Strana 1 z 11
- GIGABYTE Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite
– TEST a RECENZE supervýkonné grafiky za slušnou cenu
Dnes se podíváme na další z pěkných nereferenčních Radeon RX 7900 XTX. Tentokrát tu máme Gigabyte a jeho luxusní AORUS ELITE, což je větší verze proti základní AORUS GAMING OC edici. Rozdíl je zde hlavně v té velikosti chlazení a lehce zvýšených taktech. Samozřejmě si ji porovnáme proti referenčnímu RX 7900 XTX a shodou okolností máme v redakci také prakticky v identickém provedení AORUS konkurenční RTX 4080 variantu, takže i ta bude ve srovnání uvedena.
Gigabyte rozhodně své současné nereferenční TOP edice řádně nafouknul proti minulosti. V současnosti zabírají tyhle edice 4 sloty (technicky mají asi 3,75 slotu). Radeon verze je přeci jen o něco menší má pouze 342 x 137 x 69 mm, zatímco srovnatelná edice AORUS RTX 4080 Gaming OC má 342 x 150 x 75 mm. Karty jsou tedy stejné na délku, ale NVIDIA verze, přesto že má nižší TDP (320+W proti 355+W) je o něco širší a tlustší. Není to o moc, ale rozdíl to už v praxi je:
Speciálně u takto obřích karet, které se do mnoha kompaktnějších skříní prostě a jednoduše nevejdou a jde skutečně o každý milimetr. Nedáte je ani vertikálně do drtivé většiny skříní, které v základu tuhle možnost podporují, protože téměř nikdo nepočítal se 4slotovými kartami v této pozici, kdy samozřejmě potřebujete ještě extra slot prostoru pod/před nimi, aby k těm ventilátorům byl vůbec nějaký přístup vzduchu pro chlazení.
Gigabyte si je jako výrobce poměrně vědom rozměrnosti karet, a tak v základu zabudoval extra držák karet, který dodává s těmito svými edicemi:
- AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB a konkurence
Referenční modely jsou stále také k dispozici a jsou výrazně menší než nereferenční edice jakou je dnes testovaný AORUS:
Nicméně AMD záměrně udělalo tu referenci kompaktní, kdy samozřejmě výhodou těch větších nereferencí je možnost být tišší. Chladič je prostě větší. Přes poměrně velká očekávání ohledně taktů, výrobci ani tyhle velké „OC“ edice výrazně netaktují nad úroveň fyzicky podstatně menší reference. Ta má boost lehce přes 2500MHz na NAVI 31, které je revolucí na poli klasických grafických čipů. Poprvé jde totiž o čiplet, tedy grafické jádro není tvořeno jedním kusem křemíku, ale několika. Překvapivě malým hlavním GCD s 306mm2 na 5nm výrobě a šesti menšími MCD na 6nm, které tvoří cache. Fakticky tedy nejde stále o multiGPU, ale to bude záležitost konstrukce až další generace. I současná verze je velký technologický posun, protože dohromady má 533mm2 křemíku, což vyrobit klasicky jako monolit by bylo mnohem dražší a dosahovalo mnohem nižší výtěžnosti, než složit to z menších čipů, kde ty MCD nemusí být ani na nejnovějším (a drahém) výrobním procesu, protože z toho nijak výkonově netěží. NAVI 31 zkrátka ukazuje budoucnost konstrukce následujících generací výkonných GPU a nejen těch od AMD.
Jako karta má dále 384-bit sběrnici a 24GB GDDR6 paměti na pouze 20GHz. Ani tady výrobci nejdou s takty výše, ačkoliv k dispozici jsou dnes i 24GHz GDDR6 čipy. AMD však v oblasti výkonu paměťového systému těží ze své unikání Infinity Cache, kterou uvnitř RDNA 3 má. Ta dosahuje extrémní propustnosti až 3500 GB/s, což je o poznání více než klasická paměťová propustnost skrze těch 384-bit a 20GHz, jež u 7900 XTX činí tedy 960 GB/s.
AMD zachovalo i klasické 8-pin napájení karet, které používají i výrobci nereferencí, na rozdíl od stále zjevně nedokonalého 16pin Gen5 konektoru, který je použit u RTX 4000 série. Výrobci i zákazníci také vítají použití nejnovějších DisplayPort 2.1 a HDMI 2.1 konektorů, které Radeon série má na rozdíl od konkurenční NVIDIA, která zůstala u starých specifikací. Z našich dřívějších testů už víte, že Radeon RX 7900 XTX sice nemá v průměru stejný výkon jako RTX 4090, ale důvodem je hlavně záměrně nižší spotřeba a také díky tomu i nižší cena. 7900 XTX má „jen“ 355W, zatímco RTX 4090 má 450W a pak je tady samozřejmě cena, kdy Radeon stojí „jen“ 1000 dolarů, zatímco NVIDIA chce 1600 dolarů. V ČR můžete pořídit referenční 7900 XTX za cca 28 tisíc korun, zatímco FE edice 4090 se u nás vůbec neprodává, takže jste odkázání na nereference a ty začínají kolem zhruba 45 tisíc. Cenovou konkurencí k 24GB RX 7900 XTX je tak v reálném světě jen slabší RTX 4080 16GB, která se prodává za ceny kolem 33 tisíc a výše.
Například námi srovnávané, fyzickým provedením téměř totožné nereferenční AORUS edice stojí v případě RTX 4080 verze 35 tisíc korun vč. DPH, zatímco 7900 XTX ELITE je za 32 tisíc. Pro srovnání, stejná AORUS MASTER verze v případě RTX 4090 od Gigabyte vychází na 50 tisíc korun. Není tedy divu, že téměř stejně monstrózně velká a luxusně zpracovaná Radeon ELITE edice v případě Radeon RX 7900 XTX, budí poměrně velký zájem, protože za těch 32 tisíc korun, je vlastně hodně levná a extrémně výhodná. A jak šlape v praxi? Na to jsme se dnes podívali …
|