Strana 1 z 3
- Xiaomi Poco F5 Pro – TEST a RECENZE
výkonného telefonu za rozumnou cenu?
Minulý rok jsem měl možnost otestovat Poco F5 od společnosti Xiaomi, který přinesl opravdu skvělou výbavu i výkon za hodně rozumné peníze, ovšem jeho lepší „bráška“ s přídomkem Pro se mi tak nějak vyhnul, což jsem chtěl dohnat, než dorazí na trh nová 6. generace, což je jen tak tak, protože Poco F6 Pro je na dohled. Jak víte, tradičně je tu velká „příbuznost“ s Redmi sérií, takže aby vás to některé nepřekvapilo.
Přestože nová generace je na dohled, je na našem trhu stále POCO F5/F5 Pro široce dostupný, dnes navíc už za zajímavější ceny, kdy telefon vycházel před rokem za zhruba 14,5 tisíce, nyní sse ale prodává od 13 tisíc. Co za to tedy dnes v praxi nabízí? Provětral jsem jej.
Model Pro totiž značně vylepšil displej proti běžné F5, který má při stejné uhlopříčce vyšší rozlišení. Díky tomu vzrostlo PPI z průměrných 402 na parádních 526, což nemají ani mnohem dražší modely konkurence. Použitý AMOLED display je schopen zobrazit barvy ve 12 bitech a pracuje na frekvenci 120Hz, nechybí certifikace HDR10+ a Dolby Vision. Co jistě potěší je i 1 920Hz PWM a maximální jas až 1400 nitů. Display pak kryje Gorila Glass 5. Další podstatnou změnou je integrovaná čtečka otisků prstů přímo v displeji, u nižšího modelu byla čtečka pouze na boku přístroje.
Větší změny nastaly i v samotném procesorů, kde úlohu hnacího motoru převzal výkonnější Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 vyrobený na pokročilém 4nm procesu u TSMC. Počet jader tedy zůstal stejný jako u levnějšího modelu, ovšem narostla frekvence až na 3.2GHz. U grafického jádra jsme se posunuli s Andreno 725 na 730 s vyšší 875 MHz frekvencí. Pokud jde o navýšení výkonu, skóre v populárním benchmarku AnTuTu narostlo z 1 134 558 na 1 317 798, tedy o nějakých 16%. V kombinaci s 12 GB LPDDR5 RAM a 256GB uložištěm UFS 3.1 pak není problém ani s těmi nejnáročnějšími hrami, jaké dneska na mobilu můžete nainstalovat. Výrobce také nepodcenil chlazení a vybavil telefon odpařovací komorou LiquidCool 2.0 s ještě větší kapacitou odvodu tepla za pomocí nové grafitové vrstvy.
Výrobce také nepatrně navýšil kapacitu baterie z 5000 na 5160 mAh, ovšem jako naprostou novinku přidal bezdrátové nabíjení schopné dobíjet telefon výkonem až 30W, což je v této cenové třídě celkem unikátní a dokáže tak baterii dobít do 50% už ta pouhých 32minut. Bohužel tím výčet hlavních změn končí, protože třeba foto výbava zůstala nezměněna. Stále zde máme hlavní 64Mpx snímač schopný zaznamenat i 8K (dopočítáno skrze AI) video s 24 FPS, nebo nativně 4K s 30/60 FPS, což ovšem v dané ceně stále není vůbec špatný výsledek. Odolnost zůstala pouze na stupni IP53, telefon tedy není tak odolný, jako některé jiné telefony v této cenové hladině a nejspíše nepřežije pád do vody.
Takže jaký je v praxi?
|