Názor: Co přinesly současné konzole PC hráčům? Tisk E-mail
Napsal Alexander (Zumpar1234) Onuprijenko   
Pátek, 30 říjen 2009
altJak ovlivnil nástup nové generace konzolí PC hraní?

 

  V současnosti se nacházíme v období, kdy se převalila světem konzolová vlna tsunami. Mnohý konzolový evangelisté hlásali konec hraní na PC. Nehledě na tyto směšné názory konzolových zaslepenců se podívejme, co ve skutečnosti přinesly konzole nám PC hráčům. 
 

Historické okénko
 
   Jako první byla uvedena na trh konzole Xbox360, a to konkrétně 22. Listopadu 2005. Xbox 360 byl vyvinut společností Microsoft ve spolupráci se společnostmi IBM, ATI, Samsung a SiS. Později se na světlo světa dostala i konkurenční PS3 od Sony. PlayStation 3 byla vydána 11. listopadu 2006 v Japonsku a následně s časovými zpožděními i v dalších regionech. Obě konzole nám přinesly srovnatelný výkon. Ano, srovnatelný výkon! Mnozí mohou namítat, že PS3 s Cell procesorem je přece jen na vyšší úrovni než procesor v Xboxe360 a budou to dokazovat všemožnými zátěžovými testy. Pravda je ale taková, že i přes nesporný výkon Cell procesoru se jeho výkon neprojevuje na zobrazovací kvalitě. Xbox 360 je v mnoha hrách prostě lepší. Na základě výše uvedené skutečnosti se plní internetová fóra po celém světě tunami příspěvků od Xbotov a PS3 fans.
 
 
 
  Někde nad těmito náboženskými konzolovými válkami jsme my, PC hráči. Tyto hloupé konzolové války se nás netýkají. Naše PC jsou bezpochyby to nejvýkonnějším, co herní svět nabízí, tak proč bychom se měli zajímat o nějaké konzole? Odpověď je jednoduchá. Herní PC svět se po vydání současné generace konzolí změnil a jen málokdo si toho nevšiml. Multiplatformní tituly zaplavily pulty prodejen PC her. Protože je současná generace konzolí první generací, která je postavena na modelech uzavřeného osekaného PC, tak se ani není čemu divit. Některá klasická PC herní vývojářská studia přešla pod křídla Microsoftu, aby pro něj vyvíjela umělé placené only on Xbox360 exkluzivity (např. Epic). Rozdíl mezi FPS titulem vydaným na PC před uvedením této generace konzolí a současným FPS multiplatform titulem je obrovský. Musím konstatovat, že z pohledu PC hráče konzole přinesly mnohá negativa. 
 

 

  Mnohé současné hry vydávané na PC jsou tzv. multiplatformní. To znamená, že vycházejí na všechny hlavní platformy, tedy kromě PC i na Xbox360 a PS3. Xbox360 a PS3 ale v současnosti za PC výkonově značně zaostávají a tato zaostalost se projevuje i na PC hrách, které jsou díky konzolám brzděné. Konzole díky ovládání gamepadem nutí vývojáře zjednodušovat hry a tak tu máme různé konzolové nezmysly v PC hrách. Často se stává, že se v PC verzi her zapomíná na nezbytné zvýšení a upravení inteligence nepřátel. Pak to opravdu vypadá komicky. Na PC se díky ovládání pomocí myšky takové hry jeví jako jednoduché, primitivní a celkový dojem ze hry je na PC slabý. Pak se mnozí zbytečně diví, proč jsou na PC tak malé prodeje a hry nedostávají vysoká hodnocení.
 
 
Konzole brzdí vývoj PC her
 
  Mnozí budou zřejmě namítat, ale je to prostě tak. Základní stavební kámen konzol je v jejich uzavřenosti. Celý jejich princip vývoje spočívá na generačních skocích platformy jako celku. A tady nastává problém. PC se vyvíjí neustále s prakticky každou novou generací grafických karet nebo jiného komponentu se výkon PC platformy posouvá velmi rychle vpřed. Konzole od vydání už jen stagnují. Vývojáři Multiplatform her musí brát v úvahu výkon konzolí, který je omezuje. Nemohou si dovolit vytvořit hru na míru současným PC a musí hledat kompromis. Pokud by totiž dělali hru na míru PC, tak by ji konzole proste neutáhly nebo by byly konzolové verze drasticky ořezané. Výborným příkladem je hra RISEN, kde byla PC verze brána jako základ a Xbox360 verze byla pouze ořezaný derivát. V budoucnu nás totéž čeká například s Crysis 2. Pokud vyjde na současnou generaci konzolí, tak je naivní si myslet, že budou rozdíly mezi PC verzí a konzolovými malé.

