EVGA a její LGA 2011 X79 desky – zaujme hlavně dvouprocesorová pro skutečné nadšence! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 30 březen 2012
altSpolečnost EVGA zkouší opět prorazit na trhu základních desek …

 

 

 

 

Evga představila novou řadu základních desek Classified. Tato americká společnost je jedním z hlavních dodavatelů grafických karet s čipy GF. Mimo jiné se zaměřuje na základní desky, zdroje, chlazení a další. A před nedávnem vypustila na trh dvě desky, které minimálně za pozornost stojí.

První model se nazývá Evga X79 Classified a má čipovou sadu Intel X79 doplněnou o patici LGA2011. Druhá se jmenuje Evga Classified SR-X a nese dvě obří patice LGA2011! Jedná se o serverovou desku, s čipsetem Intel C606 ze serverové scény. Díky spojené (duální) QPI sběrnici dokáže komunikovat s dvojicí procesorů Intel Xeon řady E5. Ačkoliv má serverový čipset, neznamená to, že je mířena pouze tam. Využít ji lze také u 3D grafiků, programátorů i výpočetních stanic. Neztratí se ani v sestavách náruživých hráčů lačnících po tom nejlepším a nejvýkonnějším. Cena je stanovena na 649$, což by dle aktuálního kurzu mělo činit 12 400,- bez DPH. Připočtete-li 20% daň, dostaneme se na částku, mírně pod 15 000,- . Dostupnost v Česku bude sporadická a objednat budete muset spíše z ciziny.

Původní desky Classified navrhoval extrémní taktovač Shamino. Toho Evga před časem propustila, ovšem jeho nápady a odkaz ve společnosti zůstal. Chvílemi to vypadalo, že se již dalších produktů z řady Classified nedočkáme. Ale naštěstí tomu tak není a nové Classified jsou zde. Classified SR-X je základ pro nejextrémnější herní sestavy a pořízení desky plus procesorů nevyjde levně. Napájení a výbava je robustní a tak se můžeme těšit i na brzké boření světových rekordů. Tato deska si o to doslova říká.

  • EVGA Classified SR-X

Již téměř před půl rokem, jsme mohli spatřit snímky předprodukční verze. Ta neměla zatím hotové chlazení, avšak vše ostatní již bylo pevně dáno. Hotový produkt má značně veliké chlazení, které vždy bylo dominantou desek této série. Které obsahují již standardně digitálně spínané napájení, což hřeje o solidní ždibec více, než to analogové. Je tedy potřeba napájecí kaskádu řádně chladit. Dva čipsety C606 také nějaké to odpadní teplo vyprodukují, a proto bylo zapotřebí navrhnout řádně dimenzovaný chladič. Vše se povedlo a my se můžeme kochat pohledy na tuto novou "modlu".

Zadní panel je bohatě vybavený, u výpočetních stanic nebo herních sestav bude nabízet naprosto vše potřebné. Vzhledem k tomu, že řada Classified je silně mířena na extrémní taktování, překvapuje nás takto bohatá výbava. BlueTooth, desetkrát USB konektor, PS2, tlačítko pro resetování BIOS nastavení a dvojice LAN konektorů. Autor nezapomněl ani na konektor externího panelu ECP. Ten je určen pro zvyšování napětí za chodu, vypínání PCIe slotů a resetování celé sestavy. Zkrátka vhodná "fičurka" pro taktování. Horší je to ve výbavě Sata portů. Šestice fixních a dvojice přídavných portů není nadprůměrná, je to spíše dnešní standard. Navíc je-li deska silně mířena i na serverové sestavy, příliš to nenadchne. Každý procesor má vymezené své sloty pro paměti. Hlavní procesorová jednotka má osazeno osm slotů, do kterých je možno osadit až 64GB paměti. Sekundární procesor je vybaven jen čtveřicí slotů a ty snesou dalších 32GB. Celkově tedy lze osadit až 96GB pamětí standardu DDR3 na taktu 1600MHz a výše. Oba procesory samozřejmě budou využívat nového, čtyřkanálového, řadiče, který je integrován přímo v nich.

Deska se napájí klasicky 24 pinovým konektorem, přičemž každý procesor má pro své napájení ve výbavě začleněný jeden osmi a šesti pin. Pro extrémní taktování si tedy budete muset obstarat nejlépe dva zdroje. Pro běžný provoz bude stačit, jestliže osadíte pouze dva osmi pinové konektory. Jimi disponuje každý lepší zdroj. O výtečný taktovací potenciál se postará šesti fázové PWM napájení, kterým jsou vybaveny obě napájecí kaskády procesoru. Pro dodatečnou dodávku proudu a stabilnější napájení více grafických karet je na podkladu vyčleněn další šesti-pinový konektor. Ten je vhodné zapojit, pokud máte dvě a více grafických karet v sestavě. Deska jinak podporuje, až čtyři grafické karty v CrossFireX, nebo 4 Way SLI. Tomu dopomáhá výbava sedmi PCe slotů.

Samozřejmostí je zvýšený obsah zlata v patici procesoru (na pinech). Potěší také dva Mini SAS konektory a tři BIOS čipy. Zajímavé jsou přepínače PCIe a paměťových slotů. Debug displej a měřící body jsou rovněž zakomponovány. Kvalita je vysoká, o čemž svědčí mimo jiné excelentní POSCAP kondenzátory, kterými je deska kompletně osazena. Také bychom zapomněli zmínit formát a rozměry. 345,4mm x 381mm značí rozměrnou desku formátu HPTX, kterou osadíte jen do těch největších a nejdražších skříní.

  • EVGA Classifield X79

Požitkáře držící se více při zemi jistě zaujme Classified X79. Je vybavena pouze čtyřmi sloty pro paměti a pojme 32GB na frekvenci 2133MHz a výše. Nám by osobně více vyhovovalo 8 slotů. Je to ovšem deska primárně určena pro extrémní taktování, proto to chápeme. Co se ubralo na slotech, se přidalo na napájení. 12 digitálních PWM fází se stará o napájení procesorů. Patice má samozřejmě také zvýšený obsah zlata. Tento celek je doplněný dvěma osmi pinovými konektory. Do pětice PCIe slotů se vejdou, až čtyři grafické karty do Multi-GPU režimu. A máme zde dokonce i jeden PCe 1x. Deska, stejně jako její dvou paticová sestřička, má dostatek prostoru pro osazení tří grafických karet tak, aby mezi každou byla mezera jeden slot. Tomu dopomáhá její formát XL-ATX s rozměry 265mm na 345,4mm. Čtyř pinový molex je standardně určen pro stabilnější dodávky energie grafickým akcelerátorům přes PCIe sloty.

Cena je stanovena na 450$ což by mělo činit něco málo přes deset tisíc korun s DPH. S maržemi to bude malinko nad jedenáct tisíc. Obě desky, jsou vybavené body pro měření napětí a přepínači slotů. Natočený konektor vedle pravé dvojice slotů pro paměti, vypadá jako by byl IDE, ale ve skutečnosti, je to natočené napájení desky.

Záruka je stanovena na tři roky otázkou je skutečná kvalita jak desek, tak jejich BIOSů, předchozí X58 řada, byla rovněž velmi lákavá, ale nakonec se legendární stala hlavně se svými problémy, kdy 3-4 reklamace nebyly bohužel žádnou výjimkou. Jsme zvědaví, zda se z toho EVGA poučila. Na druhou stranu konkurentů hlavně za strany velkých výrobců jako Gigabyte a ASUS, je tu hodně. Zejména pak ultimátní ASUS RAMPAGE IV Extreme X79, která nabízí utilitky a výbavu pro extrémní taktování, o nichž se jiným ani nezdá. A přesně s tou se chce EVGA Classifield X79 utkávat …

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-30 19:44:48

Tak to je nádhera, a kdy že o ně budeme soutěžit..
HellowCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nádhera 2012-03-30 20:08:59
avatar
Je opravdu krásná, jen prostě není pro mě ;). Ale určitě si najde mnoho nadšených majitelů. EVGA nezklamala
A.J [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-30 22:24:37
avatar
jen 6 sata konektoru a k cemu mi bude tolik PCI-express
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-04-01 12:04:17
avatar
Súhlas, za tie peniaze by človek čakal o dosť lepšiu výbavu, aj keď pripúšťam, že každý ďalší čip na doske môže ovplyvňov OC potenciál.
warrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 02:11:45

Podle mě je ASUS RAMPAGE IV Extreme X79 ještě o kus lepší A všichni skuteční taktovači taktujou na ní. Myslím pod dusíkem samozřejmě A né na nějaký EVGA.
IvyBridges [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 18:40:52

No ty se tak v tom extrémním přetaktování vyznáš...s jakými výrobky myslíš, že je současný rekord v 3DMarku 11? Totální překvápko pro tebe, že to je grafika od EVGA na desce od EVGA...to jsi nečekal, viď?
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 04:32:40
avatar
Přiznám se že silně pochybuji že desku na dvě CPU si koupí PC nadšenec. Tedy ano, PC nadšenec co třeba potřebuje editovat ve velké míře video a nebo skládat fotky z mokroskopu nebo velká panoramata.

To že nemá deska s vestou 8 slotů na paměti mě taky zklamalo. Taktovat nechci, jen chci alespoň trochu jistotu že PC vydrží 2-3 roky běžet 24h denně.
HellowCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 09:33:13
avatar
Tak je to "parádička" jako byl Asus Ares :o) (myslím lehce přirovnáním)
XCOM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - SR-X zatím není dostupná 2012-03-31 14:10:07

Problém je ten, že SR-X zatím není dostupná. Smysl začne dávat, až přijdou odemčené Xeony, do té doby je to deska, na které si nazataktujete. Zatím dává větší smysl používat normální serverové základní desky, které jsou na dva procesory dělané.
Odkaz
A mimochodem 2x miniSAS znamená dalších 8 SATA konektorů, takže doshormady deska umožňuje připojit až 14 SATA zařízení, což je velký nadprůměr.
Nikde to sice neinzerují, ale tuším, že místo 96GB normálních DDR3 je možné osadit až 384GB registrovaných DDR3.
IvyBridges [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 18:41:58

Nezlobte se na mě, ale přelouskat tuhle novinku bylo peklo. Autorovi asi správné umístění interpunkčních znamének nic neříká, co?
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-03-31 20:07:20
avatar
Uplně mi z toho jde hlava kolem .... kdybych jí náhodou vyhrál
MartinGuna [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Anonymní 2012-04-02 09:30:45
avatar
BIS a ABL jsou lamy proti tomuto borci co zbíral dukazy měsíce , Chlape jako odborník klobouk dolu jako člověk co někoho špiní by ses aspon mohl zveřejnit nemyslíš ,
Jde to o slušnost ale v tomto státě už není slušnost jen špína .Tak jdeš v jejich šlepějích . Takže jsem si vše co jsi na svem ??? webu na psal pečlivě přečetl a jsem zvědav na reakce od DD ,
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 675x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1361x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1274x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Monday, 06 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1887x
Komentářů: 2