AMD oficiálně: umožní výrobcům, podporovat ZEN 3 procesory i na B450 a X470 deskách Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 19 květen 2020
altFirma upravila své původní stanovisko. Některé starší desky budou RYZEN 4000 podporovat.

 

 

 

 

Výsledek, v jaký jsme doufali a jaký jsme očekávali. Po několika žhavých dnech diskusí, analýz a komunikaci s AMD i výrobci desek, tu máme oficiální vyjádření AMD a malou, leč pro některé uživatele zásadní, změnu původního postoje firmy. Na tom, že oficiálně X470 a B450 nebudou plně podporovat nové ZEN 3 procesory, se nic nemění. Je to stejný případ, jako že X370, B350 a A320 oficiálně nepodporují RYZEN 3000, i když víme, že v některých deskách nakonec běhají. Stejně jako u nich, tak AMD poskytne potřebný mikrokód pro výrobce základních desek, ale ti budou těmi, kdo bude podporu nových CPU na starých deskách poskytovat. AMD ze své pozice tohle jednoduše realizovat nemůže. Určitě ne plošně a pro všechny desky.

AMD tedy změnilo svůj původní postoj, který hlavně nešťastně komunikovalo (zejména, pokud jde o načasování). Původně totiž nechtělo potřebný mikrokód výrobcům desek vůbec dodat, nutno říci, že někteří výrobci desek ani nechtěli, ale nakonec jej dodá. Nicméně má to své háčky.

Podpora nových procesorů na starých deskách jednoduše není jen o tom, jestli výrobce chce, nebo nechce. Jsou tu reálná velká technická omezení. Ta kladou dodatečné velké výzvy a překážky. Opravdu doporučuji shlédnout následující video, pokud patříte mezi ty naivky, kteří si myslí, že podpora 4 zcela odlišných architektur procesorů v jedné patici a platformě, je normální a jednoduchá záležitost. A hlavně pokud si myslíte, že AMD chtělo tou nepodporou ZEN 3 ve starších deskách poškodit zákazníky apod.:

  • Podpora ZEN 3 v B450 a X470 nebude pro všechny a vždy bude „BETA“

Z technických důvodů, není možné udržet kompatibilitu všech AM4 procesorů najednou. Paměti BIOSů na většině desek prostě nejsou dostatečně velké. Tohle je problém z hlediska uživatelů, kteří nevědí, že nějaký BIOS vůbec existuje. A jakkoliv se někteří z vás, čtenářů DDWorld.cz diví, že takový pitomci vůbec existují, realita je, že drtivá většina uživatelů PC i zákazníků, neví o BIOS vůbec nic. Takže problém, který vzniká, že prostě běžní uživatele po letech u Intelu koupí desku, koupí papírově kompatibilní procesor od AMD, a ono to nepojede, a budou tedy na AMD naštvaní. Update BIOSu je triviální věc pro nás, kteří máme zdroje, procesory a víme co a jak. Ale triviální věc to pro většinu uživatelů prostě není. Tady by tedy měli nastoupit výrobci a hlavně prodejci, ale nezřídka prodejci sami nevědí o moc více než zákazníci.

AMD se přesto nakonec rozhodlo, ačkoliv neslíbilo nikdy ZEN 3 do AM4 a tedy AM4 po roce 2020, že to prostě tedy vezme na sebe, a udělá nevídané. Vydá zcela novou architekturu procesorů, v pořadí už pátou, která opět půjde do AM4 desek i do starších B450 a X470 a to i po roce 2020! Přestože tam nikdy nebude fungovat na plný potenciál.

Nicméně půjde o BETA podporu a nebude automaticky pro všechny B450 a X470 desky. To, zda vůbec a na jaké desky ZEN 3 půjde, záleží čistě jen na výrobcích desek. A ookud se BETA BIOS objeví, tak z technických důvodů nebude podporovat starší procesory. Dokonce u některých desek nebude cesty zpět! Tedy pokud vaši B450/X470 desku flashnete tím BETA-BIOS na podporu ZEN 3, nebudou v ní fungovat starší procesory a také nepůjde desku aktualizovat na starší BIOS! AMD tedy chce po výrobcích, aby zákazníky pečlivě informovali a upozornili je při dalším prodeji na to, jak to s podporou u konkrétní B450/X470 ohledně ZEN 3 bude a co obnáší aktualizace BIOSu. To je maximum, co AMD může v této situaci ze své pozice udělat.

AMD současně oficiálně důrazně doporučuje pro ZEN 3 procesory základní desky řady 500, tedy X570 a B550, které jsou navrženy pro plné využití toho, co nová generace procesorů přináší a jsou navrženy na jejich plnou podporu.

