Dobrý nápad? Základní desky s konektory na zadní straně se chystají na trh! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 14 March 2023
altPřestěhovat napájecí a další konektory na zadní stranu základní desky není nový nápad.

 

 

 

 

Protahovat kabely ze zadní části skříně dopředu k desce a následně se je snažit nějak úhledně uklidit je otrava. A vlastně trochu nesmysl, když se to tak vezme. Konečně tak některé výrobce desek napadlo, že ty otravné a nevzhledné kabely není přeci vůbec nutné tahat dopředu, ale mohou zůstat vzadu. Stačí prostě přestěhovat určité konektory na základní desce na její zadní stěnu:

Není to úplně nová myšlenka. Asi nejzásadněji ji nedávno uchopil Gigabyte, který zhruba před rokem představil „Project Stealth“, kde v rámci spolupráce s jedním výrobcem PC sestav udělal speciální model základní desky, kde přestěhoval všechny zásadní konektory na zadní stranu tak, aby prostě nebylo nutné tahat kabeláž dopředu:

Nicméně v nabídce Gigabyte to byla jen jedna deska, Z690 AORUS ELITE STEALTH, která se navíc nedala ani běžně koupit. Šlo jen o modelu pro toho jednoho výrobce sestát. Současně to vyžadovalo logicky i upravenou skříň, tak aby samozřejmě bylo možné desku s těmi konektory na zadní stranu do skříně vůbec vložit a přimontovat. Gigabyte tedy s tou deskou udělal i speciální AORUS C300G STEALTH. A u toho to víceméně skončilo. Do běžného retail prodeje se nikdy tyhle modely nedostaly.

Nicméně koncept je to prostě praktický zajímavý a v mnoha směrech šikovný. Takže není asi překvapení, že se na trhu nakonec dočkáme. ASUS podle všeho plánuje uvést do běžného prodeje speciální model TUF Gaming B760M BTF:

Tedy cenově dostupnější desku, navíc m-ATX platformy, která tedy bude mít ty konektory vzadu. Což samozřejmě bude komplikovat osazení do skříní, protože většina jich nemá potřebné otvory. Je tak jisté, že ASUS spolu s tím chystá i nějakou vlastní skříň (vím že již existuje), která 100% kompatibilní bude. Samozřejmě trochu vadou na kráse je fakt, že jde v tomto případě o desku pro nepříliš atraktivní Intel platformu a rozhodně by speciálně pro DIY trh byla lepší nějaká AM5 pro podstatně atraktivnější RYZEN 7000 procesory. Ale údajně i ta se připravuje. Pravděpodobně se dočkáme nějaké praktické prezentace kolem Computexu.

ASUS navíc zjevně nebude sám, stejný koncept desky s obrácenými konektory ukázalo i MSI:

A to model B650 DIY-APE, tedy konečně deska na smysluplné a pro DYI určitě nejzajímavější platformě. Deska byla prezentována ve skříni Maxsun H610 DIY-APE a jedné nové ASUS, takže vypadá to, že se skutečně časem dočkáme na běžném trhu, i když nepochybně to bude ještě měsíce trvat.

Můj osobní názor je, že tohle je obecně velmi dobrý praktický nápad. Výrobně jde sice o extra krok navíc, ale nákladově to nebude až tak zásadní, žádné speciální materiály nebo komponenty to nevyžaduje, jen bude nutné upravit trochu výrobní linku. Největší problém je z hlediska počítačových skříní, kdy samozřejmě žádný současný běžný model na trhu a ty co máme doma, tohle nepodporuje, protože tam prostě nemá ty potřebné díry. Ale určitě není problém si to při troše šikovnosti vyřezat ;). Do budoucna si myslím ale že nové modely skříní to klidně běžně podporovat mohou, udělat prostě o pár děr navíc v tom plechu, který desku drží, není žádný velký problém ani technologická výzva.

