolem 19 tisíc. WD RED a GOLD série jsou vhodné do běžných PC ale i NAS řešení, která jsou stále populárnější pro firmy i domácnosti. Samozřejmě hlavními zákazníky jsou dnes datacentra. Pro ty je určená především Ultrastar DC série. Ta je dostupná dnes už ve verzích s 26, 27 a 28TB! I tyto kapacity se obejdou bez HAMR technologie a spoléhají na SMR. WD navíc nyní oznamuje, že již dodává vzorky 32TB modelu, který se tak má letos objevit na trhu. Brzy představí podrobnosti.

WD nadále bude rozšiřovat kapacity běžných 3,5“ HDD a s ohledem na jejich ceny, se rozhodně nedá očekávat, že by SSD řešení dokázala konkurovat poměrem cena/kapacita. To ovšem neznamená, že by kapacitou nemohla SSD klasické HDD i předčít. V oblasti velkokapacitních SSD se chystají novinky. WD uvede Ultrastar DC SSD a to 32TB a dokonce 64TB verze. Tedy ještě větší kapacita než 3,5“ HDD. Navíc se to těch 64TB vejde do menšího 2,5“ formátu SSD. Problém je pochopitelně celková cena, která bude několikanásobně vyšší, než by stálo HDD o stejné kapacitě. U některých datacenter však prostě kapacity a současně solidní rychlost jsou prioritou. WD stále počítá s rychlým růstem kapacit v dalších letech.

U SSD se chce dostat v roce 2025 na 128TB, a v roce 2027 rovnou na 256TB. S HDD, tedy klasickými mechanickými disky se také zdaleka nekončí. WD plánuje růst jejich kapacit na více jak 40TB v roce 2026 a 50TB v roce 2028. Takže to vypadá, že místa na naše fotky a videa budeme mít dost :). Samozřejmě pokud chcete, aby vaše data byla skutečně vaše, rozhodně je nesvěřujte cloudovým službám a sociálním sítím, kdy vaše data tam nejsou ve skutečnosti vaše. Data jsou prostě toho, komu patří ten disk na kterém jsou uložena a hlavně k disku má fyzický přístup. Z toho důvodu si určitě udělejte domácí Cloud, nad kterým budete mít vždy kontrolu. NAS jsou ideální řešení, ať už s HDD nebo SSD dnes, kdy kapacity obou jsou pro běžné uživatele více než dostatečné, HDD je prostě vede, kdy za 7 tisíc můžete mít 10TB HDD, ale jen 4TB SSD.

WD jinak nezapomíná ani na nabídku NVMe M.2 SSD disků. Aktuálně opět ve spolupráci s KIOXIA představuje novou generaci QLC NAND pamětí, BiCS8, kde jedna malá část pojme 2Tbit neboli 256GB dat. Jeden klasický NAND čip tak může mít několik těchto „kostek“. Bohužel jde o QLC řešení, ale WD slibuje výrazné zlepšení, pokud jde o rychlost i výdrž ve srovnání se současnou generací. Kdy se objeví na nových generací běžných NVMe SSD produktů, zatím nevíme.

Co víme, že WD v následujících měsících uvede objemnější varianty stávajících modelů. Konkrétně doposud nejvýkonnější SN850X, a pak mainstreamový WD Blue SN5000 dostanou vedle 4TB také rovnou 8TB varianty. Překvapivě WD ani na letošním Computexu stále nepředstavila nic výkonnějšího, než je právě již delší dobu existující WD_Black SN850X série. Což je sice stále vynikající NVMe SSD disk, ovšem má rychlost jen 7300MB/s maximálně, protože jde o PCIe 4.0.

Stále čekáme na představení nějaké Gen5 WD_Black série, kdy je pravděpodobné, že firma čeká na tu novou generaci Gen5 řadičů, protože ty stávající mají problémy s vysokým zahříváním. Bohužel tahle nová generace řadičů to na trh stihne až někdy v druhé polovině letošního roku nejdříve. Nepochybuji ale o tom, že se Gen5 WD_Black časem dočkáme, i když WD zjevně nespěchá …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-18 14:38:42

co je to za radu

"nesvěřujte svá data cloudu" ...

Jak jinak snadno zálohovat?

Standart je mít NAS s ochranou proti selhání 1 HDD, druhou kopii třeba na exteráku a offsite kopii v cloudu.
Pokud je někdo paranoidní tak není problém aby to NAS šifroval. např. 1TB onedrive je k office zdarma a to většinou na to nejdůležitější stačí.
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-18 19:54:57

Studoval si EULA cloud sluzieb? aby si nebol prekvapeny ze data co tam nahras fakt niesu tvoje...

Co popisujes je dobry zaciatok. Na vacsinu veci vyhovuje 3-2-1 system:
Minimalne tri zalohy, minimalne na dvoch roznych mediach, minimalne jedna na inej lokalite, ako zdroj dat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2616x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1431x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1733x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1041x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1320x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 1