  • Závěr

Jak jsem několikrát řekl, osobně jsem nesouhlasil s tím původním postojem, neumožnit výrobcům u B450 a X470 podporu pro ZEN 3 vůbec. Ačkoliv chápu, proč se tak AMD rozhodlo, a bylo to z mnoha dobrých důvodů, jako uživatel bych to přeci jen nechal na výrobcích samotných, zda tu podporu nabídnou, nebo ne. Když je u některých desek technicky možná. Ano, B450 a X470 desky nemají šanci ZEN 3 využít naplno, ale pořád by tam ty CPU mohly slušně fungovat a nabídnout možnosti zajímavého potenciálního budoucího upgradu.

Co jsem ale kritizoval od počátku, bylo načasování. AMD si za ten zmatek a ten až přehnaný „hněv“ některých, může samo, protože oznámit že ZEN 3 nepojede v B450/X470 mělo před rokem, při vydání ZEN 2 a X570. Ne teď, když všichni prostě podporu tak nějak očekávali (včetně mě). AMD sice nikdy neřeklo, že ji očekávat máme, ale také nikdy jasně neřeklo, že nebude. Až teď, těsně před vydáním ZEN 3, kdy je navíc B450 stále aktuální a pravděpodobně nejpopulárnější platformou současnosti. Prostě tohle někdo hodně nedomyslel. Je dobře, že to nakonec AMD vzalo za správný konec.

AMD udělalo dobře, že se rozhodlo změnit své původní stanovisko a víceméně udělalo to, co jsem já a téměř všichni další, chtěl od začátku. Tedy umožnit výrobcům kvalitních desek, tu podporu nabídnout. Plně ale chápu a souhlasím, že oficiálně prostě nelze ZEN 3 podporu v X470/B450 garantovat a nabídnout jako plošnou jistotu. Bude to případ od případu a deska od desky. Tady prostě záleží na výrobcích desek, nikoliv na AMD. To jen mohlo jakoukoliv podporu, i u modelů, které by jí byly schopné, znemožnit a neumožnit. A to také původně bylo rozhodnutí AMD. Nyní, jak samo píše, na základě naší odezvy a většinové kritiky, tedy i toho, že jsme o tom psali, se AMD rozhodlo vyjít zákazníkům vstříc. A já i mnozí další jsme o tom s AMD diskutovali a jasně vyjádřili svůj postoj, že by bylo dobré to jejich rozhodnutí přehodnotit, minimálně z toho důvodu, že to oznámilo takhle hloupě pozdě, a B450 desky jsou z dobrého důvodu stále populární a velmi rozšířené.

Chápu, že AMD si zadělalo tou ZEN3 podporou na starších deskách na problémy, kterým se z dobrého důvodu chtělo vyhnout. Chápu, že si přidělalo hodně práce, ale jsou výrobci, kteří tu podporu chtějí nabídnout (už jen proto, že ji neopatrně slíbili). A jsou zákazníci, kteří přes rizika a ústupky tu podporu využijí. Je prostě dobře, že ta možnost tady je. Současně ale musím důrazně upozornit, že to prostě nemůžeme brát jako samozřejmost, protože jsou tu zásadní technologická omezení a problémy s tím spojené, jakkoliv se je někteří snaží bagatelizovat, protože tomu nerozumí, nebo nevnímají celou realitu se všemi důsledky.

Každopádně jsem rád, že AMD vyslyšelo naše návrhy a změnilo rozhodnutí a umožní výrobcům desek pro některé X470/B450 podporu nových RYZEN 4000 procesorů nabídnout. AMD bude o celé věci informovat ještě později, ve spolupráci s výrobci desek, kdy nejspíše prozradí, kterých modelů se to bude týkat, jaká bude mít pravidla. Případně jaká jsou negativa, případně zda a jaký bude výkonový úbytek proti X570/B550 deskám atd. ZEN 3 totiž není jen další generace a vylepšení ZEN procesorů, je to zcela nová architektura a vypadá na velmi velké zlepšení i proti současným extrémně povedeným RYZEN 3000 procesorům …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Libo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Skvela zprava 2020-05-19 17:52:36

Jak uz jsme psal v jinem tematu venujicimu se teto problematice, je to skvela zprava, i kdyz obsahuje nejake male ale, porad lepsi nez puvodni postoj
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-19 18:23:52
avatar
Tak snad se v mém případě Asus na B450 nevykvajzne. S upgradem na osmijádro Zen3 po dvou/třech letech jsem počítal.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-19 19:06:36

Za dané situace dobrá zpráva a rozumné řešení problému. Teď to bude na výrobcích MB.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-19 19:14:05

No hurá. Tak nějak jsem v to doufal. Za mě je to rozhodně správný krok. Asi bylo hodně moc té špatné odezvy. Lidi jim to dali asi dost sežrat. Holt "sliby chyby". A osobně si myslím, že to bude podporovat i X370 např.