Osobně si tedy myslím, že desek s konektory na zadní stěně uvidíme více, byť se asi úplně standardem nestanou, uvítám rozšíření na co nejvíce modelů. Samozřejmě ale musí zůstat i nějaké standardní verze. Každopádně za mě dobrý a těším se, až se ke mně snad letos nějaká z těchto desek dostane, určitě by stálo za to vyzkoušet, jak těžké by (ne)bylo modifikovat v praxi nějakou běžnou současnou skříň pro osazení takové desky. Co tomu říkáte vy?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 18:37:35
avatar
No já říkám, že je to vcelku dobrý nápad, malinko horší to bude při řešení problémů, kdy budete muset mít obě bočnice otevřené.
Ale PC by se nemělo neustále "opravovat", to má jet na první dobrou! (ač to tak ne vždycky je)

Za mě je to zajímavý návrh, hlavně co se týče reprezentativního charakteru, kdy prostě přes tu průhlednou bočnicí vidíte krásně a nerušeně vše. Naopak ale, dnes je tolik móderských prvků, kdy i klasika dokáže být nádherně uhlazená přesně jako tenhle počin od ASUSu.

Takže si myslím, že to standardem nikdy nebude, ale jako výběrová a dražší alternativa asi ano.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 19:33:54
avatar
Výborný nápad, myslím, že je i pár skříní, které s otvory nebudou mít problém už teď.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 10:57:33

- nápad je to nedotažený
- vzít konektory a jen je dát na druhou stanu je blbost. Z konstrukčního hlediska je nejvýhodnější mít stand off srouby na nějakém pevném rámu a v rámci něj vyřezat otvory. Tady konektory směřují přesně do míst, kde by měl být ten rám.
Aby to fungovalo, musí konektory od hrany přesunout směrem doporstřed desky, stačí centimetr, dva. Stačí se podívat na poslední obrázek v článku. Místo několika malých výřezů mohl být jen ten velký centrální větší, ale to by se všechyn konektroy musely o kousek posunout.
Chápu, že pro technické demo nebylo nic snazšího, než vzát stávající layout a jen ho ozrcadlit dozadu, ale takhle prosím do budoucna ne.
- taky by se měli vykašlat na tradiční pozice a natočení. Třeba to USBC radši ani nezapojili, protože by jim kabel trčel kolmo k fotografovi. Takže třeba tenhle konektor to bude chtít vzít a udělat z výroby rovnou otočený o 90 a nebo ho dát někam víc do plochy, aby se k němu naopak dal připojit zahnuty konektor od motherboardu.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 20:17:53

No měli by to udělat jako standard, kde můžou ty konektory přesně být, aby s tím byly všechny skříně kompatibilní nebo v tom bude dost guláš...
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 08:05:46

tak oproti minulosti su uz dnes konektory umiestonave dost standardizovane ... to ked si spomeniem na moje niekdejsie dosky pre Athlon XP ako MSI K7N2 Delta alebo Epox 8RDA3I+ tak co sa teda napajacich konektorov tykalo to bol ozaj strach a hroza, mat konektory aj ked "s prednej strany" pokope na jednom mieste bol ozaj len sen
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 21:37:16

"Základní desky s konektory na zadní straně" - tohle mi chvíli trvalo, než jsem to z článku pochopil.
Ovšem když se tu neustál píše o deskách, tak ta zmiňovaná strana není zadní, to je strana spodní :-)
Pro upřesnění, za zadní stranu považuju tu, co jsou na ní konektory, co vylezájí skrz zadní stěnu skříně.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 22:00:57

Mé myšlénky se ubíraly přesně stejným směrem. "Vždyť vzadu už konektory jsou - USBčka, HDMI/DP, audio, PS/2 a spol..."

