Rozbíháme nový server pro DDWorld: Aneb když se daří... Tisk E-mail
Napsal Jan Kořínek   
Tuesday, 21 July 2009
altUž je to tady a myslím, že je to i znát. Tak jsem se rozhodl napsat článek s podhledem tak říkajíc pod sukně.

 

 

 

Dnes v noci jsme přepínali DDWorld z virutálního privátního serveru na dedikáč. Pro milovníky čísel hlásím technicko-taktická data:

  • CPU: 2x Quad-Core AMD Opteron(tm) Processor 2350
  • RAM: 16GB ECC Registered (4x4GB)
  • HDD: 4x250GB Seagate Barracuda RAID edition, HW RAID10
  • Platforma: ASUS RS163-E4/RX4

Konektivita: 2x1Gbps NIX, 2x1Gbps zahraničí, připojení ethernet trunkem 1+1Gbps pomocí plně redundantní síťové architektury.

Začátek projektu: září 2008 (nekecám, fakt to tehdy začalo)
Konec projketu: na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti mrazem, na pokraji smrti vysílením a na pokraji smrti otravou kofeinem 21.7.2009 9:00

Nebudu se snad ani rozepisovat, co všechno jsme absolvovali my a co DDWorld, než jsme se zjara dohodli, že další čekání na rozpočet partnerské společnosti ASUS (která bohužel doplatila na nesolidní jednání jistého jiného magazínu v podobné záležitosti, což se přeneslo i na DDWorld) nemá smysl a že mašinu koupíme my a vybereme si ji v reklamě. "DDho" nervy bych si někdy rád půjčil, já už bych z toho vyrostl o metr a zezelenal a to by nebyl hezký pohled ;o)

Nicméně nakonec jsme se dohodli, ASUS zařídil slušnou slevu a mašina dorazila. Netušil jsem ale, že tím pro mě drama začíná. Vezmu CPU, paměť a disky (víc se fakt nemontuje, všechno je věcí platformy a není tam ani kabílek, což mě vyloženě nadchlo), všechno zapojím a...
koná se ledasco, jen ne očekávané "Budiž světlo!".

Nad šálkem kávy jsem vydejchal zklamání a jal se komunikovat s podporou ASUSu. Poměrně hned jsem se dozvěděl, že po telefonu to nevyřeším, podpora pro servery není dostupná on-line, ale jenom přes web. Zabručím, sednu k mailu a píšu. Pro jistotu anglicky. Po pár dnech se v češtině dozvím, že mnou vybrané CPU AMD Shanghai prostě nejsou podporované aktuální verzí BIOSu. OK, beru server pod paží a jedu do serverovny. Koupené CPu přehazuji do našeho serveru a vyndavám výše zmíněné AMD Opteron 2350. V kapse hřeje flashka s poslední verzí BIOSu, za chvíli jedem, ne?

Ne! V dodávané verzi BIOSu jsou nakonec podporovaná jenom a jenom dvoujádra. No to tedy p...r prsa, kde vzít serverová dvoujádra a nekrást? Musím říct, že "DD" má kliku přímo hrdelní. Naštěstí potřebujeme přidat do diskových mašin RAM a to na stávající platformě už nelze bez přidání dalšího CPU a shodou okolností máme v diskových mašinách právě doujádra. Takže jsem je objednal a pak čekat a čekat a v mezičase odpovídat, že stále nic, pane Stach, pořád nic a pro změnu zase nic.

Už jdeme do finále, po 4 týdnech dorazily CPU, já upgradoval BIOS, vložil čtyřjádra a rozsvítilo se nejen v serveru, ale i v mé duši. Ještě hodit server do serverovny, přetestovat stabilitu a jedeme!

