Obří podpora pro AMD – 60 desek X570 hned od začátku. Podívejte se na ASUS, Gigabyte a MSI Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 27 květen 2019
altVýrobci desek ohlašují opravdu pořádnou a širokou nabídku desek pro novou AMD platformu.

 

 

 

 

Společnost AMD posouvá hranice na všech frontách, první 12jádrový mainstreamový procesor pro AM4 byl právě ohlášen (RYZEN 9 3900X) a to s výkonem lepším, než má 12jádrový high endový Intel pro X299 platformu. Slabší 8jádrový RYZEN 7 3800X pak v pohodě překonává výkon modelu Core i9-9900K a tak dále. Kromě lepších procesorů pak výrobci desek nemohou ignorovat i posun na poli sběrnic, kdy AMD uvádí jako první a dosud jediné novou PCIe 4.0 s reálnými výhodami a dopady na výkon (například u SSD, kdy jsou ohlašovány první NVMe PCIe 4.0 řešení). Jinými slovy, výrobci desek poskytnou pro AMD a jeho procesory nebývale širokou podporu, mnohem širší nabídku desek, než tomu bylo u X470 a X370 dohromady! Na Computexu se mluví o více než 60 modelech X570 desek hned od začátku, což je prakticky trojnásobek toho, co bylo na X470. A podpora je to zasloužená, protože tohle je nejvyspělejší platforma na trhu a Intel nemá a dlouho mít nebude, nic srovnatelného. A co se chystá konkrétně? Dnes už vám to můžeme říci oficiálně.

  • ASUS a desky s AMD X570

Společnost ASUS bude mít na Computexu vlastní prezentace, takže odhalení všech novinek bude mít tam. Aktuálně odhalila alespoň jeden model v rámci AMD prezentace a to je samozřejmě nový CrossHair:

Konkrétně ASUS X570 CrossHair VIII HERO s čipsetem X570. Jak vidíte opravdu velmi luxusní deska s nebývale masivní napájecí kaskádou i chlazením (včetně aktivního chlazení čipsetu). Velmi bohatá výbava ve všech směrech. O deskách ASUS si budeme povídat později a samozřejmě si mnoho z nich otestujeme. Určitě můžete počítat minimálně s touhle novou CrossHair, která bude i základem naší nové testovací sestavy ;).

ASUS ukáže a představí více X570 desek během Computexu na svých akcích, chystá jich hned a teď se posaďte, skoro 30!!! Včetně kompletní řady ROG od mini-ITX modelu, přes mATX až ATX a E-ATX ;). A budeme vás o tom informovat.

  • Gigabyte a desky s AMD X570

Společnost Gigabyte už poodhalila svou nabídku, a ta už v tuto chvíli čítá 7 modelů. Další jsou na cestě. Na vrcholu budou nové modely AORUS s extrémním zpracováním. Opět masivní napájecí kaskády i chlazení:

Špičkou bude nová X570 AORUS Xtreme následovaná X570 AORUS MASTER. Pak tu bude AORUS ULTRA, ELITE, PRO, opět tedy to nové názvosloví bez čísel, které by bývalo přehlednější.

V nabídce bude také mini-ITX model X570 I AORUS PRO WiFi a také hodně cenově dostupná X570 GAMING X. Bohužel zatím žádná mATX varianta. Ale Gigabyte také neukázalo ještě vše.

  • MSI a desky s AMD X570

Společnost MSI také ohlásila svou nabídku, doufejme že také ještě zdaleka ne kompletní, protože opět chybí variabilita. Design desek MSI je stejný a všechny jsou ATX či E-ATX, žádný ITX či mATX model zatím. Každopádně na vrcholu bude nová luxusní MSI MEG X570 GODLIKE:

Opravdu mega E-ATX desky a obří kaskádou, a ještě monumentálnější výbavou, včetně samostatných 10G síťovek, karty pro NVMe SSD disky a tak dále. Tahle deska je určitě důkazem, že výrobci berou AMD platformu opravdu vážně. V podobném designu pak bude i levnější model MEG X570 ACE.

Následovat už budou nové modely již existujících designů a řad a to X570 CREATION, X570 GAMING Carbon a X570-A PRO. Uvidíme, pravděpodobně také některý z nich brzy otestujeme.

  • ASROCK a další

Svou modelovou nabídku představil také ASRock, bude obsahovat opět známé edice v novém zpracování a také ASRock se nedrží zpět a chystá hned 10 modelů s X570 deskou, včetně vodou chlazené edice AQUA.