Současně chápu výhodu u konektorů jako napájení desky/procesoru - prostě těch, co trčí kolmo z desky nahoru.
U těch, které se zapojují rovnoběžně s deskou už přesun na spodní stranu zase takový přínos není.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-16 22:53:59
avatar
hlavně u mini-itx základní desky to bude velká pomoc jinak je to výborny nápad opravdu by to mělo byt standart vyrobce skříní by to mohl vymyslet tak ze by se posouvalo okenko a bud by to bylo na kabel nebo na konektory.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 04:42:35
avatar
Mně by osobně stačilo, kdyby hlavní napájecí konektory jako je 24pin byl vyvedený do boku a ne jenom u desek za 20 tisíc!
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 04:35:31
avatar
Ešte nejak vymyslieť aby pci-e slot dal aspoň 400W a bude to dokonalé
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 17:53:51
avatar
Není problém. NVidia navrhne 30pin
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 07:27:04
avatar
Za mě super, v létě si plánuju poskládat nový pc a chci 2 komorovou skříň ala Lian-li o11 a tam tohle řešení padne jak zadek na hrnec, max dremelkou to výřežu. Jinak není ta case od asus gt502? Ta je taky 2 komorová se zdrojem za deskou
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 13:15:15

GT502 nema ten tunel na PSU naspodu
Milan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 11:12:51

Ma tento novy design aj nejaky uzitocny vyznam alebo len ciste kozmeticky?

pokial design nepomaha vykonu, spolahlivosti, vydrze, chladeniu, atd, tak kozmeticky ucel povazujem za zbytocnost, mam case s nepriehladnymi bocnicami a ani by ma nenapadlo cumiet do skrinky, ci uz je PC vypnute alebo zapnute
no co uz, asi som asi stary neprogresivny spiatocnik
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 14:31:18
avatar
Podle mě není, když ty kabely budou úplně pryč, tak by to mohlo zlepšit airflow
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 14:39:20
avatar
kabely mají minimální vliv ve většině skříní na chlazení
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 17:49:30
avatar
Souhlas.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 17:49:58
avatar
Jistě že má, více peněz pro výrobce :-D
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 12:23:52

Nápad je to fajn, teď už to chce jen konektory do L, aby se nemusely tolik lámat kabely (protože pod bočnicí na téhle straně nebývá tolik místa pro bezproblémový oblouk kabelu).
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-17 19:11:29
avatar
Jedna z mojich exotickejších zákaziek, chlapík chcel do skrine s presklenou bočnicou (jedna z prvých) dosku na ktorej by boli konektory z opačnej strany a nebolo by vidno žiaden kábel. Asi som bol jediný čo mu na tento šialený nápad prikývol. Ešte aj externé napájanie grafickej a zvukovej karty sme riešili do stratena tak aby nič nebolo na pohľad vidno. Takže najprv zmluva o tom, že ak sa niečo poškodí pri prerábke nenesiem absolútne žiadnu zodpovednosť a klauzula o strate záruky, následne niekoľko hodín z odsávačkou, spájkovačkou a v prípade konektorov s väčšou hustotou nožičiek (USB 3) aj teplovzduška. Všetko dobre dopadlo, môj kamarát robil kovové úpravy skrinky pre konektory z opačnej strany, ja som prepájkoval konektory, všetko sa rozbehlo. Asi najviac času som strávil s kontrolným meraním či je všetko zapojené ako má byť nakoľko pri dvojradovom konektore napájkovanom z opačnej strany dochádza k otočeniu poradia pinov !!! V dobách dávno minulých som rovnakým spôsobom prehadzoval elektrolytické kondenzátory z prednej strany PCB kde bol aj chladič na zadnú stranu PCB aby bolo možné dať väčší chladič.
Nephilim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-18 01:07:44
avatar
za mne je to dobre, chvilu bude trvat štandardizácia
elegal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ASUS A21 2023-03-29 20:55:16

ASUS tady bude mit v květnu skladem skřín A21, která bude podporovat tuto "otočenou" TUF desku: TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 674x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1359x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Tuesday, 14 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1274x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNFriday, 10 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1673x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Monday, 06 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1887x
Komentářů: 2