Finále ale ještě přineslo dvě zaškobrtnutí. Obě bohužel úměrné k době, kdy jsem to dělal: EIBKAC (Error Is Between Keyboard And Chair). Poprvé jsem si udělal testovací migraci, pak aktualizoval celej systém, kterej jsem si nakonec smazal pod zadkem, když jsem si blbě zkontroloval, na kterým souborovým systému mažu a dnes v noci jsem zase zabedněně čučel na to, jak se zoufale pomalu kopírují data z VPS platformy na cílový server data a nezkontroloval si, kolik zdrojů mám přiděleno v hostitelské doméně na zdroji. Nekecám, kopírovalo se to celou noc od půlnoci až do rána. To samé se pak po zadání jednoho příkazu zkopírovalo s normálními zdroji za 25 minut.

Takže milý četnáři a DDWorlde, ať jsou tohle ty poslední škytavky a dlá jedeš jak se patří na řádný a slušně vychovaný server.

Kořen

 

EDIT by DD: Za pár dní připravíme oficiální článek a pěkné náhledy na to, co nás nyní pohání :) a konečně se budeme moci trochu více rozjet. Velké díky patří našemu hostingu a konkrétně panu Janu Kořínkovi, který má velkou (přímo stěžejní) zásluhu na tom, že vůbec DDWorld.cz funguje a běží! Ale o tom až jindy a oficiálněji :).
Pociťujete zrychlení DDWorldu?


AUTOR: Jan Kořínek
V IT jsem už 18 let a z toho jsem posledních 5 let vedl webhostingovou divizi. V tuto chvíli už působím jen jako externí konzultant - specialista na Linux, počítačové sítě a bezpečnost. A jelikož si od IT odpočívám, otevřeli jsme si se ženou kavárničku.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Blahozelam 2009-07-21 18:06:10
avatar
k uspesnej migracii :-).
Strike [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-21 19:14:21
avatar
Myslim,ze by se hodilo lehke predstaveni toho "Korena"

Ze by nejaky student a IT nadsenec? (tim se samozrejme nechci nikoho dotknout )
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-21 20:16:28
avatar
Na to fakt nejde moc reagovat...mě to tedy, ač uvádíš v závorce, že ne, vyznělo dost arogantně. Proč by měl být IT nadšenec a student? Někdo, kdo píše to, co píše v článku nad touto diskuzí má být nějaký mladík, co tomu rozumí jako nadšenec a proto si myslíš, že to všechno nešlo, jak mělo?! vzpamatuj se kluku, ono to asi není lehký to rozjet

Zajímavá věc také je, že tě zajímá, kdo je koren, ale že by tě zajímalo, že server sviští jako nikdy, to je jedno...

No nevím, musel jsem reagovat, protože mi to, cos napsal, prostě přišlo minimálně nevhodné. Tak se na mě nezlob
Strike [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-21 21:26:15
avatar
Ne,to jsi me opravdu nepochopil "kluku",nic ve zlem Arogantne jsem to nemyslel,naopak me zajima vice o autorovi clanku (prezdivkou Kořen se podepsal on sam),cim se zabyva,jestli to byl jeho prvni server atd.

Jeho znalosti jsou podle dobre odvedene prace naprosto dostacujici,to je snad jasne.Nevim,kde jsi v mem prispevku videl,ze tvrdim opak.Mozna,jsem to prave tou casti v zavorce tak nechtene "z-arogantnil", no menit uz to nebudu.

Navic jeho styl psani a vyjadrovani nesedi na 40-ti leteho chlapka.Tak proc by nemohl sedet napriklad na cerstveho absolventa nebo studenta vysoke skoly?? Na jeho dobre odvedene praci to prece absolutne nic nemeni.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-22 07:16:07
avatar
Ano je to tak jak píšeš. Nějakej divokej mladík to není. A podle toho, jak někdo píše, se nedá moc soudit, kolik mu je, kor v oblasti počítačů - tady jsou to všechno nadšenci Ono nekoho předem nominovat na to cos napsal (i kdyz to byla otazka) neni moc vhodne. Stačil první řadek, ten druhý být nemusel, na něj jsem reagoval.

