Jak je to s OS na net/notebookách Tisk E-mail
Napsal Petr   
Neděle, 26 říjen 2008
altKdyž budete chtít prodávat svoje NB s Linuxem, nesmí být výhodnější než ty s Windows

   

   Tak už jsem to nemohl vydržet a napsal jsem článek o tom podivném chování s operačními systémy na českém trhu. Před několika dny české zastoupení firmy Asus oficiálně představilo netbook EEE s Linuxem a to s procesorem Intel Atom a 8,9" displejem. A to je vše, co je nové. Trochu nastíním, v čem že je ten zakopaný pes. Verze s Linuxem, který je jinak volně ke stažení a tzn. jeho cena je zdarma. Je jen o 1100,- Kč s daní levnější. Kdyby byl hardware stejný, tak je to pochopitelné, licence za Windows XP by odpovídala vyšší ceně za Win verzi. Jenže ouha, on je totiž na Linux verzi hardware značně ochuzen, šasi je staré 900, baterie je pouze čtyřčlánková, nemá bluetooth, webkamerka je pouze 0,3Mpix oproti 1,3Mpix na Win verzi. Cenově jsem napočítal rozdíl asi 2000,- Kč mezi Windows a Linux verzí. Z tohoto vyplývá, že ikdyž si koupíte ořezanou verzi s Linuxem, licenci za Windows stejně zaplatíte.

tucnak

To stejné platí i pro segment notebooků. Prošel jsem vekou řádku webshopů a hledal dva stejné notebooky a rozdílné OS. Nenašel. Pokaždé byl nějaký rozdíl v hardware, snad aby výrobce mohl říci: "Jiný notebook, jiná cena." Proč se toto děje? Každého asi napadne možnost lobingu firmy Microsoft, něco ve smyslu: "Když budete chtít prodávat svoje NB s Linuxem, nesmí být výhodnější než ty s Windows, jinak dražíme licence za naše produkty a máte po zisku."

    Snad jediná část trhu a to s desktopy je na tom dobře. V podstatě kdokoliv, kdo má alespoň nějaké ty znalosti s hardware PC si vybere podle toho co chce. Licence za software je jednoznačně dána.

Komentáře
Přidat Nový
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-01-11 14:38:28
avatar
to co popisuješ se děje ale primárně předevšim u nas. Když se napřiklad podivaš na dell.com, nebo dell.co.uk tak dell nabízí vybrané notebooky i netbooky s win i linux, mas možnost si zvolit ubuntu linux a je ti jednoduše odečtena z celkové ceny cena za licenci win.
Bohužel v ČR se k tomu nějak dell ještě nemá.
MobyDict [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-01-18 14:12:59
avatar
jako tohle je na hlavu, radeji si kdyz tedkom kupovat notas tak bez OS a dat si doma linuxa,popridade na nem pockat na win7
Drobcek9056 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-01-19 12:41:06

lenze este existuje vela ludi, ktori si ani OS nevedia sami nainstalovat a to uz vobec nehovorim o tom ze vedia co je Linux, a ci vobec existuje nieco ine okrem Windowsu . Aj ja som prvy book kupil bez OS, a nebol problem nainstalovat si tam svoj vlastny OS, ktory som mal uz zakupeny. Lenze ked pride niekto (antitalent) s novym bookom domov, zapne ho a vybehne nan FreeDOS, tak je z toho na vetvy a potom zhana kade koho a nadava, ze si este musi kupovat (a zhanat niekoho na instalaciu) novy OS.
Inac tah DELLka s Linuxom ale aj inych predajcov je celkom fajn aspon niesme odkazany len na ten monopol Microsoft (myslim ohladne normalnych PC, nie Apple) a konecne su nahadzane aj vsetky fungujuce drivery pre konkretny book v nom, resp. sa daju potom stiahnut od vyrobcu a nie ako niekedy davno zhanat pilne kazdy driver pre Linux na jednotlive komponenty zvlast a testovat ci su spravne
Martinez [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Xandros 2009-02-08 18:35:43

Ehm, pokud se nepletu tak Xandros je placená distribuce... Navíc je nutný si uvědomit, že Asus si nechal dělat ještě speciální zjednodušený rozhraní - u Windows nakupuje akorát licence a skoro bych řekl, že cena jedněch XP Home pro něj bude rozhodně nižší než pro běžný smrtelníky... To ořezání HW je dáno tím, že Linuxová verze je možná cílena na míň zkušený zákazníky...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?Středa, 24 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 126x
Komentářů: 0
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027Úterý, 23 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 103x
Komentářů: 0
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní město
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní městoPondělí, 22 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 793x
Komentářů: 4
Guild Wars 3 – tradiční MMORPG se vrátí s novým dílem ale jiné!
Guild Wars 3 – tradiční MMORPG se vrátí s novým dílem ale jiné!Pátek, 19 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 582x
Komentářů: 0
State of Decay 3 – dlouho vyvíjená hra v ukázce stále bez data vydání!
State of Decay 3 – dlouho vyvíjená hra v ukázce stále bez data vydání!Čtvrtek, 18 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 526x
Komentářů: 0
Stronghold 4 ohlášeno – jede na UE5 a kopíruje předchůdce
Stronghold 4 ohlášeno – jede na UE5 a kopíruje předchůdceStředa, 17 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 3