NVIDIA Kal-El - chytré jádro navíc Tisk E-mail
Napsal Ondřej Česák   
Čtvrtek, 22 září 2011
altČtyřjádrový Kal-El a jeho jednojádrový pomocník. Superman si poradí s těžkou prací, kdežto jeho pomocník bude šetřit silami (baterií) a postará o procesy nepříliš náročné na výpočetní výkon.

 

 

 

NVIDIA na svých stránkách nedávno ukázala obsáhlou dokumentaci ke svému, podle NVIDIA super-čipu, Kal-El, jež se bude nejspíš prodávat jako Tegra 3. Podstatné věci z této dokumentace se Vám teď budu snažit přinést. Je to obsáhlá dokumentace, takže kdyby někdo z čtenářů dokumentaci také četl, nechť nějakou zajímavost, kterou jsem nezmínil, zveřejní v diskuzi. A teď už k "Supermanovi". 

 

K čemu potřebuje "Superman" pomocníka ?

Jednoduchá fyzika, čtyřjádrový Kal-El má plno výkonu pro náročné aplikace, kde se jeho výkon skutečně využije. Na nenáročné aplikace by ale zbytečně plýtval kapacitou baterie, proto NVIDIA přidala "pomocníka" v podobě dalšího (pátého) jádra. To je nenáročné na spotřebu energie a zajišťuje chod telefonu v stand-by režimu, poslouchání hudby či prohlížení webu (neuvažujeme o webu plném flash reklam, přehrávání HD videí na youtube atd.) Při náročné činnosti, ať hraní her, přehrávání HD videí v mobilu / přes HDMI nebo multitaskingu se pomocník ("companion core" dle oficiálního názvu) vypne a postupně se začnou zapínat jádra Kal-Ela podle toho, kolik výkonu je potřeba. 

Ze "společníka" na Kal-Ela se bude přepínat v reálném čase. Čip si v reálném čase také propočítá náročnost právě prováděného úkonu a buď se přepne na úsporné jádro, nebo na silného Kal-Ela. Samotné přepnutí z jádra na jádro (a taktéž vypnutí/zapnutí jader) uživatel nepostřehne. Celé to připomíná NVIDIA Optimus a stejně to i funguje, jen se nepřepíná IGP s dedikovanou GPU. Osobně mi to přijde jako zajímavá myšlenka, jelikož by díky zkušenosti NVIDIe z Optimusem, nemusela fungovat vůbec špatně. Tuto technologii výrobce nazývá jako Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP).  Companion core je založen na architektuře A9, je označován jako Low Power a pracuje na frekvenci od 0 do 500 MHz. Kal-El je založen na stejné architektuře, je ale označován jako General/Fast a operuje na frekvenci od 0 MHz do GHz, bohužel NVIDIA nezveřejnila takt, nejspíš čeká na konkurenci. "Osobně mě zajímá, zda na takové/podobné řešení přistoupí i ostatní výrobci SOC ARM platforem, nebo zda se vydají cestou vypínání / podtaktování jader a co ve výsledku vyjde lépe.

Schéma SOC Kal-El

Schéma SOC Kal-El

vSMP v akci, aneb ukázka toho, přijaké činnosti se zapínají další jádra.

Kal-El dále nabídne 12-ti jádrovou grafiku (12 shaderů / cuda cores). Ta by měla podat až 3x větší výkon než grafika v Tegra 2. V příštích generacích Tegra čipů se projeví koupě společnosti Icera, za bývající se výrobou 3G/4G modulů, ty budou v dalších generacích integrovány přímo v čipu. Následuje známý obrázek roadmapy od NVIDIA, jelikož už Kal-El nabere zpoždění (minimálně původně plánovaná 28nm varianta), je třeba ji brát s nadhledem.

              

Vyšší výkon a nižší spotřeba

Jak to tak bývá, nová generace čipů přinese oproti starší generaci zlepšení výkonu při nižší spotřebě. Jak je na  tom Kal-El v porovnání s Tegra 2? Následovně:

Ohledně výkonu uvolnila NVIDIA řadu obrázků z různých benchmarků, převodů videa apod. Na to je dle mého názoru lepší použít PC,  zajímavější se mi jeví srovnání Kal-El a Tegra 2 přímo ve třech hrách :

A ještě srovnání s čipy konkurence. Ty jsou ale starší, proto takové rozdíly. Uvidíme, jak si Kal-El poradí s novými čipy konkurence :

To je ode mě asi tak vše, ohledně Kal-Ela z dokumentů NVIDIe. Kal-El zatím vypadá slibně, ale jen v porovnání s dnešními (starými) čipy od konkurence, takže ona srovnání berte s rezervou. Jen doufejme, že se nejedná o nějakého papírového draka. Téměř dvojnásobný výkon ale vypadá uvěřitelně, ale stále je tu mnou zmiňovaná konkurence a s čím přijde ona. Nechme se překvapit....

Zdroj: NVIDIA.com

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-09-26 00:34:00
avatar
Já v tomto NV fandím a doufám že nadále bude dobrou konkurencí AMD, ať máme o čem číst.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-09-29 08:50:08
avatar
Mne to príde ako narýchlo zbúchané mobilné nedotiahnuté riešenie. Prečo nepostavili architektúru tak aby bolo možné podtaktovávať frekvenciu i napätie hlavného procesora prípadne vypínať jadrá ? Je vidieť že sú v tomto segmente stále pozadu.
Torkil [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-04 20:39:43
avatar
Zdravim,
všechna čtyři jádra Kal-El se podtaktovávají a vypínají, mají běžné spořící funkce. Rozmezí uvádím i v článku, jen NVIDIA zatím nestanovila horní frekvenci, protože čeká na konkurenci.
Páté, nenáročné jádro se také podtaktovává, rozmezí jsem též uvedl v článku.
Jádra podporují také "podvoltování" a jádra také zvládají vypínaní jader, dle zatížení.
Čili oproti konkurenci není NVIDIA v tomto ohledu nijak pozadu.
Pro NVIDIA sice nemám sympatie, ale v tomto by jsme ji křivdili
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 746x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1200x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 911x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1