Strana 1 z 4
- ASRock B650M PG a B650E PG Riptide
– TEST a RECENZE desek s výborným poměrem cena/výkon
Základní desky pro aktuálně nejlepší mainstreamovou platformu na trhu, tedy AM5 pro procesory AMD RYZEN 7000 sérií, nejsou zrovna levné. Samozřejmě jako novinka, která bude podporovaná mnoho následujících let, je podobný start pochopitelný a postupně se to lepší. Dnes se podíváme na dvě desky, které v AM5 nabídce vynikají poměrem cena/výkon a jsou jedny z nejlevnějších solidně vybavených modelů v rámci svých kategorií.
V dnešní recenzi se tedy podíváme na ASRock B650E PG Riptide WiFi, což je velmi dobře vybavená ATX deska s WiFi připojením a plnou PCIe 5.0 podporou, kterou B650E předepisuje. A pak se podíváme ještě na příbuznou menší a hlavně mnohem levnější mATX model s B650 čipsetem, u kterého ASRock zachoval podporu Gen5 pro SSD.
Pokud jde o zásadní rozdíly mezi X670 a B650 čipsetem, tím hlavním je počet PCIe linek, kterých je 36 vůči 44. Rozdíl tedy není nějak propastný. Největší rozdíl je v počtu rychlých USB portů, kde došlo k ponížení někam na polovinu. Ovšem stále zde máme 6 portů USB 3.2 10Gbps a jeden s rychlostí 20Gbps. Také počet nativních SATA konektorů byl zredukován z 8 na 4. Vše ostatní je identické. Jen varianty X670E a B650E mají předepsanou podporu PCIe 5.0 pro grafický a alespoň jeden M.2 SSD slot. To je samozřejmě prodražuje proti X670 a B650, jež mají jen doporučeno mít alespoň jeden M.2 v Gen5 provedení.
- ARock B650E PG Riptide WiFi
Pokud jde o dražší ATX variantu s B650E čipsetem, tak jde o model, který se snaží o co nejnižší cenu, kdy však musí mít stále špičkové zpracování, protože B650E vyžaduje to Gen5 provedení grafického i M.2 slotu současně a to něco stojí. Takže 8vrstvé PCB a také posílené napájení všeho.
Nicméně má jít o cenově dostupnější model, což se povedlo, protože v současnosti jde o nejlevnější B650E desku na českém trhu. Výbava je přitom stále špičková. Vedle toho Gen5 PCIe x16 a Gen5 M.2 jsou tu další dva M.2 sloty (Gen4 a Gen3) a ještě jeden M.2 ve kterém je osazen WiFi modul. Zde už tedy v základu. Deska má i Type-C USB port, bohužel ne USB4, což se ale za ty peníze asi nedalo očekávat. Vedle té WiFi 6E/BT má ještě solidní 2,5Gbit LAN.
Nicméně na něčem výrobce ušetřit musel. Zde se to dotklo hlavně kvality integrovaného zvuku, kdy je tu opravdu jen nejzákladnější možné řešení v podobě ALC897.
mATX už používá B650 čipset, tedy bez nutnosti mít Gen5 sloty, ale ASRock zachoval alespoň jeden M.2 v Gen5 provedení. Samozřejmě deska je i menší, takže výbava je o něco chudší. Nemá ani ten WFi/BT modul. Má ale pořád celkem dvě M.2 sloty, má Type-C USB byť ne USB4 a má 2,5Gbit LAN.
Cena desky se pohybuje jen kolem 4500 korun, což ji řadí mezi nejlevnější AM5 desky na trhu vůbec speciálně když má ten jeden Gen5 SSD slot. Testovaná příbuzná luxusnější B650E Riptide je pochopitelně dražší, stojí 6500 korun. Ale to z ní dělá s přehledem nejlevnější B650E tedy plně Gen5 model AM5 desky na trhu v současnosti.
Takže poměr cena/výkon s ohledem na zpracování a výbavu je u obou modelů více než velmi zajímavý. Otázkou tedy je, jak šlapou v praxi? Podívali jsme se na ně …
|