Objevují se první základní desky Intel Z490 s LGA 1200 od ASUS a MSI – zajímají ale někoho? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 20 April 2020
altAčkoliv jsou „nové“ procesory Intel stále 14nm a stále SKYLAKE, potřeba pro ně budou nové desky.

 

 

 

 

Určitě to bude ještě tématem mnoha článků, každopádně určitě víte, že Intel chystá konečně oficiální vydání procesorů Core 10000 v čele s modelem Core i9-10900K s 10jádry/20vlákny. Původně měly být na trhu na konci roku 2019, ale dojde k tomu po několika odkladech až nyní. Od nás už také víte, že tyhle procesory vlastně kromě navýšení počtu jader/vláken z 8 na 10 proti stávající generaci, nepřinášejí bohužel vůbec nic nového. Stále jde o starou „SKYLAKE“ architekturu a 14nm generaci.  Bohužel, Intel i tak opět mění patici a místo stávající LGA 1151 budou nové čipy potřebovat LGA 1200. Hlavním důvodem je, že Intel vyrábí spoustu čipů a výbavy pro základní desky a potřebuje samozřejmě prodávat, takže donutit k nákupům nových desek. Nelze tedy tyto „staro-nové“ procesory osadit do stávajících Z390 desek, ačkoliv nové Z490 nepřináší vlastně vůbec nic nového. Z390 ale můžete prostě vyhodit, protože už jsou k ničemu.

Z490 je přitom fakticky jen přeznačený Z390, pokud jde o výbavu, nepřináší naprosto nic nového, dokonce stále neumí ani ten PCIe 4.0, který už téměř rok nabízí AMD X570 a TRX40 platformy, a brzy jej nabídne také nový levný B550 čipset u AMD. Intel stále 2x rychlejší PCIe 4.0 prostě neumí a nepodporuje na žádné ze svých platforem ani pro GPU ani pro SSD, což bude řadu produktů výkonově jasně penalizovat.

Ať tedy chceme nebo ne, i když jsou Z390 desky technicky zcela dostačující, tak je můžeme prostě vyhodit a pro nové čipy se budou muset kupovat Z490 nebo H470 apod. verze, které se liší technicky jen tím, že mají LGA 1200 patici. Nejsem žádný ekologický extrémista, ale tohle mě přijde jako naprosto ukázkově hloupé plýtvání a mělo by být vyloženě trestné. Připomínám, že AMD drží AM4 platformu kompatibilní už od roku 2016 a to pro zcela odlišné architektury a výrobní procesy procesorů!!! AM4 podporuje 4jádrové 28nm PILEDRIVER APU, současně podporují 14nm ZEN 1, 12nm ZEN+, ale také až 16jádrové 7nm ZEN2 a budou podporovat i 7nm+ ZEN3! A Intel nedokáže udržet kompatibilitu socketů, ani když jeho procesory mají stejnou architekturu, stejný výrobní proces atd. Je to neschopnost nebo záměr?!   

Existence LGA 1200 desek není už dávno žádným tajemstvím, a tak tady máme pár ukázek:

  • MSI

Část nabídky společnosti MSI už byla prozrazena, mezi nimi mě zaujal jediný model.

Z490M! Ano, na rozdíl od X570 platformy, kde výrobci včetně MSI ignorují mATX formát, Intel a jeho Z390 i Z490 budou mít kvalitní mATX model v nabídce. Upřímně jsem na výrobce desek dost naštvaný za tohle, že pro Intel to jde a pro lepší platformu od AMD ne? V čem je problém?

Každopádně Z490 desky od MSI mají lehce pozměněný design proti Z390, samozřejmě některé nové prvky MSI, ale víceméně technicky nejsou odlišné od Z490, speciálně ne v oblasti základní výbavy platformy samotné. Mají jen tu novou patici.

