Strana 1 z 3 Dnes se podíváme na to, kolik operační paměti reálně využívají naše počítače a kolik osadit.
- TEST: 8GB vs 16GB vs 32GB aneb kolik RAM potřebujeme?
KINGSTON HyperX FURY DDR4 v akci.
Dnes se podíváme na to, kolik operační paměti reálně využívají naše počítače a kolik osadit.
Operační paměť počítače je jednou ze základních a klíčových složek každého PC. Asi nemá příliš smysl dopodrobna tady vysvětlovat, k čemu a jak slouží, to jistě většina z vás dobře ví. Pro pořádek jen řekněme, že operační paměť slouží jednoduše datům a aplikacím, se kterými právě pracujeme. Tedy například náš operační systém pracující na našem PC potřebuje a využívá sám část RAM, a jakákoliv další spuštěná aplikace včetně her využívá další část operační paměti pro data, se kterými pracuje a tak dále.
Takže se dá říci, že čím více máme v PC operační paměti v GB, tím více programů můžeme mít v počítači zároveň spuštěno a náročnější aplikace mají pro data, se kterými pracují, více prostoru. To je důležité, protože RAM jako krátkodobá úložna dat je velmi výkonné úložiště a lze toho využít i ke krátkodobému zvýšení výkonu například SSD disků. Dokonce se v minulosti i nyní objevují tzv. RAM disky, tedy systémy, které využívají RAM, co by například výkonný systémový disk.
Nás ale dnes zajímá běžné využívání operační paměti v běžném PC. A to konkrétně kolik GB RAM je dnes vlastně ideální osadit.
- 8GB vs 16GB vs 32GB operační paměti
V současnosti s vývojem na poli výroby samotných paměťových modulů, stoupá kapacita RAM. V podstatě se proti minulé generaci zdvojnásobila. Takže zatímco pár let zpět byly zcela běžné 2GB moduly, poslední roky už jsme běžně používali 4GB moduly. No a dnes, s nástupem DDR4 formátu a nových výrobních procesů se běžnými stávají již 8GB moduly.
A tak se v posledních letech využívaly pro dvoukanálové počítačové platformy (Intel LGA 1150/1151 či AMD FM2+/AM3) dva takové moduly. Nejdříve tedy bylo běžné mít v PC 4GB RAM (2x 2GB), posledních pár let je ale už standardem 8GB (2x 4GB). U čtyřkanálové platformy (tedy Intel X79/X99 platforma) to znamenalo osazení 4 modulů, nicméně tam už se běžně instalovalo už 4x 4GB, tedy 16GB. Nově bychom tedy měly osazovat 2x 8GB (16GB celkem) a 4x 8GB (32GB celkem) jako standard a pomalu se začínají vyrábět i 16GB moduly, což by bylo tedy 2x 16GB jako 32GB a 4x 16GB jako 64GB pro ty náročnější. Ale to si nechme na někdy jindy.
Dnes nás zajímá jaký je praktický rozdíl mezi 8GB, 16GB a 32GB velikostí RAM osazenými v běžném počítači.
- DDR4 2133MHz v podání KINGSTON HyperX FURY Black DDR4
Pro náš test jsme si vybrali už pochopitelně aktuální DDR4 paměti a to konkrétně KIT od společnosti KINGSTON:
Kingston HyperX Fury Black 32GB (4x8GB) DDR4 2133 (HX421C14FBK4/32) jsme si půjčili pro náš test i naši hlavní testovací sestavu, která staví na platformě Intel X99
. Pro dnešní test jsme to ale otestovali na Intel Z170 platformě, což je o něco praktičtější pro zamýšlený případ. Na této platformy totiž opravdu někdo bude uvažovat o 8 vs 16 vs 32GB, zatímco na X99 všichni začínají na minimálně 16GB.
Takže se podívejme, jak to vypadá z hlediska výkonu ...
|