Své modely se chystá představit také BioStar a ColorFul nicméně ani jeden z těchto výrobců se u nás prakticky neprodává, takže nás zajímají jen ASUS, Gigabyte, MSI a ASRock.

  • Kdy se dočkáme a co X570 nabídne?

Nová platforma a desky musí zvládnout napájet zatím ohlášený 12jádrový RYZEN 9 procesor, který pravděpodobně možná bude doplněn později i 16jádrovým modelem. Kromě toho je tu PCIe 4.0 a to všechny linky, které této platformě dávají neuvěřitelné přenosové rychlosti a kapacity, které jsou prakticky na 8sminásobku předchozí X470 varianty. Proto mají desky aktivní chlazení čipsetu. Výrobci SSD také ohlašují NVMe PCIe 4.0 řešení (jako první Corsair a jeho MP600 s 4950MB/s!) a nové grafiky AMD Radeon 5000 budou mít také PCIe 4.0 sběrnici.

Jinak desky X570 budou oficiálně kompatibilní jen s procesory RYZEN ZEN+, podporu první generace RYZEN 1000 už mít nebudou, což je z technických důvodů. Nicméně to asi příliš mnoho lidí trápit nebude, samozřejmě první generace RYZEN CPU nedokáží ani využít výhod X570 platformy. Kompletní podporu všech tří generací ZEN CPU budou mít B450 a X470. V případě starších desek X370 a B350 bude podpora omezena na některé modely dle rozhodnutí jejich výrobců. Nicméně podpora 7nm CPU by měla být u většiny těch starších desek.

Pokud jde o start prodejů, některé desky se objeví už během června, další ale až v červenci, kdy dorazí také nové 7nm RYZEN procesory. Samozřejmě vzhledem k podpoře i stávající generace RYZEN 2000 modelů, není vlastně důvod vydání X570 desek nějak odkládat. Ale pochopitelně kompletní testy s plným využitím této platformy, tedy včetně PCIe 4.0 a 7nm RYZEN, budou možné až v červenci, kdy dorazí nové procesory. Budeme pro vás brzy mít další informace a také představení nových X570 desek.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 10:33:14

Ta to vypadá, že i výrobci desek (si) konečně přiznali, že Ryzen má něco do sebe, a začali mu věřit. Nabídka desek zatim parádní a konečně bude z čeho vybírat.

Jen tak dál
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 11:07:21

No tak pro výrobce je to krok s úvazkem na nějakých 5 let dopředu, takže nikdo nezačne vydávat desítky modelů desek v první chvíli, kdy se nějaký výrobce probudí z x let trvající letargie a konečně něco vydá.
Ryzeny se v posledních 2 letech prodávají a prodávají se dobře, plus AMD představilo jasný a čitelný plán, jak je krok po kroku vyvíjet, jak generačně, tak "půlgeneračně". Každý rok se v podstatě dočkáme nějakého updatu nabídky. Plus Ryzeny nevykazují žádné problémy, odladily se "BIOSy" pro širší podporu paměťových modulů a vyšší frekvence a ve stávající podobě jsou Ryzeny 3000 dá se říci finální dopracovaný produkt. Konkurence navíc nemá nic, čím by to mohla v dohledné době převálcovat.
Takže výrobci desek mají vše, co je třeba, aby se zajímali o skutečnou podporu z jejich strany. A to je dobře pro AMD i pro nás. Bude velký výběr a hlavně bude dost i kvalitních kousků.
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 11:50:22

jj s tim naprosto souhlasím.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 11:46:38

Trochu mě mrzí to aktivní chlazení. Vypadá to na nějaký mini custom větráček který ani nepůjde vyměnit třeba za nějakou pořádnou a spolehlivou Noctuu. Pro ty z nás, co vybírají komponenty podle hlučnosti, to není dobrá zpráva.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 11:50:39
avatar
znovu opakuji, to chlazení je zapotřebí jen ve specifických případech a není vůbec slyšet ....
hanzoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 11:51:50

mechanická komponenta - nachylnost k poškození ... toto nemá v roce 2019 co na deskách dělat sorry jako
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:07:16
avatar
no když chceš PCIe 4.0 se vší tou rychlostí, tak je to prostě nutné ....
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:06:41