  • ASUS

Mezi modely, které už byly prozrazeny, figuruje také několik ASUS desek. Tady také není zatím nic objevného a překvapivého. Snad jedinou novinkou bude v ROG MAXIMUS XII sérii nový EXTREME GLACIAL model.

Dorazí také nová verze OC edice APEX. Bohužel všechny tyhle desky budou úžasně nevyužity, kdy maximálním procesorem do nich je jen ten slabý 10jádrový Intel Core i9-10900K, takže vedle 16jádrového RYZEN 9 3950X bude dost úsměvný. A žádná z těchto pěkně vypadajících desek nemá ani moderní PCIe 4.0 rozhraní, což brzy nabídnou i levné AM4 desky za několikanásobně nižší cenu.

Samozřejmě kromě velmi drahých ROG modelů, bude mít ASUS v nabídce levnější varianty, například PRIME Z490 a H470, B460 edice. Levným „herním“ modelem pak bude třeba TUF.

Prostě nabídka jako vždycky. Samozřejmě některé desky najdete v testech a recenzích na našich stránkách, jakmile to bude možné, ale ještě to chvíli potrvá. Nutno dodat, že zajímavost LGA 1200 desek bude stát a padat s tím, jak zajímavé budou nové Intel Core 10000 procesory. A tady důrazně radím, snižte očekávání na minimum. Je 100% jasné, že Intel nedokáže dnes porazit AMD ani na výkon 1 jádra (AMD má mnohem lepší IPC) natož na výkon celku, když AMD a jeho RYZEN AM4 série je už na 7nm a má dnes až 16 jader/32 vláken, zatímco Intel zůstává na 14nm a maximem bude 10jader/20vláken. Není prostě otázkou, jestli bude Intel zaostávat ve všech ohledech (hlavně v efektivitě a celkovém výkonu), ale jak moc zaostávat bude. A tedy jak to vyváží cenou. V žádném případě si nemůže Intel dovolit nabízet tyhle horší procesory za stejné nebo vyšší ceny, než co stojí RYZEN 4000 série dnes. Právě nízká cena je jediná věc, která může učinit tyhle novinky nějak zajímavé a překvapit a v to doufají nepochybně také výrobci desek. Ovšem kolik z vás si myslí, že Intel nastavíte ceny opravdu odpovídajícím způsobem?

Jak to všechno nakonec bude se dozvíte za několik týdnů, i když nějak nepochybuji, že vše unikne před koncem oficiálního NDA, protože tak nízko klesl u mnoha novinářů, výrobců a distributorů respekt ke společnosti Intel. A Intel dělá vše proto, speciálně svým technickým marketingem v poslední doby, aby ztratil i ty zbytky respektu a důstojnosti, které mu zbývají.  Bývaly doby, kdy si nikdo nedovolil publikovat ani obrázek sample vzorku procesoru Intel, nebo přiznat, že něco nového v souvislosti s Intelem připravují. Dnes? Inženýrské vzorky nových procesorů Intel už se měsíce volně prodávají přes inzerce a zájem o ně není valný. O základních deskách a celé LGA 1200 platformě víme už více než rok. Intel tak prakticky nemá nic, co by mohl kolem této „nové generace“ představit a všichni o tom už dávno nevěděli. Takže jakékoliv NDA je v tuto chvíli už poněkud zbytečné a značí snad jen datum, kdy to bude konečně dostupné v obchodech.

