Jak z Windows 7 udělat XP classic Tisk E-mail
Napsal Michal Kolář   
Friday, 29 April 2011
altWindows 7 jsou bez debat pokrokový systém, jehož ovládání ale může lidem zvyklým na "Windows Classic" činit problémy. Jak přimět Windows 7 ke vzhledu starších systémů od Microsoftu?

 

 

 

 

  • Jak z Windows 7 udělat XP classic

 

 

Jeden z mých příbuzných si nedávno opatřil notebook, kde se nacházely předinstalované Windows 7. Odkojen Windows 98 a Windows XP v režimu "Classic", byl po právu zděšen nabídkou Start ve Windows 7, pod rukama se měnící aplikační lištou a hlavně nemožností to všechno nějak v systému uvést do stavu, který ho Microsoft za dvanáct let naučil. Několikatýdenní snaha o adaptaci selhala a notebook se mi opět ocitnul na stole s prosbou "udělej s tím něco, nebo to rozkopu".

Samozřejmě Google nezklamal a o výsledek snažení se chci podělit s ostatními, neb předpokládám, že frustrace ze změněného UI může kvést i u jiných uživatelů.

Netvrdím, že níže popsaný postup je ten nejlepší, nejsprávnější a jakkoliv nej... Nicméně funguje a to je to nejdůležitější. Ozkoušeno na různých edicích i jazycích Windows 7 včetně 32/64 bitů.

Primárně jsem celý postup zkoušel na angličtině, součástí jsou ale i české překlady jednotlivých položek.


Celý postup se dá rozdělit v zásadě na několik částí:


1. Úprava základního tématu

2. Úprava nabídky "Start"
3. Úprava panelu rychlého spuštění

Čistě nainstalovaný systém Windows 7 se všemi ovladači vypadá po rozbalení nabídky "Start" nějak takto:Úprava základního tématu


Prvním krokem je změna výchozího tématu na Windows Classic. To je triviální úprava a dosáhnete jí klepnutím pravým tlačítkem myši na plochu, volbou "Personalize" (Přizpůsobit) a v seznamu vyberte "Windows classic" (Klasické nastavení). Panel "Personalization"(Individuální nastavení) pak můžete zavřít. Na první pohled se změnilo dost, nicméně nabídka "Start" nikoliv.


Úprava nabídky "Start"


Druhým krokem je je instalace open-source balíčku "Windows7 Classic Shell" stažitelného z 
sourceforge.net. Instalace je klasická a odpovídá standardnímu modelu "Stáhni - Spusť - Next - I accept the terms... - Vyberu instalované komponenty (nám jde o "Classic Start Menu" ale součástí balíčku je i klasický Průzkumník a klasické IE9, pokud chcete) - Next - Install - Finish.

Po odkliknutí posledního dialogového okna a případném zavření otevřivšího se "readme" již můžeme kliknout na tlačítko "Start" - a vychutnat si malý zázrak v podobě důvěrně známého menu "Start", které na nás vyjede. Pokud zkusíte na tlačítko "Start" kliknout se současným držením klávesy Shift, otevře se nabídka "Start" v podobě standardní pro Windows 7. Po klepnutí pravým tlačítkem myši na tlačítko "Start" se zobrazí menu, kudy se lze dostat k širokým možnostem nastavení a pokud vám výchozí stav nevadí, můžete si opravdu téměř všechno upravit tak, aby jste se cítili jako doma (je-li vašim domovem Windows XP).


Úprava panelu rychlého spuštění


To bychom tedy měli nabídku start, ale spodní lišta vypadá pořád tak nějak...divně. Hlavně ty obrovské ikony na místě panelu rychlého spuštění, které vypadají jako by Applu z dotykáče vypadly. Nová logika panelu aplikací má své kouzlo, ale ne každému sedne. Takže jak to změnit?

1) Klepněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na volné místo na panelu aplikací

2) Zvolte "Toolbars - New Toolbar"(Panely nástrojů - Nový panel nástrojů)

3) Do pole "Folder"(Složka), kde bliká kurzor, vepište %appdata%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch a stiskněte tlačítko "Select  Folder" (Vybrat složku)

4) Klepněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na volné místo na panelu aplikací a zruště zaškrtnutí "Lock the taskbar" (Uzamknout hlavní panel)

5) Panel "Quick Launch" se objevil, ale ve špatné pozici, kousek od hodin. Nezbývá než jej chytit pravým tlačítkem myši a pokusit se jej dostat hned vedle tlačítka "Start", jak to mají mazlíčci rádi.

Nemusí to jít úplně hladce, občas vám při přetahování ten Quick Launch jakoby "upadne" od myši - trpělivost hory přenáší a opakované pokusy vás dovedou k úspěchu.Pořád nicméně po této akci zůstává pár kentus věcí, kterých je potřeba se zbavit.

6) Klepněte pravým tlačítkem myši na nápis "Quick Launch" a zrušte zaškrtnutí políček "Show Text"(Zobrazit text) a "Show Title" (Zobrazit název)
7) Chňapněte "čárku" vedle velkých ikon a potáhněte ji hned vedle panelu rychlého spuštění


8) Nyní si to vyřídíme se zbytkem. Klepněte postupně pravým tlačítkem myši na všechny ty přerostlé ikony vedle panelu rychlého spuštění a vždy vyberte "Unpin this program from taskbar" (Odepnout tento program z hlavního panelu)

9) Klepněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na volné místo na panelu aplikací a vyberte "Properties" (Vlastnosti)

10)  Zaškrtněte políčko "Use small icons" (Použít malé ikony)

11) Zkontrolujte si, že otvírací menu "Taskbar buttons"(Tlačítka na hlavním panelu) má nastaveno přesně takové chování vícenásobných aplikačních oken, jaké požadujete, stiskněte "Apply"(Použít) a následně "OK"

12) Ještě doporučuji kliknout pravým tlačítkem myši kdekoliv na volné místo na panelu aplikací a zaškrtnout "Lock the taskbar" (Uzamknout hlavní panel)


A jsme doma - Windows 7 nyní vypadají velmi podobně jako Windows 2000 či Windows XP "Classic".


Náročnost na systém je nulová, mezi běžícími procesy se objeví ClassicStartMenu, který konzumuje cca 2 MB RAM, což je při dnešních kapacitách směšné.

Postupy zde uvedené se dají samozřejmě vypouštět, pokud chcete zachovat Windows Aero a jen změnit nabídku "Start", samozřejmě můžete. Snad tento drobný návod pomůže urychlit přechod na nový a bez debat modernější systém od Microsoftu.
Která nabídka "Start" vám vyhovuje/vyhovovala nejvíce?


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 00:31:40
avatar
Tak uz jsem si zvykl na w7, proto jsem ho zvolil i ankete. Ale ani z XP jsem nemel problem. Takze diky za navod, kdyby treba nekdy ....
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 01:07:44
avatar
No, vzhledem k problémům které mi způsoboval paskvil jménem explorer(plocha) jsem si koupil Aston. Kompletně nahrazuje explorer s tím že ten používám pouze na procházení složek. Výrazně prodlužuje funkčnost XP, u W7 kde funguje taky to bude hádám podobné. Ale i tohle se hodí, už dlouho laboruju s tím jak předělat W7 aby byly jako XP a hlavně pod mou kontrolou než si je koupím.
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 03:30:43
avatar
Výborný návod! Len škoda, že sa tu neobjavil tak pred rokom, kedy som prechádzal na 7... Asi tri dni som strávil hraním sa s novým systémom a prispôsobovaním si ho môjmu vkusu a zvyku. Zopár príručiek a návodov na internete som vtedy preštudoval... Zo začiatku mi aj nejaké externé programy bežali v pozadí, napr. 7 Taskbar Tweaker. Dnes už som si na chovanie nových Windows zvykol, ale začiatky boli v podobnom duchu, ako u vášho príbuzného: "Urob s tým niečo, lebo to nechcem a radšej rozkopem!" Tak som si urobil sám a na zbytok si zvykol...
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 08:57:42
avatar
konečně je start menu použitelný
jen by mě zajímalo proč u sedmiček vypnuli možnost přepnutí menu do klasického vzhledu
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 09:26:33
avatar
jj, pěkný návod, mohlo by to být vhodnější pro benchmarkování (nepatrně více volné RAM)
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 12:13:28
avatar
Čau, odpověz mi na ten mail, co jsem ti poslal, ať ti to můžu taky vydat.
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-01 19:51:09
avatar
Šlo jenom o zvyk ale ze 7 jsem spokojený ale myslím že spousta lidí tento návod využijí já jsem o této možnosti věděl již dříve.Škoda že mne to nenapadlo tady zveřejnit. V každém případě dobrý počin.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zobrazit plochu 2011-05-02 00:28:13
avatar
Nejhorší bylo dostat Zobrazit plochu vedle nabídky Start... Ale povedlo se
izii [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-02 18:06:25