 

Konzole zjednodušují hry

  Ovládání gamepadem je primárně ovládání na konzolách podobně jako je na PC primárně ovládání myší a klávesnicí. Jak všichni víme, ovládání pomocí myši a klávesnice je velmi přesné a gamepad se mu nemůže v tomto směru rovnat. V mnoha žánrech je ovládání pomocí myši a klávesnice jednoznačně lepší. Multiplatform hry se ale musí znovu přizpůsobit i na konzole, a proto jsme v dnešní době svědky mnoha zjednodušení, takzvaných "konzolových vychytávek", které zjednodušují hry pro nemotorné ovládání gamepadem. Dělá se mnoho úprav od snižování AI nepřátel, upravený zjednodušený design prostředí, až po autoaim. Tyto negativní zásahy se nejvíce projevují v FPS hrách. Schválně zkuste si představit, jak by se hrál CS 1.6 s gamepadem. Ve hře Left4Dead je výborně vidět, že pokud se hra neupravuje na konzole, tak je ovládání pomocí gamepadu ztracené. Samozřejmě Left4Dead je primárně PC hra a Xbox360 verze je jen odvozený derivát. Všichni to i tak hrají na PC.

 

Platformový guláš

  Vývoj Multiplatform her je náročný v mnoha aspektech. Vyvíjet hru na 3 platformy je nejen finančně náročné, ale vývojáři musí brát v úvahu specifika každé platformy i specifika konzol. Konzole jsou zaměřeny na jednodušší publikum. Tedy i v tomto směru se musí vývojáři krotit. Komplexní hry jaké jsou typické pro PC na konzolách jednoznačně nenajdete. Konzolový trend směřuje spíše ke krátkým interaktivním filmům jako ke skutečným hrám. Kvalita her klesá stačí se podívat na výběr multiplatform her současnosti. Čím více je hra přizpůsobena konzolám, tím více je pro PC hráče nezajímavá. Samozřejmě platí to i opačně. Díky potřebě neustálého hledání kompromisů mezi PC a konzolami jsou hry nemastné neslané a ani na jedné platformě nejsou dostatečně dotažené. Nejlepší hry jsou tak exkluzivní tituly, které jsou speciálně dělané pro jednotlivou platformu.
 
 
Hrajeme více her

  Dost diskutabilní tvrzení je, že díky konzolám zde máme řadu her a pokud by zde nebyly, tak bychom neměli téměř nic. Samozřejmě je pravda, že více platforem vedle sebe přináší i více titulů. Hry jako jsou například Street Fighter 4, Resident Evil, Lost Planet a další .... obohatily nabídku PC her. Dovolím si ale tvrdit, že 90% multiplatform her by vzniklo i bez přítomnosti konzol.

  Co dodat na závěr? Jako PC hráč určitě nejsem nadšený ze současné situace. Neříkám, že konzole jsou špatné, pro mnoho lidí jsou výborné. Lidé, kteří ani nevědí, že se na PC hrají i hry jistě jásají při každé nové generaci. My trochu zkušenější ale víme své. Sliby konzolových gigantů se proměnily na lež. Při uvádění konzol jsme měli slíbený stabilní framerate 60 FPS a FullHD rozlišení. Kdyby to vydrželo takto fungovat alespoň dva roky bylo by to fajn. Jenže to by museli bít konzoly mnohem predimenzovanejší. To, co si dovolil Microsoft vypustit na trh je také silné kafé. Xbox360 měl ještě alespoň rok strávit ve vývoji. Samozřejmě stálo by to více peněz, které jsou vrážané už do i tak rizikového podniku. Díky těmto nenaplněným slibům tak i nadále zůstává PC jako jediná platforma, která dokáže zajistit hry ve Full HD bez zubatého obrazu při výborné kvalitě a při 60+ FPS. Pravděpodobně se to nezmění ani z případnými dalšími generacemi, protože konzoly musí být ziskové, tak nemohou být přehnaně předimenzované. Když to shrnu, tak konzoly přinesly zjednodušení her, brzdění technického vývoje PC her, multiplatform hry jsou všude, ale nikde nejsou pořádně odladěné. Jediné malé plus bych bral přínos konzol z pohledu PC hráče, že hrávame trochu více her.Brzdí vývoj PC her konzole?


Starší články


 / 33
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
KAREL.KRATOS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-25 15:23:25
avatar
mluvit že konzole brzdí vývoj je blbost a že výkon PS3(procesor CELL) se neprojevil je taky blbost třeba KILLONE 2,UNCHARTED 2 nebo METAL GEAR SOLID 4 jasně dokozuje PS3 potenciál jen je problém že ps3 má složitou architekturu tak se na něj špatně vyvíjí při multipladformových hrách
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DELETE 2009-11-25 17:19:59
avatar
Tak se to nějak vložilo 2x.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-25 17:09:49
avatar
Na jednom se snad shodnem všichni. Pokud by nám někdo dal nůž na krk a řekl : "vyber si na hraní jen jednu platformu" tak neváháme ani pikosekundu a bereme PC. Se článkem souhlasím, protože představa, že se přestanou vydávat kvalitní strategie a simulátory se mi vůbec nelíbí. Co se týče first person stříleček - existuje na konzolích něco co se alespoň přibližuje třeba takovýmu Half Life 2 ? Teď koukám, že HL vyšel i pro PS, ale ovládání gamepadem je ohavnost. Hrál jsem jen nějaké "střílení vetřelců" na playstationu a to bylo proti AvP na PC totální sračka. Adventury jsou taky vhodnější pro PC. Klávesnice a myš (+ letecké příslušenství) jsou dobře použitelný jen s PC. Nějak si neumím představit jak pařím s myší před telkou. Pařit na televizi je vhodný snad jen pro auta a hopsačky. Konzole jsou pro mě čistě jen doplněk k PC hraní, který klidně oželím. PC hraní má kouzlo, které konzole nikdy neměli a těžko kdy budou mít - jsou "jen" zábavné, ale kultovní PC hry jsou víc než jen zábavné. Dokážou Vás vytrhnout z reality a Vy jen sedíte celý den před perfektní hrou a po nějaké době přemýšlíte jestli by nebylo lepší něco málo sníst. Na druhou stranu tohle kouzlo má čím dál míň her a já si nejsem jistý jestli za to můžou konzole nebo jen konzumní zákazník.
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-25 20:24:50

Pekny clanek, vcelku rozumne shrnuti a zhodnoceni situace. Ale bohuzel i tady se pricina zamenuje s dusledkem. Ano jiste je mnoho portu z konzoli na PC odflaknutych a tim padem hrosi kvality. Ale naznacovat, ze diky tomu se hry na PC neprodavaji je bohuzel nepochopeni situace. Jde o to, ze se vyvojarum nevraci prostredky vlozene do portace na PC, proto je to odfklaknute. Ty hry se neprodavaly ani predtim a situace s piratsvim v tom ma hlavni roli. Trosku analogie lze vysledovat v uvedeni DIRZT 2, uz jsou k dispozici prvni benchmarky a screeny - odlozeni vydani na PC jednoznacne je z duvodu marketingoveho a ne implementace DX11 (rozdily tam jsou, ale nic prevratneho to nebude). Duvod soustredeni na konzole je jasny, vetsi mira navratnosti investic. Na PC je bohuzel minimalni a vyvojari ani vydavatele nejsou charita, nekdo jim za jejich praci zaplatit musi a PC hraci to nemaji ve zvyku - to je primarni duvod proc na se porty z konzoli neodladuji, a vcelku pak klesa prumerna kvalita her obecne.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázce
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázceStředa, 25 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 734x
Komentářů: 2
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?Pondělí, 23 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1195x
Komentářů: 6
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?Neděle, 22 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2088x
Komentářů: 0
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1060x
Komentářů: 1
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1403x
Komentářů: 0