Abys pochopil proč - zkus to v práci, takhle se zeptat. Třeba ti přijde na pracoviště člověk, představí se, ty netušíš kdo to je, ale hned se zeptáš, co je to za studenta a nadšence ve Vaší práci (protože ti tak přijde). Ale ten koho se zeptáš to pošle dál až k onomu člověku. Najednou zjistíš, že ten, co přišel, je mladý ředitel společnosti, a že to, jak jsi ho nazval se mu rozhodně nelíbí. Podobnou situaci jsem zažil, i když ne v tomto kontextu a ne přímo já, ale příjemné to není. Prostě nemůžeš někoho předem soudit. Ale z toho cos napsal, to velmi vyčnívá.

Ale ok, věřím, žes to zle nemyslel. Jen si dávej pozor. Panu Kořínkovi to nemusí přijít špatné, ale mě to prostě dost nesedí, a proto jsem ti chtěl napsat proč. Děkuji za pochopení.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jooo 2009-07-21 20:20:32
avatar
Já na to čekám jako na smilování. Už to konečně jede, jak mělo už aspoň rok

Dobrá je pasáž:
Citace:
Takže jsem je objednal a pak čekat a čekat a v mezičase odpovídat, že stále nic, pane Stach, pořád nic a pro změnu zase nic.
- v tom se úplně vidím, neb takhle jsem psal pořád já DDmu, zda už to je, kdy to bude.

no tak hlavně, že to je. jsem fakt upřímně šťastný děkujeme pane Kořínek ;)

add: ...a koukám, že se to neudělalo jako nová zpráva
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-21 22:33:20
avatar
Klobúk dolu, tá rýchlosť je neporovnateľná !
MicrO [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-22 09:43:46
avatar
nevim esi je rychlost větší, všecku rychlost i pomalost svádím na internet, ale je pravda že hlasování šlo rychlejší ..
niCe !
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-22 12:20:29
avatar
já vám taky s rychlostí neporadím, můj ufon je suverénně pomalejší než kdy byl DDworld. Váš nový rychlý server ocením až mi s tímhle zeleným lemplem skončí smlouva (už za měsíc, jooo)

Gratuluji k novému železu, snad vám dlouho vydrží než zájem čtenářů bude nad jeho síly
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kořenova vizitka 2009-07-22 14:38:04
avatar
Ahoj lidi.

Tak prý abych se představil, inu dobrá:
Vedu hostingovou divizi naší společnosti Odkaz, kterou i spoluvlastním.
Je mi 36 a kolikátý server to byl už bych Vám asi posčítat nedokázal, jen náš hosting jich aktuálně provozuje 20 hardwareových a 15 jako VPS a další jsme dodávali zákazníkům, pro které děláme i správu systémů.
Poznámku o studentovi si beru jako pochvalu, jelikož v tomhle proklatě dynamickém odvětví "kdo chvíli močil, již močí opodál" a tak je nutné především mladě myslet
Další dotazy rád zodpovím.

Kořen
Strike [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-23 14:42:30
avatar
Ahoj. Diky za predstaveni a jsem rad,ze jsi muj prispevek nepochopil tak nestastne jako holoway

Ale v jednom mel pravdu,vek se neda soudit podle toho,jak nekdo pise.A tam jsem take silne prestrelil. O to vic jsem rad,ze 36-ti lety administrator a spolumajitel spolecnosti dokaze psat tak svezi clanky,jako byl ten tvuj.

Preji hodne uspechu a diky za zrychleni ddworldu
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-23 20:08:30
avatar
Souhlas. O tom by měly být diskuze.
koren [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-23 22:36:57
avatar
Díky za pochvalu. Upřímně, po tom skoro roce jsem fakt rád, že to máme všichni z krku.

Kořen
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-08-10 14:49:07

tak tomu sa uz ozaj povie: beh na dlhu trat..
Golo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-24 00:06:42
avatar
jedine co mi natom vadi je ze sa zmenilo logo zo zemegule na PC
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-24 00:46:26
avatar
za to můžu já
wizard_ov [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-07-25 19:13:08
avatar
DD - good - stránky (subjektivně) sviští o hodně rychleji
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2556x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1424x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1571x
Komentářů: 1