Strana 1 z 4 Co nového ve světě HW a jak by měl vypadat pořádný PC za ceny 30 - 40 tisíc korun?
- Vybíráme PC a Hardware (07/2016):
30 – 40 tisíc aneb PC výkon a kvalita za rozumnou cenu
Co nového ve světě HW a jak by měl vypadat pořádný PC za ceny 30 - 40 tisíc korun? Jediný komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a PC v CZ, je opět aktualizován. Tentokrát nám to zabralo nějaký ten delší čas. Na trh dorazilo několik nových produktů, které jsme nejdříve museli prověřit a vyzkoušet. DDWorld.cz totiž jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", ale skutečně fyzicky existují a snažíme se otestovat minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ. Zkrátka a dobře, jediný komplexní průvodce stavbou PC a výběrem jednotlivých komponent v ČR je opět tady!
Novinkou ale bude rozdělení článků na jednotlivé cenové kategorie. Snad to bude přehlednější. Ono je to také o něco šikovnější z hlediska toho, že občas na nějaké novinky čekáme a kvůli tomu některé části celého přehledu všech cenových kategorií tak zdržujeme. Dnes se zaměříme na:
- PC výkon a kvalita za rozumnou cenu kolem 30 - 40 tisíc korun
Chcete vysoký výkon pro hry ve vysokých detailech, vhodný i pro rozumné používání Eyefinity/Surround/VR hraní a práci na třech monitorech nebo i použitelné hraní ve 4K rozlišení? Chcete kvalitu ale za rozumnější cenu než co stojí opravdu drahý high end? Dobře, udělali jsme aktuální sestavy, které by to mohly splňovat s výběrem dalších komponent. Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!
- Vyplatí se teď (07/2016) nakupovat? - Cenové změny
Kurz dolaru nám zásadním způsobem ovlivňuje ceny komponent v našich obchodech, takže je dobré jej sledovat, což děláme dlouhodobě:
ČNB se ke konci roku 2013 rozhodla pro umělé zdražení a znehodnotila českou korunu vůči euru i dolaru a tak se skoro ze dne na den dolar dostal přes 20 korun a pokračoval až k 25 korunám, kde se drží stále. Meziročně se tak ceny příliš nezměnily. Také ale vzpomínáte s láskou na rok 2013? To byly ceny! Dnes jen díky kurzu platíme za dolarově stejně drahý PC o deset tisíc víc!
- Novinky na poli Hardwaru a PC
- o čem je dobré vědět při a před výběrem v Mainstreamu/Performance segmentu?
Při výběru sestav a komponent je dobré brát ohled na aktuální situaci. A tak tu pro vás máme aktuální zpravodajství a zajímavosti, které by vás mohli zajímat.
- Procesory: zatím žádné změny
Od vydání SKYLAKE procesorů Intel Core nenastaly žádné změny v nabídce. Snad jen u AMD jsou ceny procesorů extrémně atraktivní, což i díky lepší podpoře multijádrových procesorů ve hrách i současném SW staví 8jádrové FX-8000 do mnohem lepší pozice, než dražší jen 4jádrové Core. Nevýhodou AMD je ale vyšší spotřeba a stáří AM3+ platformy, i když výrobci s novými deskami nabízejí hodně pěkné desky. U Intelu bych ale rád zmínil konečně opět možnost osazovat cenově výhodnější XEON procesory, i když si musíte pořídit základní desku s C232/236 čipsetem, protože v Z170 fungovat nebude.
Na nějaké procesorové novinky si ale ještě počkáme, ke konci roku však dorazí a nebudete to nic menšího, než 14nm AMD ZEN a AM4 platforma, cenově ale očekávejte u prvních modelů spíše úroveň Core i7 modelů, ovšem výkon tomu bude odpovídat.
- Základní desky: AM3+ v novém a C232/236 do akce!
V případě letité platformy AMD AM3+, budete se divit, ale na trhu je spousta zbrusu nových desek! A opravdu skvělých. Aktuálně dokonce ASUS představil zbrusu nový SaberTooth R3.0! A nové desky mají aktuální výbavu, takže fakticky nezaostává AM3+ v ničem. Samozřejmě pro končící platformu velká vzpruha a paradoxně je stále extrémně výhodná a výkonnější než kdy dříve. Aktuální bude ještě zhruba rok, než pro AM4 platformu přijdou i levnější ZEN procesory, které kompletně nahradí současnou 32nm FX řadu.
To u Intelu pokračují stávající platformy. Výrobci inovují stávající desky novými modely a za zajímavé lze považovat nové C232/236 desky, které podporují i XEON procesory. Neumožňují ale normální taktování jako Z170 platforma (a to ani odemčených CPU), takže pozor na to.
- Grafické karty: Radeon RX 480 vs GTX 1060
Tak jsme se dočkali a po letech dorazily první nové mainstreamové a již 14/16nm grafické karty! Nabízejí výkon vyšších modelů minulé generace za o něco nižší ceny a nižší spotřebu. Bohužel ceny v obchodech jsou vyšší než by měly být, nástup obou grafik je hodně pozvolný a dostupnost i ceny tomu také odpovídají.
AMD Radeon RX 480 je k dispozici ve 4GB verzi (oficiálně od 6100 korun), 8GB verze je pak dražší (oficiálně od 7100 vč. DPH). GTX 1060 6GB by měla stát oficiálně od 7500 korun vč. DPH. České ceny se zatím trochu liší. Obě karty mají výkon kolem úrovně GTX 980 až R9 390X, ale nižší cenu i spotřebu. GTX 1060 má trochu navrch v hůře optimalizovaných starších DX11 hrách. V novějších lépe optimalizovaných klidně i DX11 hrách z poslední doby, je to ale vyrovnané a v DX12/VULKAN hrách které nastupují, pak jasně vládne Radeon RX 480. Spotřebu má ale také i díky vyššímu výkonu o něco vyšší, i když je to hodně úporná karta proti minulé generaci. Samozřejmě starší grafiky GTX 960/970/980 nebo R9 380/380X/390/390X už nekupujte.
Prozatím jsou ale ceny RX 480 a GTX 1060 ve fyzicky dostupných kartách v nereferencích hodně vysoko dokonce atakují 10 tisíc, což je vážně přehnané. Zatím nejlepší poměr cena-výkon má 4GB verze RX 480 která stojí kolem 7 (měla by být ale levnější). Pro spořivější pak brzy dorazí Radeon RX 470 který by měl stát kolem 5 tisíc. Konkurence v podobě 3GB GTX 1060 nebo GTX 1050 zatím není, ale asi bude. Testy aktuálně připravujeme.
- Stále levnější SSD a to ve verzích SATA i M.2
Ceny SSD disků stále padají. Za 120GB zaplatíte dnes lehce přes tisíc korun, za 240-250GB zaplatíte i méně než 2 tisíce. Ve větší míře se na trh dostávají i M.2 modely se stejným výkonem jako 2,5“ SATA disky a jsou tak zajímavé pro desky, které M.2 mají = úspora místa ve skříni apod.
To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme jak vybírat PC ...
|