radsej by som chcel navod ako rochodit na w7 obycajny outlook express alebo ten z visty...
kapa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-15 12:41:02
avatar
aj mna to velmi zaujima, aspon ako a do coho sa da exportnut posta z outlook expresu, lebo mam tisice mailov a adries v outlooku a je to pre mna dolezitejsie ako novy OS, takze neprejdem z XP kym toto nevyriesim. Dakujem
Alhan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-02 22:16:00
avatar
Škoda práce, návratu ke classic vzhledu se člověk připravuje o praktické pole hledání.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-03 09:59:14
avatar
Tak od toho je tam Run, což je o klik víc. Vím, nehledá to, ale já třeba jsem to nikdy k hledání nepoužil, řeším přes to pouze rychlé příkazy na spuštění nečeho.
Moas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-04 21:35:58

Pole hledání lze do start menu přidat pouhým zaškrtnutím jednoho políčka v nabídce "Settings" po klepnutí pravým tlačítkem myši na tlačítko "Start".
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-05 21:11:41
avatar
proč používat moderní a vymazlenější věci, když to jde po staru? kardopádně díky za článek
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-12 14:13:13
avatar
Možná nějaká babička co se jakžtakž naučila ovládat XP a nové rozhraní je pro ni problémem, budiž...
Ale jinak, po pravdě řečeno, ufrflance co nevrle a s kecy "jak je to ty woe hrozný" vypínají maximum věcí ve Widlích, jako swap, prefetch, kuchají ze systému IE, vypínají Aero a tlačí Classic style, tak tohle řadím do úplně stejné kategorie jako třeba iSheep s iPhonem apod.
Prostě směšní dětinové co se vymezují komickým způsobem proti "většině"...
Moas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 06:30:36

Ono bys to mohl interpretovat také obráceně - že ti, co slepě přijmou, co jim MS naservíruje, jsou taky takové slepé ovce věřící v neomylnost Microsoftu.
invisigoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-15 17:07:19

tak nabídka start mě nijak nevadí, celkem se mi i líbí a zvykl sem na ní hned, co mě trochu vadilo byl ten panel, ten jsem si ted upravil a spokojenost
kokbulik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-15 20:39:41
avatar
muj windows 7 vypada uplně jak vista vubec jsem nemohl přijit na chuť těm kostkam a připnutym programum klasiske quick launch a normalni obdelkikove založky s popiskem ktere se neslučuji jsou nejlepři

škoda jen že malokdo si přispusobije windows, většina se přispuobuje jemu ale takova je dnešni IT gramotnost...
Imran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-19 09:48:36

Ty kostky jsou výborné na úsporu místa na liště, zejména při menších monitorech. S tím sem v XP dycky bojoval...
Patriky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-31 20:55:45

v celku poucne aj ked je tam este pat veci co by sa dalo spravit aby to vyzeralo este viac XP. A to chcete povedat ze pouzivate Internet Explorer? Ten je o nicom .. ked sa nastavi mozno ale je o nicom. treba iny prehliadac
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4625x
Komentářů: 26
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 825x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1593x
Komentářů: 12
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2732x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 794x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1173x
Komentářů: 2