Stále také platí, že LGA 1200 platforma tu bude jen maximálně pro 2 generace procesorů (pokud půjde vše podle současného plánu), tedy Core 10900K a 11900K, což obojí budou 14nm čipy a vydrží tu do roku 2022. A je velmi pravděpodobné, že 10900K bude mít 10jader, zatímco 11900K s novější architekturou jen 8jader, takže výkonově to nikdy nebude stačit na AMD a jeho AM4. A cokoliv nového vznikne na 10nm případně na stále mýtickém 7nm procesu Intelu, bude zcela určitě do zcela nové patice, a tedy opět nových desek.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 13:06:38
avatar
Tu Asus Extreme desku bych navrhnul na ocenění nejstupidnější layout co jsme zatím vymyslely

1/ slot 8x fajn i s proříznutím pro možnost vložit delší kartu, ale oplátování je jen na 8
2/ GPU slot. OK
3/ Dolní druhý GPU slot, do kterého se štěstím nacpete 2 slotovou kartu Cena bude jisto jistě alespoň 10 000. To by koupil jen idiot.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 13:09:46
avatar
ASUS má skoro tříslotovou STRIX grafiku tak proto je tam ta mezera ... a počítá s tříslotovým designem i nadále ...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 13:14:04
avatar
To vím s tím počítám, ale do dolního slotu se už vejde možná 2 slotová 3 určitě ne. Proto je to stupidní. Ty ostatní layouty dávají mnohem lepší smysl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 13:13:59
avatar
ale vejde se tam v některých skříních i druhá tříslotová grafika, kdyby bylo potřeba ... vtip je v tom, že dvě grafiky dnes nemá smysl osazovat ...

ten layout je v pořádku, navíc vzhledem k tomu pro jakou je to platformu (málo PCIe linek navíc starých PCI 3.0)) a slabé procesory to stejně nebude nikdo řešit ...
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 13:13:47

Povodne som chcel ist do AM4 mATX no nevedel som najst mne vyhovujucu dosku, tak som isiel pre Asrock x570 extrem 4 nieje to ziadne delo, ale stale solidna a poctiva doska pre 3700x cisty orgazmus
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 14:26:25
avatar
a je jediná ... ASUS, GB, MSI vůbec mATX X570 v nabídce nemají, což stále nepochopím ....
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-20 16:44:25
avatar
Je vidět, že ještě i v dnešní době má Intel naprostou většinu výrobců stále pevně chycenou pod krkem. Nijak jinak totiž není možné současnou situaci vysvětlit. Proč stále dělají převážnou část své nabídky pro prakticky nepoužitelné procesory, když konkurenční výrobce má procesory po naprosto všech stránkách lepší a cenově mnohem výhodnější? Pokud se obávají, že jim Intel za několik let, až bude mít procesory s novou architekturou, žádné nedodá a oni budou odkázáni pouze na AMD, tak se (alespoň dle mého názoru) obávají zcela zbytečně. Intel by si pak musel desky vyrábět sám a to asi moc reálné není (ne, že by na to neměl peníze).
Strategie Intelu - nová revize procesoru = nová patice = nové základové desky = velké bonusy pro vedení Intelu je zjevně legitimní, protože ji zákaznící schvalují tím, že i v dnešní době stále ješte kupují produkty Intelu (ačkoliv je to zcela proti zdravému rozumu).
Uvidíme, zda se najde nějaký odvážný výrobce, který upřednostní AMD před Intelem a ukáže ostatním správnou cestu.
NěkdoTady [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 12:02:58

Po vsech strankach ne, Intel ma prece jen lepsi latence. Jenze je jim to stejne k prdu, kdyz vsechno ostatni stoji za starou belu. Dokonce uz ani ten jejich marketing neni, co byval (ani se nedivim, s tak zavedenou znackou se snazit prodat takovy des, z toho by mi taky jeblo).
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 16:38:41