Klidně bych i věřil, že to bude tiché, ale kdyby se použil klasický rozměr a byla možnost větráček vyměnit, měl bych z toho mnohem lepší pocit. Mě nevadí ani tak ten větráček jako spíš to, že časem prostě jako každý jiný větrák musí odejít a bude problém s tím pracovat, když to není standardizované.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:08:49
avatar
daň za PCIe 4.0, když to nebudeš využívat, tak ty větráčky se nebudou ani točit ...
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:09:56

kolik tech desek si videl/slysel v akci? vis jaky ty ventilatory maji otacky? jak kvalitni loziska? jak ten ventilator bude znit po roce, dvou, peti? jestli ne, tak netvrd ze neco neni vubec slyset. diky.

hlavne ty zakrytovane ventilatory vypadaj silene. pujde to vubec rozumne rozdelat aby ventilator sel poradne vycistit od prachu? bez rozmontovani celyho pc vypada ze tezko. naprosto dementni design...nechapu...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:07:59
avatar
několik .... v klidových stavech se ty větráčky netočí, v zátěži v určitých náročnějších typech úloh při využití PCIe 4.0 se točí, ale slyšet nejsou!
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:29:05
avatar
Taky mi přijde, že se funkčnost podřizuje designu. Hnus. Samozřejmě chápu, že tam to chlazení musí být ale osobně bych viděl radši takovouto šílenost Odkaz než zadeklovaný větrák a kolem světýlka.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 12:40:32

jo taky sem mel podobnou od asusu v dobach prvnich c2d..tenkrat rozhodovala u desek funkcnost. dnes to je o tom ktera vic sviti a ktera ma na sobe vic zbytecnych plastovych krytu. takovy chlazeni s heatpipe je i dnes pro desky za 15k drahy. a az se ten pidi vetrak posere, tak ti omezi vykon, nebo se bastli s nahradou, nebo rovnou kup novou. to u highendu chces..aby to nebyla pomsta vyrobcu za to ze amd cipset podporuje narozdil od intelu nekolik generaci cpu.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 13:15:43
avatar
Jj, zvýšené TDP čipsetu bude určitě u výrobců vítané, protože z toho větráku bude slušné kurvítko.
No, původně jsem chtěl upgradovat desku i s CPU, ale když to vidím tak nevím nevím. Dávám výrobcům čas do Nového roku. Jestli se objeví nějaká zajímavá X570 bez větráku, tak nad tím budu uvažovat, ale jinak asi sáhnu po B550
Wolfus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 19:14:00
avatar
V casoch prvych Athlonov XP bolo aktivne chladenie dosiek uplne normalne. Stale mam doma dosku Abit KD7, ktoru som si kupil niekedy zaciatkom roka 2003. Ten pocitac si z nostalgie doteraz obcas zapnem a ventilator pocut nie je.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-27 23:58:59
avatar
To mas kliku. Co ja mel v rukach desky, vsechny trpely na vetrak cipsetu....bohuzel. Pritom nekdy stacilo vymenit za vetsi pasiv, upravit pruvan ve skrini a pohoda, nebo dat kvalitnejsi kousek samostatne zakoupeny. Od vyrobce to slo behem roku dvou do kopru. "Rad vzpominam" trebas na urvany vetrak na Asus A8N-E
Tenkrat se delaly i zajimave cipsetove vezove chladice s heatpipe, nektere sly myslim i ruzne natacet aby nekolidovaly s grafikou.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nadupane ssd.. 2019-05-28 09:00:58

na test by sa k tomu hodil aj nejaky ten novy PCIe 4.0 SSD.. dufam, ze bude..
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2019-05-28 21:44:41
avatar
No vypada to, ze puvodni predstava, ze desky prvni generace budou kompatibilni s procesory az do roku 2020 tak trochu pada, tak nejak si nedokazu predstavit jak tam narvou mikrokody do desek s 16MB bios chipy. Zen3 nejspis pro prvni generaci pada
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-29 10:39:13
avatar
To samozřejmě může a často i bude problém. Pak je otázkou co na to výrobce.
Nejlepší by bylo, kdyby udělali nějakou webovou "apku", kde by si člověk do těch 16MB naházel podporu CPU kterou chce a soubor by se zkompilovat. To je ale si velké sci-fi
Takhle donutí uživatele kupovat nové desky.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 10:24:23

Takže 60 svítících, plasty pobitých a u Gigabyte ještě nelogicky značených desek. Nejnormálněji vypadají ty Asusy. Nějaká normální "obyčejná" edice s dobrou výbavou bez těchhle blbostí by nebyla?
...Hlavně že to svítí,má to na sobě draky a jmenuje se to ULTRA RGB SUPER MEGA GAME GOD 420 XXX 69
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1