Jinak:
"Z technických důvodů, není možné udržet kompatibilitu všech AM4 procesorů najednou. Paměti BIOSů na většině desek prostě nejsou dostatečně velké. Tohle je problém z hlediska uživatelů, kteří nevědí, že nějaký BIOS vůbec existuje. A jakkoliv se někteří z vás, čtenářů DDWorld.cz diví, že takový pitomci vůbec existují, realita je, že drtivá většina uživatelů PC i zákazníků, neví o BIOS vůbec nic. Takže problém, který vzniká, že prostě běžní uživatele po letech u Intelu koupí desku, koupí papírově kompatibilní procesor od AMD, a ono to nepojede, a budou tedy na AMD naštvaní. Update BIOSu je triviální věc pro nás, kteří máme zdroje, procesory a víme co a jak. Ale triviální věc to pro většinu uživatelů prostě není. Tady by tedy měli nastoupit výrobci a hlavně prodejci, ale nezřídka prodejci sami nevědí o moc více než zákazníci."

Toto tu máme celé období Ryzenů. Přechod na ZEN+ i přechod na ZEN2. A pokud někdo nemá ani tušení, co je BIOS, tak ten si těžko bude stavět PC a vybírat komponenty.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-19 20:20:58
avatar
Kéžby Ryzen 4000 podporovala i moje Asus Crosshair VI Hero na X370, pořád to je top deska.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-19 20:23:12

Osobně bych tomu věřil.
mannik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 12:09:12

Také ji mám a doufám. Ale moc tomu nevěřím, když jsem slyšel ten postoj ASUSu.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 17:00:02

Myslím, že nás díky skvělé cenové akci bude s Crosshair Hero VI docela dost.
XMEN2XX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 17:50:12

Taky mám tuto desku s Ryzenem 3800X a maximální spokojenost.Ať ASUS udělá BIOS pro řadu 4000 bez možnosti se vrátit na první a druhou generaci Ryzen, a já budu spokojen.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 02:44:03
avatar
Já teda nevím jestli mi něco uniká, ale člověk, který si sám kupuje samostatnou desku, CPU, paměti, atd a skládá si z toho PC, tak rozhodně nepatří mezi lidi, kteří nevědí co je to BIOS.
A opačně, lidi kteří to nevědí tak nejsou cílovou skupinou těchto komponentů a nebudou tedy potenciálnímy zmatky zasaženi.

Jinak AMD si u mě rozhodně šplhnulo. Každý, kdo udělá chybu, uzná to a zjedná nápravu, má můj respekt. To nedokáže ani spousta lidí, natož velká korporace jako AMD. To je skoro malý zázrak vidět něco takového! Klobouk dolů!

A taky nechápu, co myslíš DD tím, že AMD neslibovalo Zen 3 do AM4. Samozřejmě, že neslibovalo, stejně jako tam neslibovalo ani Zen 2. Když uváděli AM4 tak ale slibovali jinou věc. Slibovali podporu této patice minimálně do roku 2020. Neříkali, že v roce 2020 jí ukončí, ani kolik generací CPU do ní vydají. Proč taky? Nikdo nemá křišťálovou kouli.
A pokud slíbili podporu patice, obecně to znamená podporu všech CPU vydaných pro tuto patici.
A pokud by se neprovalil ten drobný detail, že Zen a Zen+ neumí pracovat s větším BIOSem, než 16MB, tak bych si pořád stál za tím, že čistě z principu, by to měli dodržet u všech desek.
Ovšem očividně to není tak jednoduché a 32MB BIOS není samospásné řešení.
Uvidíme jak se to ještě vyvrbí, ale in mi přijde, že zvolili správnou cestu kudy jít a že bychom nakonec mohli být všichni v rámci možností spokojení.
dvorcidlo0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 06:01:47

No konečne dostala AMD rozum....
Taký slniečkárskoví web to sem...najskor dlhé litánie na obranu AMD prečo to urobiť nemôže...a každý kto tomu nerozumie je....a teraz keď amd vypočulo kritiku...
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 09:17:54

Já říkal že to tak dopadne...
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 10:18:42

Tak uz len cakat ze Asrock spravi BIOS pre X470 Taichi Ultimate ... potesilo by ma to lebo novu dosku s 10GbE by som tazko vyberal v rozumnej cenovej relacii
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 20:28:29

To se mi na té desce moc líbilo. Ale nakonec jsem koupil Asus prime x570 za 4000 a síťovku za 2500 dokoupil. Ale bere to jeden PCIE 16x slot a celkově mě to štve tyhle věci nemít integrované. Vadí to proudění vzduchu ke grafice.
Boreczmostu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 17:38:57

sand se msi pochlapí a udělá bios na populárni tomahawk max s b450 a budu chrochtat blahem
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-20 17:49:17
avatar
AMD to posralo hlavne tým nevydaním B550 spolu s X570, ale tak aspoň niečo.
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-21 16:48:51

AMD to mohlo udělat jako kdysi na AM3/AM3+ patici, pojmenovat to AM4+. Hned by lidi zajímalo, proč je tam to plus...?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 535x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 596x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1086x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2196x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1933x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1127x
Komentářů: 1