U Vás je problém, že si nedokážete uvědomit, že drtivé většině zákazníkům je naprosto jedno, jaký procesor mají v notebooku, nebo stolním PC, mají prostě "notebook" a ten pokud jim bude sloužit, tak si zase to "HáPé", Acer, Asus, Dell / doplňte jiného výrobce, zase koupí. Spotřebitel neřeší jaké firmy dodávají komponenty do jeho (potencionálního) notebooku / PC, stejně tak Vy neřešíte při koupi auta, od koho je vstřikovací čerpadlo, mapové podklady navigace, nebo kdo dodal světla.
Strategie Intelu je taková, že chce vydělat prachy, můžeme si o tom myslet co chceme, ale je to prostě tak. Ty miliardy dolarů do marketingu za dekádu měly dopad na spotřebitele.
Bohužel marketing AMD je v tomto směru žalostný, v době kdy technologické firmy "v pondělí představí výrobek" a v pátek si ho koupíš, tak AMD představí v lednu nové dobré mobilní procesory a je konec dubna a kolik notebooků si můžeš s těmito procesory koupit?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 16:50:40
avatar
napsal jste to skoro dobře ... vzhledem k finanční realitě firem je samozřejmě jasné, že AMD se nikdy nemůže vyrovnat v marketingových výdajích Intelu ... to je celý problém

to ale neznamená, že jako uživatelé bychom proto měli trpět horší produkty za horší ceny a neupozorňovat na to ...
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 18:48:27

Já ale netvrdím, že máme trpět "horší produkty za horší ceny". Když rozvinu co sem napsal - tak já jen tvrdím, že Váš (potažmo některých diskutujících) úzce specializovaný pohled a názory z něj plynoucí nejsou to co ovlivňuje drtivou většinu zákazníků a nikdy to tak nebude, není to jen doménou HW, ale většiny ostatních součásti života.
AMD nesedí na miliardách v hotovosti, bohužel mi opravdu čím dál tím víc přijde, že v AMD si vedení myslí, že když mají přednášku na CESu, tak tím osloví spotřebitele, tak to dávno není, osloví tím odbornou veřejnost, ta to (oprávněně) v preview/recenzích pochválí, toho si všimne hrstka spotřebitelů, kteří ale marně hledají produkt ke koupi, není, jdu dál a pak už mě ta firma nezajímá. Na tohle nemusí mít AMD miliardy na marketing.
Dovedete si představit, že Samsung / Apple / jiná firma představí v lednu telefon a ke koupi bude za půl roku?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 19:55:17
avatar
jedno by jim to být ale nemělo (vím že je), ale právě ignorace v mnoha směrech stojí za tím, proč to ve světě vypadá jak vypadá ...
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-22 08:32:11
avatar
Bohužel problém je na tvé straně, protože nechápeš, co jsem psal ve svém příspěvku a potažmo, co je napsáno v článku. Nikdo zde netvrdil, že jsou všichni zákazníci informovaní o tom, jak výhodný/nevýhodný procesor je v jejich kupovaném zařízení. Jde o to, že pokud by výrobci zařízení preferovali to nejvýhodnější na trhu, ať už je to od kteréhokoliv výrobce, nikdo by nemusel řešit, že kupuje notebook, PC,... s předraženým a dnes již prokazatelně špatně navrženým procesorem.
Co se týče tvé analogie s autem, tak vstřikovací čerpadlo nebo mapové podklady či světla nezpůsobí to, že po aktualizaci firmwaru bude tvé auto o 40-90% pomalejší.
Jinak co se týče marketingu, tak s tebou souhlasím. AMD své finance investuje do vývoje a na marketing mu už prostě nezbývá. Na druhou stranu to, že se za čtvrt roku po představení procesorů nedá koupit žádné zařízení, které by je používalo je problém výrobců, nikoliv AMD. A to nás vrací opět na začátek této diskuse.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 03:09:56
avatar
Neverím že "nová" rada bude lacnejšia. Keby chcú tak už je lacnejšia aj rada 9xxx. Asi im to takto vyhovuje. Keď malo AMD horšie procáky aspoň boli za dobrú cenu
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-21 22:53:06
avatar
"Je to neschopnost nebo záměr?!" - obojí,... :-) :-) :-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 757x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Tuesday, 23 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSaturday, 20 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2031x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Thursday, 18 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2231x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Monday, 15 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1836x
Komentářů: 2