Jakou si vybrat mobilní platformu ? Tisk E-mail
Napsal Tomáš Dvořák   
Čtvrtek, 16 leden 2014
altChcete si koupit nový mobilní telefon a nejste si jisti s výběrem operačního systému?

 

 

 

 

Za dobu mého života jsem vyzkoušel snad většinu nejznámějších mobilních platforem, ale já bych se rád zaměřil a souboj Android, IOS a Windows Phone 8. Napsat článek o boji mezi těmito platformami je trochu sebevražda, protože každý má svůj oblíbený operační systém a každý si stojí za tím svým. Já jsem dospěl k názoru, že každý OS je v něčem dobrý a každý uživatel si musí nejdříve ujasnit, co od daného přístroje vyžaduje a potom si teprve nějakého toho mazlíka koupit.

  • Začneme IOS

Zde je hodnocení jednoduché. Je to rychlý funkční operační systém kde nalezneme takřka 100% podporu všech možných programů a je jen málo důvodů proč si nekoupit takový smartphone. Na druhou stranu i těch málo důvodů může být z hlediska uživatele klíčových. Z mého pohledu se jedná o 3 největší problémy, kterými jsou vysoká cena přístrojů, malá škála výběru velikostí a dizajnu a poslední velkou závadou je : „dělejte to tak jak Apple chce a budete spokojeni“ Je to tak pokud nebudete dělat to co Apple očekává, že budete dělat tak máte polovičatý smartphone.

Pokud máte hodně peněz a líbí se vám velikost a vzhled iPhonu tak bych se ničeho nebál a klidně bych tento operační systém zkusil, protože na každodenní práci vás určitě tento telefon nezklame.

  • Windows Phone 8

Velmi sporný systém, na kterém je jasně poznat, že má za sebou nejkratší vývoj, ale na druhou stranu se vyvaroval některých ostatních chyb. Politika Microsoftu mě vždy dost zarážela a štve mě dále i ve Windows stóru, kde nejen že nenaleznu některé základní programy, na které jsme zvyklí z jiných platforem, ale ještě k tomu za každou normální aplikaci chtějí minimálně 21kč. Já nemám nic proti placení kvalitních aplikací, ale někdy je to až příliš. Jako další nevýhoda je nedodělanost celého systému, za který samozřejmě může krátký vývoj, ale jeden příklad za všechny co je tak těžkého naprogramovat budík u kterého si můžu zvolit vlastní mp3 ? O tom, že si v telefonu nemůžete změnit ani vyzvánění na sms už ani nemluvím. Možná to jsou banality, ale občas docela dost zamrzí. Tím by mé negativa končili a přejdeme k těm dobrým zprávám. Microsoft má skvěle pokrytý trh a každý si přesně najde tu velikost a barvu, která mu padne do ruky a do oka. Systém i na relativně slabém HW běhá velmi svižně a nepociťujete žádné zbytečné čekání a ruku v ruce se slabším HW, vydržíte pracovat na baterku o dost déle než na jiných platformách. Také nesmím zapomenout na kvalitní navigaci zdarma.

Windows Phone bych nikdy nedoporučil náročnějšímu uživateli, ale pro některé lidi zejména ženy je to ideální přístroj v poměru cena, kvalita, výdrž a rychlost. Nejlevnější Nokia je Lumia 520 a na eshopu se dá pořídit okolo 3500,-kč. Za tyto peníze dostane kvalitnější mobilní telefon než má android ve stejné cenové hladině. Lepší displej, vyšší rychlost a kvalitní zpracování. Windows Phone bych doporučil všem lidem, kteří chtějí od telefonu přiměřenou kvalitu, výdrž baterie, rychlost a spokojí a se všemi nedostatky, které jsem popsal výše, ale znám mnoho uživatelů, kteří vlastní android a pouze píší sms a surfují a pro tyto uživatele by byl WP8 lepší volbou. Na druhou stranu pro lidi co chtějí utratit za přístroj více jak 10tisíc korun a chtějí si se systémem pohrát tak těm bych určitě tento systém nedoporučil.

  • Android

Nakonec tu máme nejrozšířenější a asi i nejlepší systémem na trhu. Dokáže pokrýt 100% trhu, prodává se v desítkách spíše stovkách druhů a pokryje náročné i méně náročné uživatele. Systém si můžete upravit k obrazu svému, a pokud si trochu vyhrajete tak přístroj dělá přesně to, co vy chcete. Všechno nasvědčuje tomu, že už se nemusíte rozmýšlet a vrhněte se po androidu, ale i tento systém má několik svých mušek, které jsou občas dosti nepříjemné.

Ze všech testovaných platforem je android asi nejpomalejší a nejnáročnější systém za což platí vysokou daň v podobě krátké výdrže na baterku a poměrně vysoké náročnosti na HW přístroje. Z tohoto důvody bych ani nepomýšlel na zařízení s androidem pod 4tis korun. Né zřídka se stává, že se android nekontrolovaně vybijí a vy potom hledáte, co za to může. Většinou za to může nějaký zaseknutý program v systému, kdy pomůže jednoduché vypnutí a zapnutí přístroje, ale také to může být neoptimalizovaná aplikace, která baterku doslova vysává a vám nezbude nic jiného než aplikaci smazat nebo čekat na aktualizaci, která by mohla tento problém vyřešit.

Pokud jste „Šťouralové“ a se systémem si pořád hrajete tak je android asi nejlepší volba na trhu, ale doporučoval bych opravdu nějaký kvalitní HW, abyste se za pár měsíců nesetkávali s tím, že se systém nepříjemně zadírá.

Systém určitě nebudu rozmlouvat ani lidem co uvažují o levném přístroji, protože na něm stejně uděláte plno muziky, ale s největší pravděpodobností se telefon více či méně zpomalí a práce na něm již nebudete tak svižná.

Závěr

Každá z těchto platforem si najde svého uživatele. IOS má svou stálou základnu a drží si svou kvalitu rychlost a bohužel i cenu. Android je kvalitní systém, na kterém bych nejvíce ocenil více optimalizace, která by v budoucnu mohla znamenat menší energetickou náročnost a vyšší rychlost na slabším HW. No a nakonec Windows Phone. Má asi největší potenciál do budoucna, ale k tomu aby oslovil i náročnější uživatele má ještě dlouhou cestu.

 

 
Jaký používáte systém vy ?


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - WP8 vlastní zvonění 2014-02-04 07:09:02
avatar
V době vydání článku sice nebyla možnost u WP8 nastavit vlastní zvuky SMS a budíku, ale nyní, po oficiální aktualizaci GDR3 to možné je.

Edit: Budíkem si nejsem jist, čekal jsem na aktualizaci hlavně kvůli vlastním zvukům SMS.
supervisor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-02-03 20:53:17
avatar
Bohužel redakci trochu trvalo článek vydat. Je pravda, že s novým updatem je WP8 zase o kus dál
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - WP8 2014-02-03 21:02:13

nastavit zvuk u budíku jde. Mám telefon půl roku a i před Amber aktulizací šel ... takže tohle minimálně půl roku neplatí (jestli to tak někdy vůbec bylo)

systém je svižnej, suprově propracovaný soc. sítě (FB, Twitter atd.) Není potřeba žádná další aplikace. Maily taky fungujou parádně ... hlavně skvělý že vidíte hned informace jednotlivých aplikací a nemusí se pouštět (počasí, radar, maily-náhled, kalendář, FB atd.) U Andoidu jsou místo toho-nic neříkající ikony ...

teď ty nevýhody: Nemožnost instalace na SD, nemožnost dostat MP3 do telefonu jinak než přes kabel. Přes skydrive, FTP, domácí síť to nejde ... přitom procházení dat mobil-PC PC-mobil uměl i můj starý sonny ericsson.

Aplikace - kvalitní zdarma se také najdou. Placené co používám jsou vesměs placené i na Androidu.
supervisor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-02-04 00:39:28
avatar
Trošku nevím o jaké platformě mluvíme ? Informace jednotlivých aplikací nejsou rozhodně na úrovni co bych si představoval a změnit vyzvánění u budíku nejde do dnes.(možná po připojení na PC) Do nedávna šlo změnit z telefonu pouze vyzvánění.
Můžeš mi poslat PM jak si nastavit ten budík opravdu by mě to zajímalo.
Dino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-02-04 07:05:29
avatar
MP3 tahám do telefonu i bez PC. Přes program MP3 to Library. A zvonění pak vytvořím v Ringtone Makeru. Je to sice krkolomné, ale jde to i bez PC. Možnost instalace aplikací na SD kartu by podle všeho měla být dostupná ve WP8.1, stejně tak oddělené nastavení hlasitosti a správce souborů. Uvidíme.
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-02-05 06:52:56

no jak nato koukám etě počkám jak se co vyvine protože zatím sem na androidu a sice ano jeho výhod využiji ale i jeho slabé stránky mě štvou takže sem zvedavej na ten WP8 co předvede
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2014-02-05 23:10:21
avatar
Mám rád Android ... ale poslední dobou se mi velice líbí WP8 na Nokii, kdy tento systém je perfektně stabilní a svižný... Takže příští mobil bude asi s WP
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-05-12 08:50:45
avatar
fekalo-satan, satano-fekal
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1297x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1959x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1136x
